Nezasluženo poštovanje

Fixa

Veoma poznat
Poruka
12.766
uvreženo je mišljenje, koje gotovo svako u našem društvu prihvata, ne izuzimajući ni one koji nisu religiozni, kako su pobožni naročito osetljivi na uvredu pobožnosti te bi je trebalo zaštititi nenormalno debelim zidom poštovanja, sasvim drugačijim od poštovanja koje bi ma koje ljudsko biće trebalo da ukaže ostalima.

u osnovi religije nalaze se izvesne ideje koje nazivamo svetim ili tako nekako. to znači sledeće: "evo zamisli ili pojma o kome ne smete da kažete ništa loše - ne smete! zašto? zato što ne smete.

ako neko glasa za stranku čiju politiku ne odobravate, slobodno o tome raspravljajte do mile volje, svako će imati svoje argumente, ali niko zbog toga neće biti pogođen. ukoliko neko smatra da bi poreze trebalo povećati ili smanjiti, možete slobodno da iznesete mišljenje o tome.

ali ako kojim slučajem neko izjavi na crveno slovo ne smem da pomeram prekidač za svetlo, vi treba da kažete "to poštujem"

zbog čega imate pravo na slobodan dan kada vam je slava, a nemate pravo na isti kada vam je rođendan?

zbog čega su verski poglavari privilegovani da na primer je ekstremno uvredljivo i čak zakonom zabranjeno u nekim zemljama da se od njih prave karikature, dok su karikature naučnika, predsednika, umetnika sasvim normalna i uobičajena pojava?

zbog čega vi mislite da je tako? po čemu je religija tako posebna pa joj ukazujemo takvo jedinstveno povlašćeno poštovanje?
 
Na jednoj drugoj temi si napisao da si radikalni ateista.
Postovećivanjem jedne veroispovesti ili jedne religije, sa pojmom religije u opštem slučaju, jasno si dokazao svoju orijentaciju. :thumbdown:
Pretpostavljam da te ne zanima to što tvoja generalizacija nije tačna, ali si do sada bar bio bar iskren, za razliku od ostalih koji dele tvoje opredeljenje.
 
Meni je razumljivo ovako naporano i nametljivo ponasanje pre svega engleskih, a potom i americkih ateista, jer oni ljudi nikad nisu ziveli u sistemu koji je u osnovi ateisticki i imaju potrebu da dopru do svojih sunarodnika i da im objasne svoje stavove.
Ateisti koji kod nas agresivno nastupaju, kopirajuci engleze samo bude secanje na partizanske komesare i famozne izjave tipa:
"Bog vise ne postoji!", "Kako to?!", "Rekli na sastanku!"
zato nemoj da se cudite sto izazivate otpor kod sagovornika.
 
pff. ni jedan ni drugi nije odgovorio na temu.. prvi kaže kako neke religije ne iziskuju dužno poštovanje, ja stvarno ne znam koja bi to bila, čak i da ima takvih jasno je da se ovde radi o najjačim religijama i strujama. drugi pak uvodi u priču nekakve partizane i engleske aetiste, i kroz anegdotu pokušao da zaobiđe odgovor na temu zašto je religija povlašćena.

ajmo dalje,
očekujem argumente.
 
pff. ni jedan ni drugi nije odgovorio na temu.. prvi kaže kako neke religije ne iziskuju dužno poštovanje, ja stvarno ne znam koja bi to bila, čak i da ima takvih jasno je da se ovde radi o najjačim religijama i strujama. drugi pak uvodi u priču nekakve partizane i engleske aetiste, i kroz anegdotu pokušao da zaobiđe odgovor na temu zašto je religija povlašćena.

ajmo dalje,
očekujem argumente.

