Професионални војници биће ангажовани у свим мисијама , у земљи и у иностранству.

Poruka
528
http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Pet-kandidata-na-jedno-mesto-profesionalnog-vojnika.sr.html
Пет кандидата на једно место професионалног војника
Нудимо редовне плате, бенефиције, лечење у систему војног здравства и за породице припадника ВС, каже пуковник Стевица Карапанџин
Војска Србије од 1. јануара прелази на професионални систем и имаће 13.000 војника, од укупно 30.000 припадника. Од тога, 11.000 чиниће професионалци оба пола ангажовани на конкурсима, уз 2.000 младића заинтересованих за добровољно служење војног рока. Од 1. јула у току је нови конкурс, где ће се попуњавати још 3.000 преосталих места, каже за „Политику” представник Генералштаба Војске Србије пуковник Стевица Карапанџин.

– Одзив је превазишао сва наша очекивања. Сада имамо већ око 8.000 професионалних војника. И прошле године смо имали неколико конкурса, на које се пријавило око 10.500 кандидата. Неће сви бити примљени по овом конкурсу, јер у процедури пријема већ имамо кандидате који су се јавили у мају ове године. Њих око 600 тренутно је на обуци и још толико их чека да буду упућени на обуку. Све у свему, биће потребно још око 1.800 људи, које ћемо примити после овог конкурса – додаје пуковник.

Оно што гарантује да ће Војска попунити још 3.000 места јесте досадашњи одзив. У просеку пет кандидата конкурише за једно место! При томе је проценат пријављених кандидата женског пола удвостручен, с прошлогодишњих 10 на 20 одсто, колико их се сада пријавило. Према речима нашег саговорника, код професионалних војника нема никакве разлика међу половима. Апсолутно равноправно конкуришу и третман је свуда исти и кад је у питању пријем и каснија професионална служба.

Општи услови за пријем су здравствена способност кандидата, да им раније није престао радни однос у државним органима због теже повреде дужности из радног односа, да нису осуђивани на казну затвора више од шест месеци, да нису старији од 30 година. И, наравно, да су држављани Републике Србије, али могу имати и двојно држављанство. Од посебних услова најбитније је да су служили војни рок са оружјем, што не важи једино за кандидате женског пола. Даље, да имају најмање средњу стручну спрему, осим за стрелце у пешадији и чуварску службу. У логистичким службама могу конкурисати лица која имају адекватну стручну спрему, која одговара служби и дужности за које се спрема. За возаче моторних возила могу конкурисати лица која имају Це категорију.

Кандидат који жели да постане професионалац подноси молбу јединици са којом жели да склопи уговор, а образац може наћи на пријавници сваке команде. Војник на служењу војног рока такође може постати професионалац, тако што подноси молбу свом претпостављеном старешини, у последњем месецу служења.

– Ми нудимо редовне плате, које у просеку износе око 30.000 динара. Професионални војник има право и на одређене неновчане бенефиције, али на накнаду путних трошкова за оне кандидате који не живе у месту службовања. Имају право на пензијско осигурање, али и на здравствено, које могу користити и чланови њихових породица, што подразумева и могућност лечења у систему војног здравства – објашњава Карапанџин.

Подофицирски кадар ће се у Војсци Србије попуњавати првенствено из категорије професионалних војника. Тако сваки професионални војник, у зависности од потреба службе и својих резултата рада, може из статуса професионалног војника на одређено време једног дана прећи у статус подофицира на неодређено време, уз додатно усавршавање. Сваки кандидат мора да прође одређену обуку, од четири до осам седмица, и само са кандидатима који успешно то заврше потписује се уговор. Око 10 одсто њих не успе у том циљу. Остали потписују уговор на три године и у оквиру три таква уговора могу да пређу у статус подофицира.

