Божанства Арде

  • Začetnik teme Данко
  • Datum pokretanja
Д

Данко

Gost
Толуко тога има да се каже о Толкиновим идејама.Ѕа мене су нпр. најинтересантнија божанства Арде - Валари и Мајари.Интересантна је њихова хијерархија.Има ли неко коментара?
 
Мислим нешто. Јуче сам прочитао у једном дневном листу критику ове најниже књижевности, о све већем неразумевању квалитетне књижевности. Полако се прелази на све оно што не вреди, читају се домаћи комерцијалци, а ништа мање и страни, који пишу за гомилу, односно за новац. Најнижи књижевни жанрови куцају на врата, баш као што је новокомпоновани филм заменио оно што је некад вредело. Но, хајде, нећу овде да критикујем ову децу што их читају, него бих да предложим нешто разумно.

Наиме, ово је већ ко зна који топик о Толкину; па хоћете ли дозволити да свако други овде отвара нови топик на исту тему, и то тако срамну? Некима је одвратно и само да виде како се те теме налазе на врху овог форума чим уђу у "Књижевност". Дакле, дозволите им два, три топика, ово остало, молим, бришите.
 
Ja ne znam o comu je problem... Mislim da imamo prava da otvaramo koliko ocemo tema... Mislim da ipak ovo delo to zasluzuje... Ne razumem kako nekome moze biti odvratno da vidi ove teme na vrhu, ali ajde, uglavnom, pre tebe se niko nije bunio... Ja ne znam u cemu je problem... Nije nikakva vulgarna tema, bas naprotiv... A ako ti smeta, ja ti ne mogu pomoci... Mi nikome ne branimo da otvaraju masu tema koje se njima dopadaju... Ne znam sta da kazem, osim da trpis ako ti smeta... Ja se zaista izvinjavam, ali mislim da imamo prava da otvaramo koliko ocemo tema i o cemu ocemo...







A sada o ovoj temi :D ...
Meni je Silmarilion inace omiljena od svih Tolkienovih knjiga... Tema ti je genijalna... Moji omiljeni Valari su Ulmo i Aule... A naravno tu je i masa drugih, od zenskih mi je omiljena Arda... Njenu lepotu je nemoguce i opisati, a kamoli nacrtati... Pa sta bih rekao o ovim bozanstvima, osim da su fantasticno prikazani... Ima li neki konkretni Valar ili Majar o kome bi smo mogli da zapocnemo temu, ili uopsteno o svim... O njima ima zaista mnogo da se pise... Pa ne znam sta bih sada trenutno rekao, ali smislice se vec nesto...
 
Мислим нешто. Јуче сам прочитао у једном дневном листу критику ове најниже књижевности, о све већем неразумевању квалитетне књижевности. Полако се прелази на све оно што не вреди, читају се домаћи комерцијалци, а ништа мање и страни, који пишу за гомилу, односно за новац. Најнижи књижевни жанрови куцају на врата, баш као што је новокомпоновани филм заменио оно што је некад вредело. Но, хајде, нећу овде да критикујем ову децу што их читају, него бих да предложим нешто разумно.

Наиме, ово је већ ко зна који топик о Толкину; па хоћете ли дозволити да свако други овде отвара нови топик на исту тему, и то тако срамну? Некима је одвратно и само да виде како се те теме налазе на врху овог форума чим уђу у "Књижевност". Дакле, дозволите им два, три топика, ово остало, молим, бришите.

Циљ овог форума није да окупи искључиво представнике књижевне елите, нити поклонике тзв. високе литературе, већ све поклонике писане речи. Прелистај све теме - верујем да ћеш наћи нешто и за "отмен дух", а било би лепо да и сам отвориш покоју тему. Теме се могу затварати, одн. укљањати, једино у случају да су истоветне, а рекла бих да постојеће ипак обрађују различите мотиве и сегменте појединих дела. Уколико грешим (а могуће је, будући да извесна дела нисам прочитала), радо ћу прихватити сваку основану сугестију.

