Povratak smrtne kazne u Srbiju?
Strana 1 od 6 12345 ... PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 145

Tema: Povratak smrtne kazne u Srbiju?

Domaćin strani placenik bre (avatar)
    Učlanjen
    09.04.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    71

Thumbs up Povratak smrtne kazne u Srbiju?

BEOGRAD - Poslednja smrtna kazna u Srbiji izvršena je 14. februara 1992. godine nad Johanom Drozdekom, zbog svirepog ubistva šestogodišnje devojčice. On je okončao život u 34. godini, pred streljačkim vodom policije u somborskom Okružnom zatvoru.

Monstruozni zločin koji se desio krajem juna u okolini Novog Sada, gde je pronađena silovana i ubijena Marija Jovanović (8), otvorio je pitanje o ponovnom uvođenju najdrastičnije kazne. Za ovo delo, kako je poznato, osumnjičen je Mladen Ogulinac (52) iz Starih Ledinaca. Građani Srbije su mahom izrazili saglasnost da mu se najstrože presudi, dok su pravnici suzdržani ili ne veruju da je to način.

Tako advokat Sava Anđelković priznaje da se svojevremeno protivio ukidanju smrtne kazne, a sada kaže da je za njeno vraćanje „kao pretnje, ali ne i sprovođenja“.

- Uveren sam da je potrebno da takva vrsta kazne postoji u zakonu, međutim, nisam za njeno izvršenje. Ima jedna teorija o tome da je zločinac u suštini svestan onoga što čini, kao i posledica, ali da u podsvesti činjenjem teškog krivičnog dela zapravo želi da mu neko drugi presudi, jer to sam nije u stanju - smatra Anđelković.

S druge strane, psiholog Žarko Trebješanin ne veruje da bi uvođenjem smrtne kazne bilo šta moglo da se izmeni u smislu prevencije.

- Koliko god da je neko zgrešio, smatram da recipročni način osvete nije rešenje. Pojedinačnih slučajeva je uvek bilo i biće ih, ali niko nema pravo da drugom oduzme život. Uostalom, ta vrsta kazne se pokazala neefikasnom u zemljama gde se sprovodi, jer nije rezultirala smanjenjem zločina - smatra Trebješanin.

Advokat Ante Bošković zaključuje da su surove ubice dovoljno kažnjene time što će gotovo čitav život provesti iza rešetaka, u potpunoj izolaciji, i da je to mnogo „teža presuda od momentalnog oduzimanja života“.

VEŠANJE

Prvi put sprovedeno: 4000 godina pre naše ere, ne zna se gde
    Broj pogubljenih: više od 500.000
    Dužina umiranja: Četiri minuta

Kao što se dogodilo prilikom pogubljenja Barzana al Tikritija, polubrata Sadama Huseina, ispuštanje s prevelike visine dovodi do otkidanja glave. Posledica je brza smrt, bez mnogo mučenja. Vešanje koje obavi iskusan dželat takođe skraćuje samrtne muke: kad se prekine kičmena moždina, prestaje disanje i smrt nastupa usled gušenja.

STRELJANJE

Prvi put sprovedeno: 1608. godine u Engleskoj
    Broj pogubljenih: 100.000
    Dužina umiranja: Tri minuta

Streljački vod sastoji se obično od četiri do sedam ljudi koji pucaju mecima kalibra .30 ili slično. Nekad se jedna puška napuni ćorcima kako bi svaki pripadnik streljačkog voda mislio da on nije ispalio smrtonosni hitac. To ostavlja 3-6 metaka koji pogađaju žrtvu u srce. Hidrostatički šok usled udara može da izazove trenutni gubitak svesti, a smrt usled gubitka krvi nastupa kroz nekoliko minuta.

SMRTONOSNA INJEKCIJA

Prvi put sprovedeno: 1939. godine u Nemačkoj
    Broj pogubljenih: 250.000
    Dužina umiranja: Sedam minuta

U SAD smrtonosna injekcija sastoji se od mešavine natrijum-tiopentala, pankuronijum-bromida i kalijumovog hlorida. Natrijum-tiopental je barbiturat koji izaziva gubitak svesti u roku od 10 sekundi. Pankuronijum-bromid paralizuje sve mišiće, uključujući i disajne, a kalijumov hlorid izaziva prestanak rada srca.

http://www.glas-javnosti.rs/clanak/hronika/glas-javnosti-18-07-2010/povratak-smrtne-kazne-u-srbiju
    Politicari su sljam.

