Iran:Pet kradljivaca ostalo bez jedne ruke

Bucko22

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.101
Iran
Pet kradljivaca ostalo bez jedne ruke
Iran je u četvrtak izvršio kaznu odsijecanja ruke izrečenu petorici ljudi osuđenih zbog krađe, izvijestili su mediji u toj zemlji.

"Pet prijestupnika nad kojima je izvršena kazna u prosjeku ima nešto više od 25 godina i osuđeni su zbog toga što su počinili veće krađe", kazao je lokalni sudski dužnosnik Akbar Biglari.

Kazna je izvršena u zatvoru u zapadnom iranskom gradu Hamedanu, prenijela je agencija Reuters.

Biglari je objasnio da se kazna amputiranja ruke ne izriče odmah onima koji počine krađu, već se tako nešto utvrđuje na temelju 14 kriterija.

Ova kazna se u Iranu također izriče onima koji su počinili više od 100 krađa i služi zastrašivanju mogućih prijestupnika, dodao je.

"Kada se ruka koristi za pljačku i uzrokuje štetu ljudima, onda ona mora biti skraćena", rekao je Biglari.

Šerijatsko pravo predviđa mogućnost kažnjavanja kradljivca odsijecanjem ruke.

sarajevo-x.com
 
Ovo je nesto najbolje sto je Iran ucinio.Kradljivcima se doista sjece ruka ali ovdje je tako opisano da je potrijebno da kradljivci barem 100 puta ucine takvo slicno djelo.Mislim da je to buducnost pravnog sistema i Serijat je jedno najbolje pravo koje sluzi muslimanima da se sude.Iran je jedan od najboljih tumaca Serijatskog prava jer oni ga tumace po jednj iskrenosti jer kakav je to covjek koji cesto krade i pljacka tome doista treba odsjeci ruku.
 
Iran
Pet kradljivaca ostalo bez jedne ruke
Iran je u četvrtak izvršio kaznu odsijecanja ruke izrečenu petorici ljudi osuđenih zbog krađe, izvijestili su mediji u toj zemlji.

"Pet prijestupnika nad kojima je izvršena kazna u prosjeku ima nešto više od 25 godina i osuđeni su zbog toga što su počinili veće krađe", kazao je lokalni sudski dužnosnik Akbar Biglari.

Kazna je izvršena u zatvoru u zapadnom iranskom gradu Hamedanu, prenijela je agencija Reuters.

Biglari je objasnio da se kazna amputiranja ruke ne izriče odmah onima koji počine krađu, već se tako nešto utvrđuje na temelju 14 kriterija.

Ova kazna se u Iranu također izriče onima koji su počinili više od 100 krađa i služi zastrašivanju mogućih prijestupnika, dodao je.

"Kada se ruka koristi za pljačku i uzrokuje štetu ljudima, onda ona mora biti skraćena", rekao je Biglari.

Šerijatsko pravo predviđa mogućnost kažnjavanja kradljivca odsijecanjem ruke.

sarajevo-x.com

Kako njih pet a samo jedna ruka? :dontunderstand:
 
Jasno pise da su odsjekli petorici osoba po jednu ruku zato sto su mnogo krali.Tumacenje Serijata je veoma dobro jer su optuzeni imali prilike da se poprave vise puta.
Druga stvarje da ako bi pisalo u Serijatu da trebam skociti sa mosta, onda bih skocio ali u Serijatu stoje samo plemenite stvari i mir.Serijat sluzi za zavodjenje reda i mira.Nije to tako okrutno kao sto se misli jer obicni gradjani ni ne osjecaju takvu stegu ili strogost zakona.Ako neko dogura do toga da mu se odsjece ruka onda se radi o pljackasu koga niko ne zali i oko koga se pomiri i porodica.
Isto takava stvar je i za preljubu jer potrijebno je cetiri svjedoka da bi se optuzila jedna osoba za preljubu a za takvo nesto osoba mora da nema srama kada ispred cetvorice radi one stvari.

Sve u svemu ja ne znam toliko koliko znaju Islamski pravnici jer oni vema dobro tumace Serijatsko pravo da gradjani ne osjete stegu.Znaci nema u tome striktnosti ili bukvalnosti nego je u pitanju okolnost da se radi o covjeku ili osobi kome je dato puno sansi da se popravi.
 
Dok zaludjenici skacu to moze da bude i smesno, lose je kada teraju i druge koji zive sa njima da rade to isto.

Ne mozesh da zamislih koliko duboko ukorenjena moze da bude ta bezumno-slepa poslushnost u ljudima... i ne mozesh da zamislish do chega ona sve moze da dovede. Upravo to je ono zbog chega se obichni ljudi (a i ja pomalo moram priznati) plashe muslimana, i zbog chega ih mrze... i upravo je to ono shto ce, eventualno, da dovede do toga da oni osvoje svet.
 
