У шта би ваљало претворити динаре?

DRVOSEČA

Aktivan član
Poruka
1.125
У шта је најсигурније претворити динаре?
У швајцарске франке?
У евре?
У фунте?
У Доларе?
Или можда у злато?

Ако динар пада према евру, пада ли истовремено и у односу на швајцарски франак? Односно расте ли он када расте и евро?

Да ли НБС врши продају злата? Постоје ли неки ковани апоени у злату нешто попут златних полуга или се оно купује у облику ланчића и слично.
 
Nisam najbolje razumeo ovo. Ako zelim da kupim jedan ovaj zlatnik http://www.nbs.rs/export/internet/latinica/75/75_2/75_2_2.html koliko on kosta, 10 000 ili 36 317?? Hvala.

Cena ovog zlatnika je 36 000 dinara. Kada bi na primer koristio ovaj zlatnik kao sredstvo placanja njegova vrednost bi bila 10000 dinara odnosno mogao bi da dobjes odredjenu robu i/ili usluge u toj vrednosti. Na primer posmatraj novcanicu to je parce hartije na kome je napisana odredjena numericka vrednost, kao sredstvo placanja ona ima tu vrednost ali kao materijal naravno da nema jer je u pitanju samo parce hartije.
 
Cena ovog zlatnika je 36 000 dinara. Kada bi na primer koristio ovaj zlatnik kao sredstvo placanja njegova vrednost bi bila 10000 dinara odnosno mogao bi da dobjes odredjenu robu i/ili usluge u toj vrednosti. Na primer posmatraj novcanicu to je parce hartije na kome je napisana odredjena numericka vrednost, kao sredstvo placanja ona ima tu vrednost ali kao materijal naravno da nema jer je u pitanju samo parce hartije.

Pa koja je onda logika da se stedi u zlatnicima? Das 36 000, a kad ti zatrebaju pare, ti razmenis, i dobijes samo 10 000??
 
swiss-franc-gaetan-bally-2~s600x600.jpg
 
Pa koja je onda logika da se stedi u zlatnicima? Das 36 000, a kad ti zatrebaju pare, ti razmenis, i dobijes samo 10 000??

Naravno da neces placati robu i/ili usluge zlatom vec je nominalna vrednost ovog zlatnika 10 000 dinara vec sam ti dao primer sa novcanicom. Zlatnik je sacinjen od zlata koje ima odredjenu cistocu i tezinu i prema tome se odredjuje cena drugim recima ti placas materijal, a ne nominalnu vrednost isto to vazi i kada prodajes. Da li se isplati stednja u obliku zlata je sasvim drugo pitanje, po mom misljenju se ne isplati.
 
Poslednja izmena:
Nisam najbolje razumeo ovo. Ako zelim da kupim jedan ovaj zlatnik http://www.nbs.rs/export/internet/latinica/75/75_2/75_2_2.html koliko on kosta, 10 000 ili 36 317?? Hvala.

То је јубиларни (а не ивестициони) златник, и у његову цену је урачуната цена злата на лондонској берзи (око 25.000 дин, у тренутку издавања ценовника), трошкови израде и зарада Народне банке и/или ковнице новца (~5.500 дин) и ПДВ (~5.500 дин), значи све укупно ~36.000 дин.

Када га продајеш, најчешће можеш да добијеш само цену материјала (тј злата) и то не пуну, него обично до 90% берзе - у овом тренутку то би било негде око 210-220 евра.

Мислим да ти је сада јасно зашто нико не купује јубиларне златнике као инвестицију.

(Додуше, да си га купио 2004 кад је издат, и кад је коштао 100-150 евра, могао би да кажеш да ти се инвестиција исплатила).
 
Da li se isplati stednja u obliku zlata je sasvim drugo pitanje, po mom misljenju se ne isplati.

Сада кад је злато најскупље у историји вероватно да не.
Али зато ко је 2002. имао кристалну куглу, да марке не претвори у евре него у злато...
 
Сада кад је злато најскупље у историји вероватно да не.
Али зато ко је 2002. имао кристалну куглу, да марке не претвори у евре него у злато...

