Istine, zablude i saveti prilikom farbanja automobila!

Igoritza

Zainteresovan član
Poruka
101
veoma shkakljiva tema! sada cu ja da vam prenesem svoje iskustvo, i zeleo bih da chujem vasha mishljenja o tome.

nekoliko meseci u rikverc, poshto sam video da mi je Passat B3 izgreban kao da su sami panteri skakali po njemu, odluchim da se informishem o farbanju.

zovnem neki oglas - kaze gospodin - kod mene je farbanje auta 700 evra, tog tvog. ja se chudim chudu, spustim slushalicu, okrenem josh par njih - josh ovaj bio najjeftiniji.

odem na internet, a tamo - sve neki mudraci, te komora profesionalna, te kvalitet i tip farbe, ovo ono - ispade da bez 1500 evra NE MOZE da se ofarba auto, i da dobije metalik sjaj nalik na kola koja izlaze iz salona.

ja sad gledam - da ga ofarbam kod "zokija iz resnika" za 700 evra - skupo brate, pa auto je oko 2000 evra.

kazem ja caletu - matori, ja cu ovo da prefarbam. on se smeje chovek, kaze - sine ne znash ti shta je farbanje, ne lupetaj. i tu skoro svadja, ja reko - dobro cale, ofarbacu juga, kad ionako izgleda kao da su ga machke izele, njegova crvena je zapravo sharenica, od sunca i od svega. jugo je 95. pa ako ti se svidi - farbam passat-a. (cale seljak cho'ek koji inache ima svoj B5, al na ovu B3jku gleda ko na mene i brata)


AVANTURA:

odem na internet, odem kod farbara, ovih onih, i obrazujem se po tom pitanju.


1. Komora - za ovo TVRDIM I POTPISUJEM da je zabluda - komora je nishta drugo do dobro provetrenog prostora. to shto neko daje ogromne pare za ventilatore i respiratore koji su pravljeni za zidove i plafone - to je samo finesa, cela poenta je da prostorija u kojoj se farba - ne zadrzava prashinu i ono shto lebdi u vazduhu. to se veoma lako moze izvesti, chak i kada osetite u vashoj garazi da ima lufta i potrefi se da prozorche i vrata rade poso.

2. Shmirgla - ovde postoje samo dve stvari - mozete pocheti sa skidanjem farbe i pripremanjem auta za nanos farbe - sa shmirglom 80, i tada OBAVEZNO paziti na pokrete i poteze - da ne dodje do skidannja fabrichki cinkovanog sloja, koji shtiti metalne delove od rdje. finalna shmirgla bi trebalo da bude 800, ukoliko imate zivaca i vremena - udrite i sa 2000 i sa vodom, dobice takav sjaj, da ce da izgleda kao da je vec ofarbano. ja sam koristio kineski drzach za shmirglu, platio sam ga 200 dinara. Jugo inache nema prevoje - pa nisam morao da krivim i modifikujem povrshinu shmirgle.

3. Boja - ZABLUDA je misliti da postoji, kako na vecini foruma prichaju - "obichna", akrilna, i takozvana "metalik" boja - gluposti. akrilna boja moze da bude metalik boja.

e sad ide malo objashnjenje oko svega toga:

1. Uretan - Danashnji novi automobili se uglavnom farbaju iskljuchivo uretanskom bojom. to su boje koje nastaju meshanjem pigmenta sa poliuretanom (od chega se inache prave sve "penaste" stvari) i uloga poliuretana u svemu tom je da zapravo drzi pigment zajedno veoma jako - upravo ta karakteristika je glavni "krivac" za samu karakteristiku boje - gloss, odnosno sjaj, koji nekome zapravo moze delovati kao "plastichno". za detaljno objashnjenje pogledati recimo - Citroen C4, i sve ce da vam bude jasno - chak i metal na tom autu deluje kao plastika (a nije i da je neshto kvalitetan generalno, al dobro, ja sam citroen hejter :) )

napomena, i razlozi zashto sam ja izbegao uretansku boju:

- za uretanske boje treba ne samo airbrush, kompresor - nego POSEBAN kompresor spec za uretanske boje.

- otrovan je do zla boga, dok se ne osushi. inache se suhi brze od akrila, al svejedno - jesam ja amater farbar, ali nisam bash toliko entuzijasta, ne bi da mrem zbog farbe.

dakle - jaka, izdrzljiva boja, koja odbija vecinu svetlosnih zraka u velikom koeficijentu i daje automobilu gloss efekat.

2. "obichna" - u pitanju je uljana boja - i necu da ulazim dalje u to, jer je suludo farbati auto sa uljanom bojom, danas.

3. Akrilna boja - stigosmo do "meke" amaterskog farbanja. josh jednom da ponovim - akrilna boja moze da bude metalik boja, jer je termin "metalik" primenjen na zavrshni utisak, a ne na vrstu farbe.

akrilna boja ima sledece karakteristike:

- privlachi insekte (jako bitna stvar, ko je ikad farbao zna o chemu pricham)

- veoma teshko se nanosi u jednakom sloju kada se ne koristi prateca oprema - kompresor.

- u zavisnosti od vrste proizvodjacha i namene - moze imati vishe efekata: "perla", metalik, mat, ogledalo, i tako dalje.


PROCES FARBANJA:

priprema - vent u garazi, usmeren od kola, ali tako izrachunato da pravi protok vazduha - ne promaju. to ako vas zanima kako - fizika bato, drugi razred gimnazije, mislim da je tu kretanje vazduha i vektori sile. pre nanoshenja boje je pametno okvasiti pod, da skuplja prashinu koju ne iznese promaja.

shmirgla - mnogi ce reci da je P80 previshe jaka - nije, jer ubrzava ionako dosadan posao - auto se "matira" sa ovom shmirglom, uz napomenu da zbog jachine pokreti moraju da budu blagi. sa tolkom granulacijom sam ja zapravo smanjio pritisak na shmirglu, i skratio sebi oko sat ipo posla koji bi radio sa 120skom. ovde obratiti paznju na ono shto rekoh gore - cinkovani sloj imaju skoro svi strani auti od 1985 godine, tako da ovo vazi i za golfove dvojke. ne grebi ko lud, da ne skinesh taj sloj.


Rdja - rdju ukloniti, i poshto mora da se stisne, tu vec treba neka slabija - 180 shmirgla ili koja vec. ukoliko je veca rdja - osecite, ja nisam naishao, ali nije preporuchljivo misliti da ste uklonili 15 santimetara rdje - samo zato shto je ne vidite.

ja sam sebi za spric git uzeo onaj od hbbody-ja - bodyfill 305. ne znam tu hemiju, zaista, ali su mi rekli da je dvokomponentni git garancija da ce da boja legne - od gomile ljudi sam chuo da boja i git trebaju biti od istog proizvodjacha, a i da ne moraju, tako da ja nisam.

poshto je preporuchena ganulacija za ovaj git preko 180 - onda se prelazi sve shto ste do sad uradili - sa jachom. dakle - 120 nece da primi spric git, tako da se sad bacate na 240 - meni je bez problema ishlo sa blagog pritiska 80icom, na 240.

preporuka! - ukoliko nemate iskustva, nit kompresora, nit ste pre ovog ofarbali parche lima - idite kod laikirera, da vam nanese spric git, umesto sami da to radite. normalan chovek vam nece naplatiti vishe od 40 evra.poenta ove priche je da i sa nanoshenjem boje, i spric gita kod lakirera, a ostalom procedurom ruchno - opet shtedite sebi preko 500-1000 evra koje uzimaju bezobrazni farbari.

nakon nanoshenja sprica gita - ide vodena shmirgla. za vrhunski rad - prvo 400, pa 800, za lenje, poput mene - 800.

treba znati da se spric git, dvokomponentni treba oladiti bar 4-5 sati.

kada je 800 gotova - auto oprati, i DOBRO osushiti. tada je on spreman za farbanje. i sad ide ono najvaznije:

postoje proizvodjachi koji prave akrilne metalik boje. ali njih u srbiji necete naci, osim mozda po koju kanticu od one socijalne saratoge (happy color metalizato) u spreju.

ja sam boju nashao kod nekog nenormalnog choveka iz resnika, koji mi je za jako male pare dao dovoljno pomeshane akrilne boje u nijansi koja meni treba. ja sam mu napomenuo da mi treba da boja ostavi efekat "sjaja" pored chinjenice da je akrilna, i otprilike sam dobio to shto sam hteo.

farbu naneti: ili kod lakirera, koji ce da naplati isto koliko i spric git, ili sam, sa kompresorom - u slojevima. blago nanoshenje boje je kljuchna stvar - 4-5 slojeva, blago nanoshene boje ce da reshi posao. 15 minuta izmedju dva sloja.


evo kako izgleda auto ofarban akrilnim bojama, ovom metodom. u pitanju je jugo, koji sam "sam svoj majstor" ofarbao, i objektivno tvrdim da nisam video bolje ofarbanog juga.


r25mw2.jpg


izvinjavam se na poduzoj temi, hteo sam ovo da podelim sa vama, a ako budem imao prilike da pronadjem negde jeftine uretanske boje, napisacu i sa njima kako i shta, i proceduru, poshto cenim da one zahtevaju posebni prajmer, posebni kompresor, zashtitnu opremu i slichno.
 
