Kontradikcije u Bibliji

fighter vs 9/11

Ističe se
Poruka
2.239
Ako postoji slicna tema, samo je nadovezite na ovu.
Naravno, "inspirisan" jednom temom u ovom podforumu, odlucih da otvorim sada i ja jednu.

Od prevelikog broja kontradikcija, u uzi izbor su usle svega 101. Simbolicno.

KONTRADIKCIJE 1-20

KONTRADIKCIJA 1: Da li se Bog pokajao, da li se može kajati?

Bog se pokajao:

„I dode riječ Gospodnja Samuelu ovako:"Kajem se, što sam Saula postavio kraljem, jer se je on odvratio od mene i nije izvršio mojih zapovijedi." To ražalosti Samuela, i on je vapio Gospodu svu noć.“ (1. Samuelova 15,10-11)

„Samuel više ne vidje Saula do svoje smrti; jer je Samuel žalio Saula, što se je Gospod pokajao, da je bio učinio Saula kraljem nad Izraelom.“
(Prva knjiga o Samuelu 15, 35)

„Pokaja se Gospod, da je bio načinio ljude na zemlji, i bio je duboko ožalošćen.“ (Postanak 6,6)

" I reče Gospod: "I zbrisat ću s lica zemlje, čovjeka i zvijeri, gmizavće i ptiće u zraku, jer se kajem, što sam ih načinio."
( Postanak 6, 7)


Bog se ne kaje:

" Nije Bog kao čovjek, da laže, nije kao sin čovječiji da se kaje. On zar da rekne i da ne učini? Zar da obeca i ne izvrši?"
(Brojevi 23, 19)

" I ne laže postojani Bog Izraelov, niti se kaje; jer on nije čovjek, da se može kajati.""
(1. Samuelova 15,29)



KONTRADIKCIJA 2: Da li Bog može varati i lagati?

Ne može lagati i varati ljude:

" I ne laže postojani Bog Izraelov, niti se kaje; jer on nije čovjek, da se može kajati."
(1. Samuelova 15,29)

Može lagati i varati ljude:

„I zato će im Bog poslati silu zablude, da vjeruju laži“
(2. Solunjanima 2,11)


KONTRADIKCIJA 3: Da li je Bog viđen ili nije?

Bog je viđen:

" A govorio je Gospod s Mojsijem licem u lice, kao što govori netko s prijateljem svojim."
( Izlazak 33, 11)

" U godini smrti kralja Uzije vidjeh Svemogućega gdje sjedi na prijestolju visoku i uzvišenu. Skut je njegov ispunjavao hram."
(Izaija 6, 1)

"... I ugledah kralja, Gospoda nad vojskama, vlastitim očima!""
(Izaija 6, 5)

" Vidjeh najedanput priliku, što je izgledala kao čovjek. Od dijela, što je izgledao kao bedra njegova, dolje bio je oganj, i od dijela, što je izgledao kao bedra njegova, gore izgledalo je kao jaka svjetlost."
(Ezekiel 8, 2)

Bog nije viđen:

" Boga nitko nije vidio nikada."
(Ivan 1,18)

" Koji jedini ima besmrtnost i prebiva u svjetlosti, kojoj se ne može pristupiti; kojega nitko od ljudi nije vidio, a niti može vidjeti; kojemu čast i vlast vječna! Amen."
(1 Timoteju 6, 16)

" Boga nije nikad nitko vidio. Ako ljubimo jedan drugoga, Bog ostaje u nama, i ljubav je njegova savršena u nama"
(1 Ivanova Poslanica 4, 12)


KONTRADIKCIJA 4: Ko je potakao Davida da izbroji Izraelce - Bog ili sotona?

Bog ga je potakao:

"Gnjev Gospodnji raspali se još jedanput proti Izraelcima, tako da on Davida nadraži proti njima, pa zapovjedi: "Hajde, izbroj Izraela i Judu!"
(2. Samuelova 24,1)

Sotona ga je potakao:

"Sotona ustade proti Izraelcima i navrati Davida, da broji Izraela."
(1. Ljetopisa 21,1)


KONTRADIKCIJA 5: Koliko ima koljena od Abrahama do Davida?

Trinaest:

"Poslije odvodenja u Babilon: "Jehoniji se rodi Šealtiel, Šealtielu se rodi Zerubabel,
Zerubabelu se rodi Abiud, Abiudu se rodi Elijakim Elijakimu se rodi Azor,
Azoru se rodi Sadok, Sadoku se rodi Akim, Akimu se rodi Elijud,
Elijudu se rodi Eleazar, Eleazaru se rodi Matan, Matanu se rodi Jakov,
Jakovu se rodi Josip, muž Marije. Od nje se rodi Isus, koji se zove Krist."
(Matej 1, 12-16)

Četrnaest:

"Tako je od Abrahama do Davida svega četrnaest koljena, od Davida do odvođenja u Babilon četrnaest koljena, i od odvođenja u Babilon do Krista četrnaest koljena."
(Matej 1, 17)


KONTRADIKCIJA 6: Koliko kolskih boraca David zarobi 1700 ili 7000?

1700 konjanika:

"Njemu zarobi David tisuću i sedam stotina kolskih boraca i dvadeset tisuća pješaka. Sve konje dade David ohromiti; samo stotinu konja ostavi."
(2. Samuelova 8,4)

7000 konjanika:

"Od njega uze David tisuću kola, sedam tisuća kolskih boraca i dvadeset tisuća pješaka. Sve konje dade David ohromiti; samo stotinu konja ostavi."
(1. Ljetopisa 18,4)


KONTRADIKCIJA 7: Da li je Saul upitao Gospoda ili pak ne?

Upitao je:

"Zato upita Saul Gospoda. Ali mu Gospod ne dade odgovora, ni u snu, ni preko Urima, ni preko proroka."
(1 Samuilova 28, 6)

Nije upitao:

" Tako pogibe Saul zbog prestupaka, što ih je bio počinio proti Gospodu, jer nije držao zapovijedi Gospodnje i jer je bio pitao duh mrtvaca, da dobije obavijest, Mjesto da upita Gospoda. Zato ga ubi Gospod i prenese kraljevstvo njegovo na Davida, sina Jesejeva.".
(1. Ljetopisa 10,13-14)

KONTRADIKCIJA 8: David je sedmi ili osmi sin?

Sedmi:

" Jeseju se rodi prvorođenac svoj Eliaba, drugoga svojega sina Abinadaba, svojega trećega Šimeu, Svojega četvrtoga Netanela, svojega petoga Radaja,
Svojega šestoga Osema i svojega sedmoga Davida".
(Prva Knjiga ljetopisa 2, 13-15)

Osmi:

" Take dovede Jesej pred Samuela sedam sinova svojih. Ali Samuel izjavi Jeseju: "Ovih nije izabrao Gospod." Potom reče Samuel Jeseju: "Jesu li to mladi ljudi svi?" On odgovori: "Ostao je još najmladi; on čuva ovce." Samuel reče Jeseju: Pošalji te ga dovedi, jer nećemo prije sjedati za stol, dokle on ne dođe."
I posla, te ga dovede. Bio je rumenkast, imao je lijepe oči i krasan uzrast. I Gospod reče: Ustani! Pomaži ga, jer je to on!""
(1 Samuilova 16, 10-12)

NAPOMENA: Dakle, u prvom slučaju Jišaj odgovori da ima ukupno sedam sinova i da je David posljednji – sedmi.
U drugom slučaju Jišaj je došao sa sedam sinova i rekao da ima još jednog osmog sina koji je na paši. Kada je osmi sin (David) doveden rečeno je da bude pomazan jer je on pravi. U oba slučaja je David posljednji sin. Posljednji sedmi ili posljednji osmi ?
KONTRADIKCIJA 9: Ko je sve uzašao na nebo?

Niko nije uzašao na nebo:

" Nitko nije uzašao na nebo osim koji siđe s neba, Sin čovječiji koji je na nebu."
(Ivan 3,13)

Ilija je uzašao na nebo:

„Dok su dalje išli razgovarajući se, dođoše ujedanput ognjena kola s ognjenim konjima i rastaviše ih obojicu. Ilija se odveze u vihoru put neba.“
( 2. Kraljevima 2,11)

KONTRADIKCIJA 10: Ko je Uzijin otac, Joram ili Amazija?

Joram:

" Asi se rodi Jošafat, Jošafatu se rodi Joram, Joramu se rodi Uzija,"
(Matej 1, 8)

Amazija:

" Potom uze sav narod Judin Uziju, kojemu je istom bilo šesnaest godina, i učini ga kraljem mjesto njegova oca Amazije.."
(2. Ljetopisa 26,1)

KONTRADIKCIJA 11: Koliko je godina imao Ahazija kad se zakraljio?

Dvadeset i dvije godine (22):

" Ahazija je imao dvadeset i dvije godine, kad postade kralj. Vladao je godinu dana u Jerusalemu."
(2. Kraljevima 8,26)

Četrdeset i dvije godine (42):

" Ahazija je imao četrdeset i dvije godine, kad postade kralj. Vladao je godinu dana u Jerusalemu."
(2. Ljetopisa 22,2)

KONTRADIKCIJA 12: Koliko je car Nabukodonozor preselio potomaka pahat-Moabovih 2.812 ili 2.818?

2.812 :

" Dvije tisuće osam stotina i dvanaest potomaka Pahat-Moabovih iz linije Ješuine i Joabove;"
(Ezra 2,6).

2.818:

" Dvije tisuće osam stotina i osamnaest potomaka Pahat-Moabovih iz linije Ješuine i Joabove;"
(Nehemija 7,11).

KONTRADIKCIJA 13: Koliko je Zatua imao potomaka 945 ili 845?

945:

"Devet stotina četrdeset i pet potomaka Zatuovih;"
(Ezra 2, 8)

845:

"Osam stotina četrdeset i pet potomaka Zatuovih;"
(Nehemija 7, 13)


KONTRADIKCIJA 14: Koliko je Azgad imao potomaka 1.222 ili 2.322?

1.222:

"Tisuća dvjesta dvadeset i dva potomka Azgadova;"
(Ezra 2, 12)

2.322:

"Dvije tisuće tri stotine dvadeset i dva potomka Azgadova;"
(Nehemija 7, 17)

KONTRADIKCIJA 15: Koliko je Adin imao potomaka 454 ili 655?

454:

"Četiri stotine pedeset i četiri potomka Adinova;"
(Ezra 2, 15)

655:

" Šest stotina pedeset i pet potomaka Adinovih;"
(Nehemija 7, 20)


KONTRADIKCIJA 16: Koliko je Hašum imao potomaka 223 ili 328?

223:

" Dvjesta dvadeset i tri potomka Hašumova;"
(Ezra 2, 19)

328:

" Trista dvadeset i osam potomaka Hašumovih;"
(Nehimija 7, 22)


KONTRADIKCIJA 17: Koliko je ljudi iz Betela i Aja preselio car Nabukodonozor 223 ili 123?

223:

" Dvjesta dvadeset i tri iz Betela i Aja;"
(Ezra 2, 28)

123:

" sto dvadeset i tri iz Betela i Aja;"
(Nehimija 7, 32)


KONTRADIKCIJA 18: Koliko je na zboru bilo pjevača i pjevačica 200 ili 245?

200:

" Osim sluga i sluškinja; njih je bilo sedam tisuća tri stotine trideset i sedam. K tomu je pridošlo još dvjesta pjevača i pjevačica."
(Ezra 2, 65)

245:

" Osim sluga i sluškinja, kojih je bilo sedam tisuća tri stotine trideset i sedam. K tomu dolazi još dvjesta četrdeset i pet pjevača i pjevačica."
(Nehimija 7, 67)


KONTRADIKCIJA 19: Mati Mikaja/Maka bila je kćerka Urielova ili Abšalomova?