Радно време професионалног војника је осам сати дневно, 40 часова недељно. Може бити и дуже, али уз одговарајућу надокнаду. Професионални војник може бити ангажован у свим мисијама војске, и у земљи и у иностранству. Ако је, рецимо, војник ангажован на обезбеђивању административне линије према Космету, онда накнада може да износи и целу плату.

......................................................

Све је ово лепо...али задњи пасус....
 
Општи услови за пријем су здравствена способност кандидата, да им раније није престао радни однос у државним органима због теже повреде дужности из радног односа, да нису осуђивани на казну затвора више од шест месеци, да нису старији од 30 година. И, наравно, да су држављани Републике Србије, али могу имати и двојно држављанство.
Zadnji pasus i da razumem ali ovo? Može ako su samo kraduckali? :mrgreen:
 
Zadnji pasus i da razumem ali ovo? Može ako su samo kraduckali? :mrgreen:

Pa sta ti tu cudno jel mozda ocekujes da ce u vojsku ici neko ko ne mora? Ne znam dal znas ali ima jedna kompjuterska igra zove se American Army koja je besplatna i napravljena je zbog toga da bi sto vise ljudi prijavljivalo u vojsku SAD-a. Gledao sam neku emisiju gde pricaju americki mornari o svom zivotu i svaki drugi kaze da nisam u vojsci sad bi bio narkoman ili u zatvoru. Ja se bojim da ce tako biti i ovde, ice u vojsku onaj ko mora, mada ce biti mali procenat onih koji vole taj poziv ali samo mali. Sto se mene tice ako nema nista pametno da radi na ulici neka ide slobodno, bolje da puca negde u nekoj vuko***ni nego ovde na ulici.
 
Poslednja izmena:
Pa dobro i sta je tu lose? Ko hoce da ide u rat u stranu zemlju neka ide slobodno. Nisu tu bitne pare,tu je bitno da se puca kod ljudi koji odu tamo!

Prijavi se u neku od americkih agencija za obezbedjenje i neka rostilja ako mu se svidja, dok ga arapi ne skrate za glavu ili mu se posreci pa nahebe u ,,friendly fire'' ,ali da salju vojsku pod srpskom zastavom da ratuje po belosvetskim vukoebinama je u najmanju ruku nebulozna ideja i na takvu glupost se moze jedino nagovoriti ministar poznatiji kao Ilicev zet.
 
Poslednja izmena:
Prijavi se u neku od americkih agencija za obezbedjenje i neka rostilja ako mu se svidja, dok ga arapi ne skrate za glavu ili mu se posreci pa nahebe u ,,friendly fire'' ,ali da salju vojsku pod srpskom zastavom da ratuje po belosvetskim vukoebinama je u najmanju ruku nebulozna ideja i na takvu glupost se moze jedino nagovoriti ministar poznatiji kao Ilicev zet.

zasto bi nasa vojiska ratovala za SAD? Ne ide vojiska u mirovne misije samo da ratuje.Mogu biti u okviru UN snaga u Africi kao sto su bili Britanski I Francuski vojnici u Ruandi,Etijopiji i slicnim zemljama gde cuvaju stanovnistvo kao danas Nato sto cuva Siptare na Kosovu! Ne vidim nista lose u tome,cak mislim da bih ja otisao po zavrsetku faksa u neku mirnovnu misiju. Informaticar cu biti tako da mogu da me postave na radar ili slicnu skalameriju(nadam se da nece za vezistu u pesadiji) i zgrcem dobru dnevnicu a glava nije u torbi. Mada i velike dnevnice su i u Africi da se ne lazemo. Zasto da ne. Imas dobru opremu,na strani si jacih,sva sigurnost su tvoji drugovi i imas pusku da se branis tako da je nebitno koliki si ti i koliki je tvoj protivnik vec koliko si brz i kako pucas. Meni deluje ok!:) Manje zemlje koje imaju manji broj snaga ne ratuju,vec samo patroliriaju,izvidjaju i obezbedjuju neke objekte. Jedino cega treba da se boje su sacekuse i mine,ali imas sada bespilotne letelice koje vojnici nose na ledjima,lansiraju je i preko njih osmotre sredino. Tvoje je samo da se pazis da neko iz mase nije opasan bombom!!
 