Ističe se yugo 45 (avatar)
    Učlanjen
    09.08.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    74

Podrazumevano Re: Povratak smrtne kazne u Srbiju?

plaćeniče aj postavi anketu
    za i protiv smrtne kazne
    Sirotan misli da vazduh nema ni masu ni težinu, i ne shvata da se kreće zajedno sa Zemljom, zato je zbunjen kao položajnik pred električnim šporetom.

Poznat G.H.O.S.T. (avatar)
    Učlanjen
    26.09.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    4
    Reputaciona moć
    108

Ja sam za!
    Holiness is in right action, and courage on behalf of those who cannot defend themselves.

Zaslužan član eremita (avatar)
    Učlanjen
    02.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2078

Не! Против сам смртне казне.
    БИТИ СЛОБОДАН означава стање у којем субјект може деловати без присиле и забране.

bubobubo nije na forumu
    anarhista. ali kako mu to dodje nesto kao don kihot, onda se predstavljam kao liberal.
    Ističe se bubobubo (avatar)
    Učlanjen
    27.03.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    66

Ja sam za to da je moguca smrtna kazna samo za one koji je podrzavaju.

Elita peti ligament (avatar)
    Učlanjen
    22.05.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    288

Citat Original postavio bubobubo Pogledaj poruku
    Ja sam za to da je moguca smrtna kazna samo za one koji je podrzavaju.
    Pa onaj ko bi bio osuđen na smrtnu kaznu bi definitivno rekao da je protiv nje.

Veoma poznat
    Učlanjen
    26.05.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Odlican uvodni post, bravo...

Poznata je pravnicka posalica - dva pravnika pet misljenja...ja sam pravnik liberal i,cudno zvuci, ali vernik u osnovi tako da sam protivnik smrtne kazne. Smatram da se njom nista ne postize, nema efekta na one koji imaju u planu do pocine svirepa ubistva, traziti od nekoga da ubije u ime zakona ga svejedno cini ubicom a ja sam protiv profesije dzelata...dozivotni zatvor bez prava pomilovanja je sasvim prihvatljiva presuda. Smrtna kazna je talionske prirode a ja takav pristup u savremenom krivicnom pravu ne prihvatam jer sam na strani onih pravnika koji su raskrstili sa arhaizmima...

Aktivan član
    Učlanjen
    09.06.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Ja sam za uvodjenje smrtne kazne jer Bogom je dano da se ljudi kaznjavju smrtnom kaznom.Isto tako doazi u obzir umjesto streljanja da se smrtna kazna obavi vjesanjem.U Iranu na primjer postoji sprovodjenje smrtne kazne putem kamenovanja t je kad zena izvrsi preljubu pa onda se skupi cijelo selo i pocnu da je gadjaju kamenjem a neki odvale stijenu a je udare u glavu i ona padne u nesvijest.To je vrlo dobra metoda da se smanji prostitucija u Srbiji.

Zelen bor nije na forumu
    muskokrk..ruka je pružena Zelen bor...za svaki slućaj posle rukovanja prebrojte prste...
    Poznat Zelen bor (avatar)
    Učlanjen
    21.05.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    107

Dakle..ako je u redu da izvršilac višestrukog ubistva provede ostatak života ( u zavisnosti od starosti izvršitelja i do 40.50, pa i više godina) na grbači državi, samim tim građanima poreskim obveznicima, samim tim rodbini ubijenih...ja sam protiv smrtne kazne...
    Za slobodu i krst časni

Veoma poznat
    Učlanjen
    26.05.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Bucko22 Pogledaj poruku
    Ja sam za uvodjenje smrtne kazne jer Bogom je dano da se ljudi kaznjavju smrtnom kaznom.Isto tako doazi u obzir umjesto streljanja da se smrtna kazna obavi vjesanjem.U Iranu na primjer postoji sprovodjenje smrtne kazne putem kamenovanja t je kad zena izvrsi preljubu pa onda se skupi cijelo selo i pocnu da je gadjaju kamenjem a neki odvale stijenu a je udare u glavu i ona padne u nesvijest.To je vrlo dobra metoda da se smanji prostitucija u Srbiji.
    Ma vazi...ako pogledas curu na ulici ili na TV-u ja sam za to da te zivog zakopamo i mlatnemo kamenom u glavu...dobar nacin da se Srbi uvedu u red i pocnu da postuju zene

Aktivan član
    Učlanjen
    09.06.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

ja sam za to da se uvede smrtna kazna za pedofile, ubice, a u islamski zemljama postoji odsjecanje ruku za kradju i bicevanje za nemoral.