Ne samo da ne zaobilazim temu, vec ti kroz konkretan primer pokazujem da na ovim prostorima religija vec dugo nema postovanje o kome ti pricas. Sto ce reci da si zrtva predrasuda i propagande. ;)
 
hoćeš da kažeš kako deca u školi i zaposleni u firmama mogu bez problema da dobiju slobodni dan za rođendan, baš kao što bi dobili za slavu? ili da ne postoji poštovanje i kritika drugih kad neko radi na crveno slovo. ili da corax može da nacrta karikaturu patrijarha irineja i da je stavi među one sa tadićem i da to ne izazove skandal?
 
hoćeš da kažeš kako deca u školi i zaposleni u firmama mogu bez problema da dobiju slobodni dan za rođendan, baš kao što bi dobili za slavu?
Ovo je stvar drustvenog dogovora, tacnije politike, a ne vere i odrazava trenutno stanje u drzavi u kojoj ima vise vernika nego nevernika.
ili da ne postoji poštovanje i kritika drugih kad neko radi na crveno slovo.
Koliko znam, sve firme, rade na crveno slovo i nikome nije zabranjeno da radi na crveno slovo, osim ako konkretan datum u isto vreme nije i drzavni praznik, sto ce reci da je drzava starija od crkve.

ili da corax može da nacrta karikaturu patrijarha irineja i da je stavi među one sa tadićem i da to ne izazove skandal?

Ti u stvari zelis pravo da ismevas religiju, a ne da je kritikujes, zar ne? :think:
O crkvi se pise nasiroko i veoma uvredljivo, pocev od aluzija da su svetenici pedofili, pa do realnih malverzacija koje su neki popovi radili, tako da prica o nekoj posebnoj zastiti religije ne pije vodu.
 
pa nije stvar društvenog dogovora, jer kad nekog pitaš za slobodan dan za slavu bezpogovorno se odgovara sa da ili ne (kontrolnog, posla radi), dok na pitanje za slobodan dan za rođendan dobiješ kontrapitanje, a šta će ti. zašto uopšte nekom treba slobodan dan za rođendan. kapiraš.

nisam mislio na firme i crveno slovo, nego na pojedince. bezpogovorno se poštuje ako komšinica neće da ti zakrpi pantole zato što je crveno slovo, ali ako isto tako odbije da ti zakrpi pantole zato što npr. gleda sve epizode simpsonova koje je skinula sa neta, odma kreće ljutnja.

svejedno, zašto je ismejavanje političara, naučnika, umetnika i dr. ljudi prihvatljivo; a vernici se posebno nađu uvređenim kad bi se to radilo o patrijarhu. ne pije vodu da hoćeš da mi objasniš kako kod nas postoji ista doza poštovanja svih javnih ličnosti i patrijarha.
 
pa nije stvar društvenog dogovora, jer kad nekog pitaš za slobodan dan za slavu bezpogovorno se odgovara sa da ili ne (kontrolnog, posla radi), dok na pitanje za slobodan dan za rođendan dobiješ kontrapitanje, a šta će ti. zašto uopšte nekom treba slobodan dan za rođendan. kapiraš.
Verovatno zato sto za slavu imas pravo na slobodan dan, a to je posledica drustvenog dogovora, tacnije politike.

nisam mislio na firme i crveno slovo, nego na pojedince. bezpogovorno se poštuje ako komšinica neće da ti zakrpi pantole zato što je crveno slovo, ali ako isto tako odbije da ti zakrpi pantole zato što npr. gleda sve epizode simpsonova koje je skinula sa neta, odma kreće ljutnja.
Prvo da razgranicimo neke stvari.
Ogroman broj ljudi radi na crveno slovo u firmama, tako da opsta zabrana ne postoji, kao sto je recimo Sabath za jevreje.
Pojedinci sami biraju sta ce da postuju, a sta nece. Tebi je mozda strasnije da te neko uznemirava dok gledas simpsonove, nekome da ga teras da krpi na crveno slovo. Tako da ti ustvari zelis da nametnes svoje misljenje drugima. ;)
svejedno, zašto je ismejavanje političara, naučnika, umetnika i dr. ljudi prihvatljivo; a vernici se posebno nađu uvređenim kad bi se to radilo o patrijarhu. ne pije vodu da hoćeš da mi objasniš kako kod nas postoji ista doza poštovanja svih javnih ličnosti i patrijarha

