Trazimo zajednice rijeci Kur'ana i Novog zavjeta

Ajeti iz Sure (19) Merjem:

16. I spomeni u Knjizi Merjemu: kada se od ukućana svojih na istočnu stranu povukla #
17. i jedan zastor da se od njih zakloni uzela, Mi smo k njoj meleka Džibrila poslali i on joj se prikazao u liku savršeno stvorena muškarca. #
18. “Utječem se Milostivom od tebe, ako se Njega bojiš!” – uzviknu ona. #
19. “A ja sam upravo izaslanik Gospodara tvoga” – reče on – “da ti poklonim dječaka čista!” #
20. “Kako će imati dječaka” – reče ona – “kad me nijedan muškarac dodirnuo nije, a ja nisam nevaljalica!” #
21. “To je tako!” – reče on. “Gospodar tvoj je rekao: ’To je Meni lahko’, i zato da ga učinimo znamenjem ljudima i znakom milosti Naše. Tako je unaprijed određeno!” #
22. I ona zanese i bremenita se skloni daleko negdje. #
23. I porođajni bolovi prisiliše je da dođe da stabla jedne palme. “Kamo sreće a sam ranije umrla i da sam potpuno u zaborav pala!” – uzviknu ona. #
24. I melek je, koji je bio niže nje, zovnu: “Ne žalosti se, Gospodar tvoj je dao da niže tebe potok poteče. #
25. Zatresi palmino stablo, posuće po tebi datule svježe, #
26. pa jedi i pij i budi vesela! A ako vidiš čovjeka kakva, ti reci: “Ja sam se zavjetovala Milostivom da ću šutjeti, i danas ni s kim neću govoriti.” #
27. I dođe ona s njim porodici svojoj, noseći ga. “O Merjemo,” – rekoše oni – “učinila si nešto nečuveno! #
28. Ej ti, koja u čednosti ličiš Harunu, otac ti nije bio nevaljao, a ni mati tvoja nije bila nevaljalica.” #
29. A ona im na njega pokaza. “Kako da govorimo djetetu u bešici?” - rekoše. #
30. “Ja sam Allahov rob” – ono reče – “meni će On Knjigu dati i vjerovjesnikom me učiniti #
31. i učiniće me, gdje god budem, blagoslovljenim, i narediće mi da dok sam živ molitvu obavljam i milostinju udjeljujem, #
32. i da majci svojoj budem dobar, a neće mi dopustiti da budem drzak i nepristojan. #
33. I neka je mir nada mnom na dan kada sam se rodio i na dan kada budem umro i na dan kada budem iz mrtvih ustajao!” #
34. To je Isa, sin Merjemin – to je prava istina o njemu – onaj u koga oni sumnjaju.
ide sve do 98. ajeta, ako neko zeli moze procitati citavu suru:
http://islamu.wordpress.com/kuran/sura-19-merjem-merjem/

Imenom Merjem je Isaova majka spomenuta u Kur'anu, dok u Bibliji je spomenuta kao Marija.
Isaa a.s. u Kuranu, Isus u Bibliji. (mada sumnjam da neko bar ovo nije znao)


U Novom zavjetu imamo slicnu pricu:

''Poslije šest mjeseci posla Bog anšela Gabriela u galilejski grad imenom Nazaret k djevojci zaručenoj s mužem iz Davidove kuće… A djevici bijaše ime marija… Anđeo joj reče: ''Raduj se, milosti puna! Gospodin s tobom!'… 'Ne boj se, Marijo, jer si našla milost kod Boga, Evo, ti ćeš začeti i roditi sina komu ćeš nadjenuti ime Isus'… 'Kako će to biti – reče Marija anđelu – jer se ja ne sastajem s mužem?' 'Duh Sveti će sići na tebe – odgovori joj anđeo – sila Previšnjega zasjenit će te; zato će se dijete koje ćeš roditi zvati svetim, Sinom Božjim… jer Bogu ništa nije nemoguće''' (Lk 1,26, 27, 30, 31, 34, 35, 37).

Slicnosti:
Merjem/Marija je bila djevica i najcistija je zena ikada. Melek/Andjeo Dzibril/Gabriel je dao duh Isusa/Isaa u njegovu majku. Ne nadjoh stihove, ali mislim da i Novi zavjet kaze da je Isus/Isaa svega nekoliko sati star progovorio.