Urielova:

" U osamnaestoj godini kraljevanja Jeroboamova postade Abija kralj nad Judom. On je vladao tri godine u Jerusalemu. Njegova se mati zvala Mikaja, kći Uriela iz Gibee. Izmedu Abija i Jeroboama bio je rat."
(2. Ljetopisa 13, 1-2)

Absalomova:

" Poslije nje oženi se Maakom, kćerju Absalomovom. Ova mu rodi Abiju, Ataja, Zizu i Šelomita."
(2. Ljetopisa 11,20)


Sve bi ovo bilo i u redu da nije Druge knjige o Samuelu u kojoj se kaže da je Absalom imao samo jednu kćerku kojoj nije bilo ime Mikaja/Maka vec Tamara:

" Tri sina rodiše se Absalomu i jedna kći po imenu Tamara. Ona je bila vrlo lijepa žena."
(2. Samuelova 14,27)


KONTRADIKCIJA 20: Ko je ubio Golijata- David ili Elhanan ?

David:

" Tako pobijedi David Filistejina praćkom i kamenom i pogubi Filistejina, a da nije imao David mača u ruci."
(1. Samuelova 17,50)

Elhanan:

" Kad onda opet kod Gobe nasta rat s Filistejima, ubi Elhanan, sin Jaare-Oregima iz Betlehema, Golijata Giteja, kojemu je koplje bilo kao vratilo."
(2. Samuelova 21,19)
 
Poslednja izmena:
KONTRADIKCIJE 20-32:


KONTRADIKCIJA 21: Ko je ubio Šaula? Štitonoša ili slučajni prolaznik ?

Štitonoša:

" Tada zapovjedi Saul momku, koji mu je nosio oružje: "Izvadi mač svoj i probodi me, da ne dođu ti pogani, probodu me i narugaju mi se!" Ali momak, što mu je nosio oružje, nećkao se, jer se je vrlo bojao. Tada Saul sam uze mač i baci se na njega. Kad momak, što mu je nosio oružje, vidje, da je Saul mrtav, baci se i on na svoj mač i umrije s njim. Tako pogibe Saul, tri sina njegova, momak, što mu je nosio oružje, i svi ljudi njegovi zajedno onoga dana."
(1. Samuelova 31, 4-6)

Slučajni prolaznik:

" On me tada upita: Tko si?, i ja mu odgovorih: Amalečanin sam. Tada mi zapovjedi pristupi k meni i usmrti me; jer su me obuzele muke, a još je sasvim duša u meni. I pristupih k njemu i usmrtih ga; jer sam znao, da neće ostati živ, pošto pade. Tada uzeh kraljevski znak s njegove glave i grivnu s njegove ruke. I evo ih donosim gospodaru svojemu."
(2. Samuelova 1, 8-10)

Drugi citat koji sam naveo nije samo KONTRADIKCIJA sa prvim.
U navedenom citatu momak koji je ubio Šaula da bi mu prekratio muke, otišao je do Davida i ispričao mu događaj i donio Davidu kraljevski znak i narukvicu.
David pošto je saslušao njegovu priču umjesto da ga nagradi on ga je ubio:

" Tada David upita mladoga čovjeka, koji mu donese glas: "Odakle si?" On odgovori: "Ja sam sin jednoga došljaka Amalečanina." A David mu reče: "Kako te nije bilo strah podići ruku svoju i ubiti pomazanika Gospodnjega?" I dozva David jednoga između vojnika svojih i zapovjedi: "Hodi, pogubi ga!" I on mu zadade smrtan udarac.
(2. Samuelova 1, 13-15)

A zar nije momak koji je ubio Šaula jednostavno mogao šutjeti i odnijeti sa sobom krunu i narukvicu i prodati je ? Ne, nego iskreno odlazi do Davida da mu preda krunu i narukvicu i javi mu da je Šaul tražio da ga momak ubije da bi mu muke skratio. Kao nagrada za iskrenost odletila mu je glava. Logično ?
Nameće se zaključak da je David bio izuzetno prijeke naravi a to nije osobina niti jednog Božijeg Poslanika.

Malo kasnije David ponovo pokazuje prijeku narav i indirektno priznaje zločin nad momkom koji je ubio Šaula:

" Ja sam onoga, koji mi donese glas: Šaul je mrtav, i koji je mislio da je sretan glasnik, dao uhvatiti i ubiti ga u Siklagu, a ipak sam mu bio morao platiti za njegovu vijest. I kad ljudi opaki ubiše čovjeka nedužna u kući njegovoj na postelji njegovoj, da ja onda ne tražim od vas krv njegovu i da vas ne istrijebim sa zemlje?" I David dade zapovijed vojnicima. Oni ih pogubiše, odsjekoše im ruke i noge i objesiše ih kod jezera u Hebronu. Glavu Išbošetovu uzeše i pokopaše je u grobu Abnerovu u Hebronu.
(2. Samuelova 4, 10-12)

Prije svega momak koji je javio za Šaulovu smrt ne misli (vidi se iz teksta) da donosi radosnu vijest!?

Poslanici su ljudi poslani od Boga i njihov primjer bi se trebao slijediti. Međutim, koja je pouka ovog teksta? Ovo što je uradio David u današnjem svijetu se naziva "ekstremno brutalni" akt torture.

KONTRADIKCIJA 22: Koliko je godina živio Terah?

" A Terah poživje sedamdeset godina i rodi mu se Abram, Nahor i Haran."
(Postanak 11,26)

Da vidimo s koliko je godina krenuo Abram na put:

" I pođe Abram, kako mu je bio zapovjedio Gospod, i s njim pode Lot. Sedamdeset i pet godina bilo je Abramu, kad iseli iz Harana.".
(Postanak 12,4)

Tada mu je otac Terah umro:

" Tada izade iz zemlje Kaldejaca, i naseli se u Haranu. Odatle, po smrti oca njegova, preseli ga u ovu, zemlju, u kojoj vi sad stanujete."
(Djela Apostolska 7, 4)

Dakle, koliko je godina Terah živio?

70+75=145 godina.

Međutim Biblijski pisci drugačije sabiraju. U knjizi Postanka piše:

" I bilo je dana Terahovih dvjesta i pet godina; potom umrije Terah u Haranu."
(Postanak 11,32)




KONTRADIKCIJA 23: Bog šalje svog proroka da zaprijeti Davidu sa koliko godina gladi?

Sedam godina:

„Gad pođe k Davidu i navijesti mu ovo: "Hoćeš li da dođe na zemlju tvoju sedam godina gladi, ili da bježiš tri mjeseca pred svojim neprijateljima i oni da te gone, ili da bude tri dana kuga u tvojoj zemlji? Sad promisli i gledaj, što ću odgovoriti onome, koji me je poslao!""( 2. Samuelova 24,13)

Tri godine:

„Ili tri godine gladi ili tri mjeseca bijega pred svojim neprijateljima, a pritom da te stigne mač neprijatelja tvojih, ili tri dana mač Gospodnji, kuga, u zemlji, a pritom da ubija anđeo Gospodnji po svim krajevima Izraelovim. Sad promisli, što ću odgovoriti onome, koji me je poslao!" (1. Ljetopisa 21,12)


KONTRADIKCIJA 24: Neuništivi Amalečani.

" Saul pobi Amalečane od Havile do Šura, koji leži istočno od Egipta. Agaga, kralja Amalečana, uhvati živa i izvrši na svemu narodu prokletstvo oštricom mača."
(1 Samuelova 15, 7-8)

" Kad David sa svojim ljudima dođe treći dan u Siklag, bili su Amalečani upali u južnu zemlju i u Siklag, i bili su opljačkali Siklag i ognjem ga spalili."
(1 Samuelova 30, 1)

Dakle, kao što vidimo kaže se da je Saul zatro SAV Amalički narod da bi se u istoj knjizi nešto kasnije Amaličani opet pojavili! Da li riječ "sav" oznacava da je sve pobijeno ili ne?


KONTRADIKCIJA 25: Koliko je godina imao Jojakin/Jošija kad se zakraljio i koliko je kraljevao u Jeruzalemu?

Osamnaest godina:

" Jojakin je imao osamnaest godina kad Postade kralj, i vladao je tri mjeseca u Jerusalemu."
(2. Kraljevima 24,8)

Osam godina:

" Jošiji je bilo osam godina, kad postade kralj. Vladao je trideset i jednu godinu u Jerusalemu."
(2. Ljetopisa 34,1)

KONTRADIKCIJA 26: Ko je Jehonijin otac, Jošija ili Jojakim?

Jošija:

" Jođiji se rodi Jehonija i braća njegova u vrijeme odvođenja u Babilon.".
(Matej 1, 11)

Jojakim:

" Sinovi Jojakimovi jesu njegov sin Jehonija, i njegov sin Zedekija."
(1. Ljetopisa 3,16)


KONTRADIKCIJA 27: Ko će sjesti na Davidov prijesto, Isus ili niko drugi?

Sjest će Isus:

" On će biti velik i zvat će se Sin Svevišnjega. Gospodin Bog dat će mu prijestolje njegova oca Davida."
(Luka 1, 32)

Niko:

" Zato objavljuje Gospod za Jojakima, kralja Judina: 'Neće potomak od njega sjediti na prijestolju Davidovu. Mrtvo će tijelo njegovo biti predano žegi dana i studeni noći."
(Jeremija 36, 30)

KONTRADIKCIJA 28: Koliko parova zapovijeda Gospod Noju da uvede sa sobom u barku, dva ili sedam?

Dva para:

" Od svih živih bića uzet ćeš u kovčeg po dvoje, da ih sa sobom uzdržiš na životu; po jedno muško i jedno žensko neka bude! Od svake vrste ptica, stoke i od živina, što gmižu po zemlji, neka uđe s tobom po dvoje, da ostanu na životu."
(Postanak 6, 19-20)

Sedam parova:

" Od svih životinja čistih uzmi k sebi po sedmero, muško i žensko, a od životinja nečistih po dvoje, muško i žensko."
(Postanak 7,2)

KONTRADIKCIJA 29: Da li su vračari pretvorili vodu u krv?

" Ovako veli Gospod: Po ovom ćeš spoznati, da sam ja Gospod: Evo gle, udarit ću sada štapom u mojoj ruci po vodi Nilu, i ona će se pretvoriti u krv. Ribe će u Nilu poginuti, Nil će zasmrdjeti, i grstit će se Egipcanima piti vodu iz Nila.' " Dalje zapovjedi Bog Mojsiju: "Naloži Aronu da uzme štap svoj i pruži ruku svoju na vode u Egiptu, na njegove rijeke, prokope, bare i na sve jame njegove, da postane krv! I bit će krv posvuda u zemlji egipatskoj, pa i u posudama drvenim i kamenim." Mojsije i Aron učiniše tako, kako im bio zapovjedio Gospod. On diže štap i udari njim po vodi u Nilu pred očima faraona i sluga njegovih. Tada se sva voda u Nilu pretvori u krv. Ribe u Nilu poginuše, i Nil zasmrdje, tako da Egipćani nisu više mogli piti vode iz Nila; posvuda u zemlji egipatskoj bila je krv.
Ali čarobnjaci egipatski učiniše isto svojim čaranjem. Tako ostade srce faraonovo tvrdo, i on ih ne posluša, kao što je bio unaprijed rekao Gospod.“
(Knjiga Izlaska 7, 17-22)

Ukoliko su Mojsije i Aron pretvorili svu vodu u krv to isto egipatski vračari nisu mogli učiniti. Zašto?
Jednostavno jer nije ostalo više vode .
Gdje su vracari našli vodu da je pretvore u krv ?



KONTRADIKCIJA 30: Koliko je Salomon odredio nadzornika u izgradnji Hrama- 3600 ili 3300 nadzornika?

3600 nadzornika:

„I odbroji Salomon sedamdeset tisuća nosilaca i osamdeset tisuća, koji će tesati u gori, i tri tisuće i šest stotina nadzornika nad njima
(2. Ljetopisa 2,2)

3300 nadzornika:

„Osim nastojnika Salomonovih, što su vodili rad, tri tisuće i trista, koji su nadzirali ljude zaposlene tim poslom.“
( 1. Kraljevima 5,16)

KONTRADIKCIJA 31 : Ko je kupio Josipa a ko ga je prodao?

"I kad su trgovci midjanski prolazili, izvadiše Josipa iz jame i prodadoše Josipa za dvadeset srebrnjaka Išmaelcima, a oni odvedoše Josipa u Egipat. "
(Postanak 37,28)

Malo kasnije:

"A Midjanci prodadoše ga u Egipat Potifaru, dvoraninu faraonovu, zapovjedniku tjelesne straže."
(Postanak 37,36)

Sve bi ovo bilo fino da sam Josip nije rekao:

"A Josip pozva braću svoju: "Pristupite samo bliže k meni!" Kad pristupiše bliže, reče: "Ja sam vaš brat Josip, koga prodadoste u Egipat."
(Postanak 45,4)

Josipa su prodali Jišmailci, Midjanci ili Josipova braća ?


KONTRADIKCIJA 32:Kad su Izraelci boravili u Šitimu, počinili su blud sa Moapkama. Bog ih je kaznio pomorom. Koliko je ljudi umrlo u tom pomoru?

Dvadeset i četiri tisuće:

"Broj onih, koji izginuše od pomora, iznosio je dvadeset i četiri tisuće.
(Brojevi 25:9)

Dvadeset i tri tisuće:

"Niti da griješimo bludno, kao što su neki od njih griješili bludno, i palo ih je u jedan dan dvadeset i tri tisuće."

(1.Korinćanima 10:8)
 
KONTRADIKCIJE 33-50

KONTRADIKCIJA 33:Ko je bio veliki svećenik kada je David ušao u kuću Božiju i pojeo prinesene kruhove?

Abiatar:

"Kako je u vrijeme velikog svećenika Abiatara ušao u kuću Božju i jeo kruhove postavljene, koje smiju jesti samo svećenici, i kako ih je dao i drugovima svojim?"
(Marko 2:26)

Ahimelek, otac Abiatara:

"Samo jedan jedini sin Ahimeleka, sina Ahitubova, po imenu Abiatar, uteče i pobježe k Davidu."

(1.Samuelova 22:20)

KONTRADIKCIJA 34: Koga je vidio Isus?

„Kad je Isus odatle otišao dalje, vidje čovjeka po imenu Matej gdje sjedi na carini. Reče mu: "Hajde za mnom!" On ustade i ode za njim.“
(Matej 9, 9)

Međutim u Markovom Jevanđelju on je vidio Leviju Alfejevog:

„Prolazeći vidje Levija, sina Alfejeva, gdje sjedi na carini. Reče mu: "Hajde za mnom!" On ustade i otiđe za njim.“
(Marko 2, 14)

KONTRADIKCIJA 35: Da li je suđenje među ljudima dozvoljeno ili nije?

Nije dozvoljeno:
„Ne sudite! I nećete biti suđeni.“ (Matej 7, 1).
„Ne sudite! Tada nećete biti suđeni. Ne osuđujte, i nećete biti osuđeni! Opraštajte, i bit će vam oprošteno.“ (Luka 6, 37)

Dozvoljeno je:
„Nemojte suditi po vanjštini, nego pravedan sud sudite!“ (Ivan 7, 24).

KONTRADIKCIJA 36: Da li je Isus došao da sudi ljudima?

Isus nije došao da sudi:
„Jer Bog nije poslao Sina svojega na svijet zato, da sudi svijet, nego da se svijet spasi po njemu.“ (Ivan 3, 17)
„Vi sudite po vanjštini, ja ne sudim nikome.“ (Ivan 8, 15)
„Tko čuje moje riječi, ali ih ne drži, ja mu neću suditi, jer ne dođoh da sudim, nego da spasim svijet.“ (Ivan 12, 47)

Ipak je Isus došao da sudi:
„I ne sudi Otac nikome; nego sav sud dade Sinu,“ (Ivan 5, 22)
„Ja ne mogu ništa činiti sam od sebe. Sudim, kako čujem. Moj je sud pravedan; jer ne tražim volje svoje, nego volju onoga, koji me je poslao.“ (Ivan 5, 30)
„Mnogo imam o vama govoriti i suditi, ali onaj, koji me posla, istinit je, i ja ono govorim svijetu, što sam čuo od njega." (Ivan 8, 26)


KONTRADIKCIJA 37: Da li je Isus došao da ukine Mojsijev zakon ili nije?


„Ne mislite, da sam došao ukloniti zakon ili proroke. Nisam došao da ih uklonim, nego da ih ispunim.“ (Matej 5, 17)

Dakle, Isus kaže, u Evanđelju po Mateju da nije došao da ukida zakone ranijih proroka međutim u istom tom Evanđelju Isus ih ipak ukida pa kaže:

„On im reče: "Mojsije je dopustio vama samo zbog tvrdoće srca vašega da puštate svoje žene; izpočetka nije bilo tako. Ali vam ja kažem: "Tko pusti svoju ženu - osim zbog preljube - i oženi se drugom, čini preljubu. I tko uzme puštenicu, čini preljubu." (Matej 19, 8-9)

Dakle, Mojsije je dopuštao otpuštanje žene i to je bio Zakon.
Isus kaže da ko otpusti ženu čini preljub a kao što znamo da je preljub jedan od smrtnih grijeha koje je zabranjeno činiti. Drugim riječima otpustiti ženu isto je što i učiniti smrtni grijeh pa je zabranjeno otpuštanje žena.

Pa zatim još:

„Čuli ste, da je bilo rečeno: Oko za oko, zub za zub! A ja vam kažem: Ne opirite se zlu, nego ako te tko udari po desnom obrazu, obrni mu i drugi!“
(Matej 5, 38, 39)

Dakle, ranije je propisano oko za oko - zub za zub a Isus je to izmijenio tako da su vjernici dužni okrenuti i drugi obraz?


KONTRADIKCIJA 38: Da li je istinito Isusovo svjedočanstvo?

Istinito je:
„Isus im reče: "Ako ja i svjedočim sam za sebe, istinito je svjedočanstvo moje“ (Ivan 8, 14)

Nije istinito:
„Ako ja svjedočim sam za sebe, svjedočanstvo moje nije istinito.“ (Ivan 5, 31)

KONTRADIKCIJA 39: Na koliko magaraca Isus jaše –na jednom ili na dva?

Na dva:
„Kažite kćeri sionskoj: "Kralj tvoj dolazi k tebi pun krotkosti. Sjedi na magarcu, na magaretu, mladetu magaričinu." Učenici odoše i učiniše, kako im je bio zapovjedio Isus. Dovedoše magaricu i magare, metnuše na njih haljine svoje, i on sjede na njih.“ (Matej 21, 5-7)

Na jednom:
„I naloži im: "Idite u selo, što je pred vama. Odmah na ulazu naći ćete magare privezano, na kojemu još nitko nije sjedio. Odvežite ga i dovedite! Ako vas tko upita: Što to činite? odgovorite: Gospodinu treba, i odmah će ga poslati ovamo." Oni otidoše i nađoše magare na putu privezano uz vrata i odvezaše ga. Neki, što su stajali ondje, upitaše ih: "Zašto odvezujete magare?" Oni odgovoriše, kao što im je bio Isus zapovjedio. Tada ih ostaviše. Oni dovedoše magare k Isusu, metnuše na njega haljine svoje, i on sjede na njega.“ (Marko 11, 2-7)

KONTRADIKCIJA 40: Ko je ovde otac a ko sin?

„Poslije odvođenja u Babilon: "Jehoniji se rodi Šealtiel, Šealtielu se rodi Zerubabel,“
(Matej 1, 12)

Međutim Luka u svom Evanđelju kaže da je Zerubabel a ne Jehonij rodio Šealtiela:

„Sin Joanasov, sin Resin, sin Zerubabelov, sin Šealtielov, sin Nerijev“
(Luka 3, 27)


KONTRADIKCIJA 41: U koliko je Isus razapet u šestoj ili u trećoj?

„A bila je priprava Blagdana Pashe, oko šeste ure, i reče Židovima: "Evo kralj vaš!" A oni su vikali: "Uzmi, uzmi, raspni ga! Pilat im reče: "Zar kralja vašega da raspnem?" Odgovoriše glavari svećenićki: "Nemamo kralja osim cara." Tada im ga predade, da se raspne. A oni uzeše Isusa i odvedoše ga.“
(Ivan 19, 14-16).

Kao sto vidite Ivan kaze da je Isus razapet oko šeste ure dok Marko kaže:

„Bila je treća ura, kad ga razapeše,“
(Marko 15, 25).

Šta je istina od ove dvije tvrdnje ?

KONTRADIKCIJA 42: Da li je djevojka bila već mrtva ili je upravo umirala?

Umrla je:
„Dok je tako govorio njima, dođe neki poglavar, baci se pred njega ničice i reče: "Kći je moja upravo sada umrla. Ali dođi i metni na nju ruku svoju! Tada će opet živjeti."
(Matej 9, 18)

Još nije umrla:
„I vruće ga zamoli: "Kćerka je moja na umoru. Dođi, metni na nju ruke, da ozdravi i ostane na životu!"
(Marko 5, 23)

KONTRADIKCIJA 43: Da li je Isus nosio svoj sopstveni križ ?

Da:
„Nosio je križ svoj, i izađe na mjesto, koje se zove Lubanja, (košturnica) a hebrejski Golgota.“ (Ivan 19, 17)

Ne:
„Dok su izlazili, namjeriše se na čovjeka iz Cirene po imenu Simona. Njega natjeraše, da mu ponese križ.“ (Matej 27, 32)

KONTRADIKCIJA 44: Da li se crkvena zastava razdrla nakon ili prije Isusovog vikanja?

Razdrla se nakon Isusovog povika:
„Opet povika Isus iza glasa; tada ispusti duh svoj.“ Tada se zavjesa hramska razdera na dvoje odozgo do dolje...“
(Matej 27, 50-51)

„A Isus još jedanput povika iza glasa i izdahnu.“ (Marko 15, 37-38)

Razdrla se prije Isusovog povika:

„Sunce pomrča, i zavjes hramski razdera se na dvoje. Tada povika Isus iza glasa: "Oče, u ruke tvoje predajem duh svoj!" Ovo reče i izdahnu.“
(Luka 23, 45-46)

KONTRADIKCIJA 45: Koliko se ljudi rugalo Isusu zajedno razapetih sa njim jedan ili obojica?

Jedan:
"Jedan od zločinaca, što su visjeli na križu, hulio je na njega govoreći: "Zar nisi ti Krist? Onda spasi samoga sebe i nas!"A drugi ga je korio i govorio: "Zar se ne bojiš Boga, kad i sam trpiš jednaku kaznu?"
(Luka 23, 39-40)

Obojica:
"Krist, kralj Izraelov, neka sad siđe s križa, da vidimo i vjerujemo!" Oni, što su bili s njim razapeti, rugali mu se,".
(Marko 15, 32)

Ili ga je jedan branio dok mu se drugi rugao ili su mu se oba rugala ?

KONTRADIKCIJA 46: Po čemu je njiva smrti dobila ime. Od kupljene lončareve njive za groblje gostima ili od pucanja Judine utrobe?

"Glavari svećenićki digoše srebrnjake i rekoše: "Ne smije se metnuti u hramsko blago; jer je krv. Zaključiše da za njih kupe lončarovu njivu za groblje strancima. Zato se zove ona njiva do današnjega dana krvna njiva. "
(Matej 27, 6-8)

"Od plaće nepravedne on steče njivu, ali se objesi i puće po sredini, i izli se sva utroba njegova. To postade poznato svima stanovnicima Jerusalema, i prozva se ona njiva njihovim jezikom Akeldama, što znači krvna njiva. "
(Djela 1, 18-19)

KONTRADIKCIJA 47: Da li je kompletna Božija knjiga korisna?

Jeste:
"Sve je Pismo Bogom nadahnuto i korisno za učenje, za *******, za popravljanje, za odgajanje u pravdi, "
(Druga Poslanica Timoteju 3, 16)

Nije:
"Tako se dokida pređašnja zapovijed, što je bila slaba i beskorisna. "
(Poslanica Hebrejima 7, 18)

KONTRADIKCIJA 48: Šta je pisalo iznad Isusove glave na krstu?