Vidis, u tome se razlikujemo, ja ne mislim da je ismevanje prihvatljivo. Smatram da niko nije iznad kritike, ali i da postoji veoma tanka granica izmedju izmedju ismevanja i sale.
I cisto da vidis da postoje i karikature na racun crkve, ova se zove "patrijarh pobeze":
patrijarh%20pobeze%20%5B320x200%5D.jpg

I
0104_ocp_w380_h300.jpg
 
ti mi opet pričaš o opštoj zabrani i dogovoru, a ja mislim na pojedince i o tome šta je običaj kod pojedinaca. ljudi ne pitaju šta će ti slobodan dan za rođendan zato što je dogovoreno da se uzimaju slave, već zato što ne shvataju zašto bi uopšte nekom trebao slobodan dan za rođendan. oko slave nema dileme, a oko rođendana ima.

naravno da pojedinci sami biraju šta će da poštuju, nisam ja to rekao. pitao sam lepo, zašto bezpogovorno ljudi uvažavaju da neko ne krpi pantalone na crveno slovo, ali kad neko isto to ne bi uradio zbog tih simpsonova nastaje ljutnja. bezrezerve se prihvata i poštuje crveno slovo, nema ljutiš; a sve drugo izaziva neku vrstu ljutnje i uvrede što nije htela da ti krpi zbog tamo nekih simpsonova.

za te coraxove karikature nisam znao, ali sam recimo znao za izložbu biljane cincarević kojoj je policija isprve zabranila da održi izložbu, ali su na kraju dozvolili.
 
ti mi opet pričaš o opštoj zabrani i dogovoru, a ja mislim na pojedince i o tome šta je običaj kod pojedinaca. ljudi ne pitaju šta će ti slobodan dan za rođendan zato što je dogovoreno da se uzimaju slave, već zato što ne shvataju zašto bi uopšte nekom trebao slobodan dan za rođendan. oko slave nema dileme, a oko rođendana ima.

U Srbiji se vodi da ima 85% pravoslavaca, vecina njih slavi slavu.
Slava je veliki posao, ako si nekad bio na slavi ili si je spremao, valjda znas koliko truda u to ulazi.
Sa druge strane kod nas je uobicajeno slaviti rodjendane do recimo 25, ova granica je proizvoljna gde zelim da kazem da mladi slave rodjendane, dok se kasnije sa tim prestaje ili postaje simbolicno. Npr. Brat kad je slavio slavu, spremao je tri jela, a kad je slavio rodjendan ispekao je 4 pice i kupio malo pica i bilo mu je 3x manje gostiju.
Iz ovoga ti je valjda jasno da je ljudima potrebniji slobodan dan za slavu, nego za rodjendan i da te svako razume, jer je verovatno da je i sam kroz to prosao. Sa druge strane svi te pitaju za rodjendan, jer veliko slavlje nije uobicajeno.
naravno da pojedinci sami biraju šta će da poštuju, nisam ja to rekao. pitao sam lepo, zašto bezpogovorno ljudi uvažavaju da neko ne krpi pantalone na crveno slovo, ali kad neko isto to ne bi uradio zbog tih simpsonova nastaje ljutnja. bezrezerve se prihvata i poštuje crveno slovo, nema ljutiš; a sve drugo izaziva neku vrstu ljutnje i uvrede što nije htela da ti krpi zbog tamo nekih simpsonova.
Prvo mi nije jasno kako moze neko da se ljuti na komsinicu koja nece nesto uradi iz bilo kog razloga, ali posto insistiras na ovome, zato sto vecina ljudi deli slicno misljenje, da se to ne treba raditi, slicno ti je i sa spanskim serijama, sasvim je prihvatljiv izgovor da zena nesto ne uradi, ako je spanska serija na televiziji. ;)
I opet moram da naglasim, ne postoji javna zabrana, svaki pojedinac odlucuje, tako da prica o tome nije tabu, da jeste nigde se ne bi radilo za crveno slovo, kao sto je bio obicaj ranije.
za te coraxove karikature nisam znao, ali sam recimo znao za izložbu biljane cincarević kojoj je policija isprve zabranila da održi izložbu, ali su na kraju dozvolili.
Politika.
 