Razlike:
Kur'an govori da je Bog samo JEDAN I JEDINI i da nema sudruga, nije je rodio, ni rodjen nije. Isaa a.s. je po islamu Boziji poslanik, bas kao i Muhammed saws, Mojsije, Abraham, David, Noa i ostali Boziji poslanici.
Dok u Novom zavjetu Isus je Boziji sin. Ostali Boziji poslanici su poslanici, po Bibliji svi osim Isusa. Hriscanstvo ne priznaje jedino Muhammeda a.s. jer je dosao nakon Isusa.

Tema je slicnost izmedju Kur'ana i Biblije i nadam se da islamofobicari nece ovog puta ucestvovati u temi.
 
Poslednja izmena:
@mualima, svaka cast na otvaranju teme... Mislim da ovdje ne postoji nijedan hriscanin koji bi se usudio da izucava Kur'an i Bibliju i da vidi slicnosti kojih ima jako puno. To bi samo dokazalo nacionalizam ljudi koji diskutuju na ovom pdf-u sto je po meni najgora bolest na nasim prostorima danas.

Дај, молим те... Па и хришћани, ако су прави верници, толерантни према другима. А такође, има и муслимана који су фундаметалисти. Нисмо ми толико различити као што би волели. :D
 
Дај, молим те... Па и хришћани, ако су прави верници, толерантни према другима. А такође, има и муслимана који су фундаметалисти. Нисмо ми толико различити као што би волели. :D

Rekao sam na nasim prostorima. A pomenuo sam hriscane zbog primjera sa ovog foruma. U Srbiji niko ne zeli da cuje za islam. U Bosni niko ne zeli da cuje za hriscanstvo.
Naravno da kada bez ikakvih predrasuda naucis sta je islam a sta hriscanstvo tada mozes reci da si donio pravu odluku. Ja sam je odavno napravio. (Hvala Allahu swt)
Cinjenica je da je hriscanstvo najblize islamu.
 
Rekao sam na nasim prostorima. A pomenuo sam hriscane zbog primjera sa ovog foruma. U Srbiji niko ne zeli da cuje za islam. U Bosni niko ne zeli da cuje za hriscanstvo.
Naravno da kada bez ikakvih predrasuda naucis sta je islam a sta hriscanstvo tada mozes reci da si donio pravu odluku. Ja sam je odavno napravio. (Hvala Allahu swt)
Cinjenica je da je hriscanstvo najblize islamu.

извини што питам (не мораш одговорити)
је си ли ти Србин муслиманске вероисповести?
 
извини што питам (не мораш одговорити)
је си ли ти Србин муслиманске вероисповести?

Ne, ja sam po nacionalnosti bosnjak, zivim u Crnoj Gori. Mada ja ne dijelim ljude po tome gdje zive i sta su po nacionalnosti. Stavise, mrzi me da razgovaram o temama bivse Juge. Vise gledam na svijet kao jedno malo zrno u svemiru. Covjece, sta smo mi onda u odnosu na to!? Ovo sam rekao zbog ljudi koji sebe uzdizu i osudjuju Stvoritelja svega sto postoji. Sude Njemu a ne znaju da ce njima biti presudjeno. Imaju sve. Samo se osvrnite na planetu. Sve... Stvoreno zbog vas. Gdje vam je zahvalnost?
(rekoh ovo pod utiskom poruke iz druge teme... :( )

pozdrav
 
Evo mislim da ovakva tema nije otvorena do sad.
Znaci d postavljmo stihove iz Novog zavjeta i ajete iz Kur'ana koji od prilike imaju ist ili slicna znacenja.

Da...ali svi muslimani sa kojima sam razgovarao smatraju da je N.Zavet(Indžil) iskvaren od ljudi i da danas ovo što mi smatramo rečima i porukom Isusa u stvari nije zaista ono što je on govorio.
 
Da...ali svi muslimani sa kojima sam razgovarao smatraju da je N.Zavet(Indžil) iskvaren od ljudi i da danas ovo što mi smatramo rečima i porukom Isusa u stvari nije zaista ono što je on govorio.

Procitaj citavu suru (19) Merjem. Link u jednom od postova iznad.