"Više glave njegove pričvrstiše natpis s oznakom krivnje njegove: "Ovo je Isus, kralj židovski."
(Matej 27, 37)

"Natpis s oznakom njegove krivnje glasio je: "Kralj židovski."
(Marko 15, 26)
"Nad njim je bio natpis napisan pismom grčkim, latinskim i hebrejskim: "Ovo je Kralj židovski."
(Luka 23, 38)

"A Pilat napisa i natpis i metnu na križ. A bilo je napisano: "Isus Nazarećanin, kralj židovski."
(Ivan 19, 19)

Koji natpis od ova četiri je stajao iznad glave na križu ?

KONTRADIKCIJA 49: Da li je Herod htio da ubije Ivana Krstitelja ili ga je rado slušao i čuvao?

Da:
"Rado bi ga bio dao ubiti; ali se je bojao naroda, jer su ga držali za proroka."
(Matej 14, 5)

Ne:
"Jer se je Herod bojao Ivana. Poznavao ga je kao čovjeka pravedna i sveta i uzimao ga u zaštitu. Kad ga je slušao, vrlo bi se zbunio, ali ga je ipak rado slušao.".
(Marko 6, 20)

KONTRADIKCIJA 50: Koje je ljude Isus izabrao kao izgonitelje nečistih duhova?

"On pozva k sebi svojih dvanaest učenika i dade im vlast da izgone duhove nečiste i da liječe svaku bolest i svaku nemoć. Imena dvanaest apostola jesu: "Na prvom mjestu Simon s pridjevkom Petar i njegov brat Andrija; Jakov, sin Zebedejev, i njegov brat Ivan;Filip i Bartolomej; Toma; Matej, carinik; Jakov, sin Alfejev, i Tadej;Simon Revnitelj i Juda Iskariot, koji postade izdajnik njegov. "
(Matej 10, 1-4)

"Kad bi dan, dozva učenike svoje k sebi i izabra od njih dvanaestoricu, koje nazva apostolima:Simona, koga prozva Petrom, i njegova brata Andriju; nadalje Jakova i Ivana, Filipa i Bartolomeja,Mateja i Tomu, Jakova, sina Alfejeva, i Simona prozvanoga "Revnitelja",Judu, brata Jakovljeva, i Judu Iskariota, koji postade njegov Izdajnik."
(Luka 6, 13-16)

U Evanđelju po Luki pominje se Juda Jakovljev kojega kod Mateja nema, a Tadeja spominje Matej ali ne i Luka.
 
KONTRADIKCIJE 51-60

KONTRADIKCIJA 51: Šta je rekao kapetan za Isusa nakon njegovog uzdignuća, da je bio pravednik ili sin Božji?

"Kad vidje satnik, što se dogodi, poče slaviti Boga i reče: "Zaista, ovaj je čovjek bio pravedan!"
(Luka 23, 47)

"Satnik, koji je stajao prema njemu i vidio, gdje izdahnu tako, reče: "Zaista, ovaj je čovjek bio Sin Božji."
(Marko 15, 39)

Krasan primjer kako jedan od Apostola prenosi da je Isus pravednik a drugi pravi od Isusa sina Božijeg.

KONTRADIKCIJA 52: Kada je Isus rekao Bože moj, Bože moj zašto si me ostavio, na kojem je jeziku to rekao, na hebrejskom ili aramejskom?

"Oko devete ure povika Isus iza glasa: "Eli, Eli, lama sabaktani?" to jest: "Bože moj, Bože moj, zašto si me ostavio?"
(Matej 27, 46)

"O devetoj uri povika Isus iza glasa: "Eloi, Eloi, lama sabaktani", što znači: "Bože moj, Bože moj, zašto si me ostavio?"
(Marko 15, 34)


KONTRADIKCIJA 53: Koje su zadnje riječi koje je Isus izustio prije smrti?

"Tada povika Isus iz glasa: "Oče, u ruke tvoje predajem duh svoj!" Ovo reče i izdahnu."
(Luka 23, 46)

"A kad je bio Isus primio ocat, reče: "Svršeno je." Tada nakloni glavu i predade duh. "
(Ivan 19, 30)

KONTRADIKCIJA 54: Kada je Isus ušao u Kapernaum, da li mu je pristupio lično satnik ili je poslao judejske starješine i prijatelje?

Lično satnik:
"Kad onda dode u Kafarnaum, pristupi k njemu jedan satnik,I zamoli: "Gospodine, sluga moj leži kod kuće uzet i muči se vrlo"
(Matej 8, 5-6)

Satnik je poslao druge:
"Pošto je bio svršio sve govore svoje pred narodom, pođe u Kafarnaum. Ondje je u jednog satnika ležao na umoru sluga, koji mu je bio vrlo drag. Kad je čuo za Isusa, dade ga po starješinama židovskim zamoliti, da bi došao i ozdravio slugu njegova. Ovi dodoše k Isusu i zamoliše ga usrdno: "On zaslužuje, da mu to učiniš; Jer ljubi narod naš i sagradio nam je sinagogu." Isus pođe s njima. Kad više nije bio daleko od kuće, poruči mu satnik po prijateljima: "Gospodine, ne trudi se; jer nijesam dostojan, da uđeš pod krov moj.".
(Luka 7, 1-6)

KONTRADIKCIJA 55: Kad su žene pripravile mirise kojima su trebale pomazati Isusa?

Poslije subote:
"Pošto prođe subota, kupiše Marija Magdalena, Marija, majka Jakovljeva, i Saloma mirisa, da pođu i da ga pomažu. "
(Marko 16, 1)




U subotu:
"Bio je dan priprave, i subota je već osvitala. Žene, koje su bile s njim došle iz Galileje, išle su zajedno i vidjele su grob i sahranu njegova tijela. Potom se vratiše i pripraviše mirise i pomasti. A subotu provedoše u miru po zakonu."
(Luka 23, 54-56)

KONTRADIKCIJA 56: Gdje je bio kamen kada su Marije došle na Isusov grob?

"Kad su pogledale, vidješe, da je kamen bio već odvaljen. Bio je naime vrlo velik. "
(Marko 16, 4)

"Nađoše kamen odvaljen od groba "
(Luka 24, 2)

"A u prvi dan sedmice dode Marija Magdalena na grob rano, dok je još bila tama, i vidje, da je kamen odvaljen od groba. "
(Ivan 20, 1)

"Po suboti, u osvit prvoga daru u sedmici, odoše Marija Magdalena i druga Marija da pogledaj grob. Tada se zemlja potrese silno. Anđeo Gospodnji siđe s neba, pristupi, odvali kamen i sjede na njega. "
(Matej 28, 1-2)

Dakle, kada su dosle Marije po Marku, Luki i Ivanu, kamen je bio odvaljen, dok je po Mateju odvaljen pošto su one stigle.
Kamen je po Mateju odvaljivan na njihove oči od strane anđela Gospodnjeg.

KONTRADIKCIJA 57: Ko je rekao ženama šta je bilo sa Isusovim tijelom, mladić ili dva čovjeka?

Mladić:
"Uđoše u grob i vidješe mladića u bijeloj haljini gdje sjedi s desne strane, i uplašiše se vrlo. A on im reče: "Ne bojte se! Tražite Isusa Nazarećanina, Razapetoga, uskrsnuo je, nije ovdje. Evo, ovdje je mjesto, kamo su ga bili položili. "
(Marko 16, 5-6)

Dva čovjeka :
"Dok su one zbog toga bile posve zbunjene, gle, dva čovjeka stadoše pred njima u sjajnim haljinama.Od straha srušiše pogled na tlo. A oni im rekoše: "Što tražite živoga među mrtvima? "
(Luka 24, 4-5)

KONTRADIKCIJA 58: Porijeklo Isusa. Ko je u pravu- Matej ili Luka ?

Matej (porijeklo od Abrahama do Josipa) :
"Rodoslovlje Isusa Krista sina Davidova, sina Abrahamova.
1. Abrahamu se rodi Izak,
2. Izaku se rodi Jakov,
3. Jakovu se rodi Juda i braća njegova,
4. Judi se rodi Peres i Zerah s Tamarom,
5. Peresu se rodi Hesron,
6. Hesronu se rodi Ram,
7. Ramu se rodi Aminadab,
8. Aminadabu se rodi Nahšon,
9. Nahšonu se rodi Salmon,
10. Salmonu se rodi Boaz s Rahabom,
11. Boazu se rodi Obed s Rutom,
12. Obedu se rodu Jesej,
13. Jeseju se rodi kralj David.
14. Davidu se rodi Salomon sa ženom Urijinom,
15. Salomonu se rodi Roboam,
16. Roboamu se rodi Abija,
17. Abiji se rodi Asa,
18. Asi se rodi Jošafat,
19. Jošafatu se rodi Joram,
20. Joramu se rodi Uzija,
21. Uziji se rodi Jotam,
22. Jotamu se rodi Ahaz,
23. Ahazu se rodi Ezekija,
24. Ezekiji se rodi Manaseh,
25. Manasehu se rodi Amon,
26. Amonu se rodi Jošija,
27. Jošiji se rodi Jehonija i braća njegova u vrijeme odvodenja u Babilon. Poslije odvođenja u Babilon:
28. Jehoniji se rodi Šealtiel,
29. Šealtielu se rodi Zerubabel,
30. Zerubabelu se rodi Abiud,
31. Abiudu se rodi Elijakim
32. Elijakimu se rodi Azor,
33. Azoru se rodi Sadok,
34. Sadoku se rodi Akim,
35. Akimu se rodi Elijud,
36. Elijudu se rodi Eleazar,
37. Eleazaru se rodi Matan,
38. Matanu se rodi Jakov,
39. Jakovu se rodi Josip, muž Marije.
40. Od nje se rodi Isus, koji se zove Krist.
Tako je od Abrahama do Davida svega četrnaest koljena, od Davida do odvođenja u Babilon četrnaest koljena, i od odvođenja u Babilon do Krista četrnaest koljena. "
(Evandelje po Mateju 1, 1-17)


Luka (porijeklo od Josipa do Abrahama) :
"Kad je Isus započeo, imao je oko trideset godina.
1. Držali su ga za sina Josipova.
2. Ovaj je bio sin Helijev,
3. sin Matatov.
4. Sin Levijev,
5. sin Melkijev,
6. sin Janajev,
7. sin Josipov,
8. Sin Matatijin,
9. sin Amosov,
10. sin Nahumov,
11. sin Heslijev,
12. sin Nagajev,
13. Sin Mahatov,
14. sin Matatijin,
15. sin Semejev,
16. sin Josipov,
17. sin Judin,
18. Sin Joanasov,
19. sin Resin,
20. sin Zerubabelov,
21. sin Šealtielov,
22. sin Nerijev,
23. Sin Melkijev,
24. sin Adijev,
25. sin Kosamov,
26. sin Elmadamov,
27. sin Erov,
28. Sin Jošuin,
29. sin Eliezerov,
30. sin Jorimov,
31. sin Matatov,
32. sin Levijev,
33. sin Simeonov,
34. sin Judin,
35. sin Josipov,
36. sin Jonin,
37. sin Eliakimov,
38. sin Melejin,
39. sin Menin,
40. sin Matatin,
41. sin Natanov,
42. sin Davidov,
43. sin Jesejev,
44. sin Obedov,
45. sin Boazov,
46. sin Salmonov,
47. sin Nahšonov,
48. Sin Aminadabov,
49. sin Adminov,
50. sin Arnijev,
51. sin Hesronov,
52. sin Peresov,
53. sin Judin,
54. Sin Jakovljev,
55. sin Izakov,
56. sin Abrahamov,
(Luka 3, 23-34)

Kao što vidimo razlika je prije svega u broju koljena izmedu Abrahama i Josipa ali imamo i veće nesuglasiće koje možemo pratiti iz ovog rodoslovlja:

1. Matej kaže da je Josip drvodjelja Jakovljev sin, dok Luka tvrdi da je on Elijev sin;
2. Matej kaže da su Isusovi preci od Davida do babilnoskog progonstva bili ugledni vladari dok Luka kaže da nisu bili niti ugledni niti vladari izuzimajuci Davida i Natana;
3. Matej kaže da je Šealtiel Jehonijin sin dok Luka kaže da je Šealtijel Nerijev sin;
4. Matej kaže da je Abiud Zerubabelov sin dok Luka kaže da je Resin Zerubabelov sin.

