Ako neko zna..
Prikazujem rezultate 1 do 15 od 15

Tema: Ako neko zna..

Iskusan taote (avatar)
    Učlanjen
    12.03.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    91

Podrazumevano Ako neko zna..

Potrebna mi je pomoć _ neli link, ili savet, neka dijeta... mm je odstranjem želudac zbog karcinoma. Jako je mršav i trebalo bi hitno da povrati kilažu... Što baš i neće biti lako, jer nikad nije bio sklon gojenju,, mogao je da jede šta i koliko hoće.

Nema apetita i čim pojede malo više, kad mu slučajno nešto i prija, posle mu teško "padne", pa izbegava da ubrzo jede.. Ima li on pravo na nutricionistu u DZ? Ja bih ga odvela i privatno, ali on ima poverenja samo u "državne".
    Mož' da bide, ali ne mora da znači...

Elita Waterfall (avatar)
    Učlanjen
    20.08.2005.
    Pol
    ženski
    20.908
    Reputaciona moć
    828

Podrazumevano Re: Ako neko zna..

A sto ne bi imao pravo na drzavnu?
    SUDIJA : OLUJA JE UDRUZENI ZLOCINACKI PODUHVAT!

Zaslužan član georgejune (avatar)
    Učlanjen
    26.11.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    5977

Pa kako dijeta ako treba da se ugoji..ako sme sve da jede samo nek uzima kaloricniju hranu..ali opet da ne bude brza i preterano masna i slatka..bolje i mrsav nego da ugrozi zdravlje unosom losih namirnica
    Gis maj es,trust my instinct in these matters,,is attention whores,who cares,ako cete digrate kolo to ne drzimo

Elita Waterfall (avatar)
    Učlanjen
    20.08.2005.
    Pol
    ženski
    20.908
    Reputaciona moć
    828

Pa mislila je na dijetu u smislu da mu je verovatno ogranicen unos pojedinih namirnica.
    SUDIJA : OLUJA JE UDRUZENI ZLOCINACKI PODUHVAT!

Elita november child (avatar)
    Učlanjen
    19.03.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    1638

..crni dzordzi
    ..dijeta je nachin ishrane..
    ..postoje dijete za povecanje telesne tezine, isto kao i za smanjenje..
    ..isto kao i 1001 dijeta kojom se ne menja tezina, vec je akcenat ne nekoj drugoj promeni u organizmu..

..mislim da ima nutricionista na forumu, mozda iskopaju neki dobar link,
    ili makar daju nekoliko pametnih saveta..
    ..lichno, mislim da bi tvom muzu, taote, bio potreban kontinuirani nadzor nekog nutricioniste,
    drzavnog ili privatnog - verovatno je svejedno..
    ..nije moguce propisati ishranu jednom za svagda, korekcije su neminovne..
    ..think again...

Zaslužan član georgejune (avatar)
    Učlanjen
    26.11.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    5977

Jao nisam znao bas ti fala..nisam znao da se dijeta kaze ako neko zeli da poveca telesnu masu
    Gis maj es,trust my instinct in these matters,,is attention whores,who cares,ako cete digrate kolo to ne drzimo

Elita november child (avatar)
    Učlanjen
    19.03.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    1638

..molim i drugi put..
    ..think again...

Iskusan kistina (avatar)
    Učlanjen
    25.12.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    198

Citat Original postavio taote Pogledaj poruku
    Potrebna mi je pomoć _ neli link, ili savet, neka dijeta... mm je odstranjem želudac zbog karcinoma. Jako je mršav i trebalo bi hitno da povrati kilažu... Što baš i neće biti lako, jer nikad nije bio sklon gojenju,, mogao je da jede šta i koliko hoće.

