POLITIKA TREĆEG MILENIJUMA

oprem dobro

Zainteresovan član
Poruka
447
Otkako je polisa (države, pa makar i u najprimitivnijem obliku), postoje i gledišta o tome ko ima pravo na vlast, kod koga je suverenitet itd.
Mnogo teorija je nastalo oko toga. Sve su netačne.
Krajem drugog i početkom trećeg milenijuma svetu se nameće koncept demokratije kao najboljeg oblika vladavine.
Nameću je sile Zapada. Nešto iz gluposti, nešto iz interesa.
Demokratija je, međutim, samo jedan u nizu neadekvatnih, netačnih ili falš-poredaka.
Već dva-tri veka po svetu se razvijala i razvila jedna "profesija", profesija političara.
Pripadnici ove "profesije" su se po mnogo čemu pokazali neprofesionalni i nesposobni baš za onu delatnost kojom se naizgled bave, za politiku.
Treći milenijum će politiku konačno vaspostaviti kao racionalnu i realnu delatnost, kojom neće moći da se bavi svako. Biće to kraj i demokratije i svih njenih "konkurentskih" poredaka.
Praktični uvod u to stanje će možda započeti baš u Srbiji, u kojoj su sve falš-opcije doživele realizaciju.
Više o tome možete videti na sajtu www.apsorg.rs
 

Već dva-tri veka po svetu se razvijala i razvila jedna "profesija", profesija političara.
Pripadnici ove "profesije" su se po mnogo čemu pokazali neprofesionalni i nesposobni baš za onu delatnost kojom se naizgled bave, za politiku.

Gresis, ovaj grdno gresis... tako se ne pravi avion.

Svi su oni iskolovan kadar gurnut na teren, na zivu utakmicu, da se bore onako kako su u skoli naucili.
Mi smo posmatraci sa skupim ulaznicama. Gledamo njihove duele i posto bas i ne shvatamo o cemu pricaju, ocenjujemo ko nam je simpaticniji ili ko je bolji govornik.
Ne odlucujemo mozgom nego srcem.
A tako ne treba da odlucuju oni sa najskupljim kartama.

Politicari znaju sta treba da rade: ono sto je priroda svakog parazita:
da pomazu i umnozavaju svoju vrstu, i da se trude da oni budu na vrhu te gomile (oni misle piramide).

upravo to i rade. Mi ih glasamo.
 
Gresis, ovaj grdno gresis... tako se ne pravi avion.

Svi su oni iskolovan kadar gurnut na teren, na zivu utakmicu, da se bore onako kako su u skoli naucili.
Mi smo posmatraci sa skupim ulaznicama. Gledamo njihove duele i posto bas i ne shvatamo o cemu pricaju, ocenjujemo ko nam je simpaticniji ili ko je bolji govornik.
Ne odlucujemo mozgom nego srcem.
A tako ne treba da odlucuju oni sa najskupljim kartama.

Politicari znaju sta treba da rade: ono sto je priroda svakog parazita:
da pomazu i umnozavaju svoju vrstu, i da se trude da oni budu na vrhu te gomile (oni misle piramide).

upravo to i rade. Mi ih glasamo.

Kad kažem politika mislim na veštinu korišćenja, a ne (samo) uzimanja ili osvajanja vlasti,
preko onih koji "odlučuju srcem, a ne mozgom". Za to političari jesu vešti, bar dok imaju "fanove", ali za politiku kao realnu delatnost upravljanja polisom nisu. Zato im je i "čučnula" demokratija, koja podilazi svakome kao mogućem "vladaru". Baš kao kad bi svima tvrdili (podilazili) da su mogući dobri pevači, npr, pa čak i ako nemaju sluha.
 
Kad kažem politika mislim na veštinu korišćenja, a ne (samo) uzimanja ili osvajanja vlasti,
preko onih koji "odlučuju srcem, a ne mozgom". Za to političari jesu vešti, bar dok imaju "fanove", ali za politiku kao realnu delatnost upravljanja polisom nisu. Zato im je i "čučnula" demokratija, koja podilazi svakome kao mogućem "vladaru". Baš kao kad bi svima tvrdili (podilazili) da su mogući dobri pevači, npr, pa čak i ako nemaju sluha.

DODATAK:

Pogledaj samo forum "politika". Najposećeniji je. Pogledaj pokrenute teme, komentare. Kako da se ne stekne utisdak da je politika, za razliku od ostalih delatnosti, posao kojim može da se bavi SVAKO i to sa pretenzijom na uspeh. A to NIJE TAČNO.
Politika trećeg milenijuma neće biti "posao svih".
Nije ni sada. Samo što je političarima i građanstvu zajednička crta diletantizam.
Pa ipak samo jedni diletanti (političari) dođu i do faktičke vlasti, drugi ne, osim u iluziji...

 
Politika treceg milenijuma trebalo bi da bude kolonizacija svemira....

To bi bio logican nastavak. Preko hiljadu godina je bilo potrebno da se sadasnja kultura Evrope potpuno uspostavi. Pa je u narednih 4-5 vekova pokoren ceo svet - koji se u medjuvremenu oslobodio nekih delova kontrole.

Za samo osvajanje svemira... pa... Prvo da se napravi tehnologija koja moze da izdrzi solarnu radijaciju.
Postoje razne sumnje da mi nikada i nismo stupili dalje od malo sire orbite oko Zemlje. Meni najlogicnija sumnja potice od toga sto samo blizu planete postoji dovoljan stit od radijacije. Jeste lepo kad se suncamo na plazi - ali ne zaboravite da je to ultra-mega-giga nuklearni reaktor na oko 150 miliona km odavde... I nemojte misliti da ne emituje veliku kolicinu svake vrste zracenja za koje mi znamo ili ne znamo.


Ako politika i u tre'em milenijumu ostane u rukama diletanata (političara i birača) od te "kolonizcije" neće biti ništa.

Niko od prvih ko zna koliko politicara prvog svetskog razreda ne donosi odluke zato sto oni zele da bude tako. Oni sprovode politiku koju je napisao neko drugi.
Neki to rade sa stilom, a neki su... dovoljno poslusni.

Politika, ekonomija i nauka su u rukama politicara preostali samo u manjem broju zemalja, koje se obicno zovu nedovoljno razvijene. Mi smo otprilike u toj grupi.

Inace glavne poluge povlace interesi najkrupnijeg kapitala.
Ako postoji interes banaka i kompanija - moze da se napravi bilo sta. Mogu da naprave najvecu zgradu, most, tunel, fabriku, bilo koji proizvod, bilo kojih osobina...

A da bi interesi kapitala bili zasticeni, ljudi se udruzuju u razna udruzenja, uglavnom ne toliko javna. A samo njihovo postojanje je smetnja onome sto neki nazivaju demokratijom. Ipak to nije smetnja, jer su na vrhu drzava upravo clanovi svega i svacega.

Jedan primer ko je glavni... uzmimo Obamu. Sta je njegov najglavniji potez do sada? Resavanje krize. Kako? Dao je bankama... ne zaposlenima u bankama nego vlasnicima banaka silne milijarde kako bi ovi ostali u poslu. A krizu su i napravile banke. Imamo SBKU a ne SEKU.

Pa ako se iz sistema sasece uticaj banaka i ne-bas-javnih udruzenja... onda mozda i bude nesto. Nesto sto ce da lici na krv, zvoj i suze, ali sto ce da bude neophodno za dalji napredak.
A televizija ne da ne pomaze tako necem, nego je to upravo glavni izvor komformizma i uklanjanja svake zelje i volje za licnim ispitivanjem bilo cega.
 
Citat:"Inace glavne poluge povlace interesi najkrupnijeg kapitala.
Ako postoji interes banaka i kompanija - moze da se napravi bilo sta. Mogu da naprave najvecu zgradu, most, tunel, fabriku, bilo koji proizvod, bilo kojih osobina..."


