Крстови и капелице (кућице са праволавним иконама и кандилима)

крстови и капелице(кућице са иконама и кандилима)цу?

  • православан хришћански обичај

  • само крстови

  • само капелице

  • и једно и друго

  • ни једно ни друго


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

Samson2009

Veoma poznat
Poruka
13.411
Да ли су крстови на раскрсницама православни обичај?
Ја сам видео у Грчкој да постоје мале лимене капеле или ти параклиси како се каже на грчком крај путева.
Ако је оно прво односноако су крстови на раскрсницама православан обичај и крај путева (мислим на постављене крстове пре 1958.године).Наведите примере и прилоите фотографије.Не морају да буду из Србије већ може и из околних земаља попут Румуније,Бугарске,Грчке.А може чак и из далеке Русије.Ево чекам да размотримо ову појаву.
 
Samo kapelice, ali one, podrazumeva se, u sebi sadrze i neki krstic, ikonu.

To sam vidjala u Grckoj pored puta, veoma su lepe, i cim su Grci to masovno napravili pored puta, znaci da jeste pravoslavni obicaj.

Dok samo na krstove nigde nisam naisla, cujem da ga ima u Skoplju odnedavno, Kragujevcu, ali to je neka "nova moda".
 
Ја сам то исто видео у Грчкој.Али по снимцима на ју тјубу и разним сличицама из књига верске садржине крстови крај пута постоје у Румунији и Русији.Али су то крстови малих димензија,а највећи су нешто мало виши од човека и обично су од дрвењта и имају по неку малу иконицом која може да се опет сама налази у малој капелици такође од дрвета на том крсту.
А шта мислиш на овај гломазни који се гради код Ниша или онај код Крагујевца?Мени се чини да је то наметање у свест просечног србина паистикиј западних обичаја.Као што су онај крст у Међугорју или огромна статуа Христова над Рио де Жанеиром.
 
Ја сам то исто видео у Грчкој.Али по снимцима на ју тјубу и разним сличицама из књига верске садржине крстови крај пута постоје у Румунији и Русији.Али су то крстови малих димензија,а највећи су нешто мало виши од човека и обично су од дрвењта и имају по неку малу иконицом која може да се опет сама налази у малој капелици такође од дрвета на том крсту.
А шта мислиш на овај гломазни који се гради код Ниша или онај код Крагујевца?Мени се чини да је то наметање у свест просечног србина паистикиј западних обичаја.Као што су онај крст у Међугорју или огромна статуа Христова над Рио де Жанеиром.

Pa upravo to i ja mislim, ako krst nije skroman, kako si naveo da postoji u Rusiji, od drveta, to je za mene naturanje katolicanstva pravoslavlju.

Jedan neukus i ruznoca, pre svega.

Dakle, nemam reci pohvale.
 
Нажалост дух папске мегаломаније, кича, расипништва и ''свима видљиве и изрекламиране побожности'' дрма и Србију.

Ако се дрво по плодовима познаје, ово паполико ће сигурно у вечни огањ.

Иначе подржавам Грчку праксу малих капелица и крстова ПОКРАЈ ИСТИХ, јер од свог дворишта и дома ТРЕБА НАПРАВАТИ МАЛУ ЦРКВУ.

Тада је и молитвеном духу Хришћанском лакше да се распали и развија.
 
Па јесте.А врло је подмукла смицалица кад сличним стварима ови ново унијате и екуменисти лове људе.Оне који су верујући,а нажалост у СПЦ сличношћу са руским крстовима капелицама на путевима и раскршћима.Или сличним обичајем параклиса крај путева што магистралних,што локалних.Па људи почну да мисле да је то све ''исто''.
Друге који ни у шта неверују гломазношћу,а можда и их наводе да мисле па да као тебамо да личимо на папске западне земље иако нису свесни шта то значи.Или обичном сујетом као ''види шта ми имамо''.:dash:
 
Друге који ни у шта неверују гломазношћу,а можда и их наводе да мисле па да као тебамо да личимо на папске западне земље иако нису свесни шта то значи.Или обичном сујетом као ''види шта ми имамо''.:dash:

Usadjuju pogresne predstave o pravoslavlju, ukratko.