2002-e...tad je doduše fina unca bila 370 $ (31.1 gram)...to bi bila ekstra dobra zarada....tj štednja...
Ali pre godinu i po dana 1 gram je bio oko 20 evra,sad je oko 30...do kraja godine vrlo lako može biti 50...skakalo je u periodu Januar-Maj...gram je dostizao cenu i do 34 evra...
Ovo se odnosi samo na ČISTO zlato...ili 999,9 (''četiri devetke'')...što ovaj jubilarni zlatnik NBS nije....
Kod nas popularan ''Franjo Jozef'' iz 1915-e je čisto zlato (finoća 986)...zlatari ga otkupljuju po 80-100 evra (kako koji)...težak je 3,5 grama ili veći (četvorodukat) težine 14 grama....on ide 350-400 evra...
Najbolje je kupovati ''polugice'' tj pločice ...ima ih od 1,5,10,20,50 i 100 grama.Najčešće su one Degussa ili Heraeus...slabo kod nas ali u inostranstvu ''nemoš najamiti''...Kupuje narod ko mutav jer jedino zlato ne devalvira...sve ostalo je luk i voda...''pada'' i evro i to strmoglavo....a gde možeš dobiti ovoliku ''kamatu''...
 
Najbolje je da dinare pretvoriš u alkohol i da konzumiraš isti. :hahaha:

Kad smo počeli da bežimo iz Hrvatske, svi ljudi se pakuju a lokalni pijanac stao pa se smeje, kaže:"Uvek ste govorili da sam blesav, ali ja barem znam gde su moje pare, ano ih kod konobarice Milke za šankom, a vi ste se godinama trudili i štedeli i gde su vam sad te pare, otišle su dim, e sad vidite ko je bio blesaviji!" :whistling:
 
Данас се исплати држати евре и штедети у њима, јер су камате добре, а вредности некретнина, аутомобила и сличних "јачих" ствари падају. Тај тренд исплативости држања новца код себе ће сигурно потрајати још пар година (колико и ова криза, која је уствари и проузрокована повлачењем новца из оптицаја и застојем у одобравању кредита), а затим ће у једном тренутку бити паметно уштеђени новац уложити у некретнину, када цене некретнина буду на минимуму и крену да расту, тј. крене нови циклус одобравања кредита итд...

Цена злата бележи задњих година константан раст, међутим штедња у злату се не исплати јер тржиште злата код нас не постоји, па ћете уколико вам затребају средства бити принуђени да злато продате далеко испод његове цене. Чуо сам да постоји берзанска трговина златом у свету, куповање злата у виду акција, тј. папира, али не знам никога ко код нас то ради.
Држање злата би само могао бити неки вид сигурности за "не дај Боже" ситуације, колапсе држава и велике ратове, или улагање за будуће генерације..
 
Данас се исплати држати евре и штедети у њима, јер су камате добре, а вредности некретнина, аутомобила и сличних "јачих" ствари падају. Тај тренд исплативости држања новца код себе ће сигурно потрајати још пар година (колико и ова криза, која је уствари и проузрокована повлачењем новца из оптицаја и застојем у одобравању кредита), а затим ће у једном тренутку бити паметно уштеђени новац уложити у некретнину, када цене некретнина буду на минимуму и крену да расту, тј. крене нови циклус одобравања кредита итд...

Цена злата бележи задњих година константан раст, међутим штедња у злату се не исплати јер тржиште злата код нас не постоји, па ћете уколико вам затребају средства бити принуђени да злато продате далеко испод његове цене. Чуо сам да постоји берзанска трговина златом у свету, куповање злата у виду акција, тј. папира, али не знам никога ко код нас то ради.
Држање злата би само могао бити неки вид сигурности за "не дај Боже" ситуације, колапсе држава и велике ратове, или улагање за будуће генерације..

Nažalost ne postoji ''pijaca'' zlata...ali ja to gledam ovako:kupio sam npr. 100 gr zlata pre 2 godine...po ceni od 18 eura/gram=1800 eura...sada za njega mogu da dobijem 2800-3000 eura...koja banka bi mi dala tu ''kamatu''...ako do kraja godine bude 50 eura gram kao što se predviđa pošto je ceo svet ?:mrgreen:...
Čak i ako si prinuđen da ga prodaš lokalnom zlataru-lihvaru i on to mora platiti više nego pre dve godine...
U međuvremenu je pojeftinilo sve...čak i evro...!
 
Nažalost ne postoji ''pijaca'' zlata...ali ja to gledam ovako:kupio sam npr. 100 gr zlata pre 2 godine...po ceni od 18 eura/gram=1800 eura...sada za njega mogu da dobijem 2800-3000 eura...koja banka bi mi dala tu ''kamatu''...ako do kraja godine bude 50 eura gram kao što se predviđa pošto je ceo svet ?...
Čak i ako si prinuđen da ga prodaš lokalnom zlataru-lihvaru i on to mora platiti više nego pre dve godine...
U međuvremenu je pojeftinilo sve...čak i evro...!

Златари откупљују злато у пола цене, или чак и ниже, искрено речено, нисма правио рачуницу да ли би се то исплатило...
 

Back
Top