Dzinovi

sveznalo

Ističe se
Poruka
2.834
Malo, malo pa se citajuci u literaturi sretnem sa pojmom Dzinova, kad kazem dzinova, ne mislim velikih mitskih bica od po 10 metara, ne...
Mislim na misticna bica koja su imala ogromnu moc, gotovo kao duhovi iz lampe, samo sto su oni imali telo i mogli da transmtiraju u lampu...
Prica se takodje da je srz njihove moci bila vatra, toplina, svetlost...

Zanima me od kad je ova prica nastala?!
Da li je ovo samo jedna od legendi, naravno preuvelicana ili zaista potoje bica nalik ovima?!
 
Poslednja izmena:
Skoro sam gledao neku emisiju u kojij su valjda u J.Americi pronasli ogromne kosti nekog humanoida, koji je bio visok nekoliko metara, a zatim i jos nekoliko skeleta......... Dakle, moguce je da su postojali, ali prvi put cujem da su bili duhovi i sl.
 
Skoro sam gledao neku emisiju u kojij su valjda u J.Americi pronasli ogromne kosti nekog humanoida, koji je bio visok nekoliko metara, a zatim i jos nekoliko skeleta......... Dakle, moguce je da su postojali, ali prvi put cujem da su bili duhovi i sl.

Вероватно мисли на Genies, ко онај из Аладина, а не на џинове...
 
ne znam, iz tog opisa sam ih zamislio kao pravedna stvorenja:D
toplota, svetlost su cesto simbol dobra ako se ne varam
ako se ne varam postoje jos neka bica koja se javljaju u religiji, na strani su Boga, jedna od odlika im je pa "zrace" toplotu
ma da toplotu zraci i sunce koje nam je izvor zivota ili ptica kad greje jaja iz kojih se polse razviju njeni maldunci, no zrace je i vulkani, bombe, ... :mrgreen:
 
ne znam, iz tog opisa sam ih zamislio kao pravedna stvorenja:D
toplota, svetlost su cesto simbol dobra ako se ne varam
ako se ne varam postoje jos neka bica koja se javljaju u religiji, na strani su Boga, jedna od odlika im je pa "zrace" toplotu
ma da toplotu zraci i sunce koje nam je izvor zivota ili ptica kad greje jaja iz kojih se polse razviju njeni maldunci, no zrace je i vulkani, bombe, ... :mrgreen:

pa na neki nacin si i u pravu i ne, postoje i zli i dobri, bas kao sto postoje dobri i zli ljudi, tako je i sa dzinovima...;) a za atomske bombe... :mrgreen::hahaha:
 
Priče o džinima dolaze iz Islama.

Po Kur'anu, Allah je stvorio , meleke(anđele), džine i ljude.
No džini kao i ljudi imaju slobodnu volju, za razliku od anđela.

"o­n je čovjeka od sasušene ilovače, kao što je grnčarija, stvorio,a džina od plamene vatre"
Kur'an, Sura Er-Rahman, 14-15

Otac ljudi je Adem, a otac Džina je Iblis.
Iblis je inače drugo ime za Šejtana, tj Sotonu.
 
Priča o džinima dolaze iz Islama.

Po Kur'anu, Allah je stvorio , meleke(anđele), džine i ljude.
No džini kao i ljudi imaju slobodnu volju, za razliku od anđela.

"o­n je čovjeka od sasušene ilovače, kao što je grnčarija, stvorio,a džina od plamene vatre"
Kur'an, Sura Er-Rahman, 14-15

Otac ljudi je Adem, a otac Džina je Iblis.
Iblis je inače drugo ime za Šejtana, tj Sotonu.

Da ljudi su sazidani od zemlje.
Dzinovi od Vatre...
A Andjeli sam zaboravio tacno, mislim od svetlosti i nekih apstraktnih pojmova...

Otac ljudi je Bog!
 
Da ljudi su sazidani od zemlje.
Dzinovi od Vatre...
A Andjeli sam zaboravio tacno, mislim od svetlosti i nekih apstraktnih pojmova...

Otac ljudi je Bog!

Ako misliš i dalje na Islam, onda da, meleki(anđeli) su nastali od svetla.

S obzirom na to da meleki pripadaju skrivenom (gajb) i čovjeku nedostupnom, a ipak istinitom i postojećem svijetu, islamska ulema isključivo na osnovu Kurana i hadisa daje samo opisnu definiciju meleka. Otud se kaže da su meleki nevidljiva, duhovna, razumna bića koja je Allah, dž.š., stvorio od nura ili svjetlosti i odredio im posebne, velike i časne dužnosti na nebesima i na Zemlji. Da bi te dužnosti mogli obavljati, Allah, dž.š., podario im je veliku moć, znanje i sposobnost. Oni nikada, za razliku od ljudi, Allahu poslušnost ne otkazuju, već Ga bez prestanka slave, veličaju, robuju Mu, pokoravaju Mu se i sve povjerene dužnosti sa zahvalnošću izvršavaju.


Da su meleki stvoreni od nura (svjetlosti), svjedoći hadis koji je zabilježio Muslim: "Meleki su stvoreni od svjetlosti, džini od bezdimne vatre, a čovjek je stvoren od onoga što mu je (od zemlje)." Kao duhovna bića meleki ne jedu, ne piju, ne griješe, ne razmnožavaju se, nisu ni muškog ni ženskog spola, i nikada Allahu dužnosti ne otkazuju. Za razliku od ljudi, njima nije podarena sloboda, već su im odredene jasne i precizne funkcije u univerzumu i na Zemlji, medu ljudima.

izvor: http://www.igbd.eu/index.php?option=com_content&task=view&id=94&Itemid=47


Što se Islama tiče, nije otac samo ljudi ;)

"Samo On stvara i upravlja! Uzvisen neka je Allah, Gospodar svjetova!" (El-E`raf, 54)

"Ta, neka je hvaljen Gospodar nebesa Gospodar Zemlje, Gospodar svih svjetova!" (El-Dzasije, 36)

"Hvala Allahu, Gospodaru svih svjetova!" (El-Fatiha, 2)
 
" Kao duhovna bića meleki ne jedu, ne piju, ne griješe, ne razmnožavaju se, nisu ni muškog ni ženskog spola, i nikada Allahu dužnosti ne otkazuju. Za razliku od ljudi, njima nije podarena sloboda, već su im odredene jasne i precizne funkcije u univerzumu i na Zemlji, medu ljudima.

Greska, andjeli u svakom memetnu mogu da iznevre Boga/Alaha ali to obicno ne zele jer su odani!
Tako da ne mozes da kazes da im nije podarena sloboda... Samo imaju neke norme kojih trebaju da se pridrzavaju, ali to je nista naspram onoga sto oni dobijaju... :)
 
Greska, andjeli u svakom memetnu mogu da iznevre Boga/Alaha ali to obicno ne zele jer su odani!
Tako da ne mozes da kazes da im nije podarena sloboda... Samo imaju neke norme kojih trebaju da se pridrzavaju, ali to je nista naspram onoga sto oni dobijaju... :)

U islamu nije tako.

"Meleki se razlikuju od ljudi i po tome što nemaju slobodu volje. Stvoreni su zbog posebne uloge, a to je služenje Allahu, dž.š., i izvršavanje Njegovih naredbi. Neki meleki neprestano obožavaju Allaha, klanjaju Mu se i nikada ne dižu glave."

izvor: http://www.islambosna.ba/index.php/islam/kuran-i-hadis/5228-meleki-u-islamu-stvorenja-svjetlosti


Dok u hrišćanstvu imaju slobodnu volju, jer kako bi se drugačije Lucifer suprotstavio Bogu.

"I posta rat na nebu. Mihailo i anđeli Njegovi udariše na aždahu, i bi se aždaha i anđeli njeni."
"I ne nadvladaše, i više im se ne nađe mesta na nebu."
" I zbačena bi aždaha velika, stara zmija, koja se zove đavo i sotona, koja vara sav vasioni svet, i zbačena bi na zemlju, i anđeli njeni zbačeni biše s njom."
(Otkrovenje 12:7-9)

Tako, Angel jeste suština, obdarena umom, koja se postojano kreće, slobodna, bestelesna, koja služi Bogu, po blagodati primivši za svoju prirodu besmrće; samo jedini Tvorac zna oblik i određenje ove suštine. Bestelesnom i nematerijalnom ona se naziva u poređenju sa nama. Jer se sve u poređenju sa Bogom, jedinim nesravnjivim, pokazuje grubim i materijalnim, zato što je samo jedno Božanstvo u strogom smislu nematerijalno i bestelesno.
I tako, Angel je priroda razumna, obdarena umom i slobodnom voljom, koja se menja po želji, t.j. dobrovoljno izmenljiva. Jer sve što je stvoreno je i izmenjivo; samo je jedno to, što nije stvoreno, jeste neizmenjivo, a sve razumno obdareno je slobodnom voljom. I tako, Anđelska priroda, kao razumna, obdarena je umom, ima slobodu, a kao stvorena – izmenjiva je, ima vlast i prebiva i preuspeva u dobru i uklanja se od zla.
Sveti Jovan Damaskin ("Tačno izloženje Pravoslavne Vere", knjiga 2; glava 3)

mada i ovde su aseksualni:
"Jer o vaskrsenju niti će se ženiti ni udavati; nego su kao anđeli Božji na nebu."(Matej 22:30)
 
U islamu nije tako.

"Meleki se razlikuju od ljudi i po tome što nemaju slobodu volje. Stvoreni su zbog posebne uloge, a to je služenje Allahu, dž.š., i izvršavanje Njegovih naredbi. Neki meleki neprestano obožavaju Allaha, klanjaju Mu se i nikada ne dižu glave."

izvor: http://www.islambosna.ba/index.php/islam/kuran-i-hadis/5228-meleki-u-islamu-stvorenja-svjetlosti


Dok u hrišćanstvu imaju slobodnu volju, jer kako bi se drugačije Lucifer suprotstavio Bogu.

