Ples sa djavolom

Ti voljna patnja dana si mi sveg,
Ti daljne radosti bolne, ti steg;
Ti brizne ljutnje, ti ljubavi si san,
Ti zeljna misao sto uljuska mi dan:
Ti bolna zudnja kolko me kostase tela;
Ti voljna, bolna patnja, ti zavisti mi bela.
 
-Da!-viknu on- ti si moju ljubav ubila! Ti si mi bila razbuktala mastu. Sada mi ne pobudjujes ni radoznalost. Prosto...ne cinis vise nikakav utisak na mene. Voleo sam te, jer si bila cudesna, jer si bila umna i genijalna, jer si ozivljavala snove velikih pesnika i davala tako i oblik senkama umetnosti. Sve si to odbacila. Plitka si i tupa. Boze moj! Kakvo je to ludilo bilo ljubiti tebe! Kakav sam ludak bio.Ti mi vise nisi nista. Nikad te vise necu videti. Nikada vise necu pomisliti na tebe. Nikada necu tvoje ime pomenuti. Ti ne znas sta si jednom sve bila meni. Da jednom...O, ja ne mogu da podnesem pomisao na to! Boze, da te nisam nikada video! Ti si unistila pesmu moga zivota. Kako malo mora da poznajes ljubav kad kazes da ti ona unistava umetnost. Bez umetnosti svoje ti nisi nista. Okruzio bih te sjajem, nacinio slavnom i divnom. Svet bi te obozavao, i ti bi nosila moje ime. A sta si sad?
 
Zavodnik
Pred mnogim vratima sam cekao,
Na mnoga uha šapnuo svoju pesmu.
I uvek kad se usta jedna predavala
i žedj bila ugašena, jedna blažena iluzija u grob bi silazila…

Ostalo bi samo telo u prevarenoj ruci.
Poljupci koje strašno moljah,
duge noci koje groznicavo išcekivah…
na kraju behu kao zgažen cvet,
bez mirisa nestala lepota.
Iz mnogih postelja ustao bih tužan
kad je žudnja postala mi navika.

Bežec' od užitka tražio sam san
opet novu želju i svoju samocu…
taj užitak moje je prokletstvo
jer nesrecnim me cini
da svaki san o njoj stvarnost uništava.

Oklevajuci, ruku ka novom cvetu pružam,
da novom uhu svoju pesmu šapnem:

Brani se, najlepša moja, zakopcaj haljinu svoju,
opcini me, izmuci me nikad mi ne reci DA.

Herman Hesse
 
Stojimo na rubu ponora. Zavirujemo u bezdan- hvata nas muka i vrtoglavica. Prvi nam je poriv da ustuknemo pred pogibijom. Ko zna zasto, ipak ostajemo. Malo-pomalo mucnina i vrtoglavica i jeza stapaju se u oblak neizrecivog osecanja. Postupno, jos neprimetnije, taj oblak zadobija oblik, kao ona para iz boce sto se promece u duha iz prici iz Hiljadu i jedne noci. Ali iz ovog naseg oblaka na rubu ponora izranja nesto opipljivo, lik kudikamo strasniji od svakog duha ili demona, a ipak je to samo jedna misao, doduse uzasna, misao koja nam ledi samu srz u kostima zestinom slasti svoje grozote. To je puka pomisao na ono sto bismo precutali pri strmoglavom padu s takve visine. A taj pad- to srljanje u propast- upravo zato sto je povezano s onom najsablasnijom i najuzasnijom od svih slika smrti i stradanja sto su se ikad rodile u nasoj masti-upravo zato sad to zivo prizeljkujemo. Razum nas zestoko odvraca od ruba ponora i bas zato mu se neodoljivo primicemo. Nema u prirodi tako demonski nestrpljive strasti kao sto je strast onoga koji, strepeci na rubu ponora, snatri tako o vratolomnom skoku. Prepustimo li se i na tren razmisljanju, neminovno smo propali, jer premisljanje nas tera da se obuzdamo, a upravo zato, kazem, ne mozemo razmisljati. Ako u blizini nema prijateljske ruke da nas zadrzi, ili ako ne uspemo u nenadanom pokusaju da se nauznak na zemlju, skocicemo u dubinu i zaglaviti.
Proucimo li ove i slicne postupke kako nas volja, ustanovit cemo da svi oni poticu jedino iz duha nastranosti. Cinimo ih samo zato sto osecamo da ih ne bismo smeli ciniti. Izvan toga ili iza toga nema nikakvog nacela...

Da nisam bila ovako opsirna, mozda biste me pogresno shvatili ili biste me drzali ludacom, kao sto o meni misli rulja. A ovako cete pojmiti bez muke da sam tek jedna od mnogih zrtava besa nastranosti.
 
Ako ti jave: umro sam,
a bio sam ti drag,
onda ce u tebi
odjednom nesto posiveti.
Na trepavici magla.
Na usni pepeljast trag.
Da li si uopste ponekad
mislila sta znaci ziveti?
. . . . . . . . . . . .

Ako ti jave: umro sam
evo sta ce biti.

Hiljadu sarenih riba
leprsace mi kroz oko.

I zemlja ce me skriti.
I korov ce me skriti.
A ja cu za to vreme
leteti visoko...
Visoko.

Zar mislis da moja ruka,
koleno,
ili glava
moze da bude sutra
koren breze
il' trava?
. . . . . . . .

Ako ti jave: umro sam,
- ne veruj
to ne umem.

Na ovu zemlju sam svratio
da ti namignem malo.
Da za mnom ostane nesto
kao leprsav trag.
I zato: ne budi tuzna.
Toliko mi je stalo
da ostanem u tebi
budalast i cudno drag.

Nocu,
kad gledas u nebo,
i ti namigni meni.
Neka to bude tajna.

Uprkos danima sivim
kad vidis neku kometu
da nebo zarumeni,
upamti: to ja jos uvek
sasav letim, i zivim.
 
Buntovnik_Bez_Razloga:
"Klonim se ljudi koji misle da je drskost
hrabrost, a neznost kukavicluk.
A klonim se i onih koji misle da je brbljanje
mudrost, a cutanje neznanje.
Oni vele meni: Ako vidis roba kako spava, ne
budi ga, jer mozda sanja o slobodi.
Ja velim njima: Ako ividite roba kako spava, probudite ga i objasnite mu slobodu.

Ocuvaj me od mudrosti koja ne place,
filozofije koja se ne smeje, i velicine
koja se ne klanja pred decom.


svaki je komentar suvisan...
 
divlja-u-srcu:
Stojimo na rubu ponora. ili biste me drzali ludacom, kao sto o meni misli rulja. A ovako cete pojmiti bez muke da sam tek jedna od mnogih zrtava besa nastranosti.

Cela ova tema gori tvojom strascu, krvlju i ludilom. Aplauz koji zasluzujes cuje se naporedo sa zvizducima, i podjednako uzivaj i u pohvalama i u pokudama...Jedno je sigurno, nikog ne ostavljas ravnodusnim...
 
divlja-u-srcu:
Stojimo na rubu ponora. Zavirujemo u bezdan- hvata nas muka i vrtoglavica. Prvi nam je poriv da ustuknemo pred pogibijom. Ko zna zasto, ipak ostajemo. Malo-pomalo mucnina i vrtoglavica i jeza stapaju se u oblak neizrecivog osecanja. Postupno, jos neprimetnije, taj oblak zadobija oblik, kao ona para iz boce sto se promece u duha iz prici iz Hiljadu i jedne noci. Ali iz ovog naseg oblaka na rubu ponora izranja nesto opipljivo, lik kudikamo strasniji od svakog duha ili demona, a ipak je to samo jedna misao, doduse uzasna, misao koja nam ledi samu srz u kostima zestinom slasti svoje grozote. To je puka pomisao na ono sto bismo precutali pri strmoglavom padu s takve visine. A taj pad- to srljanje u propast- upravo zato sto je povezano s onom najsablasnijom i najuzasnijom od svih slika smrti i stradanja sto su se ikad rodile u nasoj masti-upravo zato sad to zivo prizeljkujemo. Razum nas zestoko odvraca od ruba ponora i bas zato mu se neodoljivo primicemo. Nema u prirodi tako demonski nestrpljive strasti kao sto je strast onoga koji, strepeci na rubu ponora, snatri tako o vratolomnom skoku. Prepustimo li se i na tren razmisljanju, neminovno smo propali, jer premisljanje nas tera da se obuzdamo, a upravo zato, kazem, ne mozemo razmisljati. Ako u blizini nema prijateljske ruke da nas zadrzi, ili ako ne uspemo u nenadanom pokusaju da se nauznak na zemlju, skocicemo u dubinu i zaglaviti.
Proucimo li ove i slicne postupke kako nas volja, ustanovit cemo da svi oni poticu jedino iz duha nastranosti. Cinimo ih samo zato sto osecamo da ih ne bismo smeli ciniti. Izvan toga ili iza toga nema nikakvog nacela...

Da nisam bila ovako opsirna, mozda biste me pogresno shvatili ili biste me drzali ludacom, kao sto o meni misli rulja. A ovako cete pojmiti bez muke da sam tek jedna od mnogih zrtava besa nastranosti.

MOZDA JE TAJ SKOK JEDINI NACHIN DA OTKRIJESH DA I PAD JE - LET!!
 
Kad umrem zelim tvoje ruke na svojim ocima:
zelim svetlo i zito tvojih ljubljenih ruku,
da me jos jednom dirne njihova svezina,
da osetim neznost sto izmeni moju sudbinu.

Hocu da zivis dok te uspavan cekam,
hocu da tvoje usi i dalje slusaju vetar,
da udises miris mora koje smo zajedno voljeli
i da nastavis hodati peskom kojim smo hodali.

Hocu da ono sto volim nastavi ziveti,
a tebe sam ljubio i pjevao iznad svega,
zato cvetaj i dalje rascvetana,

da bi dosegla sve sto ti moja ljubav naredjuje
da bi sena moja prosetala tvojim vlasima,
da bismo tako upoznali i razlog mome pevanju
 
Slatko ko krv iz prerezanih zila
Stihovi teku, zivot sobom noseci;
Udju u srca puni tajnih sila,
Nadom ih tjesec i suzama roseci.

Spasavam sebe. U stihove stavljam
Sve svoje blago, da u njima zasja;
Svu svoju svjetlost u stihove stavljam.
Neka me jednoc klonula obasja.

Odmicu ljeta, i srce nam stari.
Al ovaj zanos, pohranjen u zvuke,
Sjat ce u tmini dolazecih dana,
I zarit ce oci, dizati mi ruke!
 

Back
Top