KONTRADIKCIJA 59. Je li Isus govorio nešto u tajnosti?

Ne:
„Isus mu odgovori: "Ja sam govorio javno svijetu. Ja sam svagda učio u sinagogi i u hramu, gdje se svi Židovi skupljaju, i ništa nije bio govorio u potaji.“ (Ivan 18:20)


Da:
„Bez prispodoba nije im govorio. Je li tada bio sam s učenicima svojim, onda bi im sve protumačio.“
(Marko 4:34)

"Tada pristupiše učenici njegovi i upitaše ga: "Zašto im govoriš u prispodobama?On odgovori: "Vama je dano, da razumijete tajne kraljevstva nebeskoga a onima nije dano."
(Matej 13: 10-11)



KONTRADIKCIJA 60. Je li se Isus uzdigao u Raj na dan raspeća?

Da:
Kriminalcu koji ga je branio rekao je: „On mu reče: "Zaista, kažem ti: Danas još bit ćeš s menom u raju!"“ (Luka 23:43)

Ne:
"Mariji Magdaleni je rekao dva dana kasnije: "Nemoj me se dodirnuti, jer još nijesam uzašao k Ocu svojemu“ (Ivan 20:17)
 
KONTRADIKCIJA 61-71

KONTRADIKCIJA 61. Kad je Pavle bio na putu za Damask, vidio je svjetlo i čuo glas. Jesu li i oni koji su bili s njim čuli glas?

Da:
"A ljudi, što su putovali s njim, stajali su začuđeni, jer su doduše razabirali zvuk glasa, ali nisu vidjeli nikoga."
(Djela 9:7)


Ne:
"I koji su bili s menom, vidješe doduše svjetlost, ali ne čuše glas onoga, koji mi je govorio."
(Djela 22:9)

KONTRADIKCIJA 62. Kad je Pavle vidio svjetlo, pao je na zemlju. Jesu li i njegovi saputnici također pali na zemlju?

Da:
"I kad mi svi popadasmo na zemlju, čuo sam glas, gdje mi govori hebrejskim jezikom: 'Savle, Savle, zašto me progoniš? Teško ti je proti ostanu pracati se."
(Djela 26:14)

(P.S. Možete li nam objasniti šta znači ovo "teško ti je proti ostanu praćati se"? Posebno jer je ovaj dio izbačen iz hrvatske Biblije)

Ne:
"A ljudi, što su putovali s njim, stajali su začuđeni, jer su doduše razabirali zvuk glasa, ali nisu vidjeli nikoga."
(Djela 9:7)

KONTRADIKCIJA 63. Je li glas objasnio Pavlu koje će biti njegove dužnosti?

Da:
"Nego ustani i stani na noge svoje; jer ti se zato javih, da te postavim slugom i svjedokom ovome, što si vidio, i onome, što ću ti objaviti. Izbavljat ću te od naroda i od neznabožaca, kojima te sada šaljem, da im otvoriš oči, da se obrate od tame k svjetlosti i od vlasti sotonine k Bogu, da prime oproštenje grijeha i baštinu među svetima po vjeri u mene.'
(Djela 26:16-18)

Ne:
"A on drščući i strepeći reče: "Gospodine, što hoćeš, da činim?" I Gospodin mu reče: "Ustani i idi u grad! Ondje će ti se reći, što ti treba činiti."
(Djela 9:6)

"I rekoh: 'Što da činim, Gospodine!' A Gospodin mi reče: 'Ustani i idi u Damask, i ondje će ti se reći za sve, što ti valja činiti."
(Djela 22:10)

KONTRADIKCIJA 64.Neslaganja Evandelja o imenima Apostola.

Apostoli prema Mateju:

"On pozva k sebi svojih dvanaest učenika i dade im vlast da izgone duhove nečiste i da liječe svaku bolest i svaku nemoć. Imena dvanaest apostola jesu:
1. Na prvom mjestu Simon s pridjevkom Petar
2. i njegov brat Andrija;
3. Jakov, sin Zebedejev,
4. i njegov brat Ivan;
5. Filip,
6. Bartolomej;
7. Toma;
8. Matej, carinik;
9. Jakov, sin Alfejev,
10. i Tadej;
11. Simon Revnitelj i
12. Juda Iskariot, koji postade izdajnik njegov. "
(Matej 10, 1-4)

Apostoli prema Luki:
"Kad bi dan, dozva učenike svoje k sebi i izabra od njih dvanaestoricu, koje nazva apostolima:
1. Simona, koga prozva Petrom,
2. i njegova brata Andriju;
3. nadalje Jakova
4. i Ivana,
5. Filipa i
6. Bartolomeja,
7. Mateja i
8. Tomu,
9. Jakova, sina Alfejeva,
10. Simona prozvanoga "Revnitelja",
11. Judu, brata Jakovljeva,
12. i Judu Iskariota, koji postade njegov Izdajnik. "
(Luka 6, 13-16)

U čemu su neslaganja o imenima Apostola:
1. Juda, sin Jakovljev, kojeg spominje Marko, ne spominje se kod Mateja niti kod Marka.
2. Marko i Matej umjesto Jude, sina Jakovljevog, spominju Tadeja.
3. U Lukinom Evanđelju, Juda (koji nije Juda Iškariotski) čas se spominje kao Juda-Jakovljev brat, a čas kao Juda-Jakovljev sin.

KONTRADIKCIJA 65. Ko je koga otkupio?

„I Sin čovječiji nije došao, da mu služe, nego da služi i da dadne život svoj u otkup za mnoge."
(Marko 10:45)

"Jer je jedan Bog, i jedan posrednik Boga i ljudi, čovjek Krist Isus, koji sebe dade u otkup za sve, svjedočanstvo u svoje nijeme,"
(1.Timoteju 2:5-6)

v.s.

„Otkup za pobožnike jest bezbožnik; na mjesto pravednih stupi zločinac.“
(Mudre izreke 21:18)





KONTRADIKCIJA 66. Je li Isus razapet prije ili poslije Pashalne večere?

Poslije:
"U prvi dan beskvasnih kruhova, kad se običavalo klati Pashalno janje, upitaše ga učenici njegovi: "Kamo da idemo, da pripravimo za te Pashalno janje?" Tada posla dvojicu svojih učenika i naloži im: "Idite u grad! Tamo će vas sresti čovjek s krčagom. Idite za njim; I gdje uđe, kažite gospodaru one kuće: "Učitelj pita: "Gdje je soba, u kojoj mogu blagovati Pashalnu večeru s učenicima svojim? On će vam pokazati veliku opremljenu dvoranu. Ondje nam zgotovite! Učenici otiđoše u grad i nađoše, kao što im je bio rekao, i pripremiše Pashalnu večeru. Kad bi uveče, dođe s dvanaestoricom."
(Marko 14:12-17)

Prije:
"Bilo je pred blagdan Pashe. Isus je znao, da mu je došao čas, da ide s ovoga svijeta k Ocu. Tada on, koji je ljubio svoje, što su bili na svijetu, izrazi svoju ljubav do kraja. "
(Ivan 13:1)
Juda je izašao noću:"Kad je on bio uzeo zalogaj, odmah izađe. Bila je noć."
(Ivan 13:30).
Ostali učenici su mislili da on ide kupiti ono što im je potrebno za blagdan:
"Neki su mislili, jer je u Jude bila kesa za novac, da mu Isus reče: "Kupi, što nam treba za blagdan," ili da dadne što siromasima."
(Ivan 13:29).

Kada je Isus uhapšen, Jevreji nisu htjeli izvršiti Pilatovu presudu da se ne bi mogli okaljati kako bi mogli blagovati Pashu:

"Od Kaife povedoše Isusa u sudnicu. A bilo je jutro; i oni ne uđoše u sudnicu, da se ne bi onečistili, nego da bi mogli jesti Pashalnu večeru."
(Ivan 18:28).
Kada je donesena presuda protiv Isusa, bilo je oko šeste ure pripreme za Pashu:
"A bila je priprava Blagdana Pashe, oko šeste ure, i reče Židovima: "Evo kralj vaš!"
(Ivan 19:14)


KONTRADIKCIJA 67. Je li Isus molio Oca da spriječi raspeće?

Da:
"I otiđe malo dalje, pade ničice na svoje lice, i pomoli se: "Oče moj, ako je moguće, neka me mimoiđe čaša ova! Ali ne kako ja hoću, nego kako ti hoćeš."
(Matej 26:39)

"Aba Oče", reče, tebi je sve moguće; uzmi ovu čašu od mene ali ne kako ja hoću, nego kako ti hoćeš."
(Marko 14:36)

""Oče, ako hoćeš, ukloni ovu čašu od mene! Ali ne moja, nego neka bude volja tvoja!"
(Luka 22:42)



Ne:
"Sad je duša moja duboko potresena. Što da kažem? Oče, sačuvaj me od ovoga časa? Ali zato dođoh u čas ovaj."
(Ivan 12:27)


KONTRADIKCIJA 68. U Evanđeljima koja kažu da se Isus molio da izbjegne križ, koliko se puta on izdvojio od svojih učenika kako bi se molio?

Tri puta:
"Tada dođe Isus s njima u zaselak, koji se zove Getsemani. On reče učenicima svojim: "Sjedite tu, dok ja idem tamo i pomolim se. "Udalji se po drugi put i pomoli se: "Oče moj, ako me ne može ova čaša mimoići, a da ga je pijem, neka bude volja tvoja!"On ih ostavi, otiđe opet i pomoli se po treći put onim istim riječima. "
(Matej 26:36,44,)


"Dodoše u zaselak, koji se zvao Getsemani. On reče učenicima svojim: "Sjedite ovdje, dok se pomolim!" Udalji se po drugi put i pomoli se istim riječima. Dođe po treći put i reče im: "Jednako spavate i počivate? Dosta. Došao je čas. Evo, Sin čovječiji predat će se u ruke grješnicima."
(Marko 14:32,39,41)

Jednom: (Bez ikakve mogućnosti da je to učinio još dva puta.)

"Tada izađe i otiđe po svojemu običaju na Maslinsku goru. Za njim otiđoše učenici njegovi. Kad dođe tamo, reče im: "Molite se, da ne padnete u napast!"Udalji se od njih kako se može kamenom dobaciti, klekne na koljena i pomoli se: "Oče, ako hoćeš, ukloni ovu čašu od mene! Ali ne moja, nego neka bude volja tvoja!"Tada mu se javi anđeo s neba i okrijepi ga. I napade ga smrtna tjeskoba, i molio se je još usrdnije. Znoj je njegov bio kao kaplje krvi, što su tekle na zemlju. Diže se od molitve i pođe k učenicima svojim, ali ih nađe gdje spavaju od žalosti. Tada im reče: "Što spavate? Ustanite i molite se, da ne padnete u napast!"
(Luka 22:39-46)



KONTRADIKCIJA 69: Matej i Marko se slažu da se Isus udaljavao i molio tri puta. Kakve su bile riječi druge molitve?

Marko ne daje nikakve riječi ali kaže da su bile iste kao i riječi prve molitve:

"Udalji se po drugi put i pomoli se istim riječima."
(Marko 14:39)

Matej nam daje riječi i možemo vidjeti da nisu iste kao i riječi iz prve molitve:

"Udalji se po drugi put i pomoli se: "Oče moj, ako me ne može ova čaša mimoići, a da ga je pijem, neka bude volja tvoja!"
(Matej 26:42)

KONTRADIKCIJA 70: Isus ne zna koliko ima apostola - 12 ili 14 !?

„Tada posla dvojicu svojih učenika i naloži im: "Idite u grad! Tamo će vas sresti čovjek s krčagom. Idite za njim; I gdje uđe, kažite gospodaru one kuće: "Učitelj pita: "Gdje je soba, u kojoj mogu blagovati Pashalnu večeru s učenicima svojim? On će vam pokazati veliku opremljenu dvoranu. Ondje nam zgotovite! Učenici otiđoše u grad i nađoše, kao što im je bio rekao, i pripremiše Pashalnu večeru.“
(Marko 14:13-16)

„Kad bi uveće, dode s dvanaestoricom.“(Marko 14:17)

Isus nije mogao doći sa dvanaestoricom, jer su dvojica već bila ranije došla i pripremila pashalnu večeru u kuci Isusovog prijatelja ili ih je bilo ukupno četrnaest.!?

KONTRADIKCIJA 71: Je li Isusovo tijelo bilo namazano miomirisima prije sahrane u skladu sa židovskim običajima?

Da:
"A dođe i Nikodem, koji je prije bio došao k Isusu po noći, i donese pomiješane smirne i aloja, oko sto libara. I uzeše tijelo Isusovo i obaviše ga platnom mirisima, kao što je običaj u Židova da pokopavaju.(Ivan 19:39-40)

Ne:
Isus je bio omotan prostim lanenim veom. Potom su žene donijele i pripremile mimoirise da ga namažu s njima:

"Pošto prođe subota, kupiše Marija Magdalena, Marija, majka Jakovljeva, i Saloma mirisa, da pođu i da ga pomažu."
(Marko 16:1)
 
KONTRADIKCIJA 72-86

KONTRADIKCIJA 72: S kojim razlogom i kad su žene otišle do grobnice?

Da premažu Isusovo tijelo miomirisima:

"Pošto prođe subota, kupiše Marija Magdalena, Marija, majka Jakovljeva, i Saloma mirisa, da pođu i da ga pomažu."
(Marko 16:1)

"Žene, koje su bile s njim došle iz Galileje, išle su zajedno i vidjele su grob i sahranu njegova tijela. Potom se vratiše i pripraviše mirise i pomasti. A subotu provedoše u miru po zakonu. U prvi dan sedmice otiđoše one vrlo rano grobu s mirisima, što su ih bile pripravile."
(Luka 23:55,56 i 24:1)

Ili samo da vide grobnicu. Miomirisi se uopće ne spominju:

"Po suboti, u osvit prvoga daru u sedmici, odoše Marija Magdalena i druga Marija da pogledaj grob."
(Matej 28:1)

Bez posebnog razloga. U ovom Evanđelju premazivanje sa mirisima je učinjeno prije Sabbata:

"A u prvi dan sedmice dođe Marija Magdalena na grob rano, dok je još bila tama, i vidje, da je kamen odvaljen od groba."
(Ivan 20:1)

KONTRADIKCIJA 73: Kada je Marija Magdalena prvi put vidjela uskrslog Isusa? I kako je reagovala?

Marija i druga žena srele su Isusa kada su se vraćale od svog prvog i jedinog posjeta grobnici. Obujmile su mu noge i ničice mu se poklonile:

"Tada im dođe Isus u susret i reče: "Zdravo!" One pristupiše k njemu, obujmiše noge njegove i pokloniše mu se."
(Matej 28:9)

Prilikom njene druge posjete grobnici Marija je srela Isusa ispred grobniće. Kada je vidjela Isusa nije ga prepoznala. Zamijenila ga je za vrtlara. Još uvijek misli da je neko uzeo Isusovo tijelo i zahtijevala je da joj se kaže gdje je ono. No, kad ju je Isus zovnuo po imenu, konačno ga je prepoznala i obratila mu se sa Učitelju.
“Isus joj je rekao: "Ne zadržavaj se sa mnom...“ (Ivan 20:11-17)

KONTRADIKCIJA 74. Kakva je uputstva Isus dao učenicima?

„Nato im reče Isus: "Ne bojte se! Idite i javite braći mojoj, neka idu u Galileju! Ondje će me vidjeti."
(Matej 28:10)

ili

„..Reče joj Isus: "Nemoj me se dodirnuti, jer još nijesam uzašao k Ocu svojemu. Nego idi k braći mojoj i kaži im: "Uzlazim k Ocu svojemu i Ocu vašemu, Bogu svojemu i Bogu vašemu."
(Ivan 20:17)


KONTRADIKCIJA 75. Kad su se učenici vratili u Galileju?

Odmah, jer su neki sumnjali nakon što su vidjeli Isusa u Galileji:

"Jedanaestorica ućenika odoše u Galileju na goru, kamo ih je bio Isus uputio.Kad ga vidješe, pokloniše mu se. A neki posumnjaše."
(Matej 28:16-17)

Nakon najmanje 40 dana:
Te noci su ućenici još uvijek bili u Jeruzalemu. (Luka 24:33)
Isus im se ukazao tu i rekao im da ostanu u gradu „dok se ne obućete u Silu odozgor." (Luka 24:49) Ukazivao im se tokom ćetrdeset dana. (Djela 1:3) te zapovijedio im: „... da ne napuštaju Jeruzalema, nego neka ćekaju Obecanje Oćevo“ (Djela 1:4)



KONTRADIKCIJA 76. Da li svaki čovjek griješi?


Da:

"Ako su se ogriješili o tebe - jer nema čovjeka, koji ne griješi..."


(1.Kraljevima 8:46; vidjeti takoder: 2.Ljetopisa 6:36; Mudre izreke 20:9; Propovjednik 7:20 i 1.Ivanova 1:8)



Ne:


Istinski kršcani ne mogu griješiti jer su oni djeca Božija. „Tko god vjeruje: "Isus je Krist", od Boga je roden.“ (1.Ivanova 5:1) „...djeca se Božja zovemo, i jesmo.“ (1.Ivanova 3:1) ...“i svaki koji ljubi, od Boga je roden.“ (1.Ivanova 4:7) „Tko god je roden od Boga, ne cini grijeha jer njegovo sjeme ostaje u njemu; ne može griješiti jer je roden od Boga.“ (1.Ivanova 3:9)

I onda opet: DA! Jer:
"Ako reknemo, da grijeha nema, sami sebe varamo, i istine nema u nama." (1.Ivanova 1:8)


KONTRADIKCIJA 77. Ko će ciji teret nositi?


„Nosite bremena jedan drugoga, i tako ćete ispuniti zakon Kristov!" (Galacanima 6:2)

ili

„Jer će svaki svoje breme nositi.“ (Galacanima 6:5)


KONTRADIKCIJA 78. Prema koliko ućenika se Isus ukazao nakon uskrsnuca?


Dvanaest:


"I da se je javio Kefi, potom dvanaestorici..."

(1.Korincanima 15:5)



Jedanaest:



"Najposlije se javi jedanaestorici, kad su bili za stolom."

( Marko 16:14 )

vidjeti takoder: Matej 28:16; Luka 24:9: Luka 24:33; Djela 1:9-26)


KONTRADIKCIJA 79. Gdje je Isus bio tri dana nakon krštenja?

"Odmah ga Duh izvede u pustinju.Ćetrdeset dana ostao je u pustinji i bio je kušan od sotone, živio je sa životinjama divljim; a služili su mu andeli.(Marko 1:12-13)

ili

Dan nakon krštenja, Isus je odabrao dva ućenika. Drugi dan: Isusu je otišao u Galileju – još dva ućenika. Treci dan: Isus je bio na svadbi u Kani Galilejskoj. (Vidi: Ivan 1:35; 1:43; 2:1-11)

KONTRADIKCIJA 80. Je li malom Isusu bio ugrožen život u Jeruzalemu?


Da-pa je Josip pobjegao sa Isusom u Egipat i ostao tamo dok Herod nije umro:

"Kad su bili otišli, javi se Josipu u snu andeo Gospodnji i reče: "Ustani, uzmi dijete i mater njegovu i bježi u Egipat! Ostani ondje, dok ti ne reknem, jer će Herod tražiti dijete, da ga pogubi."

(Matej 2:13)



Ne- porodica nije nigdje pobjegla. Vec su mirno ponijeli dijete u Jeruzalemski hram u skladu sa jevrejskim obicajima i vratili se u Galileju(Luka 2:21-40)

KONTRADIKCIJA 81. Kad je Isus hodao po vodi kakva je bila reakćija njegovih ućenika?


Poklonili su mu se govoreci: „Ti si zaista Sin Božji!" (Matej 14:33)

ili

"I ude k njima u ladiću, i prestane vjetar. Tada su oni bili posve izvan sebe od zaćudenja." „Jer još nijesu bili došli do uvidavnosti kod umnoženja kruhova nego je srće njihovo bilo zaslijepljeno.“ (Marko 6:51-52)


KONTRADIKCIJA 82.Koliko je boraca na popisu bilo u Izrealu?
Osam stotina tisuća ljudi:
“ Joab dade kralju broj popisanoga naroda, i bilo je od Izraela osam stotina tisuća ljudi sposobnih za oružje i opasanih maćem, a ljudi od Jude pet stotina tisuća.” (2. Samuelova 24,9)
Milijun i sto tisuća ljudi:
“Priopci Joab Davidu broj popisanoga naroda, i bilo je svega naroda Izraelova milijun i sto tisuća ljudi teško naoružanih, a naroda Judina ćetiri stotine i sedamdeset tisuća ljudi teško naoružanih.”( 1. Ljetopisa 21,5)

KONTRADIKCIJA 83.Ko je bio Josipov otac?
Jakov:
“Jakovu se rodi Josip, muž Marije. Od nje se rodi Isus, koji se zove Krist.” (Matej 1,16)
Heli:
“Kad je Isus zapoćeo, imao je oko trideset godina. Držali su ga za sina Josipova. Ovaj je bio sin Helijev, sin Matatov.”( Luka 3,23)

KONTRADIKCIJA 84.Od kojeg sina Davidovog vodi porijeklo Isus?
Od Solomona:
“Jeseju se rodi kralj David. Davidu se rodi Salomon sa ženom Urijinom”( Matej 1,6)
Od Natana:
“Sin Melejin, sin Menin, sin Matatin, Sin Natanov, sin Davidov”( Luka 3,31)

KONTRADIKCIJA 85.Da li je Ivan Krstitelj bio Ilija koji je trebao doci?
Da:
“Jer su svi proroci i zakon do Ivana proricali o tom. A on je, ako hoćete prihvatiti, Ilija, koji ima doci”( Matej 11:13-14)
“Tada ga zapitaše ućenici: "Zašto kažu književnici, da Ilija najprije mora doci?" On odgovori: "Svakako će doci Ilija i sve će obnoviti. Ali vam kažem: "Ilija je vec došao. A oni ga ne spoznaše, nego učiniše s njim, što htjedoše. Tako će i Sin čovječiji imati od njih trpjeti" Tada razumješe ućenici, da je on mislio Ivana Krstitelja.”( Matej 17:10-13)
“Ali vam kažem: "Ilija je vec došao. A učiniše s njim, što htjedoše. Tako stoji pisano o njemu."( Marko 9,13)
Ne:
“Ovako glasi svjedocanstvo Ivanovo, kad Židovi iz Jerusalema poslaše k njemu svećenike i Levite, da ga zapitaju: "tko si ti?" On priznade i ne zataji. Priznade: "Ja nijesam Krist." Tada ga upitaše: "Što dakle? Jesi li možda Ilija?" On odgovori: "Nijesam." "Jesi li prorok?" On odgovori: "Nijesam."( Ivan 1:19-21)

KONTRADIKCIJA 86. Kako je Simon Petar saznao da je Isus –Krist?
Objavom sa nebesa:
“Tada mu reče Isus: "Blagoslovljen si ti, Simone, sine Jonin, jer tijelo i krv nijesu to tebi objavili, nego Otac moj, koji je na nebesima.”( Matej 16,17)
Brat Andrija mu je rekao:
“Ovaj se sastade najprije sa svojim bratom Simonom i reče mu: "Nadosmo Krista - to jest Pomazanika."( Ivan 1,41)
 