Zelio sam reci da sam pokoran Kur'anu i Serijatu a nigdje ne pise u serijatu da se treba skakati sa mosta ili opasati se dinamitom.Islam je plemenita vjera i ona propagira mir i pokornost Bogu Jedinom.Zato se ljudi u Kur'anu spominju kao Bozji robovi.
Vjerujem da je isto stanje i u Saudijskoj Arabiji koja bazira svoje pravo na Serijatu ali misim da Iranci najbolje tumace Serijat jer ga primjenjuju na prave osobe.Vidite li da Iranci nisu izvrsili smrtnu kaznu nad jednom preljubnicom u kojoj se sumnja da je ubila muza.Svijet je reagirao na pokusaj Iranskih vlasti da sprovedu smrtnu kaznu ali Iranci su odustali od smrtne kazne iz humanih razloga.
 
Zelio sam reci da sam pokoran Kur'anu i Serijatu

Znam ja dobro shta si hteo da kazesh... i upravo se u tome radi. Pokoran si do te mere da bi dao svoj zivot za kuran, serijat, islam... shta vec. Malo drugih sila ima vojnike koji su spremni ispunjenje opshteg cilja platiti sopstvenim zivotom. Drugim ljudima je to nepojmljivo, ali koliko god to nerazumno delovalo... upravo u tome lezi vasha moc.
 
Zelio sam reci da sam pokoran Kur'anu i Serijatu a nigdje ne pise u serijatu da se treba skakati sa mosta ili opasati se dinamitom.Islam je plemenita vjera i ona propagira mir i pokornost Bogu Jedinom.Zato se ljudi u Kur'anu spominju kao Bozji robovi.
Vjerujem da je isto stanje i u Saudijskoj Arabiji koja bazira svoje pravo na Serijatu ali misim da Iranci najbolje tumace Serijat jer ga primjenjuju na prave osobe.Vidite li da Iranci nisu izvrsili smrtnu kaznu nad jednom preljubnicom u kojoj se sumnja da je ubila muza.Svijet je reagirao na pokusaj Iranskih vlasti da sprovedu smrtnu kaznu ali Iranci su odustali od smrtne kazne iz humanih razloga.

A sta da radi onaj ko je neke druge religije u islamskim drzavama, jel on mora da promeni veru u islam ili sta...?
 
Ne mozesh da zamislih koliko duboko ukorenjena moze da bude ta bezumno-slepa poslushnost u ljudima... i ne mozesh da zamislish do chega ona sve moze da dovede. Upravo to je ono zbog chega se obichni ljudi (a i ja pomalo moram priznati) plashe muslimana, i zbog chega ih mrze... i upravo je to ono shto ce, eventualno, da dovede do toga da oni osvoje svet.

Hmmm...Imali su i Japanci kamikaze.......
Ali su Ameri imali A-bombe!:hahaha:
 
Znam ja dobro shta si hteo da kazesh... i upravo se u tome radi. Pokoran si do te mere da bi dao svoj zivot za kuran, serijat, islam... shta vec. Malo drugih sila ima vojnike koji su spremni ispunjenje opshteg cilja platiti sopstvenim zivotom. Drugim ljudima je to nepojmljivo, ali koliko god to nerazumno delovalo... upravo u tome lezi vasha moc.
Bucko se malo zaebava sa svima nama ovdje :lol:
 
Da, da, kako da ne... mislish da nema takvih fanatika?

Eno ti ga skoro svaki dan po jedan se raznese na "bliskom istoku".

Pa i ja sam mislio da je ozbiljan ... Onda sam se jednom dok je jos pisao pod nickom Marin55 upustio u diskusiju sa njim, i uhvatio ga da ne zna neke osnovne stvari o Islamu ...
A inace da neko ovako bukvalno shvata neke stvari ... ne ide mi u glavu ... Sto se tice serijata, kazne za silovatelje i pedofile svakako su odgovarajuce ...
 
Iran
Pet kradljivaca ostalo bez jedne ruke
Iran je u četvrtak izvršio kaznu odsijecanja ruke izrečenu petorici ljudi osuđenih zbog krađe, izvijestili su mediji u toj zemlji.

"Pet prijestupnika nad kojima je izvršena kazna u prosjeku ima nešto više od 25 godina i osuđeni su zbog toga što su počinili veće krađe", kazao je lokalni sudski dužnosnik Akbar Biglari.

Kazna je izvršena u zatvoru u zapadnom iranskom gradu Hamedanu, prenijela je agencija Reuters.

Biglari je objasnio da se kazna amputiranja ruke ne izriče odmah onima koji počine krađu, već se tako nešto utvrđuje na temelju 14 kriterija.

Ova kazna se u Iranu također izriče onima koji su počinili više od 100 krađa i služi zastrašivanju mogućih prijestupnika, dodao je.

"Kada se ruka koristi za pljačku i uzrokuje štetu ljudima, onda ona mora biti skraćena", rekao je Biglari.

Šerijatsko pravo predviđa mogućnost kažnjavanja kradljivca odsijecanjem ruke.

sarajevo-x.com

xaxaxaxa kakvi carevi....:zcepanje::zcepanje::zcepanje:
to se zove doslednost!!! nema zaebancije i izvrdavanja!!!!
 

Back
Top