Искреност, и како је живјети

Margarina

Veoma poznat
Banovan
Poruka
10.210
На једном другом подфоруму, наишла сам на питање: «Колико човјек треба, смије бити искрен, т.ј. докле треба ићи са искреношћу, чак и сам према самом себи... Гђе је граница, коју се не смије пријећи...»

А била бих одговорила да човјек према самоме себи треба бити максимално искрен, иначе само потхрањује илузије које ће прије или послије наћи начина да се искажу, те да би зато - прије него олако пусти да опет падне на дно нешто што се са дна откидајући и лагано израњајући на површину показује као истина - требало то задржати и помније разгледати, с дужном искреношћу према себи и ономе што се у њој казује.
Искреност према Другом, цијеним, требала би потјецати из истог извора и тећи истим путем утјечући као и она према самоме себи, ако говорити с неким заправо значи говорити са собом у виду другога.

Питање сам ипак посудила и одлучила га премјестити овђе јер ми је на други поглед «запело за око» ово «треба» и «смије» као нешто што бих вољела да можда покушамо промислити и овђе.

За почетак, оно што ми се чини природним и саморазумљивим, било би да нема границе искрености коју не би смјели пријећи ако смо слободни од несигурности и бојазни, страха, да ће нешто том искреношћу бити угрожено, доведено у питање или сл... Али одмах потом намеће ми се питање освијештености властите слободе и себе као слободних бића а да би на искреност / и позив на њу / смјели и требали гледати икако другачије него управо као хтијење које извире из самог средишта оног у чему је и садржана бит слободе.

Претпостављам да питање с почетка комуницира два проблема:
- искуство с искреношћу гђе се на њу гледа као на нешто што је нарушило неки жељени поредак ствари, те се из тог искуства потом изводи питање: «колико човјек смије бити искрен?»
- мудрост, која би требала дати одговор на питање: «колико човјек треба бити искрен?»
Ово је уствари ЦП са једног форума,али нема везе јер сматрам да је тема интересантна.
 
Ne mozes sebi sasuti u grlo cistu istinu. Rodjen si sa oprugom koja ce deo toga odmah izbaciti.
Ideja je da voljno utices na sebe da sebi stalno dajes istinu. Vremenom ces poceti da, bez vecih stresova, progutas vece kolicine istine.

Kao beba kada pije mleko na flasicu; ako popije previse, bljucnuce, povratice višak. Samo višak. Tako deca rastu.

Izbacivaces višak koji ne mozes da podneses. Ako nastavis da se hranis istinom, duh ce ti porasti. Postaces Dostojevski.
(ne ulazim u raspravu da li je Dostojevski bio srecniji od onoga kome je posvetio knjigu)
 
Cilj svake lazi, makar bile i tzv. bela laz ili precutkivanje istine, je korist. Makar ta korist bila ulepsavanje sebe zbog bolje prihvacenosti i lakse svarljivosti. Cinjenica je da ljudi jedni druge teraju na laz. Istina nije uvek ruzna ili neprijatna, nekada je samo neprihvatljiva za drugu stranu, a sve se svodi na ocekivanja koje druga strana ima i sopstvena ocekivanja od druge strane. Ili ono sto ljudi umisle da se od njih ocekuje.

Izgleda da sam ja nesto slagala kada sam rekla da ovde vise necu pisati.:roll:
 
Poslednja izmena:
Ne verujem da oni okorelo isreni ljudi(ukoliko takvi zaista postoje?)jesu dobre osobe,jer ipak treba misliti na osecanja drugih.

Ne postoje dobre osobe! Za koga dobre? Za sebe? ili za druge? ili za trece koji su u svadji sa drugima?

"Okoreli" i "iskreni" ne mogu postojati.
Okoreli se ne menjaju. Zacrtali su put i slepo ga se drze. Ne priznaju ni istinu ni laz, samo put.
Iskreni stalno postavljaju pitanja i traze iskrene odgovore. Iskreni se menjaju ucenjem istine. Rastu.

Moze li se iskreno misliti o osecanju drugih? Koja je cena brige o drugima?
 
to sto ti kazes je glupost ziva. Ako drugom kazes istinu stvorices od njega neprijatelja,a ako sebe non stop budes "treznio" cak i kad budes u pravu mislices da nisi i stvorices od sebe defetistu!

eto zasto svet ide naopako :mrgreen:
poruka je lazite da pas s maslom ne moze da je poede i bolje ce i zdravije biti no cak i neka falsh, krnja istina... ili uvrezen pojam koji su u nas jezik uveli ovu zuti demagoski debili sa vlasti a zove se ... poluistina :mrgreen:
 
Tema je teška i kompeksna..svi volimo i tražimo da ljudi oko nas budu prema nama iskreni,a nerijetko znamo da mi prema njima nismo niti možemo biti isti takvi..
Nemoguće je u svakoj prilici biti iskren.Moguće je prešutjeti,ne reći.Mislim da je najvažnije da budemo iskreni prema sebi( a to nije nimalo lako) i da je to polazna osnova.Jer da bismo živjeli u skladu sa sobom,iskrenost prema sebi je bitan faktor.
Kad dođem u situaciji da sama sebe slažem,zažmirim ili negiram nešto loše u sebi,velika je vjerovatnoća da neću moći pružiti iskrenost drugima.
Živjeti sa iskrenošću u sebi i po sebi je prelijepa mala misija života,kao mala simfonija koju kad jednom savladamo,više nikad nećemo pjevati falš..
 
eto zasto svet ide naopako :mrgreen:
poruka je lazite da pas s maslom ne moze da je poede i bolje ce i zdravije biti no cak i neka falsh, krnja istina... ili uvrezen pojam koji su u nas jezik uveli ovu zuti demagoski debili sa vlasti a zove se ... poluistina :mrgreen:

normalno,niko ne voli istinu ili satro voli da mu se kaze ali kada mu kazes on sa time ne moze da izadje na kraj i da se pomiri sa time i stvoris neprijatelje dzabe. Prava stvar je gledati svoj interes,pa kako ti sta odgovara ti tako pricaj tj radi. Ti retko kada imas situaciju da je istina jako bitna,u vecini slucajeva su to banalne stvari kako mi sta stoji,je li lepo i sl i zasto treba nekom reci e znas ruzno je,odvratan si? To je sadizam,nema potrebe pricati uvek istinu!
Mad ceo svet laze,ti dokazati istinu ne mozes,lazi za svoje bolje sutra!:)
 
normalno,niko ne voli istinu ili satro voli da mu se kaze ali kada mu kazes on sa time ne moze da izadje na kraj i da se pomiri sa time i stvoris neprijatelje dzabe. Prava stvar je gledati svoj interes,pa kako ti sta odgovara ti tako pricaj tj radi. Ti retko kada imas situaciju da je istina jako bitna,u vecini slucajeva su to banalne stvari kako mi sta stoji,je li lepo i sl i zasto treba nekom reci e znas ruzno je,odvratan si? To je sadizam,nema potrebe pricati uvek istinu!
Mad ceo svet laze,ti dokazati istinu ne mozes,lazi za svoje bolje sutra!:)

a sho ne bi pa mogao?

evo ti jedan primer. ja sam mator, ruzan, debeo, dlakav, impotentan, zao, podmukao, ljigav, prepreden, hohstapler, manipulator i povrh svega stalker ako znas sta znaci taj pojam. jel mozes da izadjes na kraj sa ovom samo tebi iznetom istinom kada sledeci put budes odgovarao na moje postove?

moju istinu sam dokazivao sa 130 i kusur nikova samo na krstarici. svi znaju za nju. kako ces se sad ti nositi sa njom?

p.s ja se savrseno nosim i tebi oprastam unapred jer bog je ljubav ako nisi znao.
 
a sho ne bi pa mogao?

evo ti jedan primer. ja sam mator, ruzan, debeo, dlakav, impotentan, zao, podmukao, ljigav, prepreden, hohstapler, manipulator i povrh svega stalker ako znas sta znaci taj pojam. jel mozes da izadjes na kraj sa ovom samo tebi iznetom istinom kada sledeci put budes odgovarao na moje postove?

moju istinu sam dokazivao sa 130 i kusur nikova samo na krstarici. svi znaju za nju. kako ces se sad ti nositi sa njom?

p.s ja se savrseno nosim i tebi oprastam unapred jer bog je ljubav ako nisi znao.

Mene je briga sta si ti,to se mene ne tice,ali da sam ja to tebi rekao mozda bi se naljutio. Ja nemam nikakvu korist od toga da tebe spustam jer se trudim da pricam sa svima normalno ako moze,a ako ne onda :bye:! :)
 
Mene je briga sta si ti,to se mene ne tice,ali da sam ja to tebi rekao mozda bi se naljutio. Ja nemam nikakvu korist od toga da tebe spustam jer se trudim da pricam sa svima normalno ako moze,a ako ne onda :bye:! :)

eto, klasicna prica

puna usta humanosti i lazne potrebe za istinom koju kao nece da prihvate a sve ih zivo zanima i kad ti je neko servira na tacnici onda okrenes ledja i odes jer prihvatas samo istine koje ti se svidjaju.

neki ljudi su cirkus
 
eto, klasicna prica

puna usta humanosti i lazne potrebe za istinom koju kao nece da prihvate a sve ih zivo zanima i kad ti je neko servira na tacnici onda okrenes ledja i odes jer prihvatas samo istine koje ti se svidjaju.

neki ljudi su cirkus

..vrlo zanimljivo..ali,zaista je tako..neki ljudi(dosta ljudi,previše ljudi)prihvataju samo one istine koje im se dopadaju..
 

Back
Top