ALKOHOL

Opusteno87

Početnik
Poruka
4
Ono sto me zanima je na koji nacin alkohol moze da naudi coveku i u kojim kolicinama.Takodje me interesuje koliko je potrebno uneti alkohola da bi se unistila jetra i ugrozilo uopste zdravlje?poz
 
Ako se ne varam ,ovakvo pitanje je vec bilo postavljeno,i iskulirano od strane forumasa.

Svako ima svoje burence i individualno je koliko kolicina alkohola je potrebna da nastane ostecenje.
Pitanje ti je toliko uopsteno da se konkretan odgovor ne moze dati.
 
Opusteno87:
Ono sto me zanima je na koji nacin alkohol moze da naudi coveku i u kojim kolicinama.Takodje me interesuje koliko je potrebno uneti alkohola da bi se unistila jetra i ugrozilo uopste zdravlje?poz
Jedna casa vina se preporucuje svakodnevno, kao prevencija, u prvom redu kvb i cvb, a sve preko toga steti
 
Da dodam.....Alkohol unet u odredjenim kolicinama moze izazvati tesko trovanje, praceno komom koja se nakon 5-10h zavrsava smrcu usled paralize centra za disanje!
Smrtonosna doza alkohola iznosi izmedju 4 i 5 gr cistog alkohola po kilogramu telesne tezine, sto odgovara kolicini od 3/4 do 1l zestokog pica popijenog odjednom.
Od ukupnog unetog alkohola u organizam 2% se izbaci urinom,a ako je povecano izbacivanje urina, lucenje znoja i disanje, ovim putem se ne moze eliminisati vise od 10% unetog alkohola. Preostalih 90% mora da prodje kroz proces metabolicke razgradnje u jetri!
 
majce:
Sve su to gluposti u vezi toga da treba piti jednu casu vina dnevno ili jednu casu piva!
Ono samo ima stetna dejstva!Alkohol je poguban za unutrasnje organe i organizam u celini!
Ja bih ipak napravila razliku izmedju korisnog i stetnog dejstva a razlika je u kolicini, ne bih se slozila sa tim da casa vina dnevno steti organizmu, naprotiv!
 
Ja mislim da se ljudi godinama navuku.Te price o casi piva,casi vina i casici rakije jednom dnevno nisu mi bas ok.Sve to zavisi od coveka do coveka.Meni je nekada trebalo minimum pola litra loze da se napijem,a sad se batalim od dva mala piva.Mada sada uopste ne pijem.
Desava se da covek moze da popije puno i da nije pijan,ali je on ipak alkoholicar i unistava jetru.
 
majce:
Ne slazem se sa dr.
Alkohol je otrov, ponavljam!Mozda u pocetku ne steti, tj. pri pijenju manjih kolicina, ali to je sve kamuflaza. Ono sto se unutra desava mi ne vidimo, ali se sigurno dogadja!
Izvini sto ovo pitam jesi li ti neki leceni alkoholicar ili imas alkoholicara u kuci?
Zasto tako odbojan stav...nigde nisam rekla da je alkohol vodica, nego da u manjim kolicina deluje dobro, prvenstveno na krvnu sliku.
E sad druga je stvar da li neko moze ili ne moze da ostane na jednoj casi vina, ili se ubije ko majka...to je vec problem licnosti i bolest zavisnosti a razlika je ogromna.
Kako ti postavljas stvari ispade da svako ko je ikad popio casu vina je notorni alkoholicar ili pati od teskih organskih promena na svim organima...e pa nije tako.
 
majce:
Ne slazem se sa dr.
Alkohol je otrov, ponavljam!Mozda u pocetku ne steti, tj. pri pijenju manjih kolicina, ali to je sve kamuflaza. Ono sto se unutra desava mi ne vidimo, ali se sigurno dogadja!

Dakle, cinjenica radi: alkohol nije otrov, alkohol je naprosto alkohol. Kada bi bas isterivali mak na konac, mogli bi reci da je vecina stvari koje unosimo u svoj oprganizam pocetkom 21. veka otrov: kafa je otrov na svoj nacin, i steti bar svojim sporednim efektima; cigarete su otrov i takodje stete; pesticidi na povrcu koje svakodnevno koristimo takodje, konzervansi u svoj hrani; sta tek reci o kokakoli i ostalim gaziranim picima?! Dakle ako pocnemo sa ovakvim klasifikacijama, onda je sve sto taknemo otrov (ovde spadaju i izduvni gasovi od automobila, stetni sastojici u kozmetici za kozu i da ne nabrajam sta je sve otrov sto nas dnevno okruzuje i sa cim voljno - ili nevoljno - zivimo!)

