Korisno za digitalce

Nadalina00

Početnik
Poruka
27
Приликом израде дигиталних фотографија сусрела сам се са једним проблем који сам успела да решим, па мислим да је корисно да га поделим са онима који га и даље имају.
Наиме, пошто од скоро поседујем дигитални фотоапарат однела сам CD у фотографску радњу да ураде фотографије. Кад сам их узела установила сам да су све помало "одсечене", односно да то није оно што ја видим на апарату или компјутеру. Објаснили су ми да је то нормално јер "машина" аутоматски сече. Нисам била лења па сам тражила узрок и нашла.
Наиме свака фотографија која се добије са дигиталног фотоапарата има одређене димензије. На пример 2272x1704, 1600x1200, 1024x768. Ако поделимо дужину са ширином у сва три случаја ћемо добити однос 1,33. Ако фотографије желимо да урадимо на формату 15 X 10 доћи ће до одсецања њеног дела јер је овде онос дужине и ширине 1,5. Код формата 13 X 9 однос je 1,44, a код 18 X 13 je 1,38. Дакле ни један формат фото папира не одговара односу 1,33, односно пропорцијама оригиналног снимка. Зато је неминовно да долази до одсецања. Није, међутим, проблем ако оператер у фото радњи контролише сваки снимак и одсеца их појединачно, тако што види шта ће одсећи. Проблем је ако уључи машину и она сама аутоматски сече, по средини и тиме одсеца и одоздо и одозго.
Све ово може да се избегне на два начина.
1. Да кажете у фотографској радњи да вам фотографије раде тзв. "Fit to image". Али тада ће све фотографије са краће стране имати белину.
2. Да пре ношења на израду фотографије обрадите нпр. у ACD See 6.0. Потребно је све фотографије "crop"-овати, при чему се у менију за "crop" поставља однос дужине и ширине који одговара формату фотопапира на који желимо да радимо фотографије. Тада ми сами одлучујемо шта је "вишак", и тако одсецамо оно што је мање битно. Наравно не заборавити да свака нова фотографија треба буде снимљена са минимум 300 dpi. И после овога фотографије треба радити методом "Fit to image". На њима неће бити белине ни додатног одсецања.

Нисам се бавила резолуцијом других фотоапарата, а однос 1,33 важи за Canon-е серије А. До тог броја се може увек доћи дељењем дужине и ширине и тако одредити однос који ће се примењивати при "crop"-овању.

Не сматрам да сам открила рупу на саксији и предлажем да они који ово могу допунити још неким детаљима треба да пишу, а они који нису знали ништа о овоме нека искористе за себе и друге.
 
Eto neko i ovde otkri toplu vodu :roll: tj da film ima odnos strana 2:3 (36x24 mm) a digitalci 4:3 (raznih dimenzija a najcesce 5.3x4mm; 7.2x5.3mm; 8.8x6.6mm). Naravno DSLR aparati imaju priblizni odnos 2:3.
Stvarno RTFM :twisted:
 
Anonymous:
Eto neko i ovde otkri toplu vodu :roll: tj da film ima odnos strana 2:3 (36x24 mm) a digitalci 4:3 (raznih dimenzija a najcesce 5.3x4mm; 7.2x5.3mm; 8.8x6.6mm). Naravno DSLR aparati imaju priblizni odnos 2:3.
Stvarno RTFM :twisted:

Sta se cudis, lepo je objasnila, ima i nas koji ni ovo nismo znali.
 
Automobili su se pojavili davnih dana, a digitalci su ipak novijeg datuma, kod nas takoreci u trendu tek od skoro. Tako NadalinaOO Samo napred, ima nas koji takve stvari volimo da procitamo!
 

Back
Top