Svaka cast!...
Ja imam afiniteta prema limariji, vec sam savladao neke osnovne tajne, samo to sto radim, ne naplacujem...znaci prijateljima i sebi.
Trenutno imam mog "juga" na nisanu.Uradio sam neke modifikacije na blatobranima, experimenta radi, i ostavio jedno godinu dana nefarbano, da vidim, ima li smisla farbati to cudo...
Primilo se, imam jos par nedostataka da ispravim( tice se vibracija i reagovanja spojeva, opstanka gita na istim...itd...)pa ide farbanje..


Po tebi, koliki najveci sloj gita dopustiti na spojevima pod 98-99 stepeni, a da ne puca? Cvrst, zavaren spoj, koji ce ugusiti vibracije...I da li koristiti "zeleni" body poliester ili obicni ,
"zuti"?
 
ja sam slojeve nanosio jednako, i onda sam svu debljinu regulisao shmirglom. na prevojima nisam obracao paznju na debljinu, ali kapiram da je po logici stvari uvek na prevoju ostajao veci sloj, u shirini od par milimetra, kada shmirglam.

kad ka'esh poliester, verovatno mislish na git, e sad - dvokomponentni, u odnosu 4:1 - bilo kog proizvodjacha. tako sam ja radio, tako mi je recheno da je najbolje, zato i spomenuh bodyfill 305, koji odgovara tom odnosu. ima ih u svakoj fabari, taj je od firme hbbody - kojih u srbiji ima na svakom coshku
 
Iiiii? Sta ti kaze matori kad je video Yuga?
Jel ti dao dozvolu da ofarbas i Pasata?

jes vala, slaze se. stim shto cu za passata morati da budem vrashki uporan i strpljiv, shto me nije krasilo sa jugom. em shto pasat ima cink, em shto ne smem da otaljavam, em shto ima mnogo oblina, i proreza (za njih cu morati da pravim specijalan drzach za shmirglu, i najbitnije - shto za skidanje delova pasata zahteva odvrtanje i po 20 shrafova za jedno krilo (branik, unutrashnje plastichno, spoljashnje krilo za karoseriju, i dva unutrashnja shrafa na delu ispod shoferke - primer)

mada, sachekacu - izgleda da sam nashao farbaru koja mesha uretanske boje, i moze po porudzbini ta i ta boja, sastavlja je kompjuter po procentima, i dobija se tachna ona koja mi je ugravirana na karoseriji.


savet svima, bar za VW - oznaka boje se nalazi ispod tepiha u gepeku, na masnom papiru, koji dodushe ume da se istroshi posle 20ak godina.
 
Svaka cast,slazem se da skoro svako moze da ofarba auto ako se pre toga dobro informise i ima malo osecaja u rukovanju pistolja za farbanje (kakvih crnih 700-1500e pa toliko vrede kola koja vozimo:dash:). Ja sam ofarbao 2 bajsa ,farbom iz spreja,smirglani vodenom,i ljudi kad su videli nisu verovali,mislili da je farba fabricka (koristio sam zelenu sa perla efektom,jos da sam kao treci sloj naneo prozirni lak,bilo bi vrh)

Sto se tice farbanja automobila, imao sam priliku da do sada 3-4 puta ucestvujem/gledam kako se to radi. Moj deda je po struci bravar,radio u Radulaskoj ako je iko cuo za nju,farbao sve zivo,stolaiju i sto bogova koji su isli na 4 strane sveta. I kao svaki pametan covek u selu ima 2 supe,auto kanal,kompresor,pistolj i sve sto treba tj. ne treba domacinu coveku.
"Mi" smo farbali ujakovog keca par puta,vatrogasni kombi,pikap,ladu,i jos neke.
Nema velike nauke,prasine ne sme da bude,vetra takodje,pod jakim suncem se ne farba,treba dobro ismirglati (koristili smo vibrirajucu masinu) ,rdju ukloniti,ako treba izrezati novo parce lima,zanitovati,obrusiti,zagitovati i td. Git je mesao,neki dvokomponentni,brzo se susi pa treba znati naneti i posle ismirglati. Sto se tice vrste farbe,za to je isto bio zaduzen on,birao je vise proizvodjaca nego neku posebnu vrstu,farba je isla pistoljem i kompresorom u 4 sloja (podloga i 3 u boji auta). Slivanje nije smelo da postoji,auto se na kraju dobro pekao na suncu ceo dan.