Nikako ne podrzavam alkoholizam, ali se ne moze tvrditi da se svako socijalno konzumiranje alkohola moze nazvati stetnim ili se moze predpostaviti sa razlogom da ce se razviti u alkoholizam. Malo cinjenica:

Klinicki razvoj alkoholizma
prolazi kroz cetiri faze:
1) Prealkoholicarska: alkoholicar postaje svestan olaksanja koje pijenje donosi, javlja se ubrzo tolerancija, pa se uzimaju sve vece kolicine da bi se postigao efekat, ova faza povremenog i stalno pijenja traje od par meseci do 2 godine.
2) Prodromalna faza: karakterise se pojavom alkoholicarske amnezaije (prekid filma) za period pijanog stanja. Povremeno se javlja strah, cesti konflikti sa okolinom zbog izmene ponasanja, fenomeni pijenja krisom, preokupacija alkoholom, pohlepno pijenje i krivica zbog nacina pijenja, izbegavanje razgovora o alkoholu, pocinje stvaranje navike sa unosenjem sve vece kolicine alkohola. Ova faza moze trajati od 6 meseci do 5 godina i zavrsava se kriticnom fazom.
3) Kriticna faza: nastaje gubitkom kontrole, sto je i kriticni znak za alkoholizam. I najmanja kolicina alkohola (fenomen prve case) izaziva lancanu reakciju pijenja sve do prekida filma ili povracanja. U ovoj fazi alkoholicar racionalizuje pijenje i stavra alkoholicarski ‘alibi’. Sve vise pije tajno, uprkos racionalizaciji gubi samopouzdanje, pa se kao reakcija odbrane javljaju povremeno grandomanske ideje uz ekstravagantno ponasanje. Dolazi do projekcija, agresivnog ponasanja, sto pojacava osecaj krivice i kajanja a to postaje osnova daljeg pijenja. Usled sve jaceg drustvenog pritiska, pocinje da pokusava da limitira pijenje (na odredjeno vreme ili samo odredjena pica). Zbog anticipacije na bazi projekcije da nije voljen i da ce ga svi napustiti, gubi posao i prijatelje. Alkohol postaje centar zivota, dolazi do jos veceg povlacenja i izolacije, porodicni odnosti i obicaji se pogorsavaju, interes se usmerava na stvaranje zaliha alkoholnih pica, gubi se ineres za bilo kakve druge aktivnosti, dolazi do nepravilne ishrane i prvih telesnih simptoma koji mogu biti razlog za prvu hospitalizaciju. Uobicajeno smanjenje seksualne zelje i potencije dovodi do alkoholicarske ljubomore na bazi projekcije. Alkoholicar je vec toliko pretrpan problemima i konfliktima da ne moze da pocne dan bez da nesto popije. Redovno jutarnje pijenje oznacava kraj kriticne faze i prelazak u hronicnu fazu.
4) Hronicna faza: karakterise se prolongiranim periodima pijanstva, sto vodi u moralnu degradaciju i druzenje sa osobama koji su mu samo ‘prijatelji po casi’ (‘mokra braca’) a nikako po socijalnom statusu. Ako nema alkoholnih pica pije se cisti denaturisani alkohol. Izrazen je pad tolerance na alkohol pa i najmanja kolicina dovodi do karakteristicnog pijanstva. Javlja se poremecaj misljenja, strah, tremor, i alkoholne psihoze (delirijum tremens, i alkoholna halucinoza).

Dakle alkoholizam se razvija tokom duzeg vremenskog perioda, kriticno su ugrozeni najblizi srodnici alkoholicara po transgeneracijskoj liniji, posebo su podlozni alkoholizmu tipovi licnosti okarakterisani kao povuceni, stidljivi, anxiozni, iritabilni, hipersenzibilni, sa niskom pragom tolerancije za frustraciju i potisnutom seksualnoscu. Sto se alkoholicarske kome tice, ona u veoma malom broju slucajeva ikad zavrsava smrcu: faza kome razvija se pri koncentraciji alkohola u krvi preko 3.5‰, razvija se klinicki upadljivo niska telesna temperatura, pad termoregulacije (moguce smrzavanje), duboka somnolencija (pospanost), nema reakcije na spoljnje drazi sto je znak ulaska u komatozno stanje. Zenice na pocetku prosirene i tromo reaguju na svetlost, kasnije nastaje suzavanje. Obicno koma nije duboka mada moze da vodi i u smrtni ishod. Posle spavanja od nekoliko sati ili noci, pacijent se budi sa mamurlukom i ponekad amnezijom. 3/4 do 1l alkohola u najvecem broju slucajeva nisu dovoljne da ubiju ni prosecnog adolescenta sklonog pijenju a kamoli notornog alkoholicara, tako da ova tvrdnja u potpunosti ne stoji kao tacna. Svakako i zbog toga sto telo ima mehanizam kojim se bori protiv preplavljivanja alkoholom, a to je prosto naprosto - povracanje!

