slikovnice

gost 15307

Legenda
Poruka
56.095
imam par pitanjaca za roditelje, bake, tetke, ujake...tj. za nas koji kupujemo slikovnice

koji vam je osnovni kiterij u odabiru slikovnice;

1. izgled - kvalitet stampe, dopadljivost ilustracija...
2. odnos "kvalitet" cijena...u korist...?
3. "funkcionalnost"; da slikovnica ima neku...svrhu npr. ucenje neke korisne vjestine ili informacija...(malo sam nezgrapno srocila, al se nadam da se razumijemo...)
4. pustim dijete da samo odabere, a ono se masi za...+ uzrast djeteta...
slobodno "poslozite" i "povezite" ove...stavke
tj. obrazlozite kako i zasto...narocito me zanima kakve ste reakcije
primjetili kod malih...citalaca; sta vasi malisani preferiraju
npr. zive boje, jasne oblike...stickere...pricice...
i u kojem uzrastu sta vole, po vama?

na kraju, zasto me zanima
trenutno radim na jednoj slikovnici...crtam, ne pisem, da ne bude zabune...:lol:

pregledala sam ponudu u domacim knjizarama i ducanima, ali i ponudu npr. na amazonu i sad pokusavam sumirati svoje dojmove
tj. uporediti ih sa iskustvima i preferencijama roditelja i djece iz naseg podneblja...
naime, dodjoh do zakljucka da je domaca...ponuda prilicno mrsava...
naizgled sarolika, ali sustinski mrsava;
rezidanja prastarih stranih slikovnica, s nerijetko ocajnim prijevodima,
zbrda zdola nabacan i u PS otuzno obradjen clip art s neta, naljepnice...
mehanicki ilustrirana "brzinska" izdanja...

jedino sto se kvalitetom izdvaja, po meni, su pojedina izdanja Belog Puta i Kreativnog centra...
to svojoj necaci rado kupujem u nadi da ce ih sacuvati...

kakav je vas dojam? da li ste zadovoljni ponudom?

ps obrazlozenje; zasto ovaj pdf...mogao je biti i neki drugi, ali kapiram da je ovdje najvise roditelja...
 
Poslednja izmena:
ja kupujem slikovnice po principu sopstvene nostalgije i uzrasta deteta, kvalitet papira biram u zavisnosti uzrasta, a prati ga i odgovarajuci text ;)

possedujem jos sopstvene slikovnice, a ponudom smo zadovoljni :D
 
ja kupujem slikovnice po principu sopstvene nostalgije i uzrasta deteta, kvalitet papira biram u zavisnosti uzrasta, a prati ga i odgovarajuci text ;)

possedujem jos sopstvene slikovnice, a ponudom smo zadovoljni :D

a klinci..."pitaju" li se...i kad se "pitaju" sta vole?
recimo, klinka moje sestre trenutno ( 3 godine) preferira Pepu prase i Nodija...
kad je u poziciji da sama bira...
 
moji klinci padaju na nase miljenike ;)

Jezeva kucica im je No1 :heart:
Polarna svetlost, Ruzno pace ... za Nodija ne znaju ... ipak im je JJZ primat :heart::heart::heart:

uf, i meni je bila...to i ona o macku kapetanu...mislim da se zvao Miki Trasi ili tako nesto...
iz Kukljice...(edit; nadjoh...autor je Vesna Parun, "Miki slavni kapetan"
http://hr.wikipedia.org/wiki/Vesna_Parun#Dje.C4.8Dja_poezija) :heart:

sto se tice JJZ; koja ti se varijanta...kad su ilustracije u pitanju
najvise svidjela?
 
Poslednja izmena:
uzrast, dopadljivost/funkcionalnost
Kreativni centar je bez konkurencije :)

Sto se tvog rada tice mislim da je veoma vazno da se precizno informises o specificnostima razlicitih uzrasta, jer je razlika izmedju jednog trogodisnjaka i petogodisnjaka velika. Potrebno ti je da pogodis interesovanja, ukus i kognitivne sposobnosti svoje ciljne grupe, i ne verujem da to mozes tek tako. Ja vise uopste ne mogu da se setim sta je moje dete volelo tacno na kom uzrastu iako se secam svega sto je volelo.

Osim literature bilo bi jako korisno da pitas neku vaspitacicu ako si u mogucnosti, jer one iz prakse najbolje mogu da ti kazu sta deca vole, a sta ne i onda pogledas i jedno i drugo i uporedis :)
 
uzrast, dopadljivost/funkcionalnost
Kreativni centar je bez konkurencije :)

Sto se tvog rada tice mislim da je veoma vazno da se precizno informises o spesificnostima razlicitih uzrasta jer je razlika izmedju jednog trogodisnjaka i petogodisnjaka velika. Potrebno ti je da pogodis interesovanja, ukus i kognitivne sposobnosti svoje ciljne grupe, i ne verujem da to mozes tek tako. Ja vise uopste ne mogu da se setim sta je moje dete volelo tacno na kom uzrastu iako se secam svega sto je volelo.