Poslednja izmena:
KONTRADIKCIJE 87-101

KONTRADIKCIJA 87: Da li je Herod mislio da je Isus ustvari Ivan Krstitelj?
Da:
“On reče dvoranima svojim: "To je Ivan Krstitelj. On je uskrsnuo od mrtvih; zato djeluju ćudesne sile u njemu."
( Matej 14,2)
“A Herod ostade kod svojega mišljenja: "To je Ivan, kojemu sam dao odsjeci glavu. On je ustao od mrtvih."
( Marko 6,16)
Ne:
“Herod reče: "Ali ja sam dao Ivanu odsjeci glavu! A tko je taj, o kojemu ćujem takve stvari?" I želio ga je vidjeti.”
(Luka 9,9)
KONTRADIKCIJA 88. Da li je Ivan Krstitelj prepoznao Isusa prije nego ga je krstio?
Da:
“Tada dode Isus iz Galileje na Jordan k Ivanu, da se dadne krstiti od njega. Ali Ivan, htjede da ga odvrati od toga i reče: "Ja bih trebao da budem kršten od tebe, a ti dolaziš k meni?"( Matej 3:13-14)
Ne:
“Dalje je svjedocio Ivan, govoreci"Vidio sam Duha, gdje silazi s neba kao golub i lebdi nad njim. Ja ga nijesam poznavao. Ali onaj, koji me je poslao, da krstim vodom, reče mi: "Na koga vidiš da silazi Duh i nad kim da lebdi, to je onaj, koji krsti Duhom Svetim.” Ja sam to vidio i postao sam svjedok za to: On je Sin Božji." ( Ivan 1:32-34)
89. Da li je Ivan Krstitelj prepoznao Isusa nakon što ga je krstio?
Da:
“Dalje je svjedocio Ivan, govoreci"Vidio sam Duha, gdje silazi s neba kao golub i lebdi nad njim. Ja ga nijesam poznavao. Ali onaj, koji me je poslao, da krstim vodom, reče mi: "Na koga vidiš da silazi Duh i nad kim da lebdi, to je onaj, koji krsti Duhom Svetim.” Ja sam to vidio i postao sam svjedok za to: On je Sin Božji." ( Ivan 1:32-34)
Ne:
“Kad je Ivan u tamnici ćuo o djelovanju Kristovu, posla dvojiću ućenika svojih: I upita ga: "Jesi li ti onaj, koji ima doci, ili drugoga da ćekamo?"( Matej 11:2-3)
90: Kada je Isus ušao u Jerusalem,da li je isti dan ocistio Hram od trgovaca?
Da:
“Potom ude Isus u hram Božji, istjera van sve kupće i prodavće u hramu, isprevrnu stolove mjenjacima i klupe trgovcima golubova”( Matej 21,12)
Ne : (To je učinio tek slijedeci dan)
“Tako on ude u Jerusalem i otide u hram. Razgleda sve unaokolo i istom uveće izade s dvanaestoricom u Betaniju. Kad drugi dan ostaviše Betaniju, ogladnje.”( Marko 11:11-12)
“Tako dodoše u Jerusalem. On ode u hram i pocne izgoniti prodavće i kupće u hramu. Ispremeta stolove mjenjacima i klupe trgovcima golubova”( Marko 11,15)
KONTRADIKCIJA 91. Kada će doci kraj svijeta?
Prije nego se Evandelje raširi po svim gradovima Izraelovim:
“Kad vas progone u jednom gradu, bježite u koji drugi! Zaista, kažem vam: "Nećete još biti pri kraju s gradovima Izraelovim, dok ne dode Sin čovječiji”( Matej 10,23)
Poslije širenja Evandelja citavom svijetu:
“Ovo evandelje o kraljevstvu navješcivat će se po svemu svijetu za svjedocanstvo svima narodima. Tada istom dolazi svršetak.”( Matej 24,14)
KONTRADIKCIJA 92. Je li uredu da nazivamo svoga oca (ili bilo koga drugog) na ovom svjetu >> oćem <<?
Ne:
“I oćem svojim ne zovite nikoga na zemlji, jer je jedan otac vaš, koji je na nebesima!”( Matej 23,9)
Da:
“Pišem vam, oci, jer upoznaste onoga, koji je od poćetka. Pišem vam, mladici, jer nadvladaste onoga, koji je zao. Pisah vam, djeco, jer upoznaste Oca. Pisah vam, oci, jer upoznaste onoga, koji je od poćetka. Pisah vam, mladici, jer ste jaki, i rijec Božja u vama ostaje, i nadvladaste onoga, koji je zao.”( 1. Ivanova 2:13-14)

9 KONTRADIKCIJA 3. Je li uredu nekoga zvati :ludakom,bezumnikom,budalom?
Da:
“Ludaci misle u sebi: "Nema Boga." Pokvarena su djela njihova odurno; nema ga, koji je cinio dobro.”( Psalam 14,1)
“Ludaci i slijepci, što je više: "zlato ili hram, koji zlato istom posvećuje?”( Matej 23,17)
“Bezumni, nije li onaj, koji je stvorio vanjštinu, stvorio i nutrinu ?”( Luka 11,40)
“Tada im on reče: "O bezumni i sporoga srca za vjerovanje sve što su navješcivali proroci!”( Luka 24,25)
“Jer kad spoznaše Boga, ne proslaviše ga kao Boga, niti mu zahvališe, nego zaludješe u svojim mislima, i potamnje nerazumno srće njihovo. Kad su govorili da su mudri, postadoše ludi.”( Rimljanima 1:21-22)
“Bezumniće, ono što siješ, neće oživjeti, ako ne umre.”( 1. Korincanima 15,36)
“O nerazumni Galacani!”( Galacanima 3,1)
Ne:
“…Tko rekne bratu svojemu: Budalo! bit će kriv visokomu vijeću. A tko mu rekne: Bezbožniće! bit će kriv ognju paklenomu.”( Matej 5,22)
KONTRADIKCIJA 94. Ko salje Svetog Duha?
Isus:
“A kad dode Utješitelj, koga ću vam poslati od Oca, Duh istine, koji izlazi od Oca, on će svjedociti za mene.”( Ivan 15,26)
Otac:
“A Utješitelj, Duh Sveti, kojega će Otac poslati u ime moje, on će vas nauciti svemu i napomenut će vam sve, što vam rekoh.”( Ivan 14,26)
KONTRADIKCIJA 95.Je li Isus bio sveznajuci?
Da:
“Sad znamo, da sve znaš, i ne treba ti, da te tko pita. Zato vjerujemo, da si izašao od Boga."( Ivan 16,30)
“Reče mu treci put: "Simone Jonin, ljubiš li me?" Ožalosti se Petar, što mu reče po treci put: "Ljubiš li me?" i reče mu: "Gospodine, ti sve znaš, ti znaš, da te ljubim." Reče mu Isus: "Pasi ovće moje!” (Ivan 21,17)
“Da se utješe srca njihova, da sjedinjeni u ljubavi dodu do svega bogatstva punine razboritosti, te upoznaju tajnu Boga Oca i Isusa Krista, U kojemu je sve blago mudrosti i znanja skriveno.”( Kološanima 2:2-3)
Ne:
“Isus osjeti, da je sila izašla iz njega, okrenu se odmah u mnoštvu i upita: "Tko se je dotakao moje haljine."( Marko 5,30)
“A onaj dan i onaj cas ne zna nitko, ni andeli na nebu ni Sin, nego samo Otac.”( Marko 13,32)
“Kad je to ćuo Isus, zaćudi se i reče onima, koji su išli za njim: "Zaista, kažem vam, tolike vjere ne nadoh u Izraelu.”( Matej 8,10)
“Kad je to ćuo Isus, zaćudi mu se. Okrenu se i reče narodu, koji ga je pratio: "Kažem vam, tako velike vjere ne nadoh u Izraelu!"( Luka 7,9)
KONTRADIKCIJA 96. Je li brak pohvalan?
Da:
“Tada reče Gospod Bog: "Nije dobro čovjeku, da je sam. Nacinit ću mu pomocniću, koja mu pristaje."( Postanak 2,18)
“Tko je našao dobru ženu, našao je krasan nalaz, i dobio je od Gospoda milost.”( Mudre izreke 18,22)
“Uživaj život sa ženom, koju ljubiš, u sve dane ništavog života svoga, što ti ga Bog daje pod sunćem, jer je to dio tvoj u životu u sve dane ništavog života tvoga i u trudu, kojim se muciš pod sunćem.”( Propovjednik 9,9)
“Isus im odgovori: "Mogu li svatovi tugovati, dok je s njima zarucnik? Ali će doci dani, kad će se oteti od njih zarucnik. Onda će postiti.”( Matej 9,15)
“A Duh govori jasno, da će u posljednja vremena odstupiti neki od vjere, slušajuci lažne duhove i nauke zlih duhova, U lićemjerju lažaca, koji imaju biljeg upećen na svojoj savjesti, Koji zabranjuju ženiti se, blagovati jela, koja Bog stvori, da ih vjernici i oni, koji upoznaše istinu, uzimaju sa zahvalnošću.”( 1. Timoteju 4:1-3)
“Ženidbu neka drže svi u časti, i postelja ženidbena neka bude cista, jer bludnicima i preljubocincima sudit će Bog.”( Hebrejima 13,4)
Ne:
“A za ono, što ste mi pisali: dobro je čovjeku, da se ne dotiće žene,”( 1. Korincanima 7,1)
“Jer bih htio, da svi ljudi budu kao i ja; ali svaki ima svoj dar od Boga, ovaj ovako, a onaj onako. A neoženjenim i udovicama velim: dobro im je, ako ostanu, kao i ja.”( 1. Korincanima 7:7-8 )
KONTRADIKCIJA 97. Ko je autor Petoknjižja?
Mojsije je autor:
“Mojsije napisa ovaj zakon i predade ga svećenicima, sinovima Levijevim, koji nose kovćeg zavjeta Gospodnjega, i svima starješinama Izraelovim.”( Ponovljeni zakon 31,9)
Neko drugi je autor:
“A Mojsije bio je čovjek veoma blag, blaži od svih ljudi na zemlji.”( Brojevi 12,3)
“I umrije Mojsije, sluga Gospodnji, ondje u zemlji moapskoj, po zapovijedi Gospodnjoj. On ga pokopa u dolini, u zemlji moapskoj, prema Bet-Peoru. Nitko ne zna za grob njegov do današnjega dana.”( Ponovljeni zakon 34:5-6)
“Otada ne usta više prorok u Izraelu kao Mojsije, s kojim je Gospod opcio lićem k liću,”( Ponovljeni zakon 34,10)
Ako je Mojsije autor,kako je mogao umrijeti I pisati o svojoj smrti?
KONTRADIKCIJA 98. Može li žena biti voda crkve?
Da:
“Ovaj dakle pocne odvažno propovijedati u sinagogi. I kad ga ćuše Priscila i Akvila, primiše ga k sebi i izložiše mu tocnije put Gospodnji.”( Djela apostolska 18,26)
“A preporućujem vam Febu, sestru našu, koja je u službi crkve u Kenhreji,”( Rimljanima 16,1)
“Pozdravite Andronika i Juniju, moje rodake i moje drugove u sužanjstvu, koji su ugledni medu apostolima, koji i prije mene vjerovaše u Krista!”( Rimljanima 16,7)
Ne:
“Žene neka šute na sastancima, jer se njima ne dopušta da govore, nego da budu pokorne, kao što i zakon govori. Ako li hoće ćemu da se nauće, kod kuće muževe svoje neka pitaju, jer je loše ženi da govori na sastanku.”( 1. Korincanima 14:34-35)
“Žena u tišini neka se uci sa svom pokornošću! A ne dopuštam ženi, da uci, niti da vlada mužem, nego da bude u tišini,”( 1. Timoteju 2:11-12)
KONTRADIKCIJA 99. Trebaju li se kršcani moliti javno?
Ne:
“Kad se molite, ne cinite kao lićemjeri! Oni se najradije mole u sinagogama i na uglovima ulicnim, da upadnu ljudima u oci. Zaista, kažem vam: Oni su vec primili plaću svoju.” Kad ti hoćeš da se moliš, udi u sobu svoju, zatvori vrata i moli se Oću svojemu u tajnosti! Otac tvoj, koji vidi u tajnosti, platit će ti. ( Matej 6:5-6)
Da:
“Hoću dakle, da se mole muževi na svakome mjestu, podižuci ciste ruke bez gnjeva i svade.”( 1. Timoteju 2,8)

KONTRADIKCIJA 100. Spava li Bog u Bibliji?
Nikada:
“Pomoc mi dolazi od Gospoda, koji stvori nebo i zemlju. Ne da on, da popusti noga tvoja: ne spava ćuvar tvoj.
Gle, nikada ne spava, nikada ne drijema ćuvar Izraelov.”( Psalam 121:2-4)
Ponekad:
“Ustani! Što spavaš, Gospode? Probudi se! Ne odbaćuj nas vjecno!”( Psalam 44,23)


KONTRADIKCIJA 101.Jeli Isus došao da donese mir ili mac?

Mir:

"Mir vam ostavljam, mir svoj dajem vam. Ne dajem vam ga, kao što svijet daje. Neka se ne plaši srće vaše i neka se ne boji!"(Ivan 14,27)

"Rijec posla Bog sinovima Izraelovim, navješćujuci mir po Isusu Kristu, ovaj je Gospodin svima."(Djela apostolska 10,36)

Mac:

"Ne mislite, da sam ja došao da donesem mir na zemlju! Nijesam došao da donesem mir, nego mac."(Matej 10,34)

"Mislite li, da sam došao donijeti mir na zemlju? Ne, kažem vam, nego razdor."(Luka 12,51)
 
Ако хоћете да дискутујете о уводном тексту (текстовима, тачније), дискутујте.
И да подсетимо : "Apsolutno su zabranjena sva vredjanja po verskoj ili nacionalnoj pripadnosti. Svaki takvi ispadi ce momentalno biti brisani a piscima tih redova ce biti zabranjen pristup ovom forumu.

Gospodo. Nemojte nikad zaboraviti ono najbitnije.

Volite svoju i postujte tudju veru.

O veri i religiji moze jako lepo da se pise, forum moze biti inspirativan mnogima a takodje moze i pripadnike drugih vera upoznati sa lepotama vera kojima oni ne pripadaju."
http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=7496342&postcount=1
 
Gospodo. Nemojte nikad zaboraviti ono najbitnije.

Volite svoju i postujte tudju veru.
Da li se i gde to sprovodi? U Srbiji? Ali, ako moram da postujem tudju veru, to je kao i da sam njen pripadnik. Cak se i pripadnici iste, hriscanske religije ne postuju. Sta vise, mrze se i ubijaju. Istorija te demantuje. Ali, hajde, ako cemo protiv istorije, pravoslavci ljubite imame, opate i fratre u ruke i klanjajte se u njihovim bogomoljama.

O veri i religiji moze jako lepo da se pise, forum moze biti inspirativan mnogima a takodje moze i pripadnike drugih vera upoznati sa lepotama vera kojima oni ne pripadaju."
http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=7496342&postcount=1
Gde si to procitao? Bas interesantno, ovo prvi put cujem da je jedan musliman hvali pravoslavnu religiju, odnosno da je jedan pravoslavac uvazava i postuje papu. Toliko, mali doprinos verskoj toleranciji?:rtfm:
 
Fajteru, spamovao si sopstvenu temu. Upropastio si je duzinom i brojem postova. Ovde niko ne cita tekstove duze od pola strance. Za pocetak bilo je dovoljno toliko, a onda po malo serviras sve nelogicnosti i mitoloske bajke coveka bronzanog doba u koje fanaticno veruje i danasnji, moderan covek. Sva sreca, ne i ljudi od nauke..
 
E, fighter vs 9/11, zaboravio si linkove da staviš:
101 kontradikcija u Bibliji
101 Contradictions in the Bible. :lol:

Super, ti to cisto da potvrdis, a? Pa, fino.

Da li se i gde to sprovodi? U Srbiji? Ali, ako moram da postujem tudju veru, to je kao i da sam njen pripadnik. Cak se i pripadnici iste, hriscanske religije ne postuju. Sta vise, mrze se i ubijaju. Istorija te demantuje. Ali, hajde, ako cemo protiv istorije, pravoslavci ljubite imame, opate i fratre u ruke i klanjajte se u njihovim bogomoljama.

Gde si to procitao? Bas interesantno, ovo prvi put cujem da je jedan musliman hvali pravoslavnu religiju, odnosno da je jedan pravoslavac uvazava i postuje papu. Toliko, mali doprinos verskoj toleranciji?:rtfm:

Fajteru, spamovao si sopstvenu temu. Upropastio si je duzinom i brojem postova. Ovde niko ne cita tekstove duze od pola strance. Za pocetak bilo je dovoljno toliko, a onda po malo serviras sve nelogicnosti i mitoloske bajke coveka bronzanog doba u koje fanaticno veruje i danasnji, moderan covek. Sva sreca, ne i ljudi od nauke..

Ziskar nije mislio da prihvatis tudju vjeru vec da je postujes i ne napadas. Ali to je nemoguce jer ce su uvijek naci neko ko ce napasti, pa ce ovi drugi odgovoriti i tako u nedogled. A slozicu se da na nasim prostorima nema vjerske tolerancije.
Ma nije meni cilj da ja dokazujem da je Biblija kontradiktorna. Da sam htio to da radim, imao bih mnogo boljih nacina. Ovo je sve reakcija na izmisljene stvari u temi Kontradikcije u Kur'anu u kom ne postoji stvarno ni jedna kontradikcija. I to kazu bas ljudi koji o tome znaju samo sa neta. @caliburnu i @beepbuh, fino bi bilo da procitate Kur'an sa tefsirom i shvatite kakve greske pravite. Nije mi namjera da vrijedjam tudje vjere, ali sve to pocinje sa vrijedjanjem nase.
Na svidja mi se termin "covjek od nauke". Nece njemu nista pomoci to sto je dr. nauka kada mu pomoc najvise bude trebala!
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ti veruješ u Kuran, pa ako veruješ onda je valjda normalno da Kuran izučavaš. Ali Ti ne veruješ u Bibliju, a koristiš Bibliju da bi nešto dokazao. Zašto?

Ja vjerujem u Allaha dz.s. i izucavam Kur'an. A ovu temu sam otvorio samo zbog teme Kontradikcije u Kur'anu koja smisla nema. Koliko vidim, ova ima cim niko se jos nije usudio da kaze bar za jednu da nije tacna! A pitao sam te prije zasto tako nisi reagovao kada je hriscanin otvorio temu o islamu... Sada reagujes kada musliman otvara temu o hriscanstvu. Vrlo objektivno!

:D ....mozes pisati sta zelis i misliti sta zelis...
samo sujeta onih koji preziru hriscanstvo najveci je dokaz ispravnosti Hristovog Ucenja:)

umete biti toliko sujetni da ne vidite svoje greske


Ja ne prezirem hriscanstvo. Ja samo zalim ljude koji zive u zabludi. Issa-ovo ucenje je naravno bilo ispravno. Ali on je samo poslanik. A Biblija nije knjiga koja mu je objavljenja. Bio je to Indzil.

Allah dz.s. kaze: "Tesko tog dana onima koji su poricali, koji su onaj svijet poricali, - a njega moze poricati samo prijestupnik, grijesnik, koji je, kada mu se ajeti Nasi kazivani, govorio: "Izmisljotine naroda drevnih!" A nije tako! Ono sto su radili prekrilo je srca njihova, uistinu, oni ce toga dana od milosti svoga Gospodara zaklonjeni biti, zatim ce sigurno u oganja uci, pa ce im se reci: "Eto, to je ono sto ste poricali!" (El Mutaffifun, 10-17)

@Livingstone, nisam ocekivao napad (i) od tebe!
 
Ако неће нико о теми....?

Ma sad ce... Samo caliburn i beepbuh da dodju... :lol:

Ajde evo ja cu jednu nasumice odabrati:

KONTRADIKCIJA 17: Koliko je ljudi iz Betela i Aja preselio car Nabukodonozor 223 ili 123?

223:

" Dvjesta dvadeset i tri iz Betela i Aja;"
(Ezra 2, 28)

123:

" sto dvadeset i tri iz Betela i Aja;"
(Nehimija 7, 32)

Komentar!?
 
Ja vjerujem u Allaha dz.s. i izucavam Kur'an. A ovu temu sam otvorio samo zbog teme Kontradikcije u Kur'anu koja smisla nema. Koliko vidim, ova ima cim niko se jos nije usudio da kaze bar za jednu da nije tacna! A pitao sam te prije zasto tako nisi reagovao kada je hriscanin otvorio temu o islamu... Sada reagujes kada musliman otvara temu o hriscanstvu. Vrlo objektivno!

To što si Ti izneo u ovoj temi to je ono što si Ti rekao. Ono što si Ti rekao govori o tebi više nego o onome o kome/čemu govoriš, zato jer je to Tvoja vera i Tvoje mišljenje o kome/čemu.

Kažeš niko se nije usudio da kaže bar jednu da nije tačna. A ja Ti kažem da nisu ljudi danas kao ribe bez dva grama u mozgu da se hvataju na svakakvu udicu ;)

Temu o kontradikcijama u Kuranu nisam niti otvorio jer u Kuran ne verujem niti Kuran izučavam, zato smatram da tamo nemam šta da tražim.
 
Kažeš niko se nije usudio da kaže bar jednu da nije tačna. A ja Ti kažem da nisu ljudi danas kao ribe bez dva grama u mozgu da se hvataju na svakakvu udicu ;)

Zar nije Bog savrsen!? Ako je Bibliji Bozija objava, morala bi biti i ona.

Razumijem sta hoces da kazes... Ali ajde ovako... Ako je neko ubijedjen da zna istinu. Pretpostavimo da ti znas istinu. Ja cu nekada tebe na Sudnjem danu kriviti zasto mi nisi rekao... Je li to ta religijska tolerancija o kojoj govorite!? Sve je u jacini vjere.
 
Poslednja izmena:
Ja ne prezirem hriscanstvo. Ja samo zalim ljude koji zive u zabludi. Issa-ovo ucenje je naravno bilo ispravno. Ali on je samo poslanik. A Biblija nije knjiga koja mu je objavljenja. Bio je to Indzil.



@Livingstone, nisam ocekivao napad (i) od tebe!
o kakvom napadu pricash fajteru?
zar je za tebe napad ako se ne slazem s tvojim mishljenjem?
Da li ti napadash nekoga ovim shto pishesh ili samo iznosish svoje misljenje i ucenje svoje religije?
Sujeta zaslepljuje jer nudi predrasude umesto istine...
 
Zar nije Bog savrsen!? Ako je Bibliji Bozija objava, morala bi biti i ona.

Razumijem sta hoces da kazes... Ali ajde ovako... Ako je neko ubijedjen da zna istinu. Pretpostavimo da ti znas istinu. Ja cu nekada tebe na Sudnjem danu kriviti zasto mi nisi rekao... Je li to ta religijska tolerancija o kojoj govorite!? Sve je u jacini vjere.

Bog je svakom čoveku ponaosob darovao um da sam spozna istinu i put do istine. Može neko drugi da ti saopšti nešto, objavi nešto i to je ono u šta taj koji je to objavio veruje. Od Tvoga srca, od Tvoje duše dalje zavisi da li ćeš u to što je neki objavio da veruješ, da li si u onome što je objavljeno pronašao put i istinu.

P.S. Ja verujem da samo čisto srce sigurno pronalazi put do istine i vere u Ljubav. Čisto srce po mom verovanju je srce koje, ako je i činilo neki greh, iskreno se pokajalo i isti greh više ne čini. U tom smislu verujem da se srce čovečije može očistiti, samo ako se iskreno i duboko pokaje zbog učinjenog greha.
 

Back
Top