Dakle, nije tacno da alkohol razara unutrasnje organe; naime, tacno je da HRONICNO unosenje alkohola u vecim kolicinama stetno utice na telesne organe, prvenstveno mozak i jetru. Jednako je medicinski tacno da pola case do case crnog vina dnevno (1.5 dl) deluje medicinski povoljno na krvne sudove. Tacno je i to da je alkohol stetniji po celije i tkiva mladih organizama u razvoju, zato ga ni u obliku socijalnog pijenja ne treba dozvoliti (ako je moguce) maloletnim licima, tacno je i to da alkohol ne treba konzumirati u trudnoci, prilikom upravljanja motornim vozilima ili pri upotrebi izvesnih lekova.

Ali ici do tvrdnje da je alkohol otrov koji razara unutrasnje organe jednako je tvrdnji da je kokakola otrov koji razara unutrasnje organe. Ne treba preterivati. MERA je kljucna rec.
Pozdrav.
 
majce:
Za dr. - Neko iz porodice mi je alkoholicar, pa znam sve o alkoholizmu. Izucavala sam. Neznanje je kljucna stvar sto postoji toliko nepoverenja kada kazem da je alkohol otrov. Naravno, nisam rekla da svako ko popije malu casicu alkohola je alkoholicar. Rekla sam da je potencijalni alkoholicar ako pocne da pije cesce i u visim kolicinama. Kao sto sam rekla, svi alkoholicari su prosli kroz tu fazu umerenog pijenja sa izgovorom da je zdravo casu dnevno za krvnu sliku, srce ili sl.
Radite sta vam je volja, pokusala sam da objasnim cemu alkohol vodi, ali dobro, vidim da ima ovde onih "nevernih Toma" tako da necu vise da komentarisem. Ja sam cista,to mi je jedino i vazno.
I alkohol nije isto sto i coca-cola - coca-cola ne sadrzi alkohol u sebi. To je jako glupo sto si tako rekao!

Upravo suprotno, nisi rekla da je 'potencijalni alkoholicar ako pocne da pije cesce i u vecim kolicinama', vec da su kolicine nebitne jer je to sve samo kamuflaza, citaj bar svoje postove ako ne citas pazljivo moje.

Niko nije ni rekao da je alkohol isto sto i koka-kola, niti da koka - kola sadrzi alkohol u sebi; glupo je jedino to sto ne citas ono sto je napisano i iznosis polutacne podatke vodjena sopstvenim panicnim strahom od alkohola. I ocito imas razloga da budes uplasena, ali nema razloga da budes zaslepljena tim strahom. Jedino sto sam rekla jeste da svaka stvar koju unosimo u organizam i koja nas okruzuje u vremenu u kome zivimo moze da bude potencijalno 'otrov' ako nemamo meru. I mislim - dozvolices sa duznim postovanjem prema tvom izucavanju - da sam ja ipak malo vise, dublje, i duze izucavala alkoholizam i da malo vise ipak znam o tome nego ti: ti sa alkoholicarem mozda zivis ali ja alkoholicare lecim, pa ces dozvoliti da se ne radi o mom neznanju nego o cinjenicama; nema razloga da prestravljujes svojim poluznanjima ljude po forumu da im se unutrasnji organi raspadaju od case vina ili piva!
Nikako ne podrzavam alkoholizam - zaboga, pa ja lecim ljude od toga! - ali ne podrzavam ni poluznanja koja cine vise stete nego koristi, pogotovu kada se prezentuju ljudima koji ne poseduju nikakvo znanje o datoj temi.
 
Imam jedno pitanje u okviru teme za dr i WW. Da li je alkoholičar čovek koji pije po malo( recimo čašu-dve vina dnevno, ili jednu čašicu rakije ili jedno pivo... )ali redovno, znači svaki dan, i koji zapravo ima naviku, tj, ne može bez te doze da pregura dan. Znači da li taj čovek može da se okarakteriše kao alkoholičar, mada se nikad nije napio, nikad nije prešao pomenutu dozu. Sa druge strane imamo čoveka koji pije retko recimo jednom u šest meseci, ali nema meru i kad pije pije puno, sve do prekida filma. Znači on nema potrebu da pije, tj ne oseća je redovno, ali kad popije, gubi meru. Pitam ovo jer je nedavno bila neka emisija na RTS-u i mislim da je gost psihijatar, koji se bavi alkoholizmom, rekao da je definicija alkoholičara čovek koji pije stalno bez obzira na količinu. Totalno sam zbunjena. Hvala
 
