Да ли верници заправо верују у исто?

Lingvista92

Zainteresovan član
Poruka
108
Могу ли верници да се скупе и покажу да религија не представља свађу и нетолерацију, него разумевање и радост живота? Зашто дозвољавамо да нам атеисти пребацују за међусобне расправе, када смо сви ми у праву да некакво божанство постоји, а они то поричу? Да ли у овој теми можете да наведете разлоге због којих верујете, и овог пута наведемо сличности, а не разлике међу религијама? Да покушамо да покажемо да су верници у праву, а не атеисти...
 
Могу ли верници да се скупе и покажу да религија не представља свађу и нетолерацију, него разумевање и радост живота?
Зашто дозвољавамо да нам атеисти пребацују за међусобне расправе, када смо сви ми у праву да некакво божанство постоји, а они то поричу?
Да ли у овој теми можете да наведете разлоге због којих верујете, и овог пута наведемо сличности, а не разлике међу религијама?
Да покушамо да покажемо да су верници у праву, а не атеисти...

не.
имају своју веру.
свако верује својој памети...
и сидарта и исус и мухамед су покушавали...
 
Могу ли верници да се скупе и покажу да религија не представља свађу и нетолерацију, него разумевање и радост живота? Зашто дозвољавамо да нам атеисти пребацују за међусобне расправе, када смо сви ми у праву да некакво божанство постоји, а они то поричу? Да ли у овој теми можете да наведете разлоге због којих верујете, и овог пута наведемо сличности, а не разлике међу религијама? Да покушамо да покажемо да су верници у праву, а не атеисти...

различитости међу религијама сигурно да нису основни аргументи "пребацивања" атеиста;
а да би показали да сте у праву, морали би да докажете да оно у шта верујете постоји. све
док то постоји зато што ви верујете да постоји, нећете бити у праву.
(п.с. под доказом може да се схвате и ствари које би макар указивале на постојање онога у шта верујете)
 
различитости међу религијама сигурно да нису основни аргументи "пребацивања" атеиста;
Među glavnim argumentima su tvrdnje da su sve religije iste i da su sve religije različite.
Ono što radikalni ateisti ne uviđaju je šizofrenost takvog stava. :lol:


а да би показали да сте у праву, морали би да докажете да оно у шта верујете постоји. све
док то постоји зато што ви верујете да постоји, нећете бити у праву.
(п.с. под доказом може да се схвате и ствари које би макар указивале на постојање онога у шта верујете)
Zapravo, ne mora se ništa dokazivati, dokle god se vera ne iznosi kao tvrdnja, tj. znanje, tako da si ti taj koji nije u pravu.
 
Могу ли верници да се скупе и покажу да религија не представља свађу и нетолерацију, него разумевање и радост живота? Зашто дозвољавамо да нам атеисти пребацују за међусобне расправе, када смо сви ми у праву да некакво божанство постоји, а они то поричу? Да ли у овој теми можете да наведете разлоге због којих верујете, и овог пута наведемо сличности, а не разлике међу религијама? Да покушамо да покажемо да су верници у праву, а не атеисти...

Опет још један тема у екуменистичком фазону.А лпке си ти вероисповсти покретачу ове теме?
 
Među glavnim argumentima su tvrdnje da su sve religije iste i da su sve religije različite.

сличности и различитости религија не могу бити међу главним аргументима. на основу сличности и различитости религија не можеш оспоравати саму религију. главни аргументи су суштина конкретне религије. са друге стране сличности међу ралигијама јесте један од главних аргумената када говоримо о човековој потреби за религијом.
Zapravo, ne mora se ništa dokazivati, dokle god se vera ne iznosi kao tvrdnja, tj. znanje, tako da si ti taj koji nije u pravu.

ако неко хоће да покаже да је у праву онда се мора доказивати.

са друге стране, кроз историју, се људи понашају у складу са својим религијама. заправо човечанство је кроз историју обликовано кроз религију, и то ове највеће хришћанство, ислам, будизам..у тој ситуацији је смешно рећи да религиозни људи не износе као истину оно у шта верују.
 
Poslednja izmena:
Могу ли верници да се скупе и покажу да религија не представља свађу и нетолерацију, него разумевање и радост живота?

Mogu da probaju ali nece uspeti.
Pretenzija na apsolutno znanje religijama ne dozvoljava da se olako "orode" sa drugim religijama .
 
прегледао сам, само ми није јасно када се дају цитати и Курана врло често се спомиње реч "МИ"

"Ми смо, заиста човјека од бити земље створили..."

ко су то МИ?

Uzvišeni Allah objavio je Kur’an na arapskom jeziku. Objavljivanje Kur’ana na arapskom jeziku podrazumijeva korištenje načina izražavanja koji su bili prisutni u arapskom jeziku u tom vremenu. Jedan od tih načina izražavanja jeste i upotreba množine u smislu izražavanja veličine i moći. Tako korištenje izraza “Mi” u Kur’anu ukazuje na moć i veličinu Uzvišenog Allaha. Dakle, Uzvišeni Allah spominje Sebe u Kur’anu u jednini, množini i trećem licu, dok ne spominje u dvojini, jer dvojina ukazuje na mnoštvo, a množina u ovom slučaju ukazuje na moć i veličinu, kao što je to bilo općepoznato u arapskom jeziku u vremenu objavljivanja Kur’ana. A Allah najbolje zna! (Er-Risale et-Tedmurijje, str. 49-50.)
 
Uzvišeni Allah objavio je Kur’an na arapskom jeziku. Objavljivanje Kur’ana na arapskom jeziku podrazumijeva korištenje načina izražavanja koji su bili prisutni u arapskom jeziku u tom vremenu. Jedan od tih načina izražavanja jeste i upotreba množine u smislu izražavanja veličine i moći. Tako korištenje izraza “Mi” u Kur’anu ukazuje na moć i veličinu Uzvišenog Allaha. Dakle, Uzvišeni Allah spominje Sebe u Kur’anu u jednini, množini i trećem licu, dok ne spominje u dvojini, jer dvojina ukazuje na mnoštvo, a množina u ovom slučaju ukazuje na moć i veličinu, kao što je to bilo općepoznato u arapskom jeziku u vremenu objavljivanja Kur’ana. A Allah najbolje zna! (Er-Risale et-Tedmurijje, str. 49-50.)

добро, видим ја ту велике сличности из књиге постања у Библији.
као нпр. о дрвету

Al-Baqara (2) - Krava

35. I Mi rekosmo: "O Ademe, živite, ti i žena tvoja, u džennetu i jedite u njemu koliko god želite i odakle god hoćete, ali se ovom drvetu ne približujte pa da sami sebi nepravdu nanesete!"

сад када се Мухамеду јавио Гаврило (у пећини, како сам чуо) и све му то рекао, да ли је био Мухамед тада сам?
 
Među glavnim argumentima su tvrdnje da su sve religije iste i da su sve religije različite.
Ono što radikalni ateisti ne uviđaju je šizofrenost takvog stava. :lol:

ono što ti batice ne uviđaš da je upravo šiznuo onaj koji se oslanja na verovanje a ne na znanje i iskustvo



Zapravo, ne mora se ništa dokazivati, dokle god se vera ne iznosi kao tvrdnja, tj. znanje, tako da si ti taj koji nije u pravu.

zapravo mora. Celokupna stvarnost se vrti oko dokaza, dokazanog i dokazivog

........
 
добро, видим ја ту велике сличности из књиге постања у Библији.
као нпр. о дрвету

Al-Baqara (2) - Krava

35. I Mi rekosmo: "O Ademe, živite, ti i žena tvoja, u džennetu i jedite u njemu koliko god želite i odakle god hoćete, ali se ovom drvetu ne približujte pa da sami sebi nepravdu nanesete!"

сад када се Мухамеду јавио Гаврило (у пећини, како сам чуо) и све му то рекао, да ли је био Мухамед тада сам?

Javi mu se melek Dzibril u pecini Hira.
A slicnosti su zbog toga sto je Bozija objava prije Kur'ana Indzil. A Biblija sadrzi dosta djelova Indzila jer biljezi poruku koju je prenosi Boziji poslanik Isaa a.s. Isau a.s. je objavljen Indzil. Ali Allah je zastitio samo Kur'an kao poslednju Boziju objavu. 1400 godina, Kur'an nije izmijenjen. Dok Indzil je prenijet samo prvim generacijama Isaovih a.s. sledbenika.
 