Nema apetita i čim pojede malo više, kad mu slučajno nešto i prija, posle mu teško "padne", pa izbegava da ubrzo jede.. Ima li on pravo na nutricionistu u DZ? Ja bih ga odvela i privatno, ali on ima poverenja samo u "državne".
    Svaki DZ ima nutricionistu i svako ko ima zdravstveno osiguranje ima pravo da koristi njegove usluge.
    Sigurna sam da je on dobio neke opste preporuke i pri izlasku iz bolnice.
    Evo link sa preporukama, nadam se da ce ti koristiti
    http://medicalcenter.osu.edu/PatientEd/Materials/PDFDocs/nut-diet/nut-other/post-gas.pdf
    “We all know that light travels faster than sound. That's why certain people appear bright until you hear them speak.”

Iskusan taote (avatar)
    Učlanjen
    12.03.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    91

Eh.. Samo su mu rekli da sme da jede sve, osim jako začinjene hrane, i da jede više puta dnevno, po manje. To je jako rastegljiv pojam, za njega koji je navikao da jede dva puta dnevno... Ja sam čula od jednog čiji je rođak imao takvu operaciju da sada jede normalno, a da je u početku jeo na svaka 2 sata.ali on mene ne sluša.I mršavi.

Ali, natoviću ja njega već...:

Hvala svima!
    Poslednji put ažurirao/la taote : 26.07.2010. u 23:58

Iskusan kistina (avatar)
    Učlanjen
    25.12.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    198

Nije bas da moze sve.
    Postoje neka pravila kojih bi trebalo da se pridrzava.
    Nemam bas mnogo vremena da pisem, jesi li pogledala onaj link iz prethodnog posta?
    Tu je lepo napisano.
    Ako je engleski problem, reci, napisacu na srpskom cim nadjem vremena, ali svakako neka ide kod nutricioniste, svakom treba odrediti rezim ishrane prema potrebama koje su individualne.
    “We all know that light travels faster than sound. That's why certain people appear bright until you hear them speak.”

Iskusan taote (avatar)
    Učlanjen
    12.03.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    91

Hvala ti mnogo, pogledala sam, engleski zaista ne znam i godilo bi mi da je na srpskom... Našla sam još jedan engleski sajt, koji, onako automatski preveden, ipak može da se razume, u njemu ima dobrih saveta, ali i oni upućuju na nutricionistu, naravno.
    Samo da još njega nagovorim da posluša nešto od toga. Neće da ide kod nutricioniste, za sada, ali nagovoriću ja njega. Depresivan je zbog svog stanja i dijagnoze, pa nema volju ni za šta trenutno, ali nemam nameru da ga gledam kako kopni pred mojim očima a da ne učinim sve što je u mojoj moći.
    Za sada pokušavam da osposobim sebe za spremanje hane koja je kalorična, lako se vari i njemu prija, što baš i nije lak zadatak za nekog ko nije stručan.

Još jednom, veliko hvala!

Zainteresovan član Bu_Rek (avatar)
    Učlanjen
    20.07.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    42

Nisam sigurna da je kaloricna hrana najbolje resenje za nekog ko je operisao karcinom zeluca... :/
    Ako on ne zeli kod nutricioniste,otidji sama na konsultacije. Ne prepustaj stvar slucaju!

Iskusan taote (avatar)
    Učlanjen
    12.03.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    91

Da, tako sam i mislila, da odem ja, makar po savet, mada znam da bi bilo bolje da nutricionista i njega pregleda...Možda ću ga ipak nagovoriti da i on ide.. Hrana [B]mora [B] biti kalorična, jer ne može da pojede u jednom obroku dovoljno, samo što u isto vreme mora biti i relativno lako svarljiva, jer nema želuca i njegovog udela u varenju, pa hrana ide direktno u tanko crevo. On je navikao da jede dva puta dnevno, a sada je preporuka, koliko sam čitala, da jede na svaka 2 sata po malo, a ako ni to nije dovoljno, čak i na svakih sat vremena. U godinama je, i strašno teško se navikava na novi režim ishrane. Danas smo imali baš dosta ubeđivanja... Kaže da se trudi, ali da nema apetita. Kako da mu kažem da, ako ne bude dovoljno jeo, neće umreti od raka, već od [B]gladi[B]? U bolnici je izmršavio 16 kg, a kod kuće još 5... (Bar je usporio) Najgore je to što mnogo radi fizički, jer tako ne misli na svoju bolest, a na taj način troši previše kalorija.