Ne bi trebali da govorimo o razlikama jer nije takva tema.
Ali kad si vec rekao. Mi smatramo da je Isusovo sirenje ljubavi, mira i preporuke dobrog ljudima svakako ispravno. Na osnovu Kur'an postoji samo Jedan i Jedini Bog koji je stvorio sve. Isaa a.s. ili Isus je Boziji poslanik koji je sirio Boziju vjeru. Bas kao i ostali Boziji poslanici. Dakle, na osnovu islama, vjerovanje u to da je Isus Boziji sin je sirk. Takodje, Merjem, majka Isaa a.s. je samo zena koja je rodila Isaa a.s.. I najcistija je zena ikada. Zapravo, mislim da je jedina zena koja je imenom spomenuta u Kur'anu! Zasto su ljudi htjeli da izmijene istinsku poruku Isusa, je prica za druge teme. A mnogo puta je prepricana.
 
Procitaj citavu suru (19) Merjem. Link u jednom od postova iznad.

Ne bi trebali da govorimo o razlikama jer nije takva tema.
Ali kad si vec rekao. Mi smatramo da je Isusovo sirenje ljubavi, mira i preporuke dobrog ljudima svakako ispravno. Na osnovu Kur'an postoji samo Jedan i Jedini Bog koji je stvorio sve. Isaa a.s. ili Isus je Boziji poslanik koji je sirio Boziju vjeru. Bas kao i ostali Boziji poslanici. Dakle, na osnovu islama, vjerovanje u to da je Isus Boziji sin je sirk. Takodje, Merjem, majka Isaa a.s. je samo zena koja je rodila Isaa a.s.. I najcistija je zena ikada. Zapravo, mislim da je jedina zena koja je imenom spomenuta u Kur'anu! Zasto su ljudi htjeli da izmijene istinsku poruku Isusa, je prica za druge teme. A mnogo puta je prepricana.

Pročitao sam suru Merjem puno puta...
Ne znam šta želiš da kažeš.:)
 
Ako muslimani prihvataju toru ili ti 5 knjiga Mojsijevih!!! Kako onda oni mogu u opste da kazu da su izabrani narod? Isak je taj kojeg je Bog izabrao a ne Ismaela? Slicnost u kuranu i Bibliji ...tesko da iko ima takvo znanje Hriscani se drze Biblije A muslimani Kurana tako da.... mislim u startu je tesko da ce biti bilo sta od toga.
 
Pročitao sam suru Merjem puno puta...
Ne znam šta želiš da kažeš.:)

(19:35.-37.)
Nezamislivo je da Allah ima dijete, hvaljen neka je On! Kad nešto odluči, On za to kaze samo: “Budi!” – i ono bude.
Allah je, uisitnu, i moj i vaš Gospodar, zato se klanjajte samo Njemu! To je Pravi put.
i sljedbenici Knjige su se o njemu u mišljenju podvojili, pa teško onima koji ne vjeruju kada budu na Danu velikom prisutni!


Ovo nije iz sure Merjem:
(Spomeni) kada Allah rece: "O Isa, sine Merjemin, jesi li ti rekao ljudima: >>Uzmijte mene i moju majku kao dva boga mimo Allaha?<< Rece (Isa): >>Ti si cist (od onoga sto Ti ne dolici). Ja nemam pravo reci ono sto nije istina. Da sam ja to rekao, Ti bi to znao. Ti znas sto je u meni, a ja ne znam sto je kod Tebe. Ti najbolje znas ono sto je nevidjeno.

Rekao si da muslimani govore da je Novi Zavjet nesto sto su ljudi pisali i da ima netacnih stvari. Zbog ovog to i mislimo. Isaa je poslanik, kao i Muhamed, Musa, Ibrahim, Dawud, Nuh... Ne mogu opet da pisem, pa cu iskopirati svoju poruku iz prethodne teme:

Ja to u potpunosti razumijem.
Ali cinjenica je da vam je tesko shvatiti da je Muhamed sirio istu vjeru koju je sirio Isaa, Musaa i ostali Boziji poslanici. Sve je to jedna vjera. Zbog cega razlike!? Bog je samo u Kur'anu (zato je i poslednja Bozija objava) obecao da ce to biti knjiga koja ce biti sacuvana od izmena vjecno. Isaova (Isusova) objava Indzil nije sacuvana. Kao ni Musaov Tewrat. Ali su knjige koje su pisali ljudi dosta zabiljezili. Medjutim i dosta izmijenili. Isus je samo covjek, Boziji poslanik i jedan od blizih Allahu. Allah je Jedan i Jedini. Nije rodio, ni rodjen i niko Mu ravan nije. (Al-Ihlas)

Sto se tice cuda koje je izvodio Isus.
Da bi covjek dokazao poslanstvo, morao je izvesti nesto sto je tada bilo vrlo cijenjeno. Poslanici a.s. donosili su mudžize shodno vremenu u kojem su živjeli. U vrijeme (Mojsija) Musa a.s. bio je jako razvijen sihir, i on se baš na tom polju sukobio. Allah mu je dao moc da pokaze ljudima da je poslanik. Tako je razdvojio more.
U vrijeme Isaa a.s. medicina je bila vanredno razvijena, pa on upravo liječenjem gluvih i slijepih, sto mu je Allah dz.s. omogucio, dokazao poslanstvo.