"I posta rat na nebu. Mihailo i anđeli Njegovi udariše na aždahu, i bi se aždaha i anđeli njeni."
"I ne nadvladaše, i više im se ne nađe mesta na nebu."
" I zbačena bi aždaha velika, stara zmija, koja se zove đavo i sotona, koja vara sav vasioni svet, i zbačena bi na zemlju, i anđeli njeni zbačeni biše s njom."
(Otkrovenje 12:7-9)

Tako, Angel jeste suština, obdarena umom, koja se postojano kreće, slobodna, bestelesna, koja služi Bogu, po blagodati primivši za svoju prirodu besmrće; samo jedini Tvorac zna oblik i određenje ove suštine. Bestelesnom i nematerijalnom ona se naziva u poređenju sa nama. Jer se sve u poređenju sa Bogom, jedinim nesravnjivim, pokazuje grubim i materijalnim, zato što je samo jedno Božanstvo u strogom smislu nematerijalno i bestelesno.
I tako, Angel je priroda razumna, obdarena umom i slobodnom voljom, koja se menja po želji, t.j. dobrovoljno izmenljiva. Jer sve što je stvoreno je i izmenjivo; samo je jedno to, što nije stvoreno, jeste neizmenjivo, a sve razumno obdareno je slobodnom voljom. I tako, Anđelska priroda, kao razumna, obdarena je umom, ima slobodu, a kao stvorena – izmenjiva je, ima vlast i prebiva i preuspeva u dobru i uklanja se od zla.
Sveti Jovan Damaskin ("Tačno izloženje Pravoslavne Vere", knjiga 2; glava 3)

mada i ovde su aseksualni:
"Jer o vaskrsenju niti će se ženiti ni udavati; nego su kao anđeli Božji na nebu."(Matej 22:30)

Pa dobro, posto moje verovanje nije u potpunosti hriscansko, ali mnogo vise tezi k njemu nego islamu, govorim iz tog aspekta, kako Hriscani misle i vide sve to... :)
 
Pa dobro, posto moje verovanje nije u potpunosti hriscansko, ali mnogo vise tezi k njemu nego islamu, govorim iz tog aspekta, kako Hriscani misle i vide sve to... :)
Dobro, ja nisam vernik ni jedne abrahamske religije... govorim iz "neutralne" pozicije.

U Kur'anu postoji Sura pod nazivom Džini(Al-Ginn), ajeti 1-7 govore:

1. Reci: ”Meni je objavljeno da je nekoliko džina prisluškivalo i reklo: ’Mi smo, doista Kur’an, koji izaziva divljenje, slušali,
2. koji na pravi put upućuje - i mi smo u nj povjerovali i više nikoga nećemo Gospodaru našem ravnim smatrati’,
3. a On nije - neka uzvišeno bude dostojanstvo Gospodara našeg! - uzeo sebi ni druge ni djeteta;
4. jedan naš bezumnik je o Allahu laži govorio,
5. a mi smo mislili da ni ljudi ni džini o Allahu laži ne govore;
6. i bilo je ljudi koji su pomoć od džina tražili, pa su im tako obijest povećali;
7. i oni misle, kao što i vi mislite, da Allah nikoga neće oživiti;

izvor: http://www.bhmed.org/islam/musaf/72.htm


P.S. ova bi se tema trebala preimenovati sa "Džinovi" u "Džini"
Jer Džinovi je naziv za koji koristimo za gorostasa bića, koji jeste doša preko Turaka i islama, ali ga mi koristimo u drugačijem značenju.
 
Dobro, ja nisam vernik ni jedne abrahamske religije... govorim iz "neutralne" pozicije.

U Kur'anu postoji Sura pod nazivom Džini(Al-Ginn), ajeti 1-7 govore:

1. Reci: ”Meni je objavljeno da je nekoliko džina prisluškivalo i reklo: ’Mi smo, doista Kur’an, koji izaziva divljenje, slušali,
2. koji na pravi put upućuje - i mi smo u nj povjerovali i više nikoga nećemo Gospodaru našem ravnim smatrati’,
3. a On nije - neka uzvišeno bude dostojanstvo Gospodara našeg! - uzeo sebi ni druge ni djeteta;
4. jedan naš bezumnik je o Allahu laži govorio,
5. a mi smo mislili da ni ljudi ni džini o Allahu laži ne govore;
6. i bilo je ljudi koji su pomoć od džina tražili, pa su im tako obijest povećali;
7. i oni misle, kao što i vi mislite, da Allah nikoga neće oživiti;

izvor: http://www.bhmed.org/islam/musaf/72.htm


P.S. ova bi se tema trebala preimenovati sa "Džinovi" u "Džini"
Jer Džinovi je naziv za koji koristimo za gorostasa bića, koji jeste doša preko Turaka i islama, ali ga mi koristimo u drugačijem značenju.

mogli bi u zagradi da stavimo, jer na srpskom se izgovara Dzinovi, tako da nema smisla menjati nazi... ;)
 

Back
Top