Sta je za vas religija?

gost 159032

Veoma poznat
Poruka
12.404
Na wikipediji sam nasao ovu definiciju religije:
Religion (from Latin religio, "reverence for the gods", "piety", possibly related to religare, "to bind"[1]) is the belief in and worship of a god or gods, or more in general a set of beliefs explaining the existence of and giving meaning to the universe, usually involving devotional and ritual observances, and often containing a moral code governing the conduct of human affairs.[2]

Religija je verovanje i slavljenje Boga ili bogova, ili generalnije grupa verovanja koja objasnjavaju nastanak i smisao sveta, cesto ukljucujuci verske i ritualne obicaje, i obicno imaju moralni kod koji upravlja desavanjima u ljudskom zivotu.

Meni se svidela definicija od Fredericka Strenga:

"that religious life is a complex of processes through which people are being transformed."
"Religiozni zivot je kompleksan proces kroz koji se ljudi transformisu."
Ovde misli na pozitivnu transformaciju, koja se moze nazvati i "krajnja transformacija" koja smisao dobija u okviru odredjene religije i sta odredjena religija naglasava kao krajnji cilj.

A sta je za vas religija?
 
postoji mnogo ljudi koji ne žele da prihvate stvarnost onakvu kakva je.

Razlog je jednostavan - život je težak, stvarnost nije lepa.

ti će ljudi u svemu videti neku drugu dimenziju, "skriveni smisao", "između redova".
Sa takvog aspekta oni su slični šizofrenicima, samo što kod ovih do derealizacije dolazi usled fizičko-hemijskih poremećaja a kod ovih drugih usled samoobmane.

Samoobmana (i obmana) su veoma važne stvari.
Čitav životinjski svet obmanjuje se međusobno kako bi preživeo. Bilo da se zmija pravi da je mrtva kako bi izbegla napad, bilo da majmun šepa kako bi ga drugi majmun dominantni mužjak poštedeo, bilo da ptica oponaša zvu motorne testere, kameleon okoline isl

Obmana je veoma bitna u očuvanju života i nejgovom produženju. Mnoge životinje mame seksualne partnere raznim vrstama obmana kako bi se jednostavno razmnožile. Ipak, najveći ekspert u kamuflaži je čovek.

On ne samo da je sposoban da obmanjuje druge (maske, šminke, boja glasa, govor tela) na fizičkom novou, već i na psihičkom.
Lažna predstavljanja i sakrivanja (pogledajte samo naše slike i nikove na forumima) želje, projekcije, sve u cilju da se predstavimo drugima boljima, značajnijima, da kao ona orhideja što joj prašnik liči na pčelu - privučemo bumbara.

Najviše od svega, čovek je sposoban da po potrebi i sebe obmanjuje.
Primere samoobmane imamo na svakom koraku jer ljudi jednostavno žele da budu prihvaćeni a ne odbačeni. Spremni su da nose razna "careva nova odela", samo kako bi bilo "neki novi ja". Setimo se Majkla Džeksona koji je zbog svojih problema hteo iz sopstvene kože da izađe i gotovo uspeo u tome..

Ali šta ćemo ako ne društvo, nego Život neće da nas prihvati? Ako nam kako god obrnemo nudi Smrt kao konačno, izvesno rešenje?

Čime tu da se obmanemo?

Vidimo dečaka kako mu je auto prosuo mozak po asfaltu i kako leži u krvi, još uvek drži ceger u ruci sa namirnicama sa pijace, u jednom uvetu mu je ostala slušalica od mp3-ja koji još svira ali je on nepokretan, ne reaguje ni na šta i kao gomila krpa čeka da ga neko pokupi i sahrani. Čime da se njegovi roditelji uteše?
Hoće li im prijati ako im neko kaže sledeću laž " On je sada gore i spokojno nas posmatra..Bog ga je uzeo jer su mu trebali anđeli.."

Hoće.
Do te mere ide bol. Do te mere ide očaj. Da će mnogo ljudi zinuti od bola i progutati laž. Samo da bol nekako, ikako umine.

Jedan putpoisac je rekao da je tek u pustinji (dok je putovao sa karavanom danima) postao svestan kako nastaju religije.

Na tim mestima, gde se čovek oseti mikronski malim, beznačajnim postavljaju se takva pitanja i smišljaju odgovori koji najviše zadovoljavaju. Jedan od tih odgovora je - religija.

Pogledaj u zvezdano nebo u sred mrkle noći, zapitaj se gde je kraj, gde početak, gde si ti, mi, šta je vreme isl - i videćeš kako si sve zbunjeniji, još manji i tanji i kako ni tebi, kao ni majmunu, zmiji ili orhideji - nije moguće da znate bilo šta više od onoga što vam je potrebno za svoj opstanak.
 