Na kablovskoj imaju ove emisije tipa sredjivanja necijeg auta,cini mi se da je njihov sistem farbanja drugaciji,i da im stariji automobili i posle 30 godina izgledaju manje vise isto sto se tice farbe,verovatno je i lim kvalitetan ,nema rdjanja(kako kod kojih)
Al bas u pomenutim emisijama idu ovaj princip,podloga+3 sloja farbe u boji kola+2 sloja ili 1 laka,to ne moze da ne valja,pogotovo ako su farbe kvalitetne.
 
Najveći su mi kraljevi koji dođu kod mene i pitaju da im uradimo autografiku ili presvlačenje vozila kako en bi morali da ih farbaju :)

a sa druge strne svega toga - uvezao pijatelj Golf 4 karavan, iz holandije - i gle chuda - preko njega celog folija - ispod nedirnuta fabrichka farba! chovek nije mogo veruje, odushevio se utopio ga za daleko vece pare od ochekivanih
 
Au,gledao sam postavljanje te folije,treba to znati,ne sme ni mehuric da ostane,pa orezivanje,koliko je pipavo pre bih izabrao smirglanje i farbanje.Al na kraju ipak ekstra izgleda :mrgreen:

[YOUTUBE]AEZHZdIneck


ovo je FENOMENALNO - al me samo malo cena prepada - 50x50 cm je u beogradu najjeftinije, ja shto sam nashao - 1600 dinara.

zove se - carbon 3D folija
 
Meni je "majstor" trazio 500 evra za ruku + farba, smirgla... krene da mi prica kako mi je pod skroz truo, kako treba da se menjaju gredice... a 10 minuta ranije ja bio na kanalu kod drugara i pregladali smo auto, imao je samo na 2-3 mesta povrsinsku koroziju! Pa jos krenuo da mi diktira spisak koliko auta ima da radi, pa kao sav je ozbiljan ...
 
ja sam slojeve nanosio jednako, i onda sam svu debljinu regulisao shmirglom. na prevojima nisam obracao paznju na debljinu, ali kapiram da je po logici stvari uvek na prevoju ostajao veci sloj, u shirini od par milimetra, kada shmirglam.

kad ka'esh poliester, verovatno mislish na git, e sad - dvokomponentni, u odnosu 4:1 - bilo kog proizvodjacha. tako sam ja radio, tako mi je recheno da je najbolje, zato i spomenuh bodyfill 305, koji odgovara tom odnosu. ima ih u svakoj fabari, taj je od firme hbbody - kojih u srbiji ima na svakom coshku

I koliko te je izaslo sve ukupno farbanje Juga? Koliko novca i koliko vremena otprilike?
P.S. Ofarbao si ga stvarno vrhunski,svaka cast!
 
I koliko te je izaslo sve ukupno farbanje Juga? Koliko novca i koliko vremena otprilike?
P.S. Ofarbao si ga stvarno vrhunski,svaka cast!

ovako:

bodyfill 305 dvokomponentni - 3 puta po litar plus 250ml - mogao sam sa dve kantice, ali nisam bio struchan, sad mislim da mogu sa dve. 3x12 evra - 36 evra

farba - 3 litre akrilne boje, ostalo je dosta, nisam merio - kod pomenutog gospodina iz resnika, za skoro dzabe - 40 evra. pogotovo shto mi je pogadjao boju, kantice od pola litre su 500 din, dakle - 3000 u sprejevima, za boju koju verovatno nece da se slaze sa tvojom.

shmirgle - oko 700-800 dinara, aj nek bude 10 evra.

bitno - kompresor je radio na 3 bara pritiska. mozda sam preterao, ali to je cisto informacija koju sam video na internetu, 'bem li ga ja sam zadovoljan.


vreme:

shimrglanje - verovali ili ne - 3 puna dana. zato sam i rekao da sam bio lenj, jer ako zaista hocesh da uradish kako valja, ne moze brze. a ja sam josh preskakao - 80 - 240 - 800.

sve ostalo je trajalo, gore iz teme - po sat ipo, dva. spric, i farbanje. chekanje sprica da se osushi - 5-6 sati, mada ako imate uslove da podignete temperaturu - to ce da ubrza proces.

sendvichi, sokovi i ortaci na pivu dok ladim balls - oko 30 evra :mrgreen:
 