Поздрав,
Лилит
 
ja stvarno ne razumem zasto je nekima problem otvaranja vise tema o jednom piscu!?Pa da budem iskrena to mene raduje jer se vidi da ljudi nisu samo zainteresovani za LOTR,sto je da se ne lazemo veliko delo,ali ima Tolkin i bolja!Ja licno obozavam Silmarilon,jos uvek ga nisam procitala na engleskom(sve cekam priliku da ustekam neke pare i odem u IPS da kupim!!!!! :arrow: :arrow: :arrow: )
Ali kao sto vidim tema je zapoceta sa Valarima.Licno moj omiljeeeni deo knjige jeste bas Valakventa!!!Ali takodje i poglavlje o Berenu i Lutijeni!!
Tako da ako ste voljni da zanemarimo ove komentare u startu i zapocnemo ovu temu kako valja

Da pricamo malo o bozanstvu Arde
 
Pa da pocnemo onda :D
Nema potrebe sada pisati sve ono sto vec ima i u Silmarilionu, i opisi su suvisni, jer su u knjizi i vise nego dovoljni... Bozanstva Arde... Pa oni su nesto neverovatno, postujem ih sve do poslednjega, pa cak nalazim i za Morgota da je dobar na neki nacin... Na kraju krajeva, da nije bilo njega, svet bi bio savrsen, i nikada Gospodar Prstenova ne bi bio napisan, tako da njemu mozemo da zahvalimo za ovo divno delo :D . Nalazim da je Manve,iako kralj Valara, ipak slabijih moci od Aulea, koji je meni licno, pored Ulmoa, omiljeni Valar... Ali ipak mislim da je Manve mozda mudriji... Pa nije on dzabe postao kralj i nije bezveze brat najmocnijeg od Valara-Melkora... :D . Ali ipak smatram da je Ulmo najbolji od svih Valara, jer je upravo njega Eru najdublje poducio o muzici, i jer on po mom misljenju nikada nije ni napustio Srednju zemlju... O Vardi: pa Vardu ne treba ni opisivati, jer misljenja sam da je njena lepota neopisiva... Njena moc, uzvisenost, svetlost u licu i tako dalje... Nije ni cudo sto upravo nju vilenjaci najvise vole... Ona bi bila i moja omiljena boginja u Srednjoj zemlji da zivim tamo... :D Mislim da bi o svakom Valaru trebalo detaljno da se prica i opisuje i da se hvali itd... ALi ajde malo vas da cujem... Ja nemam mnogo vremena da sve to opisujem, pa se nadam da je ovo za sada dovoljno...
Toliko od mene, ali samo za sada... Cucete me vi opet... :D
 
ne znam ja dali ti je bas Aule omiljeni lik Feanore,mnogo ti meni naprica o Melkoru!!! :D :D :D sala,mala! :wink:
Apsloutno si upravu jedino mi je zao sto sam Tolkien nije video ovo svoje po mom misljenju najvece delo da se obelodani,jer za njega Silarilon su bile samo beleske! :cry: :cry: :cry: :cry:
 
Varda:
ne znam ja dali ti je bas Aule omiljeni lik Feanore,mnogo ti meni naprica o Melkoru!!! :D :D :D sala,mala! :wink:
Apsloutno si upravu jedino mi je zao sto sam Tolkien nije video ovo svoje po mom misljenju najvece delo da se obelodani,jer za njega Silarilon su bile samo beleske! :cry: :cry: :cry: :cry:
:D Sta da ti kazem, meni je i Sotone bilo zao, ipak su i Sotona i Morgot bili najmocniji i najuzviseniji od svoje vrste... Jednostavno mi je zao da takvo jedno bice propadne... ALi sta ces, mora neko... :d
I nije mi Aule omiljeni lik, vec Ulmo :D .
I meni je zao sto sam Tolkien nije zavrsio i objavio ovo delo, ali sam ipak zahvalan dr. Kristoferu Tolkienu sto je to ucinio, i svaka mu cast sto ne prodaje prava za snimanje Silmariliona, jer bi time unakazili ovu moju omiljenu knjigu... ALi barem znam da dok je on ziv nemam cega da se bojim :D .Ne treba ni reci da je tehnicki nemoguce napraviti takav film... Gde bi oni nasli glumicu koja je dovoljno dobra da glumi Lutjenu...? Nigde! A da ne pricam za ostalo... A tek muziku Ainura, e to bi vec bilo nemoguce...
 
U pravu si!!Ja nisam ni znala da su uopste hteli tako nesto da ucine :evil: :x :x :x :x :x :x
Drago mi je sto i to nije dozvolio ovo sa LOTRom je dovoljna muka! :(
!A kad vec pomene ko bi mogao da igra Luthien,zamisli tek kako bi bilo nemoguce naci lika za Melkora,Javanu i Elbereth!!!! :!:
Pa nema coveka na ovoj zamlji koji bi bio u stanju da igra ulogu Bogova!
 
Varda:
U pravu si!!Ja nisam ni znala da su uopste hteli tako nesto da ucine :evil: :x :x :x :x :x :x
Drago mi je sto i to nije dozvolio ovo sa LOTRom je dovoljna muka! :(
!A kad vec pomene ko bi mogao da igra Luthien,zamisli tek kako bi bilo nemoguce naci lika za Melkora,Javanu i Elbereth!!!! :!:
Pa nema coveka na ovoj zamlji koji bi bio u stanju da igra ulogu Bogova!
Znam! To bi bilo nemoguce...
A da ti ne pricam o Vardi i Manveu.... Pa nisu bili u stanju ni Bombadila da prikazu, a sada ce prikazivati Bogove...
Mislim stvaaarno :evil:
 
Pa, ubijte me, ali ja bih volela da vidim taj film... Nije d amislim da je moguce pretvoriti Silmariolion u film, ali bih volela to da vidim.

Ali, pod tri osnovna uslova.

1. Da Liv Tajler ne glumi Tinuvjelu
2. Da se ne preskoci pocetak i muzika Ainura!
3. Da svi govore originalnim jezicima a ne engleski.

E, sada da vidimo ko hoce da rezira takav film! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
:twisted:
 
Nikada ne moze neko stvoriti film po knjizi a da taj film bude bolji ili jednak toj knjizi... Pogotovu kada je u pitanju knjiga kao Lotr... Ne zna, samo ne bih voleo da mi moju omiljenu knjigu upropaste... Vec sam Lorda jedva prezalio, a sada da moram sa Silmarilionom da prolazim kroz isto...
Mislim stvarno ne bi bilo fer... To je bar moje miljenje :D
 
Данко:
Толуко тога има да се каже о Толкиновим идејама.Ѕа мене су нпр. најинтересантнија божанства Арде - Валари и Мајари.Интересантна је њихова хијерархија.Има ли неко коментара?
Volim Tolkina, ali istrazujte malo grcku, hriscansku i druge mitologije, pa da vidite silne paralele.
 
Feanor the elf king:
U pravu si, Tolkien je dosta ideja uzeo iz raznih svetskih mitologija... Ali on je sve to uoblicio i pretvorio u jedan mit koji ce ziveti zanavek...
He he, al sam se uziveo...
:D Pozdrav...
Hej pa kao i obicno TOTALNO SE SLAZEM SA TOGOM(ti bre feanore ko da mi citas misli) :wink:
Nego da li si se ti vratio iz amerike?
 
Nego Feanore mene zanima,da li si ti bio u Oxsfordu ili u kuci u kojoj je prof.Tolkien ziveo?!Kako je Tolkien prihvacen tamo ,mislim ,da li ga ljudi vole i rado citaju kao kod nas?!Ima li ulica koja nosi njegovo ime i slicno?
A????????? :?:
 

Back
Top