Vidimo dečaka kako mu je auto prosuo mozak po asfaltu i kako leži u krvi, još uvek drži ceger u ruci sa namirnicama sa pijace, u jednom uvetu mu je ostala slušalica od mp3-ja koji još svira ali je on nepokretan, ne reaguje ni na šta i kao gomila krpa čeka da ga neko pokupi i sahrani. Čime da se njegovi roditelji uteše?
Hoće li im prijati ako im neko kaže sledeću laž " On je sada gore i spokojno nas posmatra..Bog ga je uzeo jer su mu trebali anđeli.."

Hoće.
Do te mere ide bol. Do te mere ide očaj. Da će mnogo ljudi zinuti od bola i progutati laž. Samo da bol nekako, ikako umine.
a ovo je istinit dogadjaj, ili pishesh scenario nekakav? pricha ti je glupa.


Jedan putpoisac je rekao da je tek u pustinji (dok je putovao sa karavanom danima) postao svestan kako nastaju religije.

Na tim mestima, gde se čovek oseti mikronski malim, beznačajnim postavljaju se takva pitanja i smišljaju odgovori koji najviše zadovoljavaju. Jedan od tih odgovora je - religija.
ma taj putopisac je legenda.

nenastaju tako religije. nek su tako nastale neke religije, ili skoro sve, ali sve nisu.

postoji makar 1 religija (pricham za nju, jer pripadam istoj) - filosofski teizam, koja je nastala na chistom razumu i logichkom razmishljanju.

evo ja lichno- neverujem u boga da bi dao sebi nekakve "zadovoljavajucje odgovore", vecj sam prosto i jednostavno doshao do zakljuchka da je ateizam uverenje koje je nelogichno i nerazmno, i da samim tim - bog postoji.
 
Poslednja izmena:
religija u mojoj okolini (uglavnom pravoslavni avramovci) je kad me neko smara da objasnjavam zasto nemam nameru da slavim slavu, zasto se nisam vencao u crkvi i zasto ne planiram da krstim dete.

religija u mojoj okolini (uglavnom pravoslavni avramovci) je kad cekas da popovi zavrse sa pevanjem u crkvi na nekom vencanju a u crkvi nema klupe za sedenje.

z:dm:
 
religija u mojoj okolini (uglavnom pravoslavni avramovci) je kad me neko smara da objasnjavam zasto nemam nameru da slavim slavu, zasto se nisam vencao u crkvi i zasto ne planiram da krstim dete.

religija u mojoj okolini (uglavnom pravoslavni avramovci) je kad cekas da popovi zavrse sa pevanjem u crkvi na nekom vencanju a u crkvi nema klupe za sedenje.

z:dm:

ко те смара, срам га било
 
religija u mojoj okolini (uglavnom pravoslavni avramovci) je kad me neko smara da objasnjavam zasto nemam nameru da slavim slavu, zasto se nisam vencao u crkvi i zasto ne planiram da krstim dete.

religija u mojoj okolini (uglavnom pravoslavni avramovci) je kad cekas da popovi zavrse sa pevanjem u crkvi na nekom vencanju a u crkvi nema klupe za sedenje.

z:dm:
nisam mnogo religiozan i ne znam.
avramovci??? koji su ti???
 
Religija je organizovana zloupotreba čovekove potrebe da veruje u čuda, koja su (zbog nedostatka boljih dokaza) obično vezana za neproveriva dešavanja posle smrti, neproveriva dešavanja u neodređeno bliskoj budućnosti (smak sveta koji dolazi uskoro) ili davno prošle (navodno neobjašnjive) događaje čiju je autentičnost svakako nemoguće pouzdano proveriti.
Sem moralnih poruka, religija nema pozitivan uticaj na ljudski rod.
 
Na wikipediji sam nasao ovu definiciju religije:


Religija je verovanje i slavljenje Boga ili bogova, ili generalnije grupa verovanja koja objasnjavaju nastanak i smisao sveta, cesto ukljucujuci verske i ritualne obicaje, i obicno imaju moralni kod koji upravlja desavanjima u ljudskom zivotu.

Meni se svidela definicija od Fredericka Strenga:

"that religious life is a complex of processes through which people are being transformed."
"Religiozni zivot je kompleksan proces kroz koji se ljudi transformisu."
Ovde misli na pozitivnu transformaciju, koja se moze nazvati i "krajnja transformacija" koja smisao dobija u okviru odredjene religije i sta odredjena religija naglasava kao krajnji cilj.

A sta je za vas religija?

Lepo. Manje-više se slažem sa napisanim.



to kaze i pripadnik svake druge religije.
posto govorite suprotne stvari, ocigledno je da neko tu laze.

Očigledno? Ja se ne bih usudio da tako olako sudim.

"The opposite of a fact is falsehood, but the opposite of one profound truth may very well be another profound truth."
Niels Bohr


avramovci??? koji su ti???
Vernici avramskih religija.

