Stigmatizacija i Beleg
Prikazujem rezultate 1 do 5 od 5

Tema: Stigmatizacija i Beleg

Tuzni_patak nije na forumu
    Trazi forum gde moze procitati svoje postove i posle 2 nedelje
    Elita Tuzni_patak (avatar)
    Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Real Beograd,Virtuelno u preseljenju,bice naknadno objavljeno
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

Podrazumevano Stigmatizacija i Beleg

Ovde cesto grese doktori, psihijatri i psiholozi...

Na pitanje kako da se poslanik u Lazi Lazarevicu , psihijatrijskoj bolnici u BG, bori sa belegom koji ima , bio sam u lazi....doktori to obicno tumace stigmatizacijom...

Ali grese mnogo....

Razliku izmedju sebe i normalnih , vide prvenstveno bolesnik , tj polaznik u lazi....
    Cak i kad nije uopste stigmatizovan u drustvu, znam da mi ne verujete, ali postoje sredine koje imaju veliki broj polaznika, poslanika u lazi, tako da to tretiraju kao eksces mogucnost , kratkotrajno pucanje coveka, ili dugotrajno , ne potenciraju taj problem...
    Cudno ali postoje takve sredine...
    Tu dakle nije problem stigmatizacija, izolovanje od strane sredine, vec beleg, ili da li je strucno gnomatizovano ili tako nesto , ne secam se...
    Beleg se cesto koristi da oznaci markiranje pojedinca od strane drustva...
    Ali beleg se koristi i kao markiranje sopstvene razlike kod samog pojedinca...

Beleg kod lazinog poslanika postoji i kao rezultat njegovog sopstvenog moralnog normativa, moralnih normiranja.....sam sebi je svestan da on sam sebe ne shvata kao normalnog , cim je lazin poslanik , a mora u lazu, jer ima probleme i psihoze ili sta vec ima...

Unutar psihoterapija, postoji razvijanje tih odnosa i ublazavanja odnosa prema belegu, obicno u smislu to se svakome moze desiti , sto je tacno , to je kao operacija posle koje moras redovno uzimati lekove, sto je tacno , to je genetski, sto je uzasno lose reci bolesniku , ali eto postoji u psihijatriji i psihologiji ,ne pominju uopste mentalnu higijenu, bolesnici sa stazom 20 godina i vise i nemaju pojma o mentalnoj higijeni , cak i sa onom dijagnozom raspad licnosti, ne znam tacno ni strucno ni oznaku, ali to je sustina...

U britaniji su zbog epidemije psihijatrijskih bolesnika iz 1970 pa nadalje, poceli otvoreno da proucavaju te stvari i dosli do toga da bar pola pacijenata ima problem zato sto nema osnovna znanja iz mentalne higijene licnosti...samozastite licnosti...
    Da se razumemo, oni razviju reflekse i metode zastite svog egoa, te licnosti, koja je deformisana i oformljena kasnije , usled neznanja zastite licnosti i mentalne higijene...
    Ta sekundarna licnost je sa razvijenom samozastitom, uglavnom iz frustracija i fobija, ali je prepuna projekcija i racionalizacija i iako lici normalnim osobama, daleko je od toga...
    i mnogi zdravi su slicni i isti u tom pogledu....samo nisu registrovani...

Nesigurnost moze lako preci bez mentalne higijene u fobije predvidjajucih i zabrinjavajucih mogucnosti....kad osoba generise ovo moze poci ovako po losem, ovako po zastrasujucem, ovo necu uspeti, ovo ne mogu, itd....

Ova tema nije o psihijatrijskim bolesnicima, iako zauzese veliki deo uvoda, ova tema je o vasem belegu, o onome sto je sukob sa vasim moralnim normativima...
    Ono sto obicno razresavate sa "moram tako" , "nemam drugog izbora","necu da pominjem to"....."samo sam ponekad takav"....."ljigav sam , ali volim pic....ku , moram da je dobijem po svaku cenu...."
    Svako to povrsno prihvatanje, a duboko unutrasnje normativno osudjivanje same osobe donosi ono sto ja zovem beleg, a bez postojanja drustvenog markiranja i belegiranja...

Dakle kako vi izlazite na kraj sa vasim belezima, kako ih lako dajete sebi, da li se smenjuju, ili se gomilaju....Da li vam sluze za vas identitet, za vasu jedinstvenost....zivac sam.....itd...

Kad svi lude , dobro je NE-NORMALAN biti

Aktivan član
    Učlanjen
    19.02.2009.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Stigmatizacija i Beleg

Ne bi bilo lose da, ako mozes, napises nesto vise o mentalnoj higijeni.
    Sta sve podrazumevas pod tim?

Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

U filmu groundhog day je postavljena teza, da se svaka osoba moze proceniti upoznati kakva je za jedan dan....
    To je malo naduveno u smislu da se bukvalno mogu namestiti dogadjaji koji otkrivaju sustinu coveka i njegove strahove , a sve u jednom danu...
    Tacnije teza postaje sve svoje sa sobom nosim....