Da bi se dokazalo poslanstvo, moralo se izvesti nesto sto je tada bilo cijenjeno. Za vrijeme Isaa a.s. je medicina bila u razvoju, zato je Isaa mogao da ozivi mrtve i da lijeci. Za vrijeme Musaa, praktikovala se magija, zato je Musaa mogao razdvoji more. Za vrijeme Muhameda a.s. pjesnistvo je bilo na prvom mjestu, zato je Allah dz.s. poslao Kur'an koji je dokaz svim ljudima bio, napisan u stihu (naravno bez rime) i nesto je sto niko nije mogao stvoriti.
Kur’an je dokaz poslanstva za svoje vrijeme, jer je go vorništvo i pjesništvo bilo na vrhuncu svoje razvijenosti. Danas je nauka ta koja je karakteristična, a Kur’an je mudžiza za nauku za sva vremena do Sudnjeg dana i sukobio se sa naukom da dokaže svoju nadmoć. Prenosi se hadis:
“U posljednjem vremenu doći će ljudi koji će shvatati suru Ihlas, prvih pet ajeta sure Hadid i posljednje ajete sure Hašr. Tek napretkom nauke spoznat će se zbilje ovih ajeta.”
Kur’an je argumentiran čvrstim dokazima dok je hipoteza u svojoj osnovi nestabilna.
U Kur'anu dakle imate veliki broj naucnih cinjenica koje su skoro otkrivene. I ni za jednu ne mozete reci da nije tacna ili uzeta iz drugih religija.
Npr. razvoj embriona u materici. Sve etape su opisane upravo kako je to potvrdio dr. Keith Moore. Vidjevsi ove mudzize i sam je primio islam.
Ili da mjesec ne koristi svoju svjetlost vec "pozajmljuje" suncevu svjetlost.
Ili da postoje 7 slojeva atmosfere. Da biljke postoje u parovi, muske i zenske! Da je kisa posledica vjetrova. Da se kosmos siri. Da se slana i slatka voda ne mijesaju. Da u okeanu postoje organizmi koje zive u tmini i koje imaju svoju svjetlost i poredjuje se sa ljudima kojima Allah s.w.t. da NUR. Niko ih ne moze van pravog puta odvesti. Ali koga Allah s.w.t. ostavi u tami, niko ga ne moze spasiti.

poz

Medjutim, ne trazimo razlike, vec slicnosti izmedju islama i hriscanstva.
 
Ako muslimani prihvataju toru ili ti 5 knjiga Mojsijevih!!! Kako onda oni mogu u opste da kazu da su izabrani narod? Isak je taj kojeg je Bog izabrao a ne Ismaela? Slicnost u kuranu i Bibliji ...tesko da iko ima takvo znanje Hriscani se drze Biblije A muslimani Kurana tako da.... mislim u startu je tesko da ce biti bilo sta od toga.

Muslimani prihvataju Toru!? Otkud ti to!? U pravu si. Sve je u nedostataku znanja.

Musau a.s. (Mojsiju) je objavljen Tewrat. Ali kao sto je Isusov Indzil unisten i napravljena Biblija, tako su i jevreji napisali Toru i Talmud. Dakle, i u Bibliji i Tori ima jako puno stvari od istinske poruke Mojsija i Isusa. Ali kljucne stvari su izmijenjene. Te stvari cine od ljudi kafire.
 
Muslimani prihvataju Toru!? Otkud ti to!? U pravu si. Sve je u nedostataku znanja.

Musau a.s. (Mojsiju) je objavljen Tewrat. Ali kao sto je Isusov Indzil unisten i napravljena Biblija, tako su i jevreji napisali Toru i Talmud. Dakle, i u Bibliji i Tori ima jako puno stvari od istinske poruke Mojsija i Isusa. Ali kljucne stvari su izmijenjene. Te stvari cine od ljudi kafire.

A Zebur?Šta je sa Zeburom?
 
Znaci i Jevreji su prepravili Toru zanimljivo:) samo muslimani nisu nista prepravili nego sve kopirali iz Biblije i uzeli sta im se svidja.
Nego idi logicno zar nije Bog odabrao Isaka a ne Ismaela? Zar nije ucinjeno cudo nad Sarom i zar se ne pokaza tada Sila Bozja i ne ispita tada vera Avramova? Od koga ste i vi nastali ali od zene sluskinje egipcanke?
 
Da li su to bile savršene i čiste objave?Gde su danas?

Znaci i Jevreji su prepravili Toru zanimljivo:) samo muslimani nisu nista prepravili nego sve kopirali iz Biblije i uzeli sta im se svidja.
Nego idi logicno zar nije Bog odabrao Isaka a ne Ismaela? Zar nije ucinjeno cudo nad Sarom i zar se ne pokaza tada Sila Bozja i ne ispita tada vera Avramova? Od koga ste i vi nastali ali od zene sluskinje egipcanke?

Allah je obecao da je Kur'an poslednja objava koja ce biti sacuvana od izmjena za sva vremena. Da je Zebur sacuvan od izmjena, tj. da je Allah odlucio stititi Zebur, vjerovatno ne bi bilo Tewrata, Indzila i Kur'ana. Allah najbolje zna.
To sto su Tewrat i Indzil izmijenjeni mozete shvatiti kao iskusenje koje morate prebroditi.

http://www.isgoc.com/images/aboutislam/FAMILY TREE {Larg Pic}.png
 
Poslednja izmena:
Allah je obecao da je Kur'an poslednja objava koja ce biti sacuvana od izmjena za sva vremena. Da je Zebur sacuvan od izmjena, tj. da je Allah odlucio stititi Zebur, vjerovatno ne bi bilo Tewrata, Indzila i Kur'ana. Allah najbolje zna.
To sto su Tewrat i Indzil izmijenjeni mozete shvatiti kao iskusenje koje morate prebroditi.

Ili pak odbacujemo sve sto se nije u skladu sa kuranom ali ono sto jeste to cemo da prihvatimo, ali cinjenica je ta da ste vi potomci ishmaila, a Jevrejska vera je od ISAKA koji je bio odabran. I na kojim je ucinjeno cudo.
 
Ili pak odbacujemo sve sto se nije u skladu sa kuranom ali ono sto jeste to cemo da prihvatimo, ali cinjenica je ta da ste vi potomci ishmaila, a Jevrejska vera je od ISAKA koji je bio odabran. I na kojim je ucinjeno cudo.

Fihr (poznat kao Kurejs) vodi porijeklo od Ismaila (s.a.w.s), sina Ibrahimova (s.a.w.s.) (po muskoj liniji) koji je bio Boziji poslanik. Od Fihra su Galib i El-Haris. Od Galiba Lu'ejj itd. itd.
 
A i ti si samo jedan od... :roll: Au bre ne mozes ni 2 poruke poslati a da se ne ukljuci neki islamofobicar.

Evo ti fino sve najedno... Krvna linija svih Allahovih poslanika:

http://www.isgoc.com/images/aboutislam/FAMILY TREE {Larg Pic}.png

I Isak je tu :roll:

Da i muhamed je od Ismaila:)
A sam Bog je odobrao Isaka kao lozu vere sam, Odabrao je Izrael a ne Ismaila.
Jer obecao je da ce od Abraham i Sare naciniti veliko pleme! razmisli malo ko je ovde izabran. samo razmisli o Abrahamu i Isaku i sve ce ti biti jasno.
 
Allah je obecao da je Kur'an poslednja objava koja ce biti sacuvana od izmjena za sva vremena. Da je Zebur sacuvan od izmjena, tj. da je Allah odlucio stititi Zebur, vjerovatno ne bi bilo Tewrata, Indzila i Kur'ana. Allah najbolje zna.
To sto su Tewrat i Indzil izmijenjeni mozete shvatiti kao iskusenje koje morate prebroditi.

http://www.isgoc.com/images/aboutislam/FAMILY TREE {Larg Pic}.png
Hoćeš reći da je u trenucima kada je Musi dostavljao Tewrat,Davudu Zebur i Indžil Isusu
znao da će njegove reči biti izmenjene?Kakav je to Bog koji dozvoljava da se njegove reči menjaju?Po toj logici možda je i Kuran izmenjen.
 

Back
Top