*misutka*:
Imam jedno pitanje u okviru teme za dr i WW. Da li je alkoholičar čovek koji pije po malo( recimo čašu-dve vina dnevno, ili jednu čašicu rakije ili jedno pivo... )ali redovno, znači svaki dan, i koji zapravo ima naviku, tj, ne može bez te doze da pregura dan. Znači da li taj čovek može da se okarakteriše kao alkoholičar, mada se nikad nije napio, nikad nije prešao pomenutu dozu. Sa druge strane imamo čoveka koji pije retko recimo jednom u šest meseci, ali nema meru i kad pije pije puno, sve do prekida filma. Znači on nema potrebu da pije, tj ne oseća je redovno, ali kad popije, gubi meru. Pitam ovo jer je nedavno bila neka emisija na RTS-u i mislim da je gost psihijatar, koji se bavi alkoholizmom, rekao da je definicija alkoholičara čovek koji pije stalno bez obzira na količinu. Totalno sam zbunjena. Hvala

Radi pojasnjenja, evo opet malo cinjenica i definicija:

Zavisnost je skup fizioloskih, ponasajnih i kognitivnih fenomena, kod kojih upotreba neke substance ili grupe substanci za osobu dobija veci znacaj nego drugi obrasci ponasanja koji su ranije imali vecu vrednost. Centralna karakteristika je zudnja - habituacija (cesto jaca od bilo cega drugog) za uzimanjem droge, alkohola i duvana.

Zavisnost od alkohola (alkoholizam) je pojava u kojoj ponavljana upotreba alkoholnih pica ima nepovoljan uticaj na zdravlje i nivo socijalnog i radnog funkcionisanja.

Dakle, ovde negde krije se odgovor na Vase pitanje: osoba koja pije male kolicine ali 'ne moze da pregura dan' bez njih jeste zavisna jer ima zudnju za alkoholom i ponasanje u smislu ostvarivanja te zudnje koje prevazilazi i podredjuje sebi druga bitnija ponasanja. Sto se tice one osobe koja gubi kontrolu odnosno meru, kako kazete, kad pocne da pije, pa dolazi do prekida filma, jasno je da se radi o osobi kod koje upotreba alkohola ima 'uticaj na zdravlje i nivo socijalnog i radnog funkcionisanja' zar ne?

I jedna i druga osoba ispoljavaju oblik ponasanja koje mozemo nazvati zavisnickim, odnosno odgovor na Vase pitanje je - da, obe osobe mogli bi svrstati po definiciji u alkoholne zavisnike, odnosno alkoholicare.

Nadam se da je malo jasnije? Pozdrav!
 
kako ja kapiram, dok ti ne smeta u životu (socijalnim kontaktima, poslu i kad si sam) alkohol je ok. :?:
ZTek kad počćne da pravi smetnja, ne valja...
A gde mu dođe granica?
Lekari kažu - jedna do dve jedinice /250 ml piva ili 1dl vina/ dnevno povećžavaju elasticitet krvnih sudova i štite srčani mišić.
Psihijatri kažu: ako ne možeš da staneš kod prve čaše, onda imaš problem.



JEDNA INDIJSKA LEGENDa kaže da ima tri vrst eljudi u zavisnosti od toga kako reaguju na alkohol
1. oni koji plaču (najbedniji, loša karma)
2. oni koji se smeju (pozitivci, napredni, advanced souls)
3. i oni koji, ako se dobro sećam, zapadnu u stanje nirvane, i ti su kao najbolji (jer su manje više isti kao i trezni, samo srećniji)


ja ne spadam nigde :cry:

Meni se od alkohola spava :?:

Ili je već toliko kasno, da sam mnogo nervozna, pa mi alkohol pojača nadrndanost (tako reagujem na umor, besom, to je valjda neka odbrana i znak da treba ići u krpice).

I, baš bih ga pila ponekad, kad bih osećala to OLAKŠANJE o kome pričate. :?

e, pelinkovac nije loš kad je slabo grejanje, a igraš igrice /sediš/ :wink:
 
Molila bih da mi neko odgovori da li je alkoholizam nasledan?Negde sam procitala da nije, ali iz nekih iskustava vidim da se pokazuje suprotno.Da li moze "zudnja" za hranom da se pretvori u zudnju za alkoholom? Ili je to sudbina, ili zivot ili nemoc, strah od zivota?.....
 
Ne, alkoholizam nije nasledan ali model ponasanja koji se ponese iz porodice alkoholicara ima veoma veliku ulogu u "prenosenju" alkoholizma, sa oca na sina, cerka koja ima oca alkoholicara cesto zavrsi sa muskarcem koji mnogo pije...
 

Back
Top