Napade u Ugandi izveli somalijski ekstremisti

Bucko22

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.101
Somalijska ekstremistička organizacija al-Šabab prihvatila je odgovornost za bombaške napade u Ugandi, u kojima su poginule desetine navijača koji su posmatrali televizijski prenos finalne utakmice Svetskog šampionata u fudbalu.

Portparol al-Šababa, poznat kao Ali Diri, saopštio je novinarima da je dvostruka eksplozija pripremana mesecima i objasnio da su napadi osveta za učešće Ugande u mirovnim snagama koje podržavaju somalsku vladu i da će se nastaviti.

Nadležni u Kampali su povećali broj mrtvih na 74, od kojih je većina poginula gledajući TV prenos iz Johanesburga na velikom ekranu u ragbi klubu. Ostali su poginuli u etiopskom restoranu u delu grada u kojem se okupljaju stranci.

Al-Šabab do sada nikada nije izveo veći teroristički napad izvan Somalije.

U Vašingtonu, jedan predstavnik administracije rekao je da je predsednik Obama razgovarao sa predsednikom Ugande Joverijem Musevenijem i ponudio mu podršku i pomoć. Isto predstavnik je rekao da će američki Federalni istražni biro učestvovati u istrazi.

VOA News
 
Iskreno podrzavam Islamski pokret u Somaliji zvane Al Sabab i Hizbul Islam jer ti se pokreti bore za islamsku Somaliju koja bi bila jaka i jedinstvena.Razumijem Al Sabab da vrsi teroristicke napade jer njima smetaju strane trupe u Somaliji koje ubijaju muslimane i ne misle na Somaliju puno.Jedna od opasnosti koja vrijeba Somaliju je i Etiopija koja moze imati teritorijalne aspiracije ka Somaliji i ona salje vojsku u tu zemlju da ubija muslimane.Zato podrzavam muslimanski pokret da se svrgne stara vlada u Somaliji i da se uspostavi jedinstvena Somalija koja ce biti bazirana na Islamu.
 
Somalija je dugo vremena u nestabilnom stanju i ona je podijeljena u interesne zone koje Somaliju dodatnu dijele i ne da da zavlada zakoni stabilnost u drzavi.To je jedna najgora stvar jer muslimani te zemlje su veoma dobri vjernici i oni se bore za svoje ognjiste da sacuvaju od stranih aspiracija jer ovako ako se nastavi Somalija ce se podijeliti.

map_of_somalia.jpg


Evo ovo je jedinstvena Somalia i vidi se odmah da je na podijeljena na sjeveru na Somaliland i da amerikancidrzi te teritoriju i uslovljavaju Somalijski narod da se pridruzi Americkoj opciji drzave.To je veoma tesko ali Somalija ce biti uvijek jedinstvena da radi za jedinstvenu Somaliju i za Islam.
 
Poslednja izmena:
Somalijci su iskreno lijep narodi oni su crnci a Islam je pogodan za crnce jer ima lijepe obicaje za njih.Kaze se da su crnci najbolji vjernici i to je tacno oni kad prihvate vjeru oni je drze vema dobro i vole je.Somalija je jedna ijepa drzava i glavni grad je Mogadis a svi u drzavi su crnci a dobri muslimani.U sadasnjoj vojsci Al Sababase bore razni muslimanski narodi i u tu vojsku su dosli svi muslimani iz Azije, Maroka i drugih zemalja.Svi se oni zajednicki bore za neovisnu Somaliju i da stranim trupama nema vise mjesta u Somaliji i da im je istjeklo vrijeme.Somalija treba da bude Islamska drzava koja ce pocivati na islamskim obicajima i biti vezana za Serijat.To je nest najbolje za muslimane i mnogi muslimani ce zavidjeti Somaliji poslije rata kada vojska Islamskog pokreta pobjedi.
 
Iskreno podrzavam Islamski pokret u Somaliji zvane Al Sabab i Hizbul Islam jer ti se pokreti bore za islamsku Somaliju koja bi bila jaka i jedinstvena.Razumijem Al Sabab da vrsi teroristicke napade jer njima smetaju strane trupe u Somaliji koje ubijaju muslimane i ne misle na Somaliju puno.Jedna od opasnosti koja vrijeba Somaliju je i Etiopija koja moze imati teritorijalne aspiracije ka Somaliji i ona salje vojsku u tu zemlju da ubija muslimane.Zato podrzavam muslimanski pokret da se svrgne stara vlada u Somaliji i da se uspostavi jedinstvena Somalija koja ce biti bazirana na Islamu.