А можда је безвезе да човек чита зашто атеисти неверују у Бога.Можда је боље питање за њих.А зашто односно шта вас је у вашем животу подстакло да одлучите да не верујете у Бога'?

право је питање, зашто људи верују у бога, јер се човек не рађа са вером у бога.

али, одговорићу на ово питање. главни разлог је психа човека. постојање божанства врло ефикасно регулише неке ствари у мозгу, на првом месту страх од смрти-непостојања, питање смисла живота, и разне друге психичке потребе и проблеме. то је мени основни узрок због чега је човек измислио бога.
људски мозак је невероватан орган, а људска психа још невероватнија. довољно је аматерски да обратиш пажњу на научна сазнања психологије, да би уочио колико се потреба за божанством, уопште мистицизмом било које врсте уклапа у функционисање мозга. врло је интересантно.

поред тога постојање божанства, линијом мањег отпора, одговара на питања природе света око нас и то вуче корене још од постојања првобитних људи. тај патерн објашњавања природних појава преко божанства постоји и данас. везано за хришћанство, свето писмо на коме се базира читава религија је подоста бесмислено. сама логика и идеја о богу и његовом понашању је у исто време и хорор и комедија и нелогично. а то је управо разлог зашто се често помиње да је разум највећи непријатељ бога. занимљиво је да верници све ствари које се косе са здравим разумом објашњавају кроз две ствари: метафора и чудни су путеви господњи. још занимљивије је да је кроз историју, еволуцијом друштва и свести, све више ствари постаје метафора и за све више ствари се говори да су чудни путеви господњи. религија спутава човека да проживи свој живот пуним плућима; а како и не би кад живе са идејом да их поред овог живота чека још један, онај прави, лепши и вечни. за ислам је иста прича, друго паковање, можда још горе.

то ти је у најкраћим цртама, а мислим да бих могао да напишем књигу од 2 милијарде страна :lol:
 
Javi mu se melek Dzibril u pecini Hira.
A slicnosti su zbog toga sto je Bozija objava prije Kur'ana Indzil. A Biblija sadrzi dosta djelova Indzila jer biljezi poruku koju je prenosi Boziji poslanik Isaa a.s. Isau a.s. je objavljen Indzil. Ali Allah je zastitio samo Kur'an kao poslednju Boziju objavu. 1400 godina, Kur'an nije izmijenjen. Dok Indzil je prenijet samo prvim generacijama Isaovih a.s. sledbenika.

ок, јасно ми је сад да му се јавио Гаврило у пећини, а сад оно што ме заиста интересује, а одговор може да гласи и без додатних речи: да ли је Мухамед тада био сам у пећини?
 
али, одговорићу на ово питање. главни разлог је психа човека. постојање божанства врло ефикасно регулише неке ствари у мозгу, на првом месту страх од смрти-непостојања, питање смисла живота, и разне друге психичке потребе и проблеме. то је мени основни узрок због чега је човек измислио бога.

Па ја те ово уопште нисам ни питао.
 
А можда је безвезе да човек чита зашто атеисти неверују у Бога.Можда је боље питање за њих.А зашто односно шта вас је у вашем животу подстакло да одлучите да не верујете у Бога'?

Ево питања.А додао бих које лично разочарее осим не добијеног излешења твог чира се догодило па си ти атеиста?
 
покушавам да сложим коцкице о Исламу.

да ли су арапи били хришћани пре Мухамедове објаве?

Mislim da su bili hriscani i jevreji. Prije Muhameda a.s. je Boziju objavu prenosio Isaa a.s. Kasnije je nastalo nesto sto se zove hriscanstvo. Tako da su arapi tada bili ili jevreji ili hriscani.
 
Mislim da su bili hriscani i jevreji. Prije Muhameda a.s. je Boziju objavu prenosio Isaa a.s. Kasnije je nastalo nesto sto se zove hriscanstvo. Tako da su arapi tada bili ili jevreji ili hriscani.

били су хришћани,
зашто су онда напустили хришћанство и прихватили Мухамедове речи а који није имао сведока кад му се јавио Гаврило?
да ли је Мухамед потицао из богате породице, да ли му се жена звала Кадиџа и ко је она била, а Вораква Кдиџин рођак је био Мухадевов саветник у тумачењу божијег приказивања?
да ли је ово тачно?

и још нешто

69048-24665.jpg


чему римски поздрав?
 

Back
Top