Vera u Boga kao manipulacija ljudske psihe

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.720
Nema nikakve logike da covek veruje u Boga, a ne veruje recimo u Deda Mraza...

I jedno i drugo su zamisljena bica koja niko nikada nije video i ne moze se dokazati njihovo postojanje.

Pa zasto onda ogroman vecina stanovnistva veruje u Boga, a ne veruje u Deda Mraza?

Naravno, to nije spontano, jer je platforma za oba verovanja ista: nesto nedokazivo.

Ko to GURA da bude tako?

Ko MANIPULISE ljude da veruju u ono sto NEKIMA ODGOVARA DA VERUJU?

Da li je to svestenstvo koje uvek zivi na grbaci naroda, ili je vladajuca klasa kojoj je u interesu da necim PLASI NAROD i drzi ga u pokornosti?
 
Nema nikakve logike da covek veruje u Boga, a ne veruje recimo u Deda Mraza...

Znam da nije to bila poenta, ali razlika izmedju Boga i Deda Mraza je ogromna. Ispod Boga je razvijena piramida sa jednom svetom knjigom koja u mnogome objasnjava veru, ili kako bi ta vera trebalo da se upraznjava.
Deda Mraz je samo Deda Mraz....

I jedno i drugo su zamisljena bica koja niko nikada nije video i ne moze se dokazati njihovo postojanje.

Pa zasto onda ogroman vecina stanovnistva veruje u Boga, a ne veruje u Deda Mraza?

Veci broj legendi dozvoljava ljudima da lakse poveruju u Boga....

Naravno, to nije spontano, jer je platforma za oba verovanja ista: nesto nedokazivo.

Ko to GURA da bude tako?

Ko MANIPULISE ljude da veruju u ono sto NEKIMA ODGOVARA DA VERUJU?

Da li je to svestenstvo koje uvek zivi na grbaci naroda, ili je vladajuca klasa kojoj je u interesu da necim PLASI NAROD i drzi ga u pokornosti?

Nisam neki vernik, ali kako ne mogu da kazem da sam apsolutni vernik, isto tako ne mogu da kazem da sam apsolutni nevernik. Dosta stvari u knjizi iz koje sam ucen veri, je nerazjasnjeno i maglovito da ne mogu da tvrdim da nesto nije sakriveno, a da to sto je sakriveno bi mozda rasplamsalo onaj plamicak vere u meni, ili ga bas naprotiv ugasilo skroz.

Evo odmah na pocetku Tore (ono o cemu se vec verovatno mnogo pricalo i na ovom pdf-u, a i na drugim pdf-ovima), gde Bog stvara coveka:

27. И створи Бог човјека по обличју својему, по обличју Божијему створи га; мушко и женско створи их.

A vec u sledecoj glavi I Mojsijeve knjige kaze:

22. И Господ Бог створи жену од ребра, које узе Адаму, и доведе је к Адаму.

E sada... gde je ona zena koju je stvorio Bog u prvoj glavi I Mojsijeve?
Postoje legende da je ta prva zena demon Lilit, ali kako god, toliko toga je nejasno i sakriveno, da je vrlo moguce da, ako ne bas to sto nam je predstavljeno, nesto postoji...
 
Bog nije BICE nit je u fizickom obliku ali itekako postoji.

Ako Bog nije bice u fizickom obliku, zasto Biblija kaze:

"Potom rece Bog: Da NACINIMO coveka po SVOJEMU oblicju, kao sto smo MI, koji ce biti gospodar od riba morskih i ptica nebeskih..."

Obratite paznju na mnozinu. :eek:

Ko su to ONI po cijem je oblicju nacinjen covek? :eek:

Bog nije rekao da je nacinio coveka po SVOM oblicju, nego po NASEM (svojemu). :eek:

Hoce li mi neko objasniti sta ovo sada treba da znaci, pod pretpostavkom da Bog sam sebi ne persira? :think:

To je jedan od kljucnih pasusa Biblije i ne moze se tako lako preko njega preci.:cool:
 
Stari zavet koji je na hebrejskom i kada se prevede govori o Bogovima tj. u mnozini.

Medju Jevrejima postoje oni koji se nazivaju Kabalisti i koji smatraju da je Tora, a i bilo koja druga sveta knjiga na hebrejskom, pisana u siframa. Slova hebrejska su ista kao i brojevi, dosta stvari moze da se promeni u shvatanju svetih jevrejskih knjiga prevodeci ih pomocu ucenja Kabale.
U svakom slucaju, prevedeno sa hebrejskog, Bog prica u mnozini, ali kao sto sam u prethodnom postu rekao, dosta toga je tu sakriveno, ili manje verovatno izgubljeno...
 
Ako Bog nije bice u fizickom obliku, zasto Biblija kaze:

"Potom rece Bog: Da NACINIMO coveka po SVOJEMU oblicju, kao sto smo MI, koji ce biti gospodar od riba morskih i ptica nebeskih..."

Obratite paznju na mnozinu. :eek:

Ko su to ONI po cijem je oblicju nacinjen covek? :eek:

Bog nije rekao da je nacinio coveka po SVOM oblicju, nego po NASEM (svojemu). :eek:

Hoce li mi neko objasniti sta ovo sada treba da znaci, pod pretpostavkom da Bog sam sebi ne persira? :think:

To je jedan od kljucnih pasusa Biblije i ne moze se tako lako preko njega preci.:cool:
I opet kroz bukvalno tumačenje hvata se za nelogičnosti.
 
Ko su to ONI po cijem je oblicju nacinjen covek? :eek:

Bog nije rekao da je nacinio coveka po SVOM oblicju, nego po NASEM (svojemu). :eek:

Hoce li mi neko objasniti sta ovo sada treba da znaci, pod pretpostavkom da Bog sam sebi ne persira? :think:

To je jedan od kljucnih pasusa Biblije i ne moze se tako lako preko njega preci.:cool:

ONI su Kreatori iliti Logoi. Ti si takodje kreator (tacnije ko-kreator); tvoje misli i dela stvaraju (kreiraju).
Mlecni put je Logos; Sunce je sub-Logos; YHWH je sub-sub Logos (planetarni) a ti si sub-sub-sub Logos. Ovde ti je lepo objasnjeno kako se Jedan Beskonacni Kreator podelio u Logoe:
http://forum.krstarica.com/threads/391142
 
Ako Bog nije bice u fizickom obliku, zasto Biblija kaze:

"Potom rece Bog: Da NACINIMO coveka po SVOJEMU oblicju, kao sto smo MI, koji ce biti gospodar od riba morskih i ptica nebeskih..."

Obratite paznju na mnozinu. :eek:

Ko su to ONI po cijem je oblicju nacinjen covek? :eek:

Bog nije rekao da je nacinio coveka po SVOM oblicju, nego po NASEM (svojemu). :eek:

Hoce li mi neko objasniti sta ovo sada treba da znaci, pod pretpostavkom da Bog sam sebi ne persira? :think:

To je jedan od kljucnih pasusa Biblije i ne moze se tako lako preko njega preci.:cool:

Ti " ONI" su verovatno vanzemaljci koje su ljudi tad smatrali bogovima zbog njihovih moci, napredne tehnologije.....itd.
 
Dobro, a kako to logicno objasniti?

Kao prvo treba da znamo da Bog jeste u duhovnom svetu pošto je i On sam duhovno biće.U duhovnom svetu nema prostor,nema udaljenost,ne postoji vreme,nema tri dimenzije,stoga ni oblik nema definiciju tamo.Znači Bog nema oblik koji mi imamo,jer Bogu nema potrebe za rukom,nema potrebe za nogom itd za što ljudima treba da bi se kretali i vršili rad u trodimenzionalnom materijalnom svetu.
 
Ne bih da zalazim u to da li Bog postoji ili ne, ali je fakat da je religija mnogima pomogla.

Dakle, religija kao religija NIJE LOSA, mislim da bi ova tema trebala da se bavim crkvom i drugim institucijama koje zloupotrebljavaju religiju i time kaljaju Boga.

Papa Benedikt, kao ni nas Kacavenda nemaju VEZE blage sa Bogom.
 
Nema nikakve logike da covek veruje u Boga, a ne veruje recimo u Deda Mraza...

I jedno i drugo su zamisljena bica koja niko nikada nije video i ne moze se dokazati njihovo postojanje.

Pa zasto onda ogroman vecina stanovnistva veruje u Boga, a ne veruje u Deda Mraza?

Naravno, to nije spontano, jer je platforma za oba verovanja ista: nesto nedokazivo.

Ko to GURA da bude tako?

Ko MANIPULISE ljude da veruju u ono sto NEKIMA ODGOVARA DA VERUJU?

Da li je to svestenstvo koje uvek zivi na grbaci naroda, ili je vladajuca klasa kojoj je u interesu da necim PLASI NAROD i drzi ga u pokornosti?

tema je zrela za pdf religija, ali verujem da bi te tamo "pojeli" kada bi uporedio boga i deda mraza :lol:
elem, ta dva poredjenja nikako ne idu jedno uz drugo, kao sto kolega rece. ali hajde, vratimo se na ono "zaplasivanje naroda". momak, ovo vise nije srednji vek, nema lova na vestice, inkvizicije i ostalog. 21 je vek - vek izbora. mozes da verujes ali i ne moras, niko te ne sili. mozes da cinis smrtne grehove i bas mislim da svakog predstavnika vlasti licno zabole ***** da li si pocinio preljubu ili dal postujes oca i mater. dakle - licni izbor je kljucna stvar.
 
Nema nikakve logike da covek veruje u Boga, a ne veruje recimo u Deda Mraza...

I jedno i drugo su zamisljena bica koja niko nikada nije video i ne moze se dokazati njihovo postojanje.

Pa zasto onda ogroman vecina stanovnistva veruje u Boga, a ne veruje u Deda Mraza?

Naravno, to nije spontano, jer je platforma za oba verovanja ista: nesto nedokazivo.

Ko to GURA da bude tako?

Ko MANIPULISE ljude da veruju u ono sto NEKIMA ODGOVARA DA VERUJU?

Da li je to svestenstvo koje uvek zivi na grbaci naroda, ili je vladajuca klasa kojoj je u interesu da necim PLASI NAROD i drzi ga u pokornosti?

ja verujem u deda mraza
z:dm:
 

Back
Top