Da, naravno. Propustio sam da ukažem i na tu vrstu, od političara svakako moćnijih diletanata, na "kapitaliste".Ostanu li (i) oni u poziciji da odlučuju takođe ništa od "kolonizacije". Politika i ekonomija trećeg milenijuma bi trebalo da dospe u ruke onih bez kojih ni "kapitalisti" ne mogu, a to su najopštije rečeno strušnjaci, eksperti. E tada će se druga pesma pevati. A taj proces je vrlo realan i moguć.I on se zapravo več i odvija, ali zakulisno i sporo. A neminovno će doći i do "revolucije", naravno ne onakve na kakve se naviklo u epohi vladavine diletantizma, koja još traje...
 
Poslednja izmena:
Mi imamo vec sada vladavinu strucnjaka, ekonomista, bankara, menadzera... Jesu to visoki profesionalci - ali misljenja sam da bi i bez berzanskih spekulanata moglo da se prezivi.

Moraju neke druge struke da se dohvate moci. Inzenjeri svih vrsta, lekari... neko drugi osim papirologa.

A glavna moc je u rukama ne tako velike grupe pojedinaca, pa dok se to ne promeni - bicemo na istom ili vrlo slicnom. Opet, problem je i kako oduzeti tu moc jer bi to znacilo oduzimanje privatne imovine - koja je tekovina za koju se ljudi bore mnogo vekova.
 
Демократија је излизан појам који више нико не зна шта значи када га изговори.

Nije izlizan, a tacno je da vecina ne shvata.
Prvo sto demokratija nije tip drzave. To su republika, monarhija, despotija...
Demokratija je samo nacin odlucivanja. Danas i republike i monarhije imaju skupstine u kojima se glasa pa sta ima vecinu - to je zakon.

Ono sto je kod demokratije opasno je upravo ta prosta vecina. 51% je za - i to je zakon. Demokratija nista ne kaze o moralu. Mi mozemo da izglasamo bilo kakav zakon, da kod nas mogu da zive samo Srbi, marsovci, krokodili... da nema voznje auta sredom... bilo sta. Ako 126 poslanika kaze - to je zakon.
To su smesni primeri, ali ako imamo lobiranje za neku stvar, koja pocetno nema podrsku, pa se izlobira da ima...
 
Nije izlizan, a tacno je da vecina ne shvata.
Prvo sto demokratija nije tip drzave. To su republika, monarhija, despotija...
Demokratija je samo nacin odlucivanja. Danas i republike i monarhije imaju skupstine u kojima se glasa pa sta ima vecinu - to je zakon.

Ono sto je kod demokratije opasno je upravo ta prosta vecina. 51% je za - i to je zakon. Demokratija nista ne kaze o moralu. Mi mozemo da izglasamo bilo kakav zakon, da kod nas mogu da zive samo Srbi, marsovci, krokodili... da nema voznje auta sredom... bilo sta. Ako 126 poslanika kaze - to je zakon.
To su smesni primeri, ali ako imamo lobiranje za neku stvar, koja pocetno nema podrsku, pa se izlobira da ima...

Демократија има своје теоретски и историјски обрађено значење, а данас се користи за плитке интересе и манипулације. Што се подела тиче... Подела имаш каквих 'оћеш, од Пере до Жике... Мени је најдражи Аристотелов концепт. Постоје три типа уређења монархија, аристократија и демократија и сви су подједнако добри и у интересу полиса. Сваки од њих има свој негативни антипод, монархија-тиранију, аристократија-олигархију, и демократија-демагогију.
 
Poslednja izmena:
Malopre sam pogledao program osobene partije na sajtu www.apsorg. rs i video da tamo ima mnogo toga neostvarivog.
Svojinski odnosi i nacin prisvajanja viska vrednosti odredjuju karakter svakog sistema.Mozda je i to razradjeno a da ja taj deo programa nisam uocio?
Zainteresovani ljudi iz navedene partije mogu se upoznati sa nizom originalnih ideja u mojim radovima i iz mojih istupanja na ovom forumu.
 

Back
Top