Osim literature bilo bi jako korisno da pitas neku vaspitacicu ako si u mogucnosti jer one iz prakse najbolje mogu da ti kazu sta deca vole, a sta ne i onda pogledas i jedno i drugo i uporedis :)

ma, naravno...no, ne bavim se ja tim dijelom posla...:lol:

ono sto mene zanima je..."faktor dopadljivosti"
takodjer, svako podneblje ima neke svoje...specificnosti u odabiru...

npr.
http://www.seussville.com/lb/home.html

je jedna..."krajnost"

a

http://www.jacketflap.com/persondetail.asp?person=154675

druga...

e, sad...nagradno je pitanje...koja bi... kod nas..."bolje prosla"
u smislu da bi je roditelj radije kupio...
a koja bi duze djetetu drzala paznju....
tu moze biti razlike...itekako...:lol:

ono sto je meni...korisno nisu dojmovi "vaspitacice"
vec upravo roditelja i djece...
 
Ako ti to nesto znaci kod nas je svojevremeno bilo najvaznije da imamo sve o superherojima :D
Morali smo da imamo odgovarajucu lutku, bojanku, crtani film...

To je bio njegov izbor. Iako nisam bas bila odusevljena izgledom svega toga, postovali smo taj izbor jer je i to imalo pozitivnu poruku - borbu dobra i zla gde pobedjuje dobro :)
Iako je imao sve moguce vrste slikovnica, igracaka i crtanih filmova, ovo mu je ubedljivo najduze drzalo paznju.

Za neke slikovnice nije vazno kog je dete pola, a opet ima i onih gde se afiniteti razlikuju bas zavisno od pola deteta.

Odluka sta cemo kupiti je na sasvim malim uzrastima bila nasa, ali je prilicno rano to velikim delom zavisilo od njegovih zelja.

Sto se tice dopadljivosti navescu ti da se radilo o Mocnim rendzerima, Spajdermenu, Betmenu, Fantasticnoj cetvorci... pa mozes da pogledas. btw to je bio izbor kompletnog njegovog drustva na tom uzrastu (cak su i devojcice i obdaniste donosile Mocne rendzere). Dakle, ako govorimo o dopadljivosti, mogu samo da kazem da je kriterijum bio potpuno razlicit u odnosu na nas roditeljski jer su neki od tih crtaca i slikovnica po mom misljenju bili potpuno nedopadljivi, a deca su bila odusevljena.

Cini mi se da je dominantna bila ta poruka, dobro koje pobedjuje i mocni junaci sa kojima su mogli da se identifikuju.

To je bilo na uzrastu od 4,5,6 godina, a na mladjim uzrastima slikovnice Kreativnog centra o zivotnjama
 
Ako ti to nesto znaci kod nas je svojevremeno bilo najvaznije da imamo sve o superherojima :D
Morali smo da imamo odgovarajucu lutku, bojanku, crtani film...

To je bio njegov izbor. Iako nisam bas bila odusevljena izgledom svega toga, postovali smo taj izbor jer je i to imalo pozitivnu poruku - borbu dobra i zla gde pobedjuje dobro :)
Iako je imao sve moguce vrste slikovnica, igracaka i crtanih filmova, ovo mu je ubedljivo najduze drzalo paznju.

Za neke slikovnice nije vazno kog je dete pola, a opet ima i onih gde se afiniteti razlikuju bas zavisno od pola deteta.

Odluka sta cemo kupiti je na sasvim malim uzrastima bila nasa, ali je prilicno rano to velikim delom zavisilo od njegovih zelja.

Sto se tice dopadljivosti navescu ti da se radilo o Mocnim rendzerima, Spajdermenu, Betmenu, Fantasticnoj cetvorci... pa mozes da pogledas. btw to je bio izbor kompletnog njegovog drustva na tom uzrastu (cak su i devojcice i obdaniste donosile Mocne rendzere). Dakle, ako govorimo o dopadljivosti, mogu samo da kazem da je kriterijum bio potpuno razlicit u odnosu na nas roditeljski jer su neki od tih crtaca i slikovnica po mom misljenju bili potpuno nedopadljivi, a deca su bila odusevljena.

Cini mi se da je dominantna bila ta poruka, dobro koje pobedjuje i mocni junaci sa kojima su mogli da se identifikuju.

To je bilo na uzrastu od 4,5,6 godina, a na mladjim uzrastima slikovnice Kreativnog centra o zivotnjama

e, to...ovo sto trenutno radim je za otprilike 3 godinice...
glavni..."junaci" su macke...ideja je da kroz pjesmicu + slicice upozna macke i macice...nauci sta jedu, kako izgledaju, sta vole, sta ne vole...i tako...

mada, i superheroji mogu biti super...pa Jezurka je superheroj, u neku ruku...
komsijin mali je bio skroz simpa po tom pitanju; par mjeseci smo ga morali oslovljavati sa Mamut...:lol:
 
normalno, al vidi
primjetili smo da npr. slikovnice Tonija Wolfa vise vole roditelji nego djeca...
tj. oni ga rado kupuju, a djeci...bas ne drzi paznju; brzo ga ostave i predju na nesto drugo...
i to nije jedno dijete vec desetak malaca...
 
e, to...ovo sto trenutno radim je za otprilike 3 godinice...
glavni..."junaci" su macke...ideja je da kroz pjesmicu + slicice upozna macke i macice...nauci sta jedu, kako izgledaju, sta vole, sta ne vole...i tako...

mada, i superheroji mogu biti super...pa Jezurka je superheroj, u neku ruku...
komsijin mali je bio skroz simpa po tom pitanju; par mjeseci smo ga morali oslovljavati sa Mamut...:lol:
Mogu i zivotinje biti super heroji ;)
Secam se da je bio odusevljen slikovnicama gde je neka zivotinja nadmudrila neku drugu. Mislim da ta takmicarska fora ima smisla :) Pogledaj koliko su dugo opstale basne u kojima uvek neko nekog nadmudri. Dete se stavi u poziciju da navija za nekog i to mu je zanimljivije od slikovnica gde se prikazuje samo kako zive neke zivotinje. Prica je veoma vazna!:)
 
Mogu i zivotinje biti super heroji ;)
Secam se da je bio odusevljen slikovnicama gde je neka zivotinja nadmudrila neku drugu. Mislim da ta takmicarska fora ima smisla :) Pogledaj koliko su dugo opstale basne u kojima uvek neko nekog nadmudri. Dete se stavi u poziciju da navija za nekog i to mu je zanimljivije od slikovnica gde se prikazuje samo kako zive neke zivotinje. Prica je veoma vazna!:)


pa da....nakon citanja tvoje prve recenice taman da zaustim...basne
kad ti vec sve napisala...:lol:

jel listala neka od vas Plavog zeca?

http://www.serbiantradition.com/ind...ion=com_virtuemart&Itemid=1&vmcchk=1&Itemid=1
 
Ja mogu samo da odgovorim šta moj klinja voli.
Sa 3 godine mu slikovnice uopšte nisu bile zanimljive. Ništa mu nije držalo pažnju, voleo je samo bojanke i da boji do besvesti.
Sada ima 4 godine i bojanke su i dalje favorit, a počinje ozbiljno da se interesuje za Petra Pana, Pinokia i ostale junake. Sada već primećujem da se uvek uhvati za knjižicu koja ima jasnije boje i kao po pravilu Diznijevi junaci su favoriti.
U principu, voli junake iz crtanih filmova, životinje su mu bile zanimljive samo toliko koliko mu je sa 3 godine bilo potrebno da im dodeli ime, tj. da pokaže da ih poznaje.
 
Ja mogu samo da odgovorim šta moj klinja voli.
Sa 3 godine mu slikovnice uopšte nisu bile zanimljive. Ništa mu nije držalo pažnju, voleo je samo bojanke i da boji do besvesti.
Sada ima 4 godine i bojanke su i dalje favorit, a počinje ozbiljno da se interesuje za Petra Pana, Pinokia i ostale junake. Sada već primećujem da se uvek uhvati za knjižicu koja ima jasnije boje i kao po pravilu Diznijevi junaci su favoriti.
U principu, voli junake iz crtanih filmova, životinje su mu bile zanimljive samo toliko koliko mu je sa 3 godine bilo potrebno da im dodeli ime, tj. da pokaže da ih poznaje.


sto je upravo ono sto sam prizeljkivala...trazila u uvodnom postu : )))
 
Tetkina deca su tu oko 3-4 godine"čitala" (i obožavala) Malog plavog zeku, a kasnije Milicu i Pericu i one stiker slikovnice. Kad god bi se uhvatili za neku slikovnicu boje su bile jake i jasne, a likovi nacrtani "sladunjavo".
 
evo ovako.:)
kad smo bili bas mali, voleo je slikovnice sa lepim, jansim slikama pracene sasvim kratkim tekstom(najbolje pesmice) koje se lako pamte..te smo citali do besvesti, i sve je znao napamet..to su one de suce zivotinje, drvece, biljke, itd..
malo posle, na red je dosao serijal o misku-misko pisko, pisko plasljivko, miko nece da jede, itd..to su divne, i izuzetne slikovnice..i njih je znao napamet..
uz to su isle klasicne bajke, koje u principu uvek prolaze..sto su lepse ilustrovane to bolje
posle toga su dosli ovi sad..likovi iz crtaca, pa bojanke, nalepnice, i cela ta prica o borbi dobra i zla koja u nekom periodu ocarava sve decake.
tu se negde muvao i tom sojer, i taj tip avantura..:)
 

Back
Top