To mi je toliko ruzno, isto kao kad vidim nagizdanu zenu, neprimereno obucenu, u Crkvi.

Ne znam kuda ce to da odvede ovaj narod i svet.:think:
 
Usadjuju pogresne predstave o pravoslavlju, ukratko.

To mi je toliko ruzno, isto kao kad vidim nagizdanu zenu, neprimereno obucenu, u Crkvi.

Ne znam kuda ce to da odvede ovaj narod i svet.:think:

Туга Пико. Та толерантност ка злу (тј. саблазни) је последица духовног поремећаја, такозваних ''реформи''.

"У свакој јереси налази се прикривен ђаво."

+Свети Атанасије Велики+


Зна се да онај (или она) који шири саблазни и који саблазни једног од овијех малих (наивних и неискусних), боље би му било да се није ни родио.
 
Usadjuju pogresne predstave o pravoslavlju, ukratko.

To mi je toliko ruzno, isto kao kad vidim nagizdanu zenu, neprimereno obucenu, u Crkvi.

Ne znam kuda ce to da odvede ovaj narod i svet.:think:
Типично за жене без Христа ,а како да га и имају кад је Свети Дух одавно напустио СПЦ храмове.
Nema ljepše od sređene,namazane,lepe žene u crkvi vidjeti.
Radi toga se i ide tamo.
Još najbolje da popa ide tko gledati onako bradata...

Нема жалосније појаве од накинђурене жене без мараме у СПЦ храмовима.А није проблем попова брада него његово искривљено вероисповедање које нема везе са православљем.Има попова који имају чак само и мало браде на лицу па џабе им како изгледају кад су вукови у јагњећој кожи.Мада и шишана брада показује колико су ти попови вукови и од овога света којима нје стало до побожности.
 
Poslednja izmena:
Туга Пико. Та толерантност ка злу (тј. саблазни) је последица духовног поремећаја, такозваних ''реформи''.

"У свакој јереси налази се прикривен ђаво."

+Свети Атанасије Велики+


Зна се да онај (или она) који шири саблазни и који саблазни једног од овијех малих (наивних и неискусних), боље би му било да се није ни родио.

Типично за жене без Христа ,а како да га и имају кад је Свети Дух одавно напустио СПЦ храмове.


Нема жалосније појаве од накинђурене жене без мараме у СПЦ храмовима.

:tick:

Zadnja vremena se blize.
 
Јел тако мислиш?:confused::eek:Или:think:
У страну шала.Али тужно је докле се срозала свест просечног србина да они гломазни мермерни и метални крстови нису аларм за узбуну.Мислим на искорењивање и последњих трагова оног што је у свести просечних срба.
 
Јел тако мислиш?:confused::eek:Или:think:
У страну шала.Али тужно је докле се срозала свест просечног србина да они гломазни мермерни и метални крстови нису аларм за узбуну.Мислим на искорењивање и последњих трагова оног што је у свести просечних срба.

Naravno da se blize, jer je u sustini vere, pogotovu pravoslavlja skromnost, a ne bahato razbacivanje parama zarad jefitinih politickih poena, ili zarad "pranja savesti". Pa to jos na sred puta.
Ovo me podseca na '90-te kad su svakojaki "mafijasi" nosili ogromne krstove zlatne oko vrata, a bavili su se najcrnjim radnjama. Nije dobro.
 
Naravno da se blize, jer je u sustini vere, pogotovu pravoslavlja skromnost, a ne bahato razbacivanje parama zarad jefitinih politickih poena, ili zarad "pranja savesti". Pa to jos na sred puta.
Ovo me podseca na '90-te kad su svakojaki "mafijasi" nosili ogromne krstove zlatne oko vrata, a bavili su se najcrnjim radnjama. Nije dobro.

Они се јесу бавили тим стварима.А разни владике и проте који су се давно одрекли православља и глуме пастире ,а у ствари су екуменисти су примали добре паре од њих.А лепо пише да ћемо те отпаднике по плодовима познати односно по њиховом среброљубљу.
 
c097.jpg
[/IMG]

Ево примаре једног руског православног Хришћанског крста,јел има разлике са оним код Крагујевца?Можда јесте масиван,али има приметних појединости у детаљима која га одваја од папистичких крстова крај пута и на јавним местима.
 

Back
Top