Poslednja Guča?!

gradac5

Ističe se
Poruka
2.055
Poslednja Guča?!
Utorak - 20.07.2010
Jubilarni 50. sabor trubača u Guči, koji će biti održan od 13. do 22. avgusta, vrlo lako bi mogao da bude i poslednji ukoliko sud odluči da organizatori isplate potraživanja domaćoj agenciji za zaštitu autorskih prava.


Naime, sudski spor, koji organizator Centar za kulturu, sport i turizam opštine Lučani „Dragačevo“ iz Guče vodi sa SOKOJ-em zbog duga od 3,4 miliona dinara, imaće ročište u septembru i, kako nam je rekao Adam Tadić, direktor Centra, ta presuda bi mogla da označi kraj jednog od najpoznatijih srpskih brendova.
- Ukoliko sud presudi u korist SOKOJ-a, koji nam samo za 2009. godinu traži tri miliona i 400.000 dinara, sledeće godine nećemo postojati jer će nam blokirati račun! Ugasiće se festival koji traje 50 godina jer oni ne biraju sredstva samo da naplate ono što smatraju da im dugujemo - kaže za „Alo!“ Tadić i dodaje:
- Centar organizuje takmičenje orkestara koji, prema pravilniku, moraju u svom nastupu da izvedu neko od narodnih kola. S tim u vezi vidi se da je sabor u Guči festival koji neguje tradiciju narodnog stvaralaštva. SOKOJ smatra da je on izrazito komercijalan, jer uz glavni program koji se odvija na stadionu, računaju i na prihod okolnih šatri sa kojima mi nemamo nikakve veze. Mi organizujemo festival i ništa više od toga. Ulaznice smo probali da naplaćujemo samo jedne godine i već sledeće odustali od toga, znači ulaz je besplatan, naplaćuje se samo parking, jer za to, kao i za kamp naselja, iznajmljujemo privatne parcele livade, a njihovim vlasnicima moramo da nadomestimo adekvatnu zaradu. Samo za ishranu oko 2.000 učesnika u programu i 1.000 ljudi koji rade na poslovima organizacije izdvajamo 10 miliona dinara, plaćamo smeštaj stranim orkestrima po okolnim opštinama. Trubački orkestri se već desetak godina unazad odriču prihoda od svojih autorskih prava, a SOKOJ nam traži 50 odsto od ukupnih prihoda - priča naš sagovornik i objašnjava da su od 2004. godine, otkako je postavljen na mesto direktora, zahtevi postali nenormalno visoki, jer organizacija za zaštitu prava autora računa da treba da plaćaju na osnovu njihove procene broja ljudi koji tokom festivala posete Guču!

- Svake godine bi nam tako, vođeni tom brojkom, „odrapili“ od četiri do pet miliona dinara, 2005. godine su procenili da treba da platimo šest miliona, jer su mislili da je poseta brojala milion ljudi. Žalili smo se, sud je presudio da dugujemo 400.000, onda su se oni žalili, odluka je poništena i sada od nas potražuju dva miliona. Neverovatno! Na stadion gde nastupaju orkestri ne može da stane više od 30.000 i da bude dupke pun. Kakve veze mi imamo s tim što eventualno toliko ljudi poseti Guču i okolinu tokom trajanja sabora? Ne znam šta da kažem već da su banda koja želi da uništi manifestaciju koja neguje narodno stvaralaštvo već 50 godina! Grupa građana koja pljačka, prava mafija... Pokušao sam više puta sa njima da se dogovorim, zvao, slao pisma, ali ništa, jednostavno odbijaju, jer mora da bude po njihovom. Pitanje je samo šta rade s tim parama, jer nisam čuo od učesnika sabora da su ikada dobili neki dinar - zaključuje Tadić.
U SOKOJ-u su nam saopštili da su na kolektivnom godišnjem odmoru, pa ćemo za njihov komentar morati da sačekamo avgust mesec.
N. Grujić

Sokoj Union of Yugoslav Composers' Organisations SOKOJ - SAVEZ KOMPOZITORA JUGOSLAVIJE
JUGOSLOVENI BI DA IM MI SRBI PLACAMO REKET I NA MUZIKU
 
Ko nevoli Guču u nju i ne ide...ko voli neka ide...Sila i bezobzirnost koju SOKOJ demonstrira ne ogleda se samo u ovome već i u nametima koje ista ta kuća razrezuje prema vlasnicima svih objekata ( ugostiteljski, trgovine) gde se na bilokoji način i vid emituje muzika...Klasično otimanje...Bez bilo kakvog ugovora ili validnog dokumenta imaju pravo da blokiraju račun i skinu pare na osnovu nekog člana zakona o radiodifuziji...Slično radi i OFRPS...isto neko čudo koje se bavi zaštitom autorskih prava....Što je najgore...to što imate ugovor sa jednom od njih neoslobađa vas obaveze plaćanja drugoj...po istom osnovu..emitovanje muzike...to može samo kod nas....:dash::dash::dash:
 
Ko nevoli Guču u nju i ne ide...ko voli neka ide...Sila i bezobzirnost koju SOKOJ demonstrira ne ogleda se samo u ovome već i u nametima koje ista ta kuća razrezuje prema vlasnicima svih objekata ( ugostiteljski, trgovine) gde se na bilokoji način i vid emituje muzika...Klasično otimanje...Bez bilo kakvog ugovora ili validnog dokumenta imaju pravo da blokiraju račun i skinu pare na osnovu nekog člana zakona o radiodifuziji...Slično radi i OFRPS...isto neko čudo koje se bavi zaštitom autorskih prava....Što je najgore...to što imate ugovor sa jednom od njih neoslobađa vas obaveze plaćanja drugoj...po istom osnovu..emitovanje muzike...to može samo kod nas....:dash::dash::dash:

Tako je, mene dohvatili ovi drugi OFRPS i skinuli mi sa računa neku sumu koja je znatno veća od one koja je stajala u fakturi.
 
Pa ako je glavna briga države da l će vlasnik nekog kafića da plati svaki minut puštene pesme,koje su ako se radi o narodnjacima a i ''zabavnjacima'' uglavnom rip-off turaka i grka i treba sve da ode u ...
 
Parada pijanstva i kica.

Масовна манифестација која је у толикој мери комерцијализована ни не може да се трансформише у ништа друго до параду кича у којем ће алкохолисане масе да се поливају пивом,дивљају,скачу и све друго што једну такву манифестацију чини потпуним угођајем нарочито за госте из Енглеске,Немачке,Холандије и наравно земље домаћина.
 

Back
Top