Iskusan kistina (avatar)
    Učlanjen
    25.12.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    198

E, ovako:
    -6-8 malih obroka dnevno
    -obroci neka budu suvi, znaci bez supica, corbica i sl., a tecnost se uzima izmedju obroka, 30-60 minuta posle jela, nikako se ne pije za vreme obroka
    -ne uzimati secer, slatkise, vocne sokove, sladoled, med, sve vrste torti, kolaca, slatkog keksa, nista sa sorbitolom, ksilitolom, dekstrozom, fruktozom (ukljucujuci i zvake)
    -umesto secera, ako bas mora, moze saharin
    -posle obroka neka legne 15-30 minuta da bi usporio prolazak hrane u tanko crevo
    -neka jede polako i dobro sazvace zalogaj
    -treba da prestane da jede cim se zasiti, ne treba na silu da pojede ceo obrok
    -u svakom obroku treba da budu zastupljene proteinske namirnice (meso, jaja, sirevi)
    -birati beli hleb, peciva, testenine, nikako crni, a narocito ne integralni
    -jesti dobro skuvanu , mekanu hranu (izbegavati sirovo voce i povrce)
    -hrana ne sme biti vruca ni hladna (najbolje mlaka, blizu sobne temperature)

Posto je mrsav, mora da uzima visokokaloricne obroke, a posto su mali, kalorije nadoknaditi mastima.
    Npr. preliti kuvano povrce ili meso 1-2 kasicice maslinovog ulja, moze i obicno ulje, puter, cak i margarin, majonez,...
    Najvaznije je da dobije potrebnu energiju.

Izbor namirnica:
    1. Meso-mekana, dobro skuvana (dinstana, pecena) junetina, piletina, riba, jagnjetina, svinjetina (ne mnogo masna, masnoce dodati posle spremanja)
    Izbegavati: mesne preradjevine (kobasice, virsle, salame, slaninu), przeno, pohovano, zilavo meso.
    2. Jaja
    3. Sirevi (razni)
    4. Hleb i testenine-beli hleb i peciva, testenine od belog brasna, beli pirinac, krekeri.
    Izbegavati: sve od crnog i integralnog brasna.
    5. Povrce- sve dobro skuvano, oljusteno i bez semenki (krompir, tikvice, sargarepa,...), zelena salata moze sveza.
    Izbegavati: sve sirovo (osim zelene salate), sve sto nadima (kupus, karfiol, prokelj, kelj, papriku, krastavac, pasulj, grasak, socivo,...)
    6. Voce- kompoti od oljustenog voca bez secera, dinja, banana.
    Izbegavati: sve sirovo osim banane i dinje, suvo voce (grozdje, sljive,...), kompote sa secerom.
    7. Mleko-obrano, sa malim procentom mlecne masti, jogurt, koselo mleko, sirevi.
    Izbegavati: cokoladno mleko i bilo koje drugo sa secerom, vocni jogurt sa secerom.
    Mleko se pije izmedju obroka sa svim drugim tecnostima.
    8. Masnoce-ulja razna, majonez, pavlaka, slatka pavlaka, puter, margarin,...
    Dodavati postepeno kolicinu, videti da li osoba dobro podnosi pre nego sto se poveca.

Po zelji moze da uzima: bistru supu (izmedju obroka), cajeva i kafu bez kofeina i bez secera, moze saharin.
    Biljni zacini su dozvoljeni, ali ne ljuto.
    Alkohol je zabranjen.

Iskusan taote (avatar)
    Učlanjen
    12.03.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    91

Kristina, veeeliko hvala! Ovo je sad već nešto konkretno i upotrebljivo u svakodnevnom životu. Sad imam dobar orjentir, da znam šta i kako i da nabavljam i da pripremam!

Slične teme

1. Neko nisi gajbe a neko zna znanje
    Autor strawbbery_city u forumu Politika
    Odgovora: 36
    Poslednja poruka: 10.05.2010., 10:33
  2. Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 17.03.2010., 18:32
  3. Odgovora: 60
    Poslednja poruka: 22.08.2009., 19:07

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu