Hrana losa za zube

To je jako skatljivo pitanje :) U principu ne treba forsirati ni jednu hranu a neku izbacivati zbog zuba. U globalu bakterije preradjuju neke vrste secera luce kiseline i stete zubima. Ali to ne znaci da slatko treba izbacivati.

Ono sto je najvaznije je dobra higijena. Bakterije se vezuju za zub preko tzv. zubne pelikle koja se stvara vec 15 minuta posle idealnog pranja zuba!!! Znaci vi uvece operete zube, IDEALNO, ne jedete nista celo vece. Ujutru je na vasim zubima jedan nevidljivi sloj koji se zove zubna pelikla a na njoj su naseljene bakterije.

Znaci atherencija bakterija za zube nema nikakve veze sa jelom ili ne jelom. Dok davanje odredjene "hrane" bakterijama ima.

Zakljucak je. Zube treba prati tri puta na dan. Poslednje pranje treba da je pre spavanja i do ujutru nema jela. Ako ustanete i jedete uvece onda je uputno da operete zube pa ce to naravno biti cetvrto pranje.

Uz cetkicu treba koristiti i konac.

Patoloski preterano pranje zuba moze da ima takodje lose posledice po zube.
 
U principu 3-4 puta na dan. Bez preterivanja. Ako bas volite malo vise slatkog nije lose da ako ste napolju usta malo properete vodom cisto da vam nije recimo cokolada po zubima a ako ste kuci da ih operete cisto da skinete cokoladu ili sta ste vec jeli slatko. Ali da nosite cetkicu, pa svakih pola sata ulazite u javni WC i cetkate zube za tim zaista nema potrebe.
 
PREMESTENA TEMA

Tice se i ove teme ali cu i sire:

Evo posto sam raspolozen da kuckam pa da otkuckam.

Kada vam neko kaze da su kvarni zubi genetski, da se paradentopatija prenosi genetski i kad krene pricu tipa "svi moji su imali kvarne zube pa imam i ja" slobodno mu recite da lupa. Ovako nesto je u zezanju rekao jedan od mojih profesora na fakultetu, koji nas najcesce drzi u euforiji tokom celog predavanja. Medjutim u ovoj sali ima i istine. Genetiku odma iskljucite.

Elem pocnimo:

Malo anatomije nas zanima ovoliko lajcki gledano, zub i meso oko zuba koje nazivamo gingiva. Prostor izmedju zuba i gingive u koji moze da se udje instrumentom je sulkus (bice reci kasnije). Prostor izmedju dva zuba je interdentalni prostor takodje ce biti reci kasnije.



Metode delimo na profilakticke i preventivne. U sustini pprofilaksa je vrsta preventive koja se sprovodi u stomatoloskoj ordinaciji.

Pribor:
1. Cetkica - najbolje meta tj soft
2. Pasta za zube sa fluorom Colgate na primer
3. Konac za zube - po meni najbolje Thornton ako ne postoji prevelika teskoba
4. Inter dentalna cetkica - ima slicnu ulogu ko konac

Sada cemo polako da razradimo metode koriscenja.

Cetkica-znamo kako izleda, znamo kako se koristi, nista novo, pozeljno je da glava ne bude ni premalena ni prevelika kako bi mogla svuda da dospe, tj da dovati sve prostore. Koriti se 3 puta na dan minimum s tim sto vam niko ne brani da je koristite i cesce. Menja se na otprilike mesec i po do dva. Prilikom pranja ne treba pritiskati previse, jer moze doci do ostecenja zuba a u koliko prelazite preko gingive i do ostecenja gingive. Pritisak treba da je umeren i usmeren u pravcu rasta zuba. Sto ce reci da gornje zube peremo od gingive ka dole a donje od gingive ka gore.

Metode pranja-postoje razne metode ali najbolja ubedljivo je sulkusna. Zasto? Najopasnija hrana koja se zadrzava je u sulkusu, tu pocinje paradontopatija, i veoma je bitno iz sulkusnih prostora oprati svu prljavstinu. Cetkica se postavi na zub uz gingivu pod uglom od oko 45 % (ne morate meriti ) tako da vlakna blago udju u sulkus zuba zatim se nacine sitne vibracije a potom cetkica spusti u pravcu rasta zuba , svakako ovo se mnogo bolje shvati kad se pokaze uzivo. Svaki zub se tako pere sa svake strane do koje cetkica moze da dodje, po cistoj logici to su prednja i da kazemo zadnja strana (da ne razglabamo o stranama zuba). Grizne povrsine zuba lajcki receno strane kojima se dodiruju bubi suprotne vilice treba da se ciste poslednje. Strane izmedju zuba se ciste koncem o cemu cemo sledece.

KONAC - znamo kako izgleda, misim onaj za zube Koriscenje, konac se namora na prst, zatim se udje izmedju dva zuba, onda se napravi luk ka jednoj ivici tj ivici jednog zuba i povuce se na dole, zatim se konac malo jos odmota (izbegavamo da isti deo konca koristimo vise puta) pa se vrati u isti medjuzubni (interdentalni prostor) pa se napravi luk oko ivice drugog zuba i ona se takodje ocisti povlacenjem na dole. Konac treba da ide sto vise do gingive ali svakako ne toliko da secete sebi meso. Konace se koristi u vecernjem pranju zuba pred spavanje.

INTERDENTALNA CETKICA - postoje razne u raznim velicinama , sam oblik i ime pokazuju kako se koriste, uvlaci se izmedju zuba i ciste se medjuzubni prostori.

PASTA ZA ZUBE - preskocio sam je, rekoh najbolja je sa fluorom, ima ih raznih Signal, Collgate, Oral B u svakom slucaju svaka je dobra od tih stranih.

SREDSTVA SA FLUOROM, TABLETE SA FLUOROM, TECNOSTI ZA ISPIRANJA SA FLUOROM, GELOVI SA FLUOROM - treba obavezno koristiti ako ne zivite u podruciju gde je pijeca voda fluorisana, svakako ne treba nenormalno koristiti fluor zato sto moze da dovede do pigmentacije zuba tj promene boje. tacnije koristite ga kako je naglaseno u uputstvu.

OD LOSE HIGIJENE KA KARIJESU - posle pijane noci sa 19 20 godina dolazite kuci u 3-4 izjutra , mrtvi pijani se srucite u krevet, sledeceg dana se budite oko 3-4 popodne sa neverovatnim kiselim osecajem ustima. POZNATO VAM JE??? Sigurno da jeste. Ako vam kazem da u tom trenutku vi imate ustima kisela bakterijska govna (izmet)? E da upravo tako. Vi niste oprali zube, gozba za bakterije u ustima, ona iz ostataka hrane ustima uzimaju i trose ugljene hidrate a kao izmet stvaraju kiselinu, kiselina izjeda vas zub i nastaje karijes.

OD LOSE HIGIJENE KA KAMENCU

Ne odrzavanjem higijene stvara se zubni plak, cijom kalcifikacijom nastaje kamenac. Stvaranje kamenca se moze usporiti pravilnom higijenom, svakako da postoje prostori do kojih cetkicom, niti koncem ne mozemo da dopremo pa je zato potrebno na 6 meseci posetiti zubara koji ce specijalnim ultra zvukom to da ocisti.

KAMENAC vodi ka PARADONTOPATIJI - upaljene desni u pocetku, krvarenje, zatim povlacenje desni i na kraju ispadanje zuba (nedaj boze).

DA SPAVA CEDO MAMINO - cucla u med ili u secernu vodicu i detetu usta i mirno spava cedo mamino celu noc, veoma poznata metoda, koja sa aspekta sire medicine ima kao posledicu gojaznost zbog povecanja zelje za slatkim a sa aspekta stomatologije je prica kao pod naslovom OD LOSE HIGIJENE KA KARIJESU. Na zalost da bi vase cedo imalo zdrave zube , mora cete da provedete neprespavane noci.

KADA ZUBI POCINJU DA SE PERU - nicanjem prvog zuba, najbolje stapicem za usi i vodom. Deca tada jos uvek ne umeju da ispljunu. Dakle stapicem za usi iscetkate tak prvi zub.

PROTEZE , ORTODONCIJA, ISPRAVLJANJE ZUBA - cini se nebitno, cini se kao estetika , na prvi pogled da. Apsolutno, sa pozicije lajka to je cisto bacanje para lepote radi. A sada pazite ovo. Postoji nesto sto se zove okluzija, ajmo opet lajcki to je pojam koji se koristi da se opise kontakt izmedju dva zuba u dve suprotne vilice. Suprotan zub tj zub u kontra vilici sa kojim se referentni zub dodiruje naziva se antagonista. Zubi stalno rastu, celog zivota, mada malo ljudi to veruje ali tako je. Ono sto ih drzi na mestu je pritisak koji vrse jedni na druge prilikom zagrizaja. Taj isti pritisak sprecava i kost da se povlaci. Zato kod nepravilnih zagrizaja u kojiko nema okluzije tj dodira izmedju zuba posledicno se ne vrsi pritisak, posto kost ne prima pritisak dolazi do povlacenja kosti i gubitka zuba. Isto tako kod bezubih osoba dolazi do resorpcije kosti tj povlacenja kosti kada ostanu bez zuba. Zato je veoma bitno slusati sta kaze stomatolog i ortodont, nisu tu da vam otmu pare nego da vam pomognu.

CISCENJE KAMENCA U STOMATOLOSKOJ ORDINACIJI - jednom u 6 meseci (za postavljacicu topica i slice i na 3 meseca)-treba da se radi ultra zvukom, lepo i detaljno, ali to je do stomatologa.

GENETIKA - genetika je direktno povezana sa stanjem ustima, zapravo genetski se prenosi ne higijena i ono cuveno "cetkica sta je to", salu na stranu, losa higijena se prenosi sa kolena na koleno to je sigurno, a da ste i vi osudjeni da ostanete bez zuba zato sto je vas deda ostao GLUPOSTI.

CIKA ZUBAR PRICA GLUPOSTI - "Mama (Tata) rekao mi je cika zubar da moram 3 puta na dan da perem zube, i pokazao mi kako se peru"...."Sta taj lupeta on ce mene da uci....gubljenje vremena" .....cest stav....posledice...pisu gore.
 
rađene su studije o oralnoj higijeni koje su pokazale da nema razlike u indeksu oralne higijene kad se zubi peru 2x na dan i 3x na dan. Ako neko hoće može da pere zube 3x na dan ali sasvim je dovoljno i 2x na dan, i to onako kako kolega MilgredBulf gore napisa. Naravno ovo se odnosi na ljude koji imaju zdravo zubno meso, oni sa parodontopatijama moraj u da peru više puta na dan.

Ja svojim pacijentima dam tabletice revelatora tj.male bombone koje u sebi imaju boju koja oboji plak tj.mesta gde zubi nisu dovoljno dobro oprani. Koriste se nakon pranja zubi tako da pacijent vidi slabe tačke u pranju zubi i sledeći put da malo više pere na tim mestima
 

Back
Top