Poslednja izmena:
ovako:

bodyfill 305 dvokomponentni - 3 puta po litar plus 250ml - mogao sam sa dve kantice, ali nisam bio struchan, sad mislim da mogu sa dve. 3x12 evra - 36 evra

farba - 3 litre akrilne boje, ostalo je dosta, nisam merio - kod pomenutog gospodina iz resnika, za skoro dzabe - 40 evra. pogotovo shto mi je pogadjao boju, kantice od pola litre su 500 din, dakle - 3000 u sprejevima, za boju koju verovatno nece da se slaze sa tvojom.

shmirgle - oko 700-800 dinara, aj nek bude 10 evra.

bitno - kompresor je radio na 3 bara pritiska. mozda sam preterao, ali to je cisto informacija koju sam video na internetu, 'bem li ga ja sam zadovoljan.


vreme:

shimrglanje - verovali ili ne - 3 puna dana. zato sam i rekao da sam bio lenj, jer ako zaista hocesh da uradish kako valja, ne moze brze. a ja sam josh preskakao - 80 - 240 - 800.

sve ostalo je trajalo, gore iz teme - po sat ipo, dva. spric, i farbanje. chekanje sprica da se osushi - 5-6 sati, mada ako imate uslove da podignete temperaturu - to ce da ubrza proces.

sendvichi, sokovi i ortaci na pivu dok ladim balls - oko 30 evra :mrgreen:

Pa da zaokruzimo na nekih 100e, kako god da okrenes opet se isplati.
 
Meni sve to deluje kao velika zaebancija, mnogo utrosenog vremena, sa neizvesnim rezultatom.
Farbanje jeste skupo, ali zar ocekujes da bilo koji farbar naplati samo materijal?
Naravno da naplacuje i znanje i ruke i svu opremu koju je morao da kupi da bi to ispalo kako valja

Mozda je tebi to uspelo jer si bio uporan, uz to si vest, imas osecaj za to, a imao si i vremena
Garantujem da bi 90% ljudi samo napravilo sranie nesagledivih razmera

Zato mislim da se vise isplati platiti dobrom majstoru, a onda ga gaziti po lobanji ako nesto nije ispalo kako treba. A ako je stvarno dobar ima samo da gledas i da se krstish. Jer zato i jeste majstor svog zanata
 
e, na konto toga, shto pricha Stroncijum, sad citiram Joe Rogan-a, americhkog komichara:

"I know im stupid, but yet, im smarter than almost everybody i meet."

ja za sebe smatram da sam ultra snalazljiv, i bez preterane subjektivnosti smatram da sam bash inteligentan - a pronashao sam sebe da sam upraskao u zivotu bar jedno 50 puta, pokushavajuci da uradim sam neshto, shto se inache placa nekom majstoru ili zanatliji.

slazem se da bi kola zasr*lo 90% ljudi, ja sam shmirglajuci, kada sam doshao do ogoljenog auta, rekao sebi - igore, wtf ? shta cesh sad *** ??


sa druge strane, danas ljudi uzimaju bezobrazno puno para za stvari koje su trivijalne, i UVEK treba proveriti, da li mozesh sam - ili mora da se plati majstoru.

primer - popravka mobilnih telefona:

preko 80% kvarova - ja umem sam da popravim, iako sam elektroniku i struje uchio josh odavno. a ti kvarovi su uvek trivijalni, i njihove popravke -

1. flet kabl - majstori umeju da naplate i po 40 evra za nove modele, a u preko 50% sluchajeva - se otkachio na kopchanju.

2. upao u vodu - ukoliko je bio dugo - korozija po vodovima, chisti se iglom, ukoliko je bio kratko - samo se osushi. a skoro sam bash chuo da je zbog vode, jedan momak platio 100 evra za popravku HTC-a

3. ne rade dugmici - open shrafs, clean dugmici, close shrafs. ushtedeo - 20-30 evra.

4. 70% kvarova na mobilnim su sfotverske prirode .. backup podataka, update firmware. ushtedeo xx evra.

kazem, na konto teme - ukoliko mislish da mozesh, PROBAJ!
 
Slazem se sa Igorom,i ja volim da prckam sama,pa makar i upropastila bar sam pokusala. Na svom iPhone sam X puta ubacila sama sofver jer mi se nije davalo 50e i vise da mi neko drugi to uradi,mozda je ovo isto banalnost ali s obzirom da tesko da bi neka devojka sama to uradila isticem to kao moju prednost :)

Cak bi se usudila i juga da krenem sama da farbam pa sta bude :) Cak i da si ga upropastio,svejedno bi oterao na farbanje i dao 500,700e ovako bar si pokusao i USPEO :)
 

Back
Top