uvreženo je mišljenje, koje gotovo svako u našem društvu prihvata, ne izuzimajući ni one koji nisu religiozni, kako su pobožni naročito osetljivi na uvredu pobožnosti te bi je trebalo zaštititi nenormalno debelim zidom poštovanja, sasvim drugačijim od poštovanja koje bi ma koje ljudsko biće trebalo da ukaže ostalima.

u osnovi religije nalaze se izvesne ideje koje nazivamo svetim ili tako nekako. to znači sledeće: "evo zamisli ili pojma o kome ne smete da kažete ništa loše - ne smete! zašto? zato što ne smete.

ako neko glasa za stranku čiju politiku ne odobravate, slobodno o tome raspravljajte do mile volje, svako će imati svoje argumente, ali niko zbog toga neće biti pogođen. ukoliko neko smatra da bi poreze trebalo povećati ili smanjiti, možete slobodno da iznesete mišljenje o tome.

ali ako kojim slučajem neko izjavi na crveno slovo ne smem da pomeram prekidač za svetlo, vi treba da kažete "to poštujem"

zbog čega imate pravo na slobodan dan kada vam je slava, a nemate pravo na isti kada vam je rođendan?

zbog čega su verski poglavari privilegovani da na primer je ekstremno uvredljivo i čak zakonom zabranjeno u nekim zemljama da se od njih prave karikature, dok su karikature naučnika, predsednika, umetnika sasvim normalna i uobičajena pojava?

zbog čega vi mislite da je tako? po čemu je religija tako posebna pa joj ukazujemo takvo jedinstveno povlašćeno poštovanje?

zato što još nije prevaziđena
tj.
u proseku, čovek je i dalje bliži majmunu nego čoveku u užem smislu
 
Mozes da mislis, ali nemas argumente za svoje misljenje. To o cemu ti pricas je postojalo pre dolaska komunista, sada mozes da govoris o cemu hoces, cak i da se rugas crkvi bez posledica.

pa nije tačno. evo samo na ovom forumu u pravilniku stoji da ne možeš da se rugaš crkvi bez posledica :lol:

i ne mislim da je pitanje slave i rođendana stvar dogovora i običaja, već stvar što se slava bezpogovorno poštuje i ne dovodi u pitanje; baš kao i većina postupaka ljudi, sve dok se pozivaju na veru i crkvu, dotle se njihovi postupci ne dovode u pitanje. tvoji argumenti me nisu ubedili da vera i crkva uživa jednako poštovanje kao i sve ostalo.
 
pa nije tačno. evo samo na ovom forumu u pravilniku stoji da ne možeš da se rugaš crkvi bez posledica :lol:
Moguce je da ti ne citas ovaj forum. ;)
i ne mislim da je pitanje slave i rođendana stvar dogovora i običaja, već stvar što se slava bezpogovorno poštuje i ne dovodi u pitanje; baš kao i većina postupaka ljudi, sve dok se pozivaju na veru i crkvu, dotle se njihovi postupci ne dovode u pitanje. tvoji argumenti me nisu ubedili da vera i crkva uživa jednako poštovanje kao i sve ostalo.

Kako se slava ne dovodi u pitanje, zar ti to ne cinis sad, zar to ne cine stotine drugih ateista, zar nismo prosli kroz period, gde se na slavljenje slave gledalo sa podsmehom.
I pored toga ljudi biraju da slave slavu i pritom te niko ne prisiljava da ti moras slavis slavu.

Druga bitna stvar, njihovi postupci se ne dovode u pitanje od strane vernika ista religije, pripadnici drugih religija i ateisti otvoreno kritikuju.

Treca, postovanje o kome ti govoris vise ne postoji, postojalo je do dolaska komunista. U ponekim selima u kojima se jos uvek cuvaju stari obicaji, retko ko ce raditi bilo sta na crveno slovo.
 
to što se na slave gledalo sa podsmehom je bilo komunističko naređenje i to nema veze sa suštinom ljudskog odnosa prema poštovanju vere i postupaka pozivajući se na veru. ono što je evidento, jeste da je to umnogome omekšalo u odnosu na ranije decenije i srednji vek i to ne zahvaljujući komunistima (samo), već globalnom emancipacijom ljudi. ali mene neinteresuje to, mene interesuje suština takve pojave.
 
to što se na slave gledalo sa podsmehom je bilo komunističko naređenje i to nema veze sa suštinom ljudskog odnosa prema poštovanju vere i postupaka pozivajući se na veru. ono što je evidento, jeste da je to umnogome omekšalo u odnosu na ranije decenije i srednji vek i to ne zahvaljujući komunistima (samo), već globalnom emancipacijom ljudi. ali mene neinteresuje to, mene interesuje suština takve pojave.

Mislim da je neumesno reci da je svima naredjeno, bilo je iskrenih ateista koji nisu verovali u Boga i nasiroko su pisali o tome.

Ok, znaci slazes se da kao drustvo ne pokazujemo znake nezasluzenog postovanja o kome govoris?

Tvoje pitanje se onda svodi na to zasto je vernik vernik, a ne ateista, slicno desetinama (mozda stotinama) ateistickih tema na ovom forumu, sa ciljem promocije tvoga nacina razmisljanja. :confused:
 
Zato što je religioznost pre svega emotivno pitanje.

Argumentima možeš političara da nateraš u bes, ali vernika možeš i u plač, očaj, jer mu diraš u smisao postojanja. Otud svaki tvrdi vernik oko sebe gradi zid od "argumenata" koje, sa sve usiljenim osmesima, vrti kao vergl kada god ga zavrtiš.

Šta to praktično znači - to znači da kada kreneš sa logičkim paradoksima (kojih je vera u bogove prepuna) oni panično vade knige, sveta pisma isl.


Kao krajnji argument za održavanje sopstvene ugodne zablude (jer je religija prijatan anestetik za sve strahove) su rečenice "tako je bog hteo" ili još smešnije "čudni su putevi božji".

Ne zna se koji od ova dva "argumenta" više vređa ljudsku inteligenciju.

Upravo zbog tog vređanja ljudske inteligencije religiju ne treba poštovati i treba je ismevati gde god je to moguće. Vernici sami nastoje da se razlikuju od životinja i osećaju se kao nekakvi božji miljenici koje je evolucija zaobišla (u odnosu na recimo dinosauruse), ali kada ih ubaciš u "neživotinjsku" ili da kažemo ljudsku logiku, oni se gube i ponašaju upravo kao neke vrste primata.

Treba napomenuti da je "poštovanje" vernika odobravano i od države, kao sistema koji je često prihvatao sve oblike forsiranja poslušnosti kod građana, o sretnom braku sa crkvom da i ne govorimo..

Da zaklkjučim:

Zašto je neophodno religiju ismevati? Zato što zabrane, proganjanja, kažnjavanja isl daju suprotan efekat. Ljudi se vaspitavaju zabranama, dok su im dozvole često neinteresantne. Dete će uvek zanimati šta je u onoj fijoci koja je zaključana jer zba da tamo verovatno ima nešto specijalno. Da li će to biti tatin pištolj ili mamin vibrator, nije važno.
 
Mislim da je neumesno reci da je svima naredjeno, bilo je iskrenih ateista koji nisu verovali u Boga i nasiroko su pisali o tome.

Ok, znaci slazes se da kao drustvo ne pokazujemo znake nezasluzenog postovanja o kome govoris?

Tvoje pitanje se onda svodi na to zasto je vernik vernik, a ne ateista, slicno desetinama (mozda stotinama) ateistickih tema na ovom forumu, sa ciljem promocije tvoga nacina razmisljanja. :confused:


prvo nisam rekao svima, drugo ne zalažem se ni zašta, postavljam pitanja o tom fenomenu.
 

Back
Top