Lazno je to sto ljudi nisu isti svaki dan a to zavisi od raspolozenja.
    Raspolozenje je stvar koja se moze opisati kao trenutna zaprljanost automobila, ali i tok servisa i odrzavanja u proslih sest meseci...
    Naravno da ce zapetljana krpa na osovini blokirati voznju, tako da postaje dominantna, bas kao i neki uticaj i vest na osobu, ali je tacno i da ce na upravljivost uticati i izlizanost guma koja nije posledica danas ili juce...
    Izlizanost se nece videti i osetiti na suvom , tj potrebno je pokvasiti asfalt da bi se videlo koliko su izlizane gume ili neki takav efekat....
    To je teza koja se u groundhog day transformise u menjanje toka dana u tom jednom danu kroz promene dana menja se i ugao posmatranja i reakcije svake osobe , pa imamo kompletnu sliku ako sakupimo fotke....bukvalno dobijanje 3D imidza preko milion 2D slika....
    To je statika, a dinamiku dobijamo kad takav predmet bacamo u vazduh , vodu, da skakuce , pod presu i svaki put snimamo 2D fotke, i od toga dobijamo 3D prikaz i plus fiziku ponasanja objekta...

Ono sto nosimo sa sobom je psihologika, nije ni karakter ni raspolozenje, jer to moze promeniti ucesnik koji je vecito u nekom danu....zar ne....preko susreta sa nama...

Mentalna higijena je skup postupaka koji ne dovodi do istine o vama, ali dovodi do upoznavanja sa sadrzajem vaseg kofera sa kojim ulazite u naredni dan....
    Niti ce vam reci da vam ruzno stoji neka odeca, niti da vam je pocepano na ledjima, niti da imate upalu, niti da imate rak....niti da vasa odeca treba da bude prilagodjena vasoj prehladi....

To su dublje tehnike mentalne higijene koje su oslonjene na samokritiku i samospoznaju sustine....
    To imidz osobe ne zele da rade i nije im korisno....
    To bi bilo kao kad vi kao putnik na mracno nebo ne nosite kisobran, jer imate moc da procenite kad ce a kad nece da pada kisa....drugi ce smatrati to glupim, imacete konflikt ako to pokusate da prosirite na druge...
    Sa druge strane kod imidz osoba je znacajnije to sto svi nose kratke rukave kad je leto nego to sto se vi osecate da je hladno , mozda zbog vase prehlade pa hocete da nosite dugi rukav....
    U svakom slucaju je bitna ta zadrtost i princip drzanja....
    Dakle mentalna higijena nije put ka zdravlju , kao sto ni fizicka higijena nije put ka zdravlju, ali vam predstavlja navike koje vas vode prema odrzivom sistemu koji je vas.....
    Sukobi i nestabilnosti , padovi su naravno deo sistema koji je glup , tj nije dobro procenjen, ali obicno nema motiva za prerano otkrivanje rupa na putu...vec tik pred tocak....

Ovde sam vise opisao razlike izmedju mentalne higijene i mentalnog zdravlja...
    Jedno je vazno....bez znanja o mentalnoj higijeni, vrlo brzo dobijate mentalnog bolesnika...
    Dobar deo shizofrenika nastaje tako sto deca ne umeju da pronadju modele i procedure da uspostave svoju mentalnu higijenu....a ne genetika...koja mozda ima uticaj ali mali, dok epigenetika ima uticaj, ali koji moze da se prevazidje...

Uzmite jednostavnu situaciju, problem, i kad ne mozete da zamislite izlaz iz nje , a ona je neprimetna, drugima neshvatljiva i neopisiva drugima....
    Siguran put ka ludilu....
    Ako nemate tehnike mentalne higijene, sasvim sigurno , garantujem...
    Neko kaze sebicnost je najbolji lek za te stvari....a sebicnost je ustvari prikaz udaljenja od znacaja, a ne postojanje mentalne higijene...i pali kad je socijalni problem u pitanju, sto obicno jeste slucaj, jer svako sraste sa sobom u detinjstvu....
    Ali nisu svi problemi socioloske prirode, pa da je sebicnost lek...

Aktivan član
    Učlanjen
    13.06.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

sve je to Antonowski i salutogenesa versus pathogenese

Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

Ja pogledah na wikiju i tamo pise psihosomatsko usmerenje Antonowskog....pa cak i bolesnost, a ne mentalna higijena i mentalno zdravlje...
    Mislim , ne sporim ja da psihosomatsko postoji ali je manje od psihomentalnog....
    Npr znam kompenzacije koje shizofreni rade zbog urusenja svog mentalnog zdravlja dobijaju opsesiju za odrzavanjem svog fizickog zdravlja....

Ja sam ovde pomenuo vise i iskljucivo mentalno zdravlje i mentalnu higijenu...a svestan sam da to mnogi uzimaju po podrazumevanom....vecina misli da je normalno znati kako da se odbranis ako te nesto nervira ili ako se necega plasis...ali to nije tako...
    Niti autisti , niti vecina shizofrenika ne zna kako da se postavi prema pritisku i situaciji pa zato i obole....sklonost prelazi u bolest....

Slične teme

1. Stigmatizacija ljudi sa psihickim problemima
    Autor Maja195 u forumu Zdravlje
    Odgovora: 63
    Poslednja poruka: 12.10.2010., 18:18

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •