Recenzije i kritike muzičkih albuma
Prikazujem rezultate 1 do 2 od 2

Tema: Recenzije i kritike muzičkih albuma

Aktivan član Forma_Ideale (avatar)
    Učlanjen
    06.04.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    120

Thumbs up Recenzije i kritike muzičkih albuma

Ne znam koliko ćemo lako ovu zamisao sprovesti u delo, ali, mislim da bi bilo interesantno da ovde prenosimo (kompetentne) recenzije/kritike/komentare domaćih i stranih muzičkih izdanja i da na njih reagujemo.
    Dakle, prenesete ovde originalan tekst (link ka tekstu, ili copy-paste teksta, ili oba) i dodate nešto na isti ukoliko želite, ili ne. Slobodno možete komentarisati i recenzije/kritike/komentare albuma koje drugi postave.
    Ako želite, možete postaviti i omot konkretnog izdanja.

Ja bih počela sa recenzijom Branimira Loknera, Kristininog albuma "Ostrvo snova" (2005., City Records). Smatram je fantastičnom pevačicom, ali i prilično zanemarenom i javnosti nedovoljno poznatom.

"Par dana po izlasku albuma Kristine Savić, dobio sam ljubazan poziv od njenog supruga, Vlade Savića, inače, priznatog glumca, da ukoliko budem našao za shodno i ocenim izdanje kao interesantno, na promociji kažem par reči o istom. Priznajem, da iako često na promocijama "održim" po koje slovo o albumima, bio sam donekle zatečen, jer o samoj Kristini i njenom opusu sam malo znao, a da bih svojim prisustvom "participirao" na promociji, morao je biti ispunjen jedan uslov, a to je da mi se materijal kao kritičaru svidi. Ali, taj najvažniji uslov bio je ispunjen jer mi se album svideo, i sve ostalo teklo je svojim tokom.

Kristina je tokom proteklih godina svoje glasovne mogućnosti pozajmljivala mnogima, a takođe je bila u pratećem bendu Zdravka Čolica. Pre aktuelnog, objavila je i jedan album za "PGP RTS", koji nije dobro prošao, a može se reći da je imao i nezapažen tretman.

"Ostrvo snova", njen drugi po redu album, ujedno i nije tipično izdanje, kakva se nalaze u katalogu "City Recordsa". Kristinin muzički izbor orijentisan je ka popu, ali ne onom ovdašnje izrazito estradne orijentacije, koji kroz sebe vuče elemente raznih folk i kvazi folk idioma. Uz poznatog studijskog vuka, gitaristu Vladana Vučkovića - Paju, koji je sa svojim bendom, kao deo ekipe, učestvovao na albumu. Kristina je autor materijala, dok je za tekstove bio zadužen pomenuti suprug Vladan.

Na albumu se našlo 9 numera, koje je izuzetno dobro producirao Perica Kaluđeruvić, uz asistenciju Paje Vučkovića. Same pesme kao i atmosfera na albumu balansiraju između pitkog urbanog popa do jazz popa, studijski kvalitetno i "ukusno" odsviranog. Na nekim mestima materijal kojeg Kristina interpretira zna da podseti na dane beogradskih sastava Bel Tempo i Oktobar 1864, kada je ovaj zvučao bolje i interesantnije. Nekoliko numera imaju izrazitu hitičnu dimenziju, kao sto su: "Swing", "Sanjam a budna sam", "Moram da znam", "Želim ti ljubav".

Sve u svemu, "Ostrvo snova" predstavlja prijatno iznenadjenje kada govorimo o popu, kojeg najčešće u vrlo lošoj formi imamo prilike da čujemo na ovim prostorima. Ali, sada sledi drugi i teži deo, kako doći sa ovim albumom do što sire slušalačke populacije. Nadam se da će Kritina, kao i njen suprug Vladan koji obavlja u većoj meri i ulogu managera, naći način da ovaj materijal koji to i zaslužuje bude u javnosti adekvatno predstavljen i promovisan."

http://www.barikada.com/bb_lokner/ex_yu_prostor/2005-06-26_kristina.php

Sa tekstom recenzije se u potpunosti slažem, osim sa delom u kom Lokner piše da je prvi Kristinin album prošao "loše". Ne bih se složila, jer se po izlasku prvog albuma, ako ništa drugo, spot za pesmu "Slaži nešto kao da si moj" mogao videti na TV-u dovoljno često. Sa ove vremenske distance, pre bih to rekla za album "Ostrvo snova". Kvalitet je u slučaju oba albuma bez dileme neupitan. Ali, TV je mnogo moćan medij.

Aktivan član Forma_Ideale (avatar)
    Učlanjen
    06.04.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    120

Podrazumevano Re: Recenzije i kritike muzičkih albuma

IRENA BLAGOJEVIĆ "Jutro bez ljubavi"
    (Multimedia Records) 2010.
    Jazz pop / soul

" Jutro bez ljubavi" je luksuzno upakovan i dizajniran digi CD, opremljen sa 22-anim ilustrovanim bookletom, bogatog umetničkim reprodukcijama i tekstovima. CD objavljuje " Multimedia" records, a učešće na izdanju imala je većim delom i reprezentativna beogradska studijska ekipa muzičara, takođe i njenih prijatelja / saradnika. " Jutro bez ljubavi" predstavlja Irenu Blagojević prevashodno kao interpretatora, delom aranžera i delom kompozitora muzike koja se ovde našla. Poseduje širok, raskošan vokal, a vrlo emotivan način interpretacije karakteriše generalno njen pristup. Prisutni materijal je urađen u jazziranoj i soul-iranoj varijanti, gde sama Irenina vokalna milozvučnost definiše strukturu songova.
    Pesme su uglavnom mirnijeg i laganijeg tempa, gde do izražaja dolaze i svirački " istupi" muzičara koji su učestvovali u realizaciji materijala.
    " Jutro bez ljubavi" sadrži fino upakovani i postavljeni materijal, prihvatljiv za slušanje i iz nekog tkzv. drugog plana, ili uz sate odmora.
    Ipak,najveća mana je nedostatak energije, ali i izvođačke spontanosti, što u dobroj meri amortizuje krajnju " prohodnost" samih pesama.
    Moguće je da će Irena i njeni saradnici ovaj " problem" rešiti bezbolnije već na sledećem albumu. Treba takođe pohvaliti kompletnu tehničku realizaciju samog izdanja, koja je za svaki respekt.

Ocena : 7/10
    Branimir Lokner

Slične teme

1. Recenzije Nokia telefona
    Autor RedkinG u forumu Mobilna telefonija
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 13.04.2009., 15:38
  2. Slike muzickih albuma
    Autor sifu u forumu Muzika
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 18.10.2007., 16:38
  3. Recenzije uttakmica za subotu....03.09 by klandza.com