Menjanje brzina

Droid

Buduća legenda
Poruka
49.791
Dajte uputstvo za menjanje brzina jer mi na 1 prednjoj... skripi lanas
i na prednjoj trecoj a zadnjoj 6 i 7 skripi

na najmanjim i najvecim skripi

ono izmedju radi

a nov bajk sredjen

sto to?
 
Постоји грубо и фино подешавање мењача брзина код бицикала. Грубо се ради уз помоћ затезања и отпуштања сајле на крају супротном од волана, а фино уз помоћ она 2 шрафића на усмеривачу ланца.
Али ако ти је мењач Ш класе, тешко ћеш до подесити до перфекције...
 
ma kazi ti meni kako se menjaju brzine koja su pravila i to... a to podesavanje.. ma mene vise zanima da li je neispravno tu nesto.. u principu i sa 2 napred mi dovoljn da menjam... ne treba mi 21 brzina koj ce mi
ionako kad si uzbrdo i kad ti se menja najvise ne mozes da menjas hahaha
 
Не разумем шта ме питаш. Брзине се мењају окретањем точкића на левој и десној дршци волана, сваки окрет пребацује ланац на други зупчаник, леви точкић је за пребацивање ланца на зупчанике код педала, а десни за зупчанике на задњем точку....
 
da ali kazu d aima pravila.. ono.. da ima nekih pravila tu.. da ne mozes tek tako kako hoces...

Ма то је тешко сад речима објаснити, али је просто. Ако ти бицикл има 21 брзину, онда има 3 зупчаника на педалама, и 7 на задњем точку, и исто тако има 3 позиције (1, 2 и 3) на левој дршци волана, и 7 на десној дршци. Позиција 1-1 (то би требало да је најмањи зупчаник на педалама и највећи на задњем точку) је најнижа брзина, ту се бицикл најлакше окреће, дакле постави мењач у ту брзину и подеси да сајла позиционира усмериваче да ланац баце на позиције које сам описао. Друга брзина је позиција 1-2, седма 1-7, тј. брзине мењаш тако што помераш десни точкић на волану.
Осма брзина ти је 2-1, тј. леви точкић иде на средњи зупчаник, а десни опет на највећи.

Ако не желиш оволико брзина, а и реално гледано, не требају ти, онда је најбоље да ти ланац стално буде нпр. на средњем зупчанику педала, а шалташ 7 брзина десним точкићем.
 
to i radim.. ne mrdan sa 2 eventualno na 3 na pedalama

jedino me zanima.. mislim ne treba mi ali me zanima zasto od 1--1 do 1-7 i od 3-6 do 3-7 mi skripi lanac... a izmedju ne... nov novcat bajs.. mozda se nije razradio ko zna... ili meni bajs ide prebrzo kad hocu u 1-1 do 1-7 ko zna
 
to i radim.. ne mrdan sa 2 eventualno na 3 na pedalama

jedino me zanima.. mislim ne treba mi ali me zanima zasto od 1--1 do 1-7 i od 3-6 do 3-7 mi skripi lanac... a izmedju ne... nov novcat bajs.. mozda se nije razradio ko zna... ili meni bajs ide prebrzo kad hocu u 1-1 do 1-7 ko zna

Aко ти ланац шкрипи на 1 и на 3, можда додирује усмеривач, шкрипање се у сваком случају лако решава подмазивањем, ланца, зупчаника, усмеривача...
 
Fala! Za mesec imam servis dotezanja sajli.. tako m rekli u prodavnici... da dodjem... free.. pa cu sve st primetim da im kazem da nameste

bitno mi je samo da nije nesto .. neki fabricki defekt.. nadam se da mislis i ti da nije :D
 
Ма не верујем да је дефект, код нових бицикала је уобичајено да на почетку не штима све како треба, и да треба ту и тамо дотегнути, наштеловати итд... Срећно у сваком случају
 
I nemoj da se blamiras tamo da ne umes da menjas brzine kao ni da ti uzimaju pare ni za sta..lanac mora pravo da stoji a ako je kriv normalno da ce zujati
gear-shot.jpg
 
:dash:brate..ne cuje se na svakom prenosu isto..a ako nigde ne kaci nema sanse da se cuje makar zardjao da je..dakle verovatno kaci na prednjem menjacu..proveri da li je sajla labava u raznim polozajima..za pocetak
 
Totalna nebuloza nije mi jasno ko ti je to mogao reci..mislim od cega li su te sajle onda..kad se sve dotegne nema tu vrdanja ihahaj kilometara..celu sezonu vozis pa cisto reda radi ocisti se i podmaze do sledece sezone a i to ne mora ako se odrzava i ne vozi po blatu..al ako su ti tako rekli idi nema potrebe da filozofiramo samo da ti ne naplacuju bzvz
 
S obzirom na situaciju sa Koronom i situacijom sa GSPom resih da je pametno da kupim bicikl i pokusam da se vozim na posao. Nisam vozila bicikl od kad sam bila dete, nekih 40 godina. Uspela sam da se setim kako se to radi.
Kupila sam neki zenski bicikl koji na desnoj rucici ima obelezeno za menjanje 6 nivoa (ili kako vec) a na levoj nista. Nikad nisam vozila bicikl sa brzinama, jos uvek se borim i sa odrzavanjem ravnoteze na biciklu.
Da li se brzine menjaju kad stojim ili usput?
Da li su manje za uspon ili vece?
 

Back
Top