Prokletstvo srpskih tvrdjava

Kelt_od_Kapedunuma

Primećen član
Banovan
Poruka
555
Ovako, nacuo sam nesto o nekakvom prokletstvu zamaka i tvrdjava na tlu Srbije, pogotovo onih iz srednjovekovnog perioda. U Uzicu, gde ja zivim, nalazi se tvrdjava koju je podigao Nikola Altomanovic u 14. veku, a u kojoj su, navodno, pre nekih 50ak godina, 2 arheologa upala u stari bunar (koji se nalazi na vrhu tvrdjave), a zatim su komunisti taj bunar zatrpali, kako, navodno, niko vise ne bi upao u njega. Nakon toga nije ni bilo ozbiljnijih arheoloskih iskopavanja. E sad, ja cesto posecujem tvrdjavu, ali sam jednom, dok sam se peo na vrh (tada nikoga nije bilo u krugu od nekih 500 metara), cuo neodredjen i cudan zvuk kojji sada ne mogu da opisem, jer ga se ne secam. Okrenuo sam se i nisam video nista. Nastavio sam dalje, i cuo isti zvuk, samo malo glasnije, a u pozadini tog zvuka ili kako vec neko rezanje. Izvor zvuka kao da je bio na 2-3 metra od mene, ali nista nisam video. Nakon toga sam pobegao, i nisam se peo u zamak nekoliko meseci...
Zanima me da li neko zna nesto vise o ovoj temi, jer sam cuo i da su i na drugim tvrdjavama ljudi dozivljavali cudne stvari. Da li zaista postoji neko prokletstvo, ili je sve plod moje maste i maste drugih ljudi?
 
Ovako, nacuo sam nesto o nekakvom prokletstvu zamaka i tvrdjava na tlu Srbije, pogotovo onih iz srednjovekovnog perioda. U Uzicu, gde ja zivim, nalazi se tvrdjava koju je podigao Nikola Altomanovic u 14. veku, a u kojoj su, navodno, pre nekih 50ak godina, 2 arheologa upala u stari bunar (koji se nalazi na vrhu tvrdjave), a zatim su komunisti taj bunar zatrpali, kako, navodno, niko vise ne bi upao u njega. Nakon toga nije ni bilo ozbiljnijih arheoloskih iskopavanja. E sad, ja cesto posecujem tvrdjavu, ali sam jednom, dok sam se peo na vrh (tada nikoga nije bilo u krugu od nekih 500 metara), cuo neodredjen i cudan zvuk kojji sada ne mogu da opisem, jer ga se ne secam. Okrenuo sam se i nisam video nista. Nastavio sam dalje, i cuo isti zvuk, samo malo glasnije, a u pozadini tog zvuka ili kako vec neko rezanje. Izvor zvuka kao da je bio na 2-3 metra od mene, ali nista nisam video. Nakon toga sam pobegao, i nisam se peo u zamak nekoliko meseci...
Zanima me da li neko zna nesto vise o ovoj temi, jer sam cuo i da su i na drugim tvrdjavama ljudi dozivljavali cudne stvari. Da li zaista postoji neko prokletstvo, ili je sve plod moje maste i maste drugih ljudi?

Zahvaljujući arheološkim istraživanjima, delimičnom rekonstrukcijom i konzervacijom Zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Kraljeva i Narodnog muzeja iz Užica od 1973 – 1984 .godine zaustavljeno je obrušavanje i nestajanje grada koje je trajalo više od jednog veka.

Ona je danas jedna od turističkih atrakcija grada na Đetinji u kojoj se tokom letnjih meseci ponekad postavi improvizovano pozorište u kome se tokom večeri pod mesečinom i reflektorima izvode predstave i jedno od omiljenih izletišta Užičana.

inace, obozavam tvrdjave. uvek nekako pustam masti na volju.
 
http://sr.wikipedia.org/sr-el/Ужице_(тврђава)

zlatibor-146-800x600.jpg


uzicka-tvrdjava.jpg


U super je stanju!
 
Kod mene u selu na vrhu brda postoje ostaci jedne ogromne tvrđave, gotovo grada iz vremena doseljavanja Srba na ove prostore, i koja je tom prilikom najverovatnije i uništena. Najveći deo toga nalazi se na mojoj zemlji, u mojoj šumi. U poslednjih 25 godina bilo je nekoliko ozbiljnijih istraživanja, naročito od 2000. godine. Lokalitet je veoma značajan, pronađeni predmeti mogu se videti u muzeju u Čačku, a nekoliko radova može se pronaći na internetu, a koji se tiču svih dosadašnjih istraživanja. Znam da su prilično lepo plaćali lokalnom stanovništvu da učestvuje radovima na iskopavanjima, i da su se bukvalno lomili ko će pre da se prijavi, zbog zarade. Zanimljiva stvar je da gotovo nikada nisu mogli da angažuju iste radnike kao prethodne godine, svi su odbijali da se ponovo prohvate radova, iako je zarada privlačna. Jedan moj komšija je pričao kako je cele zime nakon radova sanjao kako mu neko otima lopatu iz ruku i kako ga davi, i da mesecima nije mogao da spava, a ja sam kontao mator čovek pa sujeveren. Ali kada su momci koji su zajedno sa njim kopali, i koji su oko 30 g. stari odbili poziv, uz mrštenje i ljutito odmahivanje rukom, uz tihu napomenu da im prošlogodišnji radovi nisu baš najbolje "legli" i da su loše "prezimili" zbog njih, i uz mnoge druge priče po selu nije mi bilo svejedno da ponovo tamo sam odem, iako sam ranije redovno išao
 
Brate Kelte, ja mislim da si ti podsvesno cuo neke zvuke...