Religija je organizovana zloupotreba čovekove potrebe da veruje u čuda, koja su (zbog nedostatka boljih dokaza) obično vezana za neproveriva dešavanja posle smrti, neproveriva dešavanja u neodređeno bliskoj budućnosti (smak sveta koji dolazi uskoro) ili davno prošle (navodno neobjašnjive) događaje čiju je autentičnost svakako nemoguće pouzdano proveriti.
Sem moralnih poruka, religija nema pozitivan uticaj na ljudski rod.

Koja religija? :ceka:
 
[QUOTEpostoji mnogo ljudi koji ne žele da prihvate stvarnost onakvu kakva je.

Razlog je jednostavan - život je težak, stvarnost nije lepa.

ti će ljudi u svemu videti neku drugu dimenziju, "skriveni smisao", "između redova".
Sa takvog aspekta oni su slični šizofrenicima, samo što kod ovih do derealizacije dolazi usled fizičko-hemijskih poremećaja a kod ovih drugih usled samoobmane.][/QUOTE],
А да ти ниси можда у самобмани?Кад себе убеђујеш да нема Бога?
 
Svaka. Ne pravi se naivan!

Dakle tvoja tvrdnja je da za svaku religiju važi:
Religija je organizovana zloupotreba čovekove potrebe da veruje u čuda, koja su (zbog nedostatka boljih dokaza) obično vezana za neproveriva dešavanja posle smrti, neproveriva dešavanja u neodređeno bliskoj budućnosti (smak sveta koji dolazi uskoro) ili davno prošle (navodno neobjašnjive) događaje čiju je autentičnost svakako nemoguće pouzdano proveriti.
Sem moralnih poruka, religija nema pozitivan uticaj na ljudski rod.
OK, onda nam objasni šta je to "organizovano" u animizmu i kakva se "zloupotreba čovekove potrebe da veruje u čuda" nalazi u konfučijanizmu. :ceka:



izvor:
"One hundred one questions and answers on Confucianism, Daoism, and Shinto", J. Renard
 
Dakle tvoja tvrdnja je da za svaku religiju važi:

OK, onda nam objasni šta je to "organizovano" u animizmu i kakva se "zloupotreba čovekove potrebe da veruje u čuda" nalazi u konfučijanizmu. :ceka:

Opet udaraš u filozofiranje. Svako religijsko učenje ima premisu da postoji božanstvo. NJegovo postojanje se NE MOŽE dokazati pa se pribegava izmišljanju ČUDA koja je nedokaziv navodno počinio. Paradoksalno ali što je čudo veće, više se u njega veruje.
Dakle, dokaži postojanje božanstva pa idemo dalje
.
Dok to ne učiniš nemoj nas više daviti teorijom.
 
Opet udaraš u filozofiranje.
Činjenice, koje ti očigledno nisu poznate, nisu filozofiranje.



Svako religijsko učenje ima premisu da postoji božanstvo.
Svako?
Animizam, budizam, džainizam, konfučijanizam, džedaji, itd. Sve te religije nemaju premisu da postoji božanstvo. Neke od njih ne poriču postojanje božanstva, ali im božanstvo nije ni osnova učenja, niti početna premisa.
Dakle, pogrešio si.


NJegovo postojanje se NE MOŽE dokazati pa se pribegava izmišljanju ČUDA koja je nedokaziv navodno počinio. Paradoksalno ali što je čudo veće, više se u njega veruje.
Konfučijanizam i čuda? :ceka:


Dakle, dokaži postojanje božanstva pa idemo dalje.
Zašto bih to činio?
Postoji razlika između vere i znanja. Dokaz da nešto postoji ili ne postoji već spada u domen znanja. U tom slučaju ne bi smo razgovarali o vernicima nego o znalcima.
Zaista sam očekivao da su ti makar osnovni pojmovi jasni. Očito nisu.



Dok to ne učiniš nemoj nas više daviti teorijom.
Samo ti još nedostaje da napišeš da je to "samo teorija" i završio si posao. :lol:


Nego, na moja pitanja nisi odgovorio. Zbog čega? :dontunderstand:
Zbog toga što sam ti izneo jasne i neporecive činjenice koje pokazuju da tvoj stav nije valjan? :think:
Koliko mogu da primetim zaključke donesene na osnovu posmatranje jedne religije ili čak možda jedne verske zajednice uopštavaš na sve religije.
Isti pristup ima i veliki broj vernika avramskih religija, samo što imaju jednog boga više od tebe... to mu dođe sva razlika. :think:

No, da vidimo šta se ovde dešava. Izneo si tvrdnju.
U vezi te tvrdnje sam ti postavio dva pitanja i izneo činjenicu.
Činjenica poikazuje da tvoja tvrdnja nije tačna, a na pitanja nisi u stanju da odgovoriš.
Stoga si odlučio da skreneš diskusiju na nešto drugo.
 

Back
Top