Poslednja izmena:
Gde si procitao da nasa vojska ratuje za SAD ides u agenciju kao pojedinac a ne kao srpski vojnik?
Uzmimo tebe za primer,nisi nikad ubijao ,ali imas zarku zelju da probas.Prijavis se u neku od tih americkih agencija za obezbedjenje ,potpises ugovor i boli te tuki,ides da ubijas ,a i platu debelu primas dok ne pogines,a onda osiguranje isplate tvojoj porodici.Tako to funkcionise.
A poslati vojsku pod nasom zastavom,recimo u Avganistan pa da se neki mudzos opasan sa C4 digne u vazduh na Zelenom vencu ne prihvatam.
Ratovao sam od 91-99. i pun mi je racku vas klinaca koji mislite da je rat kao branje cveca.
 
Poslednja izmena:
covek ko tebe ista pita? Msm koga briga sta ti zelis ili sta ja zelim.? Ne primaju ni oni svakave budale. Kako se do sada niko nije setio u Hrvatskoj da se digne u vazduh a oni su u Afganistanu? Msm to su klasicna sranja,nema nista lose u tome da nase trupe odu i tamane vehabije,mudzahedine u Afganistanu ili bilo gde. Koliko su samo oni nama zla naneli ja nemam nista protiv da im vratimo,ali nece to biti takve misije. Ti ocigledno nemas pojma sta je UN,a sta Nato! UN su mirovne trupe,oni retko kada ratuju oni su tu kao kfor ili eufor u Bosni ili Kosovu,nece UN snage da se biju sa nekakvim vojiskama,NAto i SAD to rade,a UN misije su relativno bezbedne. NEma tu dizanja u vazduh i slicne fore. Ti si tu kao posmatrac i ne petljas se u rat,samo pazis na civile da se neka strana ne seti pa da hoce da ih pokolje! Da bi tamo otisli treba da udjemo u Nato,ne moze sada bilo koja zemlja da ode u Irak,Afganistan itd sa vojiskom. UN cuva civile i on je posmatrac sta se desava,da nema prekrsaja kojekakvih pravila ratovanja,konvencija i sl,a Nato se bije sa teroristima! Snaga UN koliko znam nema u Afganistanu ni u Iraku,zato nemoj da se pravis pametan kad nisi!
 
Poslednja izmena:
Не разумем по ком основу ми, народ, финансирамо војску тако што одвајамо новац за обуку, школовање, храну, смештај, плату и сл. професионалног војника, да би он тако оспособљен ишао у војне мисије по свету.
Идиотизам и још један вид пљачке народа.
 
covek ko tebe ista pita? Msm koga briga sta ti zelis ili sta ja zelim.? Ne primaju ni oni svakave budale. Kako se do sada niko nije setio u Hrvatskoj da se digne u vazduh a oni su u Afganistanu? Msm to su klasicna sranja,nema nista lose u tome da nase trupe odu i tamane vehabije,mudzahedine u Afganistanu ili bilo gde. Koliko su samo oni nama zla naneli ja nemam nista protiv da im vratimo,ali nece to biti takve misije. Ti ocigledno nemas pojma sta je UN,a sta Nato! UN su mirovne trupe,oni retko kada ratuju oni su tu kao kfor ili eufor u Bosni ili Kosovu,nece UN snage da se biju sa nekakvim vojiskama,NAto i SAD to rade,a UN misije su relativno bezbedne. NEma tu dizanja u vazduh i slicne fore. Ti si tu kao posmatrac i ne petljas se u rat,samo pazis na civile da se neka strana ne seti pa da hoce da ih pokolje! Da bi tamo otisli treba da udjemo u Nato,ne moze sada bilo koja zemlja da ode u Irak,Afganistan itd sa vojiskom. UN cuva civile i on je posmatrac sta se desava,da nema prekrsaja kojekakvih pravila ratovanja,konvencija i sl,a Nato se bije sa teroristima! Snaga UN koliko znam nema u Afganistanu ni u Iraku,zato nemoj da se pravis pametan kad nisi!