Razmatrao sam i tu mogucnost, i utvrdio da je tako nesto nemoguce. Zasto?
Zvuci su trajali nekoliko sekundi, prvi put sam ih cuo u zivotu (i jedini), i mogao sam da priblizno lociram njihov izvor, iako tamo nije bilo nicega.
Ali ovu temu nisam otvorio podstaknut time, vec i drugim, jos izrazenijim slucajevima sa tvrdjavama. :)
 
Na Kalemegdanu, video sam čoveka na jednoj terasi nekog zida. Kasnije sam se setio da do tamo uopšte ne može da se dođe. Popeo sam se na taj zid i pogledao dole ka terasi, nije bilo tragova u snegu, iako je čovek pre samo par minuta bio tu. Nisam smeo da siđem dole jer je vrlo opasno i kad nema snega. Kada su došli topliji dani nekako sam skupio hrabrost i sišao dole. U zidu je bio prolaz, ušao sam unutra verujući da je čovek odatle došao, ali posle par stepenika silaženja video sam da je tunel zatrpan. Idalje mi nije jasno kako je taj čovek mogao da bude tu, zašto je na tako nepristupačnom i opasnom mestu sedeo tu SAM, i kako je tako brzo otišao...
 
Na Kalemegdanu, video sam čoveka na jednoj terasi nekog zida. Kasnije sam se setio da do tamo uopšte ne može da se dođe. Popeo sam se na taj zid i pogledao dole ka terasi, nije bilo tragova u snegu, iako je čovek pre samo par minuta bio tu. Nisam smeo da siđem dole jer je vrlo opasno i kad nema snega. Kada su došli topliji dani nekako sam skupio hrabrost i sišao dole. U zidu je bio prolaz, ušao sam unutra verujući da je čovek odatle došao, ali posle par stepenika silaženja video sam da je tunel zatrpan. Idalje mi nije jasno kako je taj čovek mogao da bude tu, zašto je na tako nepristupačnom i opasnom mestu sedeo tu SAM, i kako je tako brzo otišao...

Ako je istina to sto kazes, onda je to... :eek::eek::eek:
 
Moram da se osramotim - ja sam se pre dve godine vracala sa mora i po prvi put videla tvrdjavu u Uzicu, bila je noc a ona onako osvatljena, bas mi se dopala. I od tada se kanim da odem, ali nikako, sta cu kad sam lencuga.
Mozda ste culi za razne misterije Petrovaradinske tvrdjave, postoji i knjiga o tome, mogu da pokusam da nadjem neke podatke na netu. Izmedju ostalog prica o tajnom tunelu ispod Dunava. Legenda kaze da su Turci jedne noci doneli mladunce neke zveri i pustili ih unutra. Posto su porasli vojska vise nije mogla da ih kontrolise i prolaz je zatvoren.
 
Ovako, nacuo sam nesto o nekakvom prokletstvu zamaka i tvrdjava na tlu Srbije, pogotovo onih iz srednjovekovnog perioda. U Uzicu, gde ja zivim, nalazi se tvrdjava koju je podigao Nikola Altomanovic u 14. veku, a u kojoj su, navodno, pre nekih 50ak godina, 2 arheologa upala u stari bunar (koji se nalazi na vrhu tvrdjave), a zatim su komunisti taj bunar zatrpali, kako, navodno, niko vise ne bi upao u njega. Nakon toga nije ni bilo ozbiljnijih arheoloskih iskopavanja. E sad, ja cesto posecujem tvrdjavu, ali sam jednom, dok sam se peo na vrh (tada nikoga nije bilo u krugu od nekih 500 metara), cuo neodredjen i cudan zvuk kojji sada ne mogu da opisem, jer ga se ne secam. Okrenuo sam se i nisam video nista. Nastavio sam dalje, i cuo isti zvuk, samo malo glasnije, a u pozadini tog zvuka ili kako vec neko rezanje. Izvor zvuka kao da je bio na 2-3 metra od mene, ali nista nisam video. Nakon toga sam pobegao, i nisam se peo u zamak nekoliko meseci...
Zanima me da li neko zna nesto vise o ovoj temi, jer sam cuo i da su i na drugim tvrdjavama ljudi dozivljavali cudne stvari. Da li zaista postoji neko prokletstvo, ili je sve plod moje maste i maste drugih ljudi?



..... Za ostatak price cu se nadovezati na tvoju. Jedan drug mi je pricao kako je ( takodje za vreme komunizma ) vojska istrazivala tvrdjavu i dosli do tog tunela. Bio je zatvoren, iz njega su se culi neki zvuci, i resili su da ne idu unutra. Medjutim neki pas im je uleteo unutra i izasao posle par sati sav krvav i ,,iscepan". Tada je prolaz ponovo zatvoren i vise se nisu vracali.
 

Back
Top