Novogovor: Ombudsman ukinuo gđice i sekaperse

Jacob

Buduća legenda
Poruka
49.567
Zaštitnik građana Saša Janković zahteva od svih učesnika u javnom životu da iz govora izbace reči koje vređaju žene, homoseksualce i osobe s invaliditetom


Zaštitnik građana Saša Janković doneo je „Uputstva za standardizovan nediskriminativni govor i ponašanje" kojim od svih aktera u javnom životu zahteva da iz govora izbace izraze poput „gospođica", „sekapersa", „lezbijka"...
Na sajtu ombudsmana www. zastitnik. rs navodi se da on „preporučuje, inicira i zahteva od svih institucija i aktera u javnom prostoru da dosledno poštuju pravila nediskriminativnog ponašanja i verbalnog izražavanja u odnosu na žene, osobe sa invaliditetom i osobe LGBT populacije".

Devojke u srednjoj školi postale gospođe

Lingvista Pavle Ćosić kaže da je deo uputstva koja se odnosi na žene „jedna velika glupost" i da ne predstavlja lingvističko nego političko pitanje.
- Nije to ništa čudno, lingvistika se često prepliće sa politikom. U naučnom smislu, ovakvi tekstovi moraju da se potpišu, ne može to da bude neko generalno uputstvo. Ko je dao ovlašćenje za pisanje ovakvog uputstvo, na osnovu kog prava? Oslovljavanje homoseksualaca je isto lingvističko pitanje koje zadire u politiku. Ako postoje pojmovi koji „nisu dozvoljeni", kako piše u tekstu, šta će se dogoditi ako ih neko upotrebi? Da li se ide u zatvor? Znam puno pedera koji sebe nazivaju pederima. Da li će oni oni zbog toga imati posledice? - kaže Ćosić.
On napominje da nije baš jasno zašto bi u ophođenju prema ženama trebalo ukloniti imenicu gospođica.
- A zašto ne bismo uklonili imenicu gospođa? Ako se kaže gospođa, onda se time opet implicira bračni status. Donekle je u redu izbegavati oslovljavanje sa „gospođice", to je malo i zastarelo, ali onda nije jasno kako se obraćati ženama, to u ovom uputstvu ne piše. To znači da bi sve žene trebalo oslovljavati sa gospođa, a opet nije u redu da devojci od 19 godina kažeš gospođa. Ona će se uvrediti i ako joj kažeš gospođica, jer je to suviše oficijelno.
Ćosić kaže da je upotreba generičkog muškog roda ispravna, jer u lingvističkom smislu on ima funkciju srednjeg roda, odnosno on je neutralan.
- Ako kažete, na primer: „U Beogradu danas ima puno bankara", tu se podrazumeva da među tim bankarima ima i žena. Kako biste drugačije rekli? To je prosto stvar tradicije jezika. Jer ako biste hteli da kažete da je tu bilo i žena, morali biste da kažete: „U Beogradu danas ima puno bankara i bankarki", što je veća diskriminacija, jer se time naglašava da je bitno da je reč o muškarcima i ženama, odnosno da je bitan pol.
On potvrđuje da su nazivi profesija, zanimanja, zvanja ili titula u ženskom rodu, poput profesorka ili savetnica spontano ušle u jezik.
- Ako je žena šef, onda ljudi kažu šefica, u dijalektima čak češće imate šefovica. Sada postoji intencija da se svi nazivi profesija prebace u ženski rod, a kako će se ko oslovljavati je potpuno individualna stvar. Možete da pitate ženu da li je ona psiholog ili psihološkinja. Neke će reći da su psiholozi, neke psihološkinje. Po mom iskustvu, većina žena će prihvatiti generički muški rod, naročito kod imenica koje su diskutabilne i rogobatne, faktički izmišljene u poslednjih deset godina, kao što su sociološkinja. Upotreba ženskog roda u nazivima profesija ili titula je verovatno došla iz hrvatskog jezika, ali, generalno govoreći, u drugim jezicima se on slabo ili nikako ne upotrebljava.


Ko mi brani da budem *****?
Predrag Azdejković, predsednik Gej lezbijskog info centra (GLIC) kaže da je uputstvo „produkt političke korektnosti, koja je šuplja i umesto da rešava problem, ona ga gura pod tepih".
- Politička korektnost tera ljude da ne mrze glasno, već da mrze u sebi, ali i dalje mrze. Tako dobijamo novi problem gde je na površini sve mirno i fino, a ispod površine imamo oluju, a diskriminacija postaje suptilnija i skrivenija, ali i dalje prisutna. Pojedine stvari koje sam pročitao u uputstvu mi se dopadaju, ali sa pojedinim objašnjenjima imam veliki problem jer su dati kao apsolutne istine, s kojima se ne slažem. Ja preporučujem da se ovo uputstvo povuče i doradi, jer je u mnogim segmentima problematično - kaže Azdejković.

On kaže da je spisak nedozvoljenih izraza za LGBT populaciju diskutabilan u tom smislu što ti izrazi zavise od konteksta u kome se upotrebljeni.
- Ja sam imao problem na B92 blogu kad su meni kao pederu cenzurisali korišćenje reči *****, pa smo to uspeli da rešimo. Uputstvo kaže da nije dozvoljeno koristiti reč lezbijka, već lezbejka, što je već teška glupost. Ivan Klajn preporučuje da je bolje koristiti lezbijka, nego lezbejka. Uputstvo koje se bavi gramatikom ne treba uzimati za ozbiljno. Ja sam ***** i koristim reč ***** u javnom i privatnom prostoru i ne volim da mi neka institucija zabranjuje da koristim tu reč. Ono što je važno jeste šta sledi posle te reči. Velika je razlika između „ja volim pedere" i „smrt pederima".
Ljupka Mihajlovska, predsednica Udruženja studenata sa hendikepom, takođe smatra da uputstvo daje političku korektnu terminologiju, ali da je ona u slučaju osoba sa hendikepom korisna jer pruža informacije široj javnosti.
- Udruženje studenata sa hendikepom ocenjuje veoma pozitivno tekst koji je postavljen na sajtu zaštitnika građana, a odnosi se na nediskriminativni govor i ponašanje prema određenim marginalizovanim grupama. Jezik i terminologija koju koristimo kada smo u komunikaciji sa osobama sa hendikepom mogu biti sredstva diskriminacije i zbog toga je značajno koristiti politički korektnu terminologiju. Ljudi često iz neznanja koriste određene izraze, pa je ovaj potez dobar u smislu pružanja informacija široj javnosti - smatra Ljupka Mihajlovska.
Mišljenje ombudsmana o ovoj temi, na žalost, nismo uspeli da čujemo, iako je Press posle više telefonskih poziva, na zahtev iz kancelarije zaštitnika građana, elektronskim putem dostavio i pisani zahtev za razgovor sa Jankovićem ili licem koje on ovlasti.

Pojmovi i fraze koji nisu dozvoljeni u javnoj komunikaciji

ZA ŽENE

- gospođica
- imenice i zamenice u muškom gramatičkom rodu koje se odnose na zvanje, položaj, profesiju žena

ZA OSOBE SA INVALIDITETOM

- invalid
- hendikepirani
- osoba sa posebnim