Horoskopi planetarnih povrataka

Elle

Elita
Poruka
15.315
Kao što i sam naziv kaže, to su karte izrađene za tačan trenutak kada se određena planeta u tranzitu vraća tačno na svoju natalnu poziciju.

Od planetarnih povrataka najpoznatije su i najviše u upotrebi karte solarnih i lunarnih povrataka - većina vas je upoznata sa tim tehnikama tako da ako i niste koristili karte povrataka drugih planeta, lako je na osnovu njih shvatiti osnovne principe računanja i tumačenja, i primeniti ih, umesto na Sunce i Mesec, na neku drugu planetu.

Pošto teme o solarima već postoje (SOLARNI POVRATAK - DA ILI NE, SOLARNI POVRATAK i Solarni horoskop) predlažem da se na ovoj temi ne bavimo njima, već povratcima ostalih planeta.

Uglavnom, njihovo tumačenje i nije neka velika filozofija :D ukoliko se naravno poznaju osnovni astrološki principi, kao i osnove tumačenja solarnih horoskopa (kao što rekoh, oni su najpoznatiji pa zato pravim paralelu s njima).

Osnovno je da se karte povrataka određenih planeta odnose na način ispoljavanja energije određene planete (ako je Venerin povratak - Venere i sl.) u određenom periodu (njegova dužina zavisi od ciklusa te planete - za pomenutu Veneru to je oko godinu dana; za Saturna, na primer, je oko 28-29 godina a za Jupitera oko 12 godina). Druga vrlo bitna stvar je da, pored toga što govore o onoj oblasti života koju data planeta inače significira (na primer, Merkur - komunikacija i učenje; Venera - odnosi i ljubav itd.), treba obavezno uzeti u obzir i natalnu postavku te planete - kako i gde je položena i naročito čime vlada (kojim kućama i planetama) i to uključiti u tumačenje.

Uopšte uzevši, kao i kod svih prediktivnih tehnika, i ovde važi pravilo da se ove karte UVEK tumače u skladu sa natalnim horoskopom, a nikako odvojeno od njega (i naravno, za preciznije i detaljnije predikcije upoređuju se sa ostalim tehnikama predviđanja).

Ostali detalji u tumačenju su vrlo slični onome što je već navedeno o tumačenju solarnih povrataka - posmatraju se Ascendent i MC tog charta (znak, vladari i sl, i to se poredi sa natalom - u koju natalnu kuću padaju, i obrnuto, gde padaju uglovi natala u ovim kartama); zatim je vrlo bitno gde je i kako položena planeta čiji povratak posmatramo (za Merkurov povratak - Merkur i sl.) i uopšte bitni su svi oni principi koji inače važe u astrološkim tumačenjima - naglašenost kuća, znakova, ugaone planete itd. Takođe, jako je važno poklapanje (odnosno konjunkcije) uglova i planeta u ovim kartama sa natalnim, pošto se time direktno aktiviraju natalne pozicije.

Koliko sam videla, na astro.com-u ne postoji opcija izračunavanja ovih chartova, ali postoji u skoro svim ozbiljnijim programima (sigurna sam za WinStar i Kepler). "Ručno" računanje ne bih preporučila jer je potrebna velika preciznost (radi se o minutama i sekundama) tako da je samim tim veća verovatnoća da se pogreši u računu.
 
Ja sam na astro.com uradila tu kartu tako sto sam sama namestila datum i vreme kada ce saturn ponovo biti na tacki gde je i u mom natalu. U natalu je na 28 00 03 vage i tako sam ga namestila da bude u tranzitu. A to ce biti mislim 18. spetembra 2012. Da l da postavljam kartu?
 
Ok Elle, da li je dovoljno uraditi natalnu katru za datum kada se tacno ocekuje da se planeta vrati na svoju natalnu poziciju? Ili je taj trenutak nemoguće odrediti? I da li to uopšte ima veze sa povratkom saturna i ostalih planeta...
Kao što već rekoh,
"Ručno" računanje ne bih preporučila jer je potrebna velika preciznost (radi se o minutama i sekundama) tako da je samim tim veća verovatnoća da se pogreši u računu.
odnosno, ne kažem da nije moguće ali je potrebno biti jaaaako precizan i oprezan. :) i zato je bolje držati se programa, sigurnije je.
A uz to da dodam (što je vrlo bitno) da se dešava da planeta u tom periodu bude retrogradna i da u tranzitu nekoliko puta pređe preko natalne pozicije, tako da računanjem "peške" možete uzeti momenat koji uopšte nije pravi.

U stvari, ovo je sad možda malo komplikovanje nekima koji ovo do sada nisu koristili ali kad sam već proširila temu da objasnim do kraja - različiti astrolozi koriste različite tehnike. Neki uzimaju da je validna ona karta povratka za momenat kada planeta prvi put pređe preko natalne (to i ja koristim, nekako mi je najlogičnije), dok sam u knjizi "Tumačenje solarnog i lunarnog povratka" (ima poglavlje o povratcima drugih planeta; autorke Bebs Kirbi i Dženi Stabs) pročitala da one uzimaju u obzir svaku kartu ponaosob, za svaki taj momenat kada se desi povratak.
 
Uradila sam vam karte Saturnovog povratka u WinStar-u (isto ispadne i u Kepleru) pa uporedite s vašim računanjima, a imate i podatke pa možete da poredite s natalom (kao uporedni) :)

Za mesto sam stavila Beograd ali čisto da znate da se inače, kao i kod solara stavlja mesto u kom se u tom momentu nalazite.

Ovo je za Nevenu

2e3anti.jpg
 
Mozda je najbitniji prvi prelazak odnosno povratak, pa onda se svaki sledeci put ponavlja situacija pa je blazi efekat. Ali se slazem da je bi trebalo gledati svaki, zavisno od toga koliko je vremenski udaljen od sada, ako se desava za 15 godina meni je to nebulozno za gledati i tumaciti (naravno preterujem sa cifrom)
Ja sam razumela da si mislila na rukom, kao rukom bez kompjutera... Hm ok... ovaj natal izgleda prilicno surovo sto se mene tice ako se situacija tumaci kao klasicno tumacnje horoskopa! Bljak...teska depresija! Kako vama izgleda i sta bi trebalo da znaci?
Za Bojanu meni ne izgleda tako strasno, vise se mozda odnosi na neke ljubavne teme i emocije kako je to kod rakova i inace uvek kljucna zivotna tacka!!
 
Poslednja izmena:
Mozda je najbitniji prvi prelazak odnosno povratak, pa onda se svaki sledeci put ponavlja situacija pa je blazi efekat. Ali se slazem da je bi trebalo gledati svaki, zavisno od toga koliko je vremenski udaljen od sada, ako se desava za 15 godina meni je to nebulozno za gledati i tumaciti (naravno preterujem sa cifrom)
Ne, nisam na to mislila ... mislila sam na primer na sledeću situaciju, uzmimo povratak Saturna - Saturn je u tom periodu kada se kreće oko natalne pozicije retrogradan, i u roku od par meseci on će recimo 3 puta preći preko natalne pozicije (dva puta u direktnom i jednom u retro hodu, između ta dva). Za svaki od tih momenata bi trebalo raditi kartu, koja važi od tog do onog sledećeg momenta. Dakle, one prve dve karte bi pokrivale period od par meseci a ona poslednja bi važila narednih 28-29 godina, koliko već iznosi Saturnov ciklus. Je l' sad jasnije? :)

Ja sam razumela da si mislila na rukom, kao rukom bez kompjutera... Hm ok...
ovaj natal izgleda prilicno surovo sto se mene tice ako se situacija tumaci kao klasicno tumacnje horoskopa! Bljak...teska depresija! Kako vama izgleda i sta bi trebalo da znaci?
Za Bojanu meni ne izgleda tako strasno, vise se mozda odnosi na neke ljubavne teme i emocije kako je to kod rakova i inace uvek kljucna zivotna tacka!!
Ja sam napravila zabunu, pogrešno sam se izrazila očigledno ...
A što se tiče tumačenja rekoh već u uvodnom postu da je obavezno tumačiti ovu kartu uz natal. Dakle, OK je pogledati kako stoje stvari u toj karti ali je najbitnije kakvih poklapanja ima sa natalnom kartom - i što se tiče događaja koje opisuju i što se tiče uporednih aspekata.

Kod tebe je u ovoj karti ključna konjunkcija Saturna, Merkura i Sunca iz više razloga - Merkur je vladar Asc-a te karte, Saturn je sam po sebi važan jer je karta njegovog povratka u pitanju (a i natalno ti je vladar Asc-a, svakako bismo ga posmatrali) a Sunce je ovde vladar 12. kuće što je ponavljanje aspekta iz tvog natala gde isto imaš vladara Ascendenta u konjunkciji sa vladarem 12.
Vladar Asc-a ove karte je takođe u konjunkciji sa vladarem 5. pa je i to polje naglašeno, a sličnu situaciju imaš i u natalu samo preko dispozicije - vladar Asc-a je u konjunkciji sa dispozitorom vladara 5. kuće (Merkur u Strelcu), Jupiterom.
Dakle, na to otprilike mislim kada kažem da treba porediti natal sa ovom kartom, tačnije ovo je uočavanje sličnosti između njih i stvari koje se ponavljaju.
Obavezno treba kao što rekoh da gledaš i njihov uporedni (konjunkcije pre svega).

p.s I sta u ovom stelijumu kod mene sa,me, i su znaci fortuna?? Jel ona uopste benefik ili joj se ne zna orijentacija!
Benefična je uglavnom (samo je pitanje u kojoj meri) a arapske tačke nisam baš mnogo gledala u ovakvim, pomoćnim kartama tako da ne znam koliku im važnost ovde treba pridavati. Uvek je bitnije ono što je u natalu, to je sigurno, pa ako i u tom pogledu postoji sličnost (i ponavljanje) može da bude pokazatelj za nešto ... ali samo po sebi, ne znam, nisam sigurna :)
 
Poslednja izmena:
Sto se tice vraćanja i vise puta prelaska saturna preko natalnog to sam tako i shvatila ;)
A sto se tice ovog mog stelijuma onda mozda i nije tako strasna ako se tako gleda... mada je nekako poruka mix losih i dobrih stvari... Ostaje da vidimo ;)
Valjda ce biti jos ljudi pa da uvezbamo ovu tehniku malo ....
 
Ono sto mi prvo upada u oci je to da se saturn vrti oko 7. polja u natalu a i u saturnovoj karti vladar je 7. polja. Zatim u obe karte pluton je na dc-u. Mesec je u 8. kuci u obe. Jupiter je u kvadratu sa venerom u obe. Neptun je u 9. u obe. Jupiter i sunce su u trigonu u obe.... E sad to valjda treba povezati....

Saturn je u natalu na dc-u u 7. a u drugoj karti je u 5. kuci a vlkadar je 7. sto znaci da ce se verovatno u vreme povratka desavati neke stvari i dogadjaji vezani za moj odnos sa drugim ljudima odnosno na ljubavnom planu (veza, brak). E sad.. posto su u nekim meni poznatim slucajevima u vreme saturnovog povratka neki ljudi raskidali veze a drugi ulazili u brakove ili ozbiljne veze, bas me zanima kako da vidim sta li ce ovo meni vezano za 5. i 7. kucu biti.

Asc je rak ciji je vladar otisao u konjukciju sa venerom koja je opet vladar ovog saturna.... Eto opet i tu ljubav i saturn...
 
Iz mog iskustva Bojana nekada taj tranzit za zenu znaci i trudnoca :D Tako da se i ja mislim da li cu do oktobra upoznati nekog na brzaka se udati i zatrudneti hehe Ppp daleko bilo....
Ali ozbiljno tebi nesto sve mirise na ljubav. A kazi mi jesi ti imala neke duge veze u proslosti? Bilo bi cudno za raka da nisi... ali ti nije bas bilo zabavno ako jesi... Ne znam da li ti je neko to vec rekao ali mozda najbolje da insistiras na ovom 5 polju i slobodi odnosno da budes "neudata". U vezi naravno samo neudata.
 
Da do sada sam imala 3 duge veze. Trenutno sam u jednoj koja traje vec duuugo ali nije sve bajno i sjajno. Meni ovo mirise na ljubav ali ne bas u pozitivnom smislu.
Zelim brak i decu, ali vidim da mi to bas i nije najsjajnije u natalu postavljeno.... U stvari meni potpis nista ne znaci ali nesto vanbracno sa decom i puno ljubavi bi mi dobro doslo.
 
Pa da ali vidis tu je jedna caka koju ja nekako na kapiram.... u stvari kapiram al nekako ne mogu da odvojim, sta je u horoskopu vanbracno? Zajednicko zivljenje, deca... al bez potpisa..... Ili je vanbracno u smislu imala sam nekog imamo decu pa su ta deca vanbracna a mi vise nismo zajedno... ako me uopste neko shvata.... :lol:
Onaj tvoj post sam razumela kao: budi u vezama al sto kracim, duge ti ne odgovaraju, nikako brak, i vanbracna deca dodjose na kraju.... jooooj jadna li sam ja racica :sad2: ... sve ono suprotno od moje prirode....
Al sta ces!!! :manikir:

NIsam rekla da mi polje dece ne stoji dobro, naprotiv, nego ceisto spomenuh decu jer idu uz brak i ljubav, a to polje smo opleli ovde (pobegli sa teme :mrgreen: ).
 
Meni se saturnov povratak definitivno zakaciti 7. polje jer se povratak desava na dc-u gde imam natalno konjukciji sa0pl. A pl je i suvladar 7. polja. E pa posto nisam u braku a male su sanse da ce se uskoro i desiti jel to znaci da onda taj saturnov povratak necu ni osetiti obzirom da mi pogadja polje gde se nista ne desava?
 
jel to znaci da onda taj saturnov povratak necu ni osetiti obzirom da mi pogadja polje gde se nista ne desava?
:lol: Ne, naravno.

7. polje nije samo brak ;) To kao prvo. Dakle, može biti bilo kakva veza, bitniji odnos, i uopšte dešavanja na tom planu.
Kao drugo, Saturnov povratak je isuviše bitan stvar za svakog (a pogotovo za nekog kao što si ti ko ima naglašenog Saturna - na uglu) da se ne bi osetio.
 

Back
Top