У БиХ нема националних мањина

МАЧАК

Buduća legenda
Poruka
25.542
http://www.politika.rs/rubrike/region/Nacionalne-manjine-u-BiH-nisu-ustavna-kategorija.sr.html
Националне мањине у БиХ нису уставна категорија
Означавање националних мањина у уставима као „остали” пружа прилику за разне политичке манипулације, којима се Украјинцима, Ромима, Словенцима, Италијанима... онемогућава да добију места у извршној и законодавној власти, упозорава председник Савеза националних мањина Републике Српске Стево Хаврељук
Бањалука, 30. јула – Националне мањине у Босни и Херцеговини нису уставна категорија и због тога смо, поготово у политичком животу, потпуно маргинализовани, казао је „Политици” председник Савеза националних мањина Републике Српске Стево Хаврељук. „БиХ је дејтонским уставом дефинисана као држава три конститутивна народа – Срба, Хрвата и Бошњака – а за националне мањине је употребљен термин ’остали’, што је за нас увредљиво”, истакао је наш саговорник.

„Означавање националних мањина као ’остали’ пружа прилику за разне манипулације. На пример, омогућава Бошњаку да се изјасни као Босанац и да на основу тога добије место у извршној и законодавној власти, које би, иначе, припало представнику националних мањина”, објашњава Хаврељук, који је иначе Украјинац.

„Ми ћемо – када се буде мењао Устав БиХ – тражити да се одредница ’остали’ замени термином националне мањине и да се оне наброје. Идуће године, на попису, изјаснићемо се као Украјинци, Роми, Словенци... а не као ’остали’. Осим тога, тражићемо да се повећа и број делегата у Дому народа Парламентарне скупштине БиХ и да у њему буду и наши представници, који би били бирани на наш предлог а не на предлог политичких партија. У прилог нашем захтеву иде и одлука Европског суда за људска права из Стразбура, који је пресудио да су уставне одредбе о избору чланова Председништва БиХ дискриминаторске, јер нам не дозвољавају да се кандидујемо за ову функцију”, наводи Хаврељук.

„Нажалост, одлука Европског суда за људска права није спроведена због тога што странке из Федерације БиХ, првенствено бошњачке, желе радикалне уставне промене. Ми то не подржавамо и не желимо да продубимо политичке неспоразуме међу представницима три конститутивна народа”, наглашава Хаврељук.

Према његовој оцени, стање у овој области се, ипак, мало побољшало, јер у Већу народа Републике Српске постоји и Дом народа Парламента Федерације БиХ, постоје и клубови осталих. При републичкој Народној скупштини и Парламентарној скупштини БиХ формирани су савети националних мањина. „Уз то, изменама Изборног закона добили смо гарантована места за представнике националних мањина у општинским и градским скупштинама у којима националне мањине чине три одсто становништва”, казао је Хаврељук.

Говорећи о помоћи Савезу националних мањина, он је рекао да је задовољан односом града Бањалуке и њеног градоначелника Драгољуба Давидовића. „Од града смо добили просторије и град плаћа наше режијске трошкове, а финансира и рад нашег Културно-уметничког друштва ’Тарас Шевченко’. Ми тражимо да нас Република Српска системски финансира, а не само према пројектима. Надлежни треба да нам помогну да заштитимо и негујемо наше културне, верске и националне специфичности и да нам пруже већу подршку приликом запошљавања, учешћу у законодавној и извршној власти. Ми прихватамо Републику Српску као своју домовину, али се не одричемо своје прадомовине”, рекао ја наш сабеседник.

„Свесни смо да пре него што ми остваримо своја права морамо сачекати да три народа реше међусобне односе. Ми желимо да нам власти у БиХ јасно кажу да смо им потребни и да нам прецизно одреде оквир у којем можемо да остваримо своја права”, поручио је Стево Хаврељук.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Свака част властима у БиХ....
Какве мањине и бакрачи....? Ево...у РС...финансирају клубове
ОСТАЛИХ....па нека се друже....
А не као у Војводини, да глас припадника националне мањине
вреди више од гласа једног Србина.....
:per: :per: :per:
 

jackfinger.gif
 
http://www.politika.rs/rubrike/region/Nacionalne-manjine-u-BiH-nisu-ustavna-kategorija.sr.html
Националне мањине у БиХ нису уставна категорија

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Свака част властима у БиХ....
Какве мањине и бакрачи....? Ево...у РС...финансирају клубове
ОСТАЛИХ....па нека се друже....
А не као у Војводини, да глас припадника националне мањине
вреди више од гласа једног Србина.....
:per: :per: :per:

У Војводини су направили да 1 глас било ког припадника националне мањине вреди исто као 1,5 глас Србина. Значи, ако гласа по 100 људи за исту ствар - гласови Срба ће вредети 100 а националних мањина 150... :dash:
 
У Војводини су направили да 1 глас било ког припадника националне мањине вреди исто као 1,5 глас Србина. Значи, ако гласа по 100 људи за исту ствар - гласови Срба ће вредети 100 а националних мањина 150... :dash:
Gde to vredi?
 
Па код Амера нема националних мањина,сви су ''Американци''.Успели су да од једног дела БиХ направе ретардирану исламску џамахирију.

Verovao ili ne ali ima. U Kaliforniji su to Španci i imaju nastavni program na svom jeziku e sad da li je to regulisano na nivou država ili cele SAD nemam oojma.
 
Тако се лепо избегава да нац. мањине постану већине. Лепо се учи на туђим грешкама.
Код нас у Србији се само Индијанци, Шошони, рептилијанци и ванземаљци воде под "остали", шта су на пример Буњевци, осим покатоличени Срби. Ал пас лајао, ал ветар дувао, исто нам се 'вата док се неко не сети да промени Устав.
 

Пронађи тамо у актима које је усвојио Парламент Војводине у вези националних мањина и тзв."позитивне дискриминације" - ИМАШ ТАМО О НАЧИНУ ГЛАСАЊА...
било је раније неколико тема о томе мислим да их је постављао Аца3
 
cuj ukrajinci:eek::rotf:
e zivote lutalico..:D
koliko ih ima u bosni? 15/ 25? sto?
koja od evropskh zemalja uopste pominje nacionalne manjine?:think:

Па лидер регијона.
Скоро свакодневно мореш видети у неовисниим и слободним медијима,коментаре.
О њиховој угрожености,малтретирању,ускраћивању права и залагању власти око њих.
 

Back
Top