Vis

Vesna Ks

Domaćin
Poruka
3.132
Cerka je bila na ostrvu Vis pa da podelim sa vama utiske i po koju slicicu.
Ostrvo je lepo,prilicno zelenila ima(za ostrvske pojmove),nije previse izgradjeno niti turisticki pretrpano.Cene svega za nas povelike.

Grad Vis u koji se stuize za 2,5h trajektom

Zeleno...

 
Vecina turista boravi u Komizi na juznom delu ostrva do koje se moze stici lokalnim busom za oko 3E.

Kazu da je gradic sladak,ulice vecinom uske...
 
Cerka i drustvo su kampovali(divlji kamp,pravih nema na Visu)i nisu imali nikakvih problema.Isli su na ostrvo Bisevo(preko lokalne agencije izlet je 20E,a prevoz camcem u sopstvenom aranzmanu je 3,5E).kazu da je prelepo,a plaza na kojoj su bili podseca na Aliki na Tasosu.Tamo su kupili domace vino i rakiju veoma lepog,specificnog ukusa...

Bisevo-strana sa zanimljivim stenama

Plaza na Bisevu

Nervira me sto izlaze ovako male slike,ali koga zanima-uvecace!
 
bila sam tamo davne 1990. i skoro da se ničega ne sećam, jer sam imala svega 6 godina... :)
ono što pamtim je jedna plaža na kojoj je bilo toliko morskih ježeva, da nismo smeli da uđemo u vodu... :) i sećam se nekih pećina do kojih, ako se ne varam, nije moglo da se dođe kopnom... ustvari, možda je moglo preko nekih stena, ali mi smo plutali na dušecima do njih... :)
najlepše školjke sam našla upravo na Visu, čuvam ih i dan danas... :)

super je što si postavila fotke, da vidim kako sada izgleda... :)
 
Naravno kad reklamiras lijepu njihovu, uzgred Vis je rupa obicna, toliko ima lepsih mesta..............[/QUOTE



tocno je da ima ljepih mjesta . ali nije tocno da da je otok vis rupa ...

glupo je suditi o necemu sto nisi vidio ..dodji vidi i sudi ...tako se radi normalno i medju normalnim svijetom:bye:
 
ja sam bio u vojsci u sarajevu i prilicno dobro mogu da opisem i ocenim taj grad
12 meseci nije malo, pa makar i u vojsci
ne znam bas da li je rupa, ali po prilozenim slikama ne vidim nista o cemu bi se dalo raspravljati vise od jedne stranice u ovoj temi
 
ja sam bio u vojsci u sarajevu i prilicno dobro mogu da opisem i ocenim taj grad
12 meseci nije malo, pa makar i u vojsci
ne znam bas da li je rupa, ali po prilozenim slikama ne vidim nista o cemu bi se dalo raspravljati vise od jedne stranice u ovoj temi

Gledaj to ovako. Razvikana Grčka sa svim svojim spomenicima, otocima i mitovima ima 15 milijuna stranih turista godišnje. A višestruko manja Hrvatska ima preko 10 milijuna (sa domaćim turistima oko 11 milijuna). Imamo veći broj turista po broju domicilnih stanovnika od Francuske, Italije i Grčke (prema izračunima svjetske turističke organizacije). Nisu to baš takve rupe kakvim ih ovdje predstavljate. A hrvatski turizam još uvijek raste.
 
Ipak, neverovatno zvuci statisticko poredjenje sa Grckom pa me zivo zanima link ka zvanicnim podatcima.

Sad mi zada muke jer ne znam prenositi linkove ali dajem hintove i copypaste citate (svatko koga to zanima može naći na više mjesta ove podatke):

Za Grčku citat sa www.greeka.com (naslovna stranica):

Greece mainland and the Greek islands are one of the favorite holiday destinations in Europe. In fact, Greece comes in the 15th place in the world rating of tourist destinations, since, according to the National Statistical Service of Greece, it receives more than 15 million tourists every year, after countries such as the USA, China, Spain and Great Britain.


Za Hrvatsku citat sa www.seebis.eu

Tourism is a key industry for Croatia, contributing around a fifth of the country's gross domestic product. The Adriatic country reported a rise in tourist numbers by 1.0% to 11.3 million last year. Overnights were up by 2.0% to 57 million.

(SeeNews)


Ima tu još podataka vezanih za Hrvatsku koji su facinantni ali da ne pretjerujem, bitno je to da RH nije baš takva rupa kakvom se ovdje prikazuje.
 
Zašto misliš da bi jednoj obitelji s malom djecom koja ide prvenstveno na ODMOR i radi izležavanja na plažama Vis bio rupa? Kao prvo to je jedan udaljeni otočić s malo stanovnika.
(Ne znam kakav je noćni život, niti sam bio niti imam običaj ići na otoke.)

Ako je neko spreman za divlje provode naravno da neće ići na Vis nego u Split, Makarsku ili na Pag(Novalja).

i Kašteli su rupa bez ijednog nočnog kluba, što ne sprečava masu turista s malom djecom da uživaju u starim gradskim jezgrama i odličnim plažama. (Dajem primjer, ljetovao tamo u djetinjstvu) :D
 
ja sam bio u vojsci u sarajevu i prilicno dobro mogu da opisem i ocenim taj grad
12 meseci nije malo, pa makar i u vojsci
ne znam bas da li je rupa, ali po prilozenim slikama ne vidim nista o cemu bi se dalo raspravljati vise od jedne stranice u ovoj temi

Fantastican post.

Tako da posto stranica je pri kraju jedan LOCK bi najbolje pasovao :D
 


Možda bi bilo dobro da stavite linkove sa podacima za Hrvatsku iz 1991. ili 1992. pa da sve bude OK:)

Moja uvodna komparacija je bila procjena koju su dale obje države za ovu 2010 godinu a copy/paste se odnosio na službene podatke nadležnih državnih statističkih zavoda i to 2009.g za Grčku i 2008. g. za Hrvatsku. Za 2009, u RH nisam našao link ali znam da je bilo cca 10,93 mil. turista dok je u 2008. Grčka prema Wiki imala 16,5 mil.turista (u recesijskoj 2009. Grci su imali pad od cca 10%).

Obzirom na više cijene, grčka zarada od turizma je nadproporcionalno veća broju posjetitelja u odnosu na hrvatsku zaradu.

Inače, u RH je prošle godine bilo 80 000 turista iz Srbije (0,73% svih turista). U ovaj broj za ovu godinu npr. neće ući posjet kčeri postavljačice teme niti njene ekipe, obzirom da su, prema njenim rječima, boravili neprijavljeno pa shodno tome njihov broj i noćenja nisu službeno registrirani (citat: "divlji kamp").

Sam Vis nije odredište masovnog turizma. Za vrijeme Jugoslavije je bio zabranjen posjet stranim turistima na traženje JNA (isto se odnosilo i na otok/ostrvo Lastovo). Tako da tamo nema značajnijih smještajnih kapaciteta i tamo odlaze ljudi koji žele uživati ili u netaknutoj prirodi ili upoznati tradicijski život domicilnog stanovištva.
 

Back
Top