Ilahije i kaside

fighter vs 9/11

Ističe se
Poruka
2.239
Nadam se da hriscani (i ostali nemuslimani) nemaju nista protiv. Temu otvaram bez ikakvih zlih namjera (daleko bilo da ista radim iz zle namjere).

Ako ko nije znao, ilahije nisu pjesme. Ilahije se ne pjevaju. Uce se.
Mozda nekom bude i novo.

 

Sta je poruka ilahije!? Ne treba plakati (iako je tesko i skoro nemoguce) za osobom koju izgubimo. Bolje je uciti dove jer ce ta osoba od toga imati koristi. Uvijek moramo znati da smo svi mi Allahovi i da se svi Njemu konacno vracamo. Medjutim, zaplakati u ime Uzvisenog je nesto najlepse sto vjernik moze uraditi.

Abdullah b. Šehhir r.a. pripovjeda: „Jednom prilikom sam došao Allahovom Poslaniku a.s. i zatekao ga u namazu. Iz grudi mu se, od plača, čulo šištanje kao kada lonac vrije.“

Abdullah b. Mes`ud r.a. prenosi da mu je Allahov Poslanik a.s. rekao: „Uči mi Kur`an? – Kako da ti učim, Allahov Poslaniče – odgovorih mu – kada se Kur`an tebi objavljuje?
- I ja volim da ga čujem od nekog drugog.
Započeo sam učiti sure En-Nisa i kada sam proučio ajet
- I kada tebe dovedemo kao svjedoka protiv njih (En-Nisa, 41), okrenuh se i ugledah suze u očima Allahovog Poslanika a.s.“

Abdullah b. Amr r.a. pripovjeda: „Kada se je jedanput Sunce pomračilo, Allahov Poslanik a.s. ustade i počene klanjati namaz. Stajao je dugo na kijamu, zatim je dugo stajao na ruku`u, potom se ispravio i tako dugo stajao. Zatim je učinio sedždu, pa je sjeo ostavši dugo na sjedenju, pa je ostao na drugoj sedždi dugo kao i na prvoj. Plačući je govorio: - Gospodaru moj, obećao si mi da moj ummet nećeš kazniti sve dok sam ja među njima, i obećao si mi da ih nećeš kazniti sve dok Te budu molili za oprost.* Evo, mi Te molimo za oprost!“

Kada je klanjao dva rekata i Sunce se ponovo pojavilo, Allahov Poslanik a.s. ustade, zahvali se Allahu i reče: - Znajte dobro da su Sunce i Mjesec Allahova znamenja, i da se ne pomračuju zbog nečijeg života ili smrti. Zato, kada se pomrače, požurite da klanjate namaz.

* Obećanje naznačeno u hadisu sadržava sljedeći ajet: Allah ih nije kaznio jer si bio među njima, i Allah ih neće kazniti sve dok Ga budu molili za oprost. (El-Enfal, 33)

Aiša r.a. kazuje: „Allahov Poslanik a.s. je poljubio Osmana b. Maz`una što je umro, i vidjela sam mu suze u očima.“
 
Moje srce tuzno je
https://www.youtube.com/watch?v=

Moje srce tuzno je
sto neimade srece te
da druguje uz tebe
Ahmede Muhammede

Kao naj kad zaplace
moje oci zarose
zeljne tvoje blizine
Amede Muhammede

Ti si milost Milosnog
ti si radost srca mog
ti si mehlem za rane
Ahmede Muhammede

Askom srce mi gori
zeljno tebe da vidi
nas dragi pejgambere
Ahmede Muhmmede

Mojoj dusi mehlem je
kad salavat donese
kd ti ime spomene
hmede Muhammede

mehlem = lijek
Pejgamber= Poslanik
Asik = ljubav
 
Svim muslimanima zelim da provedu ovu noc Lejletul-Kadr u ibadetu.
Zelim Vam svima da noc provedete u ucenju i slusanju Kur'ana i namazu jer vrijednost ove noci je neizmjerna.
Ovdje mozete slusati Kur'an:
http://alafasy.tripod.com/


U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog

Mi smo ga poceli objavljivati u noci Kadr –
a sta ti mislis sta je noc Kadr?
Noc Kadr je boja od hiljadu mjeseci –
meleki i Dzibril, s dozvolom Gospodara svoga, spustaju se u njoj zbog odluke svake,
sigurnost je u njoj sve dok zora ne svane.

(Qur'an, Al-Qadr, 97)
 
Kur'ansko-hadiski argumenti potvrđuju činjenicu da je ibadet u noći Kadera vrijedniji od ibadeta u hiljadu mjeseci u kojima nema te noći. Kazao je Uzvišeni Allah: 'Mi smo ga objavili u noći Kadr – a šta ti misliš šta je noć Kadr? Noć Kadr je boja od hiljadu mjeseci.(El-Kader 1-3 ajet)

Kazao je Allahovo Poslanika: “Došao vam je blagoslovljeni mjesec, u njemu je noć koja je bolja od hiljadu mjeseci. Kome bude uskraćeno dobro ove noći, uskraćeno mu je svako dobro, a neće biti uskraćeno osim pravom nesretniku.(Ibn Madžde od Enesa ibn Malika, br, 1644 – njegovu vjerodostojnost je potvrdio šejh Albani i kazao; hasenun-sahih.) Islamski učenjaci su spomenuli tri vrste ibadeta kojim između ostalog čovjek može upotpuniti ovu blagoslovljenu noć; Namaz; kazao je Allahov Poslanik: 'Ko provede noć Kadera u kijamu (klanjajući namaz) vjerujući u njen blagoslov, tražeći na taj način nagradu od Uzvišenog, biti će mu oprošteni prijašnji grijesi' (BuHarija i Muslim) Cijela noć općenito je vrijeme u kojem je dozvoljeno klanjati nafilu namaz, stoga vjernik treba da noća Kadera u što većoj mjeri provede u namazu.

Dova i zikr-spominjanje Allaha; dova i zikr su općenito propisani a posebno dova koja je spomenuta u hadisu Aiše r.a.. Aiša r.a. je upitala Allahovog Poslanika: Allahov Poslaniče, kada bi znala da je noć Kadera, šta da dovim Allahu u toj noći? Kazao je Allahov Poslanik, reci:

اللَّهُمَّ إِنَّكَ عَفُوٌّ تُحِبُّ الْعَفْوَ فَاعْفُ عَنِّي

'Allahumme inneke Afuvun tuhibbu l-afve fa'fu 'anni'
'Gospodaru moj, ti si onaj koji prašta i voliš opraštanje, zato te molim da meni oprostiš.
' (Tirmizi, od Aiše r.a. vjerodostojnim ga je ocijenio šejh Albani) Ovaj hadis nedvosmisleno ukazuje na propisanost upućivanja dove Allahu u ovoj blagoslovljenoj noći.
Učenje Kur'ana; mjesec Ramazan je općenito mjesec druženja sa Kur'anom, naročito u noći Kadera, kada je ibadet bolji i vrijedniji.
Ibn Mes'ud, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: “Ko prouči jedan harf iz Allahove Knjige imat će nagradu, a nagrada se deseterostruko povećava. Ja ne kažem da je ''elif-lam-mim'' jedan harf, nego je ''elif'' harf, ''lam'' je harf i ''mim'' je harf. (Tirmizi, hasen-sahih) A Allah swt najbolje zna.
 

Back
Top