Nepeta cataria

To je takozvana mačja trava..:D
Ima jak miris koji rasteruje mušice i komarce...
Nekad su naši stari sušili tu travku, inače je grmasta biljka...i naveče je zapale malo
u pepeljari ili tacnici i komarcima ni traga..:lol:..a i koristi se za spravljanje čaja koji navodno
ublažava glavobolju...
E sad..pretpostavljam da si nešto čuo o listu te trave...razočaraću te...
u tome nema ni malo istine..;)
 
Čitala sam da se nepeta cataria ili macina trava,
koristi za smirivanje, kao i valeriana. Suši se i
pije kao čaj.
Na forumima vidim da su je koristili kod
zatrudnjivanja!!! Koliko su te reference
pouzdane, neznam....
 
Hvala na odgovorima!

E sad..pretpostavljam da si nešto čuo o listu te trave...razočaraću te...
u tome nema ni malo istine..;)

Čuo sam da čaj od lista deluje kao sedativ? Ima li istine u tome?
Voleo bih da je probam...

A da li je ima u prirodi kod nas? Navodno raste u centralnoj Evropi i Aziji...
Sada cveta menta (nana) i meni ona izgleda isto, nije lako razlikovati ih....
 
292xpom.jpg

Našla sam sliku biljke nepeta cataria, ovo je snimljeno u okolini Zagreba,
znači moglo b i i kod nas....Kažu da je ima po botaničkim baštama.
 
Danas sam nabavio kesicu ove biljke od jedne travarke. Zove je Macina trava. Drugi naziv - Očajnica. WTH?!
Reče mi da je najviše uzimaju nerotkinje, navodno tu pomaže....

No, meni je bitna jedino kao sedativ. Problem je što sam nabavio isitnjenu CELU biljku, dakle i cvet i stablo i list, da li je to problem? Ne znam kakvi su efekti cveta?

Takođe, stupio sam u kontakte sa jednom ženom koja tvrdi da je ima živu, u saksijama, otićiću ovih dana do nje.

p.s. da li neko pušio ovu travu, ili je navodno njen to get high potencijal urbana legenda?
 
Ljudi, pripremio sam si čaj i upravo ga konzumiram uz knjigu o bilju, i tamo saznajem da sam se zeznuo, naiđoh u knjizi na Valeriana ili Macina trava.... Dakle, biljka koju ispijam sada nije Nepeta cataria..........
već
 
Danas sam nabavio kesicu ove biljke od jedne travarke. Zove je Macina trava. Drugi naziv - Očajnica. WTH?!
Reče mi da je najviše uzimaju nerotkinje, navodno tu pomaže....

No, meni je bitna jedino kao sedativ. Problem je što sam nabavio isitnjenu CELU biljku, dakle i cvet i stablo i list, da li je to problem? Ne znam kakvi su efekti cveta?

Takođe, stupio sam u kontakte sa jednom ženom koja tvrdi da je ima živu, u saksijama, otićiću ovih dana do nje.

p.s. da li neko pušio ovu travu, ili je navodno njen to get high potencijal urbana legenda?

Istini za volju, nekad je jesu sušili i zavijali...ali nema ona tu vrstu dejstva...
 

Back
Top