Принцип решавања територијалних конфликта
Prikazujem rezultate 1 do 2 od 2

Tema: Принцип решавања територијалних конфликта

Veoma poznat
    Učlanjen
    12.06.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Принцип решавања територијалних конфликта

Мој другар, форумаш Зике ме је опоменуо када сам рекао да желим да се грчки југ одвоји од Албаније. Рекао ми је да тиме ненамерно оправдавам независност Косова и Метохије. Иако сам желео да се Албанији врати истом мером њихово признавање независности Косова, схватио сам да је Зике у праву.

Исто тако, почео сам да размишљам о двоструким стандардима на глобалном нивоу.
    1991-е Хрватска је прогласила независност, а Крајина није призната
    1992-е је БиХ прогласила независност, а Република Српска није призната
    Косово је признато,а Срби нису добили бар северни део.

Хрватска која је силом гушила независност Крајине, данас признаје Косово.
    Велика Британија која је признала Косово, на све начине спутава сепаратизам у С. Ирској и Шкотској.
    Део међународне заједнице који је признао Косово, то исто право спори Абахазији и Јужној Осетији.
    Дакле, данас, а и у прошлости сила и моћ преовлађују приликом доношења одлука.

Замислите на тренутак да сте у позицији оних који доносе кључне одлуке на међународном нивоу. Да сте у позицији да бирате који бисте принцип бисте установили у решавању територијалних конфликта, који бисте принцип установили и да ли бисте се уопште водили принципима ?

Неки од могућих принципа су :
    -принцип територијалне целовитости и немењања граница
    -етнички принцип
    -воља већинског становништва
    -историјски принцип
    -принцип "територијалне аспирације мог народа су најчешће оправдане"
    -принцип "увек подржати пријатеље, без обзира на околности "
    - принцип "моћнији побеђује"

и многи други....

Који бисте принцип изабрали, ако бисте уопште бирали ?
    Да нагласим да нисам ни политичар, а ни правник по струци, немам ни нешто пуно животног искуства, те је могуће да сам остао недоречен. Надам се да ће бар неко разумети "шта је писац хтео да каже".
    Уколико не буде било постова на овој теми, и то ћу разумети, ипак је овај регион кроз свакакве страхоте, трауме и ратове, дезинтеграције држава прошао, да би уопште људи били спремни да говоре на ову тему.
    Још нешто, не морате се стриктно водити мојим уводним постом и мојим смерницама, те можете и мало шире дискутовати и разводнити тему.
    Хвала.
    Анкету нећу поставити, пошто је заиста тешко направити 100 % прецизну и објективну анкету.
    Друго, као што видите ја често дајем могућност избора између екстремних решења, као и оних која су негде између њих, како бих одао утисак објективности.
    Толико од мене.

Ističe se Grammaton Cleric (avatar)
    Učlanjen
    02.07.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    68

Podrazumevano Re: Принцип решавања територијалних конфликта

Већинско становништво може имати право на самоопределење уколико постоји историјско право на територију на којој живе. Тако у случају Космета шиптари као дошљаци, од којих већина има само статус туристе, немају никакво историјско право на територију Космета. У случају Републике Српске постоји и етничко и историјско право српског народа на самоопределење.

Тек када се остваре државне границе по етничко-историјском принципу, за ту државу може да важи принцип територијалне целовитости и немогућности мењања граница.

Када би се у свету државне границе повукле узумајући у обзир етничко-историјски принцип и ради трајног мира применила и могућност хуманитарне сеобе, онда би успели дати велики допринос трајном миру и спречили међуетничке сукобе. Све остало пре или после води у рат.
    ...they may take our lives, but they'll never take - OUR FREEDOM!

Slične teme

1. Гаврило Принцип
    Autor Flexoman u forumu Istorija
    Odgovora: 77
    Poslednja poruka: 19.05.2010., 01:22
  2. Odgovora: 145
    Poslednja poruka: 25.10.2009., 21:08
  3. Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 04.07.2008., 23:15

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor