shell

gost 214015

Aktivan član
Poruka
1.050
radi u shellu
tj programiram i sad imam par pitanja

1 da li u njemu mogu da se prave programi
2 da li postoji neko graficko okruzenje za njega
znaci da aplikacija u shellu bude gui
3 da li bi mi vi preporucili bolji programski jezik
 
Sve si pogrešno povezao.. Shell je samo program, komandni interfejs koji omogućava interakciju korisnika sa operativnim sistemom. Nije programski jezik.

U shell-u možeš da pišeš komande koje taj shell prepoznaje (bash shell, C shell, DOS-ov command.com, svi oni imaju različite komande i sintaksu), ali to nisu programi.

Ti program možeš da pišeš i u Notepad-u na prog. jeziku koji izabereš, a zatim ti treba kompajler koji će taj kod da prevede sa programskog na mašinski jezik koji računar razume.

Obično se u školi počinje od Pascal-a, mada mi se čini da je sasvim ok početi i od C-a. Puno je literature na internetu, knjiga po knjižarama i bibliotekama, samo moraš da sedneš, čitaš i vežbaš.
 
ali ovde nema tutoriala u pdf
znaci moze tutorial
1 jezik - srpski ili hrvatski
2 - za eclipse ili netbeans
3 PDF
hvala

Poenta je da naucis da programiras u Javi pa ces lako posle da se prilagodis programu. ja sam ti link za video tutorijale sto je bolje od pdf-a.

Edit: sad se setih da imas 13 godina i da ne mozes da znas toliko dobro engleski. Ajd pogledacu malo po dokumentima pa cu ti poslati linkove.
 
Ja pak smatram da pre učenja nekog programskog jezika, moraš da naučiš da koristiš internet pretraživače. Ne postoji jedan pdf fajl koji će ti sve pokazati, moraćeš obilato da koristiš resurse na internetu, i ako svaki put budeš tražio i čekao da ti neko nešto pronađe, doguraćeš do 23. godine a još ćeš čekati da ti neko nađe tutorijal za pokazivače u C-u..
Ne mislim ništa loše, samo moraš da se potrudiš, otvoriš google i 5-6, pa i 15 tabova i čitaj dok ne nađeš ono što ti treba.

I da, ako ti engleski ne ide, potrudi se da ti krene. Bez vladanja tim jezikom nećeš daleko dogurati. Sve i da savršeno ovladaš nekim programskim jezikom, ti ćeš svoje usluge morati da nudiš i van našeg govornog područja (ovde nema tol'ko 'leba za programere), a kako ćeš razumeti šta onaj tamo kinez želi kad ne znaš ni kineski ni engleski?
U svakom slučaju, puno sreće sa učenjem! Nadam se da nećeš izgubiti entuzijazam :)
 
Poslednja izmena:
Ja pak smatram da pre učenja nekog programskog jezika, moraš da naučiš da koristiš internet pretraživače. Ne postoji jedan pdf fajl koji će ti sve pokazati, moraćeš obilato da koristiš resurse na internetu, i ako svaki put budeš tražio i čekao da ti neko nešto pronađe, doguraćeš do 23. godine a još ćeš čekati da ti neko nađe tutorijal za pokazivače u C-u..
Ne mislim ništa loše, samo moraš da se potrudiš, otvoriš google i 5-6, pa i 15 tabova i čitaj dok ne nađeš ono što ti treba.

I da, ako ti engleski ne ide, potrudi se da ti krene. Bez vladanja tim jezikom nećeš daleko dogurati. Sve i da savršeno ovladaš nekim programskim jezikom, ti ćeš svoje usluge morati da nudiš i van našeg govornog područja (ovde nema tol'ko 'leba za programere), a kako ćeš razumeti šta onaj tamo kinez želi kad ne znaš ni kineski ni engleski?
U svakom slučaju, puno sreće sa učenjem! Nadam se da nećeš izgubiti entuzijazam :)

hvala na podrsci

ja sam guglao i nasao neke knjige ali sve nesto govori kako instalirati nesto za javu i to na win
 
Što se tiče C/C++ jezika, Code::Blocks je fino razvojno okruženje za linux.
Što se tiče javno dostupne literature, na netu postoji "Programski jezik C" od M. Juraka, u pdf formatu.
Ali, više o programiranju možeš da saznaš na podforumu Programiranje. :)
 

Back
Top