Nemas ti blage veze o ovome sto pises,i jos bi da ubedis nekoga da ti poveruje da si u pravu,Ili jos bolje ,batali faks i vrati se kod ovaca ,cini mi se da si malo precenio svoje mogucnosti.
Klasican zutac.
poturu.gif
 
Poslednja izmena:
Не разумем по ком основу ми, народ, финансирамо војску тако што одвајамо новац за обуку, школовање, храну, смештај, плату и сл. професионалног војника, да би он тако оспособљен ишао у војне мисије по свету.
Идиотизам и још један вид пљачке народа.

dobijas tako visoku profesionalnu vojisku koja ima iskustva,trosis arsenale,pokazujes da si ipak nemo mudo u svetu i da si ozbiljna zemlja jer si clan jakog saveza i jos dosta prednosti.:)

Ne zgodan,promeni ime u neozbiljan vise ti prilici. Pa zasto bih pisao ako necu da te ubedim u svoj stav?:confused: Onako da vodim monolog mozda? Tako mator,a ne zna nista ko vran konj!:mrgreen: Jedno je UN gde bi nasa vojiska trebalo da ide da imamo para,a jedno je clanstvo u Natou. Da bi isao u UN misije ne moras biti clan Nato pakta i ides u zemlje Afrike i Balkana,a ako si u Natou ides da ratujes za interese SAD-a! Opet ne razumes.
 
Плаћеничка војска се у прошлости показала као непоуздан сегмент безбедности једне земље, она је одана само новцу и кад нема пара за плате плаћеницима нема ни војске о томе је писао и Николо Макијавели у свом делу Il Principe почетком ХVI века.
 
Сад ако се неко пита какве везе има државник из XV-XVI века са безбедношћу државе, цео безбедносни апарат Запада почива на искуствима безбедносног система градова република са простора данашње Италије, он је временом усавршаван и прилагођаван али темељи безбедности једне Велике Британије су ударени на основу искустава Млетачке републике.
 
Плаћеничка војска се у прошлости показала као непоуздан сегмент безбедности једне земље, она је одана само новцу и кад нема пара за плате плаћеницима нема ни војске о томе је писао и Николо Макијавели у свом делу Il Principe почетком ХVI века.

Nije potrebno da ides toliko daleko u istoriju da je placena vojska, to jest profesionalna vojska 100% bolja od konskriptne vojske. Primeri Amerkinaca u Vijetnamu kad su slali KONSKRIPTNU vojsku, JNA devedesetih, katastrofa-opet konskriptna vojska, Sovjeti u Avganistanu su doziveli tezak poraz i teske gubitke sa konskriptnom vojskom 1980-1989...zato se kaze da su britanske SAS jedince jedne od najboljih u svetu, jer su konskriptnu armiju ukinuli prvi u svetu jos pedesetih godina i uveli profesionalnu vojsku, samo treba videti kako je njihova profesionalna vojska rasturila konskriptnu vojsku Argentine 1982.i to jos 6000 milja udaljenosti bez i jedne vojne baze u okolini.
 
zasto bi nasa vojiska ratovala za SAD? Ne ide vojiska u mirovne misije samo da ratuje.Mogu biti u okviru UN snaga u Africi kao sto su bili Britanski I Francuski vojnici u Ruandi,Etijopiji i slicnim zemljama gde cuvaju stanovnistvo kao danas Nato sto cuva Siptare na Kosovu! Ne vidim nista lose u tome,cak mislim da bih ja otisao po zavrsetku faksa u neku mirnovnu misiju. Informaticar cu biti tako da mogu da me postave na radar ili slicnu skalameriju(nadam se da nece za vezistu u pesadiji) i zgrcem dobru dnevnicu a glava nije u torbi. Mada i velike dnevnice su i u Africi da se ne lazemo. Zasto da ne. Imas dobru opremu,na strani si jacih,sva sigurnost su tvoji drugovi i imas pusku da se branis tako da je nebitno koliki si ti i koliki je tvoj protivnik vec koliko si brz i kako pucas. Meni deluje ok!:) Manje zemlje koje imaju manji broj snaga ne ratuju,vec samo patroliriaju,izvidjaju i obezbedjuju neke objekte. Jedino cega treba da se boje su sacekuse i mine,ali imas sada bespilotne letelice koje vojnici nose na ledjima,lansiraju je i preko njih osmotre sredino. Tvoje je samo da se pazis da neko iz mase nije opasan bombom!!

mnogo gledas filmove...stvarnost je skroz drugacija..
 
Не разумем по ком основу ми, народ, финансирамо војску тако што одвајамо новац за обуку, школовање, храну, смештај, плату и сл. професионалног војника, да би он тако оспособљен ишао у војне мисије по свету.
Идиотизам и још један вид пљачке народа.

odlicno pitanje koje ce ostati bez odgovora od nadleznih...
 
Nije potrebno da ides toliko daleko u istoriju da je placena vojska, to jest profesionalna vojska 100% bolja od konskriptne vojske. Primeri Amerkinaca u Vijetnamu kad su slali KONSKRIPTNU vojsku, JNA devedesetih, katastrofa-opet konskriptna vojska, Sovjeti u Avganistanu su doziveli tezak poraz i teske gubitke sa konskriptnom vojskom 1980-1989...zato se kaze da su britanske SAS jedince jedne od najboljih u svetu, jer su konskriptnu armiju ukinuli prvi u svetu jos pedesetih godina i uveli profesionalnu vojsku, samo treba videti kako je njihova profesionalna vojska rasturila konskriptnu vojsku Argentine 1982.i to jos 6000 milja udaljenosti bez i jedne vojne baze u okolini.
Није баш то тако треба одвојити једници специјалне намене,специјализоване јединице од већинског састава војске који би носио главни терет у могућем сукобу.

Помињеш Специјалне авијацијске снаге Велике Британије која је настала по узору на немачке командо јединице и која је састављена од високобразованих људи старости преко 27 година намењена за специјалне операције у свим временским условима на страној територији.

Прво Србија нема намеру да води агресорски рат да би формирала такве јединице које ће у дубокој позадини вршити диверзије и заузимати важне непријатељске тачке а и није у тој финансиској ситуацији у Србији тј. СРЈ је постојао Корпус специјалних снага али је расформиран што је по мени грешка он је био способан да парира сличним јединицам у свету.

Значи једно су специјалне јединице и специјализоване јединице које су и раније биле професионалне или полупрофесионалне а друго је целокупни састав војске а то највише зависи од историјских околности и окружења у којој се земља налази а то значи да Србија мора да устроји своје оружане снаге по узору на Израел ако мисли да буде безбедна земља.

Иначе кад си поменуо САС при крају варварске агресије на СР Југославију 1999. у Великој Британији је отпочела мобилизација резевног састава војске 30 000 резервиста.
 
Не разумем по ком основу ми, народ, финансирамо војску тако што одвајамо новац за обуку, школовање, храну, смештај, плату и сл. професионалног војника, да би он тако оспособљен ишао у војне мисије по свету.
Идиотизам и још један вид пљачке народа.

Izgleda da je to cena koju moramo da platimo da bi imali podrsku zapada. :dash::dash::dash:
 
Можда ће,као у Грчкој,да служи за "ОЧУВАЊЕ ДЕМОКРАТСКИХ (жутих)ТЕКОВИНА",и послужи за
разбијање штрајкова и демонстрација,пошто жути нешто немају поверење у Ивицине снаге.
 

Back
Top