O, đes' ba Bucko, jalijo stara?:mrgreen:
 
Iskreno podrzavam Islamski pokret u Somaliji zvane Al Sabab i Hizbul Islam jer ti se pokreti bore za islamsku Somaliju koja bi bila jaka i jedinstvena.Razumijem Al Sabab da vrsi teroristicke napade jer njima smetaju strane trupe u Somaliji koje ubijaju muslimane i ne misle na Somaliju puno.Jedna od opasnosti koja vrijeba Somaliju je i Etiopija koja moze imati teritorijalne aspiracije ka Somaliji i ona salje vojsku u tu zemlju da ubija muslimane.Zato podrzavam muslimanski pokret da se svrgne stara vlada u Somaliji i da se uspostavi jedinstvena Somalija koja ce biti bazirana na Islamu.

E oce li neko vec jednom ovom je*enom bolesniku Marinu da lupi trajni ban ili shta?
 
Zasto da mi neko lupi ban kada nista lose ne cinim.Volim svoju vjeru Islam i brinem se o spoljnoj politici a to je Afganistan, Irak i Somalija.Somalija je znacajno pitanje po svjetsku politiku i tu se muslimani bore za Islamsku drzavu i to nije mala stvar.Somalija je dvadeset godina pod atnim stanjem i prakticno nema svoj suverenitet a to je zalost i zato su tu Al Sabab i Hizbul Islam da oslobode Somaliju stranih stega i da se proglasi konacno Islamska Republika Somalija.
 
Eee, što ne pitaše ove naše balije za recept. Ovi od dve eksplozije jedva 70 komada a sarajlije na Markalama od jedne 300 komada. Šta reći nego ...AMATERI. :mrgreen:

U Ugandi zivi 12% muslimana i to nije mala stvar.Ovaj teroristicki napad je osvjeta prema Ugandi zbog slanja svojih trupa u Somaliju i osobno osudjujem svaki teroristicki akt ali ipak vrijeme je da se nesto ucini za Somaliju.
Posto uglavnom vodim svjetsku politiku osvrnucu se na pitanjje Markala u Sarajevu i reci cu vam da je dokazano u Hagu da je bomba stigla iz pravca gdje su Srpske snage. Mislim da je suvisno pricati o marakalama.Ostavimo to i sagledajmo pitanje Somalije koja je bitna za muslimane svijeta.
 
Zasto da mi neko lupi ban kada nista lose ne cinim.Volim svoju vjeru Islam i brinem se o spoljnoj politici a to je Afganistan, Irak i Somalija.Somalija je znacajno pitanje po svjetsku politiku i tu se muslimani bore za Islamsku drzavu i to nije mala stvar.Somalija je dvadeset godina pod atnim stanjem i prakticno nema svoj suverenitet a to je zalost i zato su tu Al Sabab i Hizbul Islam da oslobode Somaliju stranih stega i da se proglasi konacno Islamska Republika Somalija.

Podrzavash masovno ubistvo civila. Trajni ban!
 
U Ugandi zivi 12% muslimana i to nije mala stvar.Ovaj teroristicki napad je osvjeta prema Ugandi zbog slanja svojih trupa u Somaliju i osobno osudjujem svaki teroristicki akt ali ipak vrijeme je da se nesto ucini za Somaliju.
Posto uglavnom vodim svjetsku politiku osvrnucu se na pitanjje Markala u Sarajevu i reci cu vam da je dokazano u Hagu da je bomba stigla iz pravca gdje su Srpske snage. Mislim da je suvisno pricati o marakalama.Ostavimo to i sagledajmo pitanje Somalije koja je bitna za muslimane svijeta.

Ama pusti ti ko je ispalio i jeli je bilo (mislim granate) nego ti pričam za učinak. 300 kom odjednom. Šta bi tek napravili da su imali Bin Ladenov avion. :per:
 
Ma nemoj.To se ne tice Srba sta ja pisem u vezi svjetske politike gdje su muslimani.Koliko se ovdje stvari kaze o masakru pa cak i neke rasisticke stvari se kazu pa ljudi ostanu zivi.Rekao sam da osudjujem ovaj teroristicki napad ali da ne prestajem sa podrskom Islamskog pokreta u Somaliji jer oni trebaju realno da pobjede i da uspostave vlast u drzavi.Strane trupe se moraju povuci iz Somalije kao i americke i britanske snage iz Somalilanda i Putlanda.
 
Ama pusti ti ko je ispalio i jeli je bilo (mislim granate) nego ti pričam za učinak. 300 kom odjednom. Šta bi tek napravili da su imali Bin Ladenov avion. :per:



Na povjerenju ti kazem, da akcije al kaide ne mogu podrzati jer ubijaju kroz svoje akcije puno muslimana a to je u Pakistanu i Iraku.Iskreno i ja bih podrzao Al Kaidu da nisu talibani ucinili one strahote u pakistanu i ubili mnogo muslimana.Ja sam za pravednu borbu i da se udari na neprijatelja, u toj borbi sam oduvijek podrzavao Yasera Arafata.On je bio cist covjek u dusi i ratnik koji je volio cistu borbu.
 
Na povjerenju ti kazem, da akcije al kaide ne mogu podrzati jer ubijaju kroz svoje akcije puno muslimana a to je u Pakistanu i Iraku.Iskreno i ja bih podrzao Al Kaidu da nisu talibani ucinili one strahote u pakistanu i ubili mnogo muslimana.Ja sam za pravednu borbu i da se udari na neprijatelja, u toj borbi sam oduvijek podrzavao Yasera Arafata.On je bio cist covjek u dusi i ratnik koji je volio cistu borbu.

Jopet ti....jes ti bolan gluh ili slijep. :rtfm: Ja ti govorim o učinku...a ti meni pričaš o Mujici Hrnjici. Haj razmisli, jedna bomba 300 kom. dvije bombe 70 kom. Neide mi račun nikako. :rtfm:
 
Historija Somalije

Područje današnje Somalije u kolonijalnom je razdoblju bilo podijeljeno između Velike Britanije koja je držala sjeverni dio, i Italije u čijem je posjedu bio ostatak. Britanski je Somaliland postao neovisan 2. juna 1960., a 1. jula oba su dijela ujedinjena u neovisnu Somaliju. Prvi predsjednik neovisne Somalije bio je Aden Abdullah Osman Daar.

Prve godine nakon nezavisnosti obilježila je borba za ujedinjenje područja naseljenih somalijskom manjinom u susjednoj Keniji i Etiopiji s maticom što je dovelo do pogoršanja odnosa sa graničnim i zemljama Zapada te približavanja Sovjetskom Savezu. Nakon haotičnih izbora 1969. i političke krize koja je uslijedila vlast je vojnim udarom preuzeo general Mohammed Siad Barre. Uveo je izrazito represivnu vojnu diktaturu. On je proklamirao politiku "naučnog socijalizma" i osnažio veze sa Sovjetima i arapskim zemljama. Sovjetska podrška njegovom ekspanzionizmu opala je nakon dolaska na vlast socijalista Mengistua u Etiopiji tako da je ova 1978. povratila sve izgubljene teritorije.

Uskoro se Somalija našla na udaru pobunjeničkih grupa s bazama u Etiopiji, a 1988., nakon potpisivanja dogovora prema kojem su se somalijski susjedi obvezali na prekid pomoći pobunjenicima, oni su se preselili u samu Somaliju i tamo započeli građanski rat koji, s manjim prekidima, traje do danas. Godine 1991. sjeverni je dio, bivši britanski Somaliland, proglasio nezavisnost uspijevajući, iako međunarodno nepriznat, očuvati relativnu stabilnost. Ostatak Somalije potonuo je u haos i borbe pojedinih dobro naoružanih klanova i vojnih vođa. Američke i europske mirovne snage su se nakon invazije 1993. i neizdrživo velikih gubitaka morale povući. Pokušaji osnivanja nove vlade ostali su bez uspjeha. Od svrgavanja Barrea 1991. godine, nije bilo mira u Somaliji.

Wikipedia
 
Jopet ti....jes ti bolan gluh ili slijep. :rtfm: Ja ti govorim o učinku...a ti meni pričaš o Mujici Hrnjici. Haj razmisli, jedna bomba 300 kom. dvije bombe 70 kom. Neide mi račun nikako. :rtfm:

Ne radi se o bombi jednoj, nego o granati ispaljenoj sa topa a da ne racunamo rasprskavajuce gelere koji ubijaju sve u okolisu a narocito ako je guzva pijacni dan.
Molim te nemoj me provocirati sa tim dogadjajem jer to je dokazano i Srpska verzija price o Marakalama nisu prosle kod medjunarodnih zvanicnika.

Druga je stvar da je Somaliland oduvijek trazio neovisnost i da je u pitanju plemenska podjela.Somaliju moze spasti raspadanja samo Islam jer to je nesto pozitivno sto se javlja u srcima vjernika a to je plemenska nepovezanost nego ujedinjenje u jednu drzavu koja ce biti Islamska.I zato kazem da Islamski pokret u Somaliji nije Al Kaida nego nesto pozitivno i normalno za takav razvoj situacije gdje je zemlja podijeljena i prekrsen joj suverenitet.
 
Ne radi se o bombi jednoj, nego o granati ispaljenoj sa topa a da ne racunamo rasprskavajuce gelere koji ubijaju sve u okolisu a narocito ako je guzva pijacni dan.
Molim te nemoj me provocirati sa tim dogadjajem jer to je dokazano i Srpska verzija price o Marakalama nisu prosle kod medjunarodnih zvanicnika.

Druga je stvar da je Somaliland oduvijek trazio neovisnost i da je u pitanju plemenska podjela.Somaliju moze spasti raspadanja samo Islam jer to je nesto pozitivno sto se javlja u srcima vjernika a to je plemenska nepovezanost nego ujedinjenje u jednu drzavu koja ce biti Islamska.I zato kazem da Islamski pokret u Somaliji nije Al Kaida nego nesto pozitivno i normalno za takav razvoj situacije gdje je zemlja podijeljena i prekrsen joj suverenitet.

Nemate vi islamci veze o bombama i granatama, trebali ste kod nas na obuku. Srbin baci kamen sa zgrade i odma 100 mrtvih u Sarajevu, da smo imali Bin Ladenov avion da ga skrhamo, izginulo bi cjelokupno pućanstvo Sarajeva. :mrgreen:
 
Somalia


Ovo je sadasnja politicka situacija u Somaliji gdje je jug oslobodjen od pripadnika vladinih snaga a Mogadis je opkoljen i pitanje je vremea kada ce pasti vladina zgrada.Frakcija Hizbul Islam je pretocena u Al Sabab tako da samo Al Sabab ratuje za slobodu Somalije i pitanje je vremena kada ce doci te snage do Putlanda i Somalilanda.
 
Somalijci su iskreno lijep narodi oni su crnci a Islam je pogodan za crnce jer ima lijepe obicaje za njih.Kaze se da su crnci najbolji vjernici i to je tacno oni kad prihvate vjeru oni je drze vema dobro i vole je.Somalija je jedna ijepa drzava i glavni grad je Mogadis a svi u drzavi su crnci a dobri muslimani.U sadasnjoj vojsci Al Sababase bore razni muslimanski narodi i u tu vojsku su dosli svi muslimani iz Azije, Maroka i drugih zemalja.Svi se oni zajednicki bore za neovisnu Somaliju i da stranim trupama nema vise mjesta u Somaliji i da im je istjeklo vrijeme.Somalija treba da bude Islamska drzava koja ce pocivati na islamskim obicajima i biti vezana za Serijat.To je nest najbolje za muslimane i mnogi muslimani ce zavidjeti Somaliji poslije rata kada vojska Islamskog pokreta pobjedi.

Ajd nekaki vise . treba neko za tobom da pusti vodu jer neznas sam.:per:
 
Somalija je u veoma teskom stanju jos od samog osnivanja jer pretrpjeli su razne pobune i cak pretrpjeli su komunizam koji je bio tada aktuelan.Jedino sto moze povezati Somalijska plemena je Islam jer jedino Islamom se mogu okupiti plemena i pomiriti se i poceti da grade drzavu Somaliju.Da bi taj projekat uspio potrijebno je da se strane trupe povucu iz Somalije i da se uspostavi jedinstvena drzava koja ce se bazirati na Islamu i proglasiti Islamskom republikom.Sa Islamom ce se izbrisati sve razlike u Somaliji i Afrika je vrlo bitna da bude mirna i stabilna da bi se nastavio njen razvoj.Islamski pokret ima potporu od Saudijske Arabije i muslimani se vode pokretom selefija koji zele da Somalija postane kao Arabija i da u njoj pocnu se razvijati grane kao sto je ekonomija i da Somalija bude u Africi vazan faktor mira i prosperiteta.Vidite i da Somalijsku razliku iskosristava Etiopija koja ima san o osnivanju Abesinije i koja zeli izaci na more.Prije neki dan je doslo do sukoba u pogranicnom dijelu Somalilanda gdje su se muslimani pobunili Etiopskim prisustvom i uzeli sami pusku u ruke da otjeraju Etiopljane.Ti muslimani koji su se podigli na oruzje su Sufije koji se takodjer ne slazu sa projektom Al Sabab koji je za uspostavljanje izvornog Islama i islama po uzoru na Saudijsku Arabiju.Volio bih da pobjede snage Al Sababa i da osvoje cijelu Somaliju koja bi bila stabilna i prosperitetna.
 

Back
Top