Buduća legenda Derer (avatar)
    Učlanjen
    03.08.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    18
    Reputaciona moć
    754

apsolutno za
    veleizdaja mi prva pada na pamet kao neshto za shta je smrtna kazna neophodna
    ALL THESE WORLDS ARE YOURS EXCEPT EUROPA. ATTEMPT NO LANDINGS THERE.

Zelen bor nije na forumu
    muskokrk..ruka je pružena Zelen bor...za svaki slućaj posle rukovanja prebrojte prste...
    Učlanjen
    21.05.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    107

ja sam za to da se uvede smrtna kazna za pedofile, ubice, a u islamski zemljama postoji odsjecanje ruku za kradju i bicevanje za nemoral.
    Pa to za mazohiste nije kazna...da se traži da se ovo promeni u golicanje....
    Za slobodu i krst časni

Učlanjen
    22.05.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    288

Citat Original postavio vazdusasta Pogledaj poruku
    Ma vazi...ako pogledas curu na ulici ili na TV-u ja sam za to da te zivog zakopamo i mlatnemo kamenom u glavu...dobar nacin da se Srbi uvedu u red i pocnu da postuju zene
    Bucko je ture. Tako da...ovo Srbi ne stoji

Veoma poznat
    Učlanjen
    26.05.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

...cekaj bwe u persun jel prevara nemoral ili prostitucija?...hocete li kamen u glavu ili bic po turu...nikako da pohvatam taj red i zakon u muslimanskim zemljama......mora da bih zavrsila kamenovana zbog kratke suknje jer nosenje iste vredja moral a bogme i poziva na prostituciju...napredno razmisljanje, vidis kako je svet budalast pa nije shvatio da je Iran zapravo uredjena zemlja pravednih kazni...

markons82 nije na forumu
    Everyone's an asshole, even YOU, the person reading this comment right now
    Veoma poznat markons82 (avatar)
    Učlanjen
    08.08.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    205

Ti bas lupas gluposti... Hoces onda i ti tako da prodjes ako prevaris zenu... Mozemo tako da kaznjavamo i pijane i drogirane vozace, onda one majmune koji pisu po zidovima, pisaju i s e r u po ulicama, onde one narkomane sto otimaju tasne...

I sta ako nema Boga, sta ako sami sebi pisemo roman... Sta ako nema Raja i Pakla... Vidis ja sam ubedjen da nema Boga, samim tim boli me dupe da se neko izvuce tek tako jer ga navodno kada umre cekaju muke....
    Svaka smrt umanjuje te jer si deo covecanstva, zato ne pitaj za kim zvone zvona, zvone za tobom.

Aktivan član
    Učlanjen
    09.06.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

U Srbiji bi se mogla uvesti smrtna kazna vjesanjem jer se vjesanja svako boji.To je za primjer i ljudi bi boje postovali vlast.

markons82 nije na forumu
    Učlanjen
    08.08.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    205

Sta me zanima sta se desava u muslimanskim zemljama.... Tamo nema alkohola, svinjetine, oskudno obucenih devojaka.. Bicevanje za nemoral, pa tek je to glupost... U muslimanskim zemljama nesmes da poljubis devojku na ulici, mani me tih gluposti....
    Svaka smrt umanjuje te jer si deo covecanstva, zato ne pitaj za kim zvone zvona, zvone za tobom.

Zelen bor nije na forumu
    Učlanjen
    21.05.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    107

U Srbiji bi se mogla uvesti smrtna kazna vjesanjem jer se vjesanja svako boji.To je za primjer i ljudi bi boje postovali vlast.
    Al da bese strogo za ljuske....
    Za slobodu i krst časni

markons82 nije na forumu
    Učlanjen
    08.08.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    205

Samo sto bi vlast radila sta zeli....

Veoma poznat
    Učlanjen
    26.05.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio markons82 Pogledaj poruku
    Sta me zanima sta se desava u muslimanskim zemljama.... Tamo nema alkohola, svinjetine, oskudno obucenih devojaka.. Bicevanje za nemoral, pa tek je to glupost... U muslimanskim zemljama nesmes da poljubis devojku na ulici, mani me tih gluposti....
    ...jesi li video ti ovo...

https://www.metacafe.com/watch/365414/punishment/

...ja sam se odsekla, da li je montaza ne znam...ne zelim ni da znam, kajem se sto sam uopste nasela na pricu druga da pogledam...

Aktivan član
    Učlanjen
    09.06.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio markons82 Pogledaj poruku
    Ti bas lupas gluposti... Hoces onda i ti tako da prodjes ako prevaris zenu... Mozemo tako da kaznjavamo i pijane i drogirane vozace, onda one majmune koji pisu po zidovima, pisaju i s e r u po ulicama, onde one narkomane sto otimaju tasne...

I sta ako nema Boga, sta ako sami sebi pisemo roman... Sta ako nema Raja i Pakla... Vidis ja sam ubedjen da nema Boga, samim tim boli me dupe da se neko izvuce tek tako jer ga navodno kada umre cekaju muke....
    Nemoj tako da pricas.Bog postoji i svima upravlja.Da to kazes u Vatikanu bio bi zestoko kritikovan a vjerujem i da bi SPC tebe zestoko kritizirala.Zato nemoj da se grijesis i povjeruj u Boga i nemoj ciniti lose stvari da te ne bi snaslo neko zlo od Boga.Smrtna kazna je od Boga ostala i naredjeno je Bogom da se ljudi kaznjavaju smrtnom kaznom i zato muslimani ne mogu se odajiti od Serijatskog prava koje je i najbolje prao za muslimane.

Poznat Крагуј (avatar)
    Učlanjen
    13.04.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    634

ljudi ne igrajte se boga i ne igrajte se tuđim životima.........uvesti kaznu doživotnog zatvora........

Učlanjen
    22.05.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    288

Citat Original postavio vazdusasta Pogledaj poruku
    ...jesi li video ti ovo...

https://www.metacafe.com/watch/365414/punishment/

...ja sam se odsekla, da li je montaza ne znam...ne zelim ni da znam, kajem se sto sam uopste nasela na pricu druga da pogledam...
    Je l' neko klanje, il' nešto tako?

markons82 nije na forumu
    Učlanjen
    08.08.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    205

Nemoj tako da pricas.Bog postoji i svima upravlja.Da to kazes u Vatikanu bio bi zestoko kritikovan a vjerujem i da bi SPC tebe zestoko kritizirala.Zato nemoj da se grijesis i povjeruj u Boga i nemoj ciniti lose stvari da te ne bi snaslo neko zlo od Boga.Smrtna kazna je od Boga ostala i naredjeno je Bogom da se ljudi kaznjavaju smrtnom kaznom i zato muslimani ne mogu se odajiti od Serijatskog prava koje je i najbolje prao za muslimane.
    Nemoj ti meni da govoris sta da radim.... Ja mogu da kazem sta hocu i da verujem u sta zelim... Zato i mogu da kazem da nema Boga. A sta misle crvenkape u Vatikanu ili ovi iz SPC me pogotovo ne tangira...

Veruj ti u Boga koliko zelis, ja cu da verujem u malog leteceg zelenog patuljka koji ispunjava zelje ako hocu...

Strana 1 od 6 12345 ... PoslednjaPoslednja
Vrh strane

Slične teme

1. Povratak iz inostranstva u Srbiju!
    Autor Sasa-bg-vn u forumu Dom i porodica
    Odgovora: 454
    Poslednja poruka: 10.09.2016., 17:34
  2. Da li bi ste zivjeli u zemlji gdje ima smrtne kazne
    Autor Marin55 u forumu Politika
    Odgovora: 73
    Poslednja poruka: 24.02.2010., 23:26
  3. Razlog za eventualno ukidanje smrtne kazne u Serijatu
    Autor Rain Song u forumu Religija
    Odgovora: 11
    Poslednja poruka: 03.02.2009., 23:58
  4. Uvodjenje smrtne kazne za veleizdaju - da ili ne?
    Autor nedodirljivi^2 u forumu Politika
    Odgovora: 95
    Poslednja poruka: 17.02.2008., 20:31
  5. Povratak u Srbiju
    Autor NTIC u forumu Politika
    Odgovora: 29
    Poslednja poruka: 27.07.2006., 07:45

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku