SVIJEST

tgdanijela

Poznat
Poruka
7.092
Svijest je najviša psihička funkcija čovjekovog mozga. Ona obezbeđuje jedinstvo i istovremeno funkcionisanje ostalih psihičkih funkcija, a registruje i odvijanje čovjekove psihe u cjelini, To je tzv. integrativna funkcija svijesti koja omogućuje harmonično funkcionisanje svih ostalih psihičkih funkcija, pre svega emocionalno-nagonskog, saznajnog (kognitivnog) i motornog dijela ličnosti (poremećaj ove uloge svijesti je dezintegracija ličnosti, disocijacija ličnosti). Čovjekov mozak je sposoban da misli i osjeća, ali pomoću svijesti je i "svjestan činjenice da misli i osjeća". I elektronski mozak može da misli, životinje takođe misle i osjećaju, ali je samo čovjek zahvaljujući svijesti svjestan svoje aktivnosti i svog postojanja. Pomoću svijesti svjesni smo svoga Ja, svoga psihičkog integriteta i svoje jedinstvenosti kao suprotnosti drugim ljudima."Ja sam jedinstven i drugačiji od ostalih, svjestan svoga Ja i svoje specifičnosti. Između moga Ja i ostalog svijeta postoji nevidljiva barijera koja omogućuje da niko ne može da prodre u moju psihu i sazna šta ja mislim i osjećam, niti ja mogu da saznam šta drugi misle i osjećaju". Pomoću svijesti svjesni smo i vremenskog kontinuiteta svoga postojanja. "Ja sam onaj isti koji sam bio i pre pet godina i pre tri mjeseca" (naravno uz objektivne promjene vezane za proces starenja). Kod poremećaja svjesti pacijenti imaju doživljaj da su se pretvorili u drugu osobu. Svijest je i najviša saznajna funkcija čovjeka: pomoću nje saznajemo ko smo, gdje smo i šta nas realno okružuje. Kao najviša psihička funkcija koja jedino postoji kod homo sapiensa svijest upravlja i ponašanjem čovjeka pomoću svjesne volje.
Postoji i uža psihijatrijska definicija svijesti koja se koristi i u sudskoj psihijatriji, a glasi: svijest je sposobnost davanja tačnih podtaka o sebi, o drugim ljudima oko nas, o vremenu, prostoru i sredini koja nas okružuje.

Jeste li ikad razmišljali o svojoj svijesti?
Kako shvatate pojam sužene svijesti?
Koliko toga ste svjesni u jednom trenutku i šta mislite zašto je to tako?
Šta je to podsvijest i kako ju shvaćate?
 
Vrlo često razmišljam o svojoj svijesti,o onome što rasuđujem,spoznajem,prihvatam i korigujem.
Često sam kao mala imala priliku čuti:"Pa,ti si bar pametna pa razumiješ"..ili kasnije "Jesi ti svjesna šta to znači?",tako da sam se vrlo rano sretala sa riječima čija sam značenja tek vremenom uspijevala definisati.
Svijest u nekom mom (self)doživljaju mene od mene je moj oslonac,onaj razumni dio koji je logičkim i racionalnim postulatima uvijek tu kad pokleknem i kom se uvijek vraćam kad je teško,kad sam dilematična,nesigurna,uplašena ili izgubljena.
naravno,postoje trenuci kad nismo svjesni onoliko koliko bismo trebali,kad se nivo svijesti spusti toliko da je očajno prizivamo,poneseni recimo određenim stresom ili tragedijom.
Ali da ne duljim,možda sam promašila temu?
 
Moja proučavanja i istraživanja meni otkriše da mozak i svest nisu ni slučajno jedno te isto. Tj. mozak je samo izuzetno fin primopredajnik izmedju našeg fizičkog tela i uma. Um takodje niti misli niti može misliti ali kao instrument proizvodi misli i odašilje ih u okolinu.
Ovaj poslednji takodje nije osnovni uzrok misli. Njih pokreće svest a svest to smo mi. Nas pojedine grane proučavanja nazivaju Više Svesnim, Super Egom, Višim Ja dok nas u religijama nazivaju Dušom - tu nas pomalo gurnu u stranu pa kažu da imamo Dušu...
Istovremeno, shvatih da psihologija i psihujatrija ne proučavaju svest, niti Dušu a ni psihu - kako veruju ljudi iz tih voda, već da proučavaju aberacije uma i eventualno razularenosti emocija. Gde jedan od omotača oko nas Duša nosi naziv emocionalnim telom ili astrtalnim telom.
Pri tome aberacije uma nastaju zbog naših uživanja u negativnim pasijama uma (to je ono što su normalne aktivnosti koje izadju iz okvira normale).
Takodje shvatih da je podsvesni deo ništa drugo do li magacin svih naših aktivnosti misaonih i iskustvenih aktivnosti, Naročito onih koje nisu u skladu sa najvišim Zakonom Života - Ljubavi. Otuda podsvesni deo uma koristi Duši (nama) da revidiramo i doradjujemo ono što nije odradjeno kako valja...
Onog trenutka kada čovek (Duša) sve iz svog podsvesnog dela uma (magacina) prebaci u svesni deo - sve bude u skladu sa Zakonom Ljubavi - tada takva osoba (Duša) doseže visoku svest i ono što u Hrišćanstvi nazivaju spasenjem. Tada takva osoba živi sa punom svešću, ona je još za života osvojila Carstve Nebesko jer je ralizovala svoj životni cilj.
Sa napomenom da svest nije intelektualne (umne) prirode već je čisto duhovna kategorija budući da mi i jesmo duhovno biće - Duša.

Pre osamnaest godina u jednoj radio emisiji javila se jedna gospodja predstavila po imenu i rekla: "Psiholog sam po znaimanju, živim i radim u Beogradu ali imam mogućnost da noću dok moje telo spava putujem višim svetovima..."
Da li joj je neko poverovao? Tada ne verujem ali ih ima sve više koji duhovno dozrevaju i sagledavaju suštinu.
Na sreću takvih ima sve više u svim poljima delovanja pa i u nauci a to znači i medecini i psihologiji i psihijatriji.
Pravi procvat nauke, tehnike ali i ekonomije može se očekivati tek pošto čovek spozna svoju pravu prirodu. Ne kaže se bez razloga da je najveća bolest čoveka i čovečanstva upravo ignorantski odnos prema svrsi, smislu i cilju života...
 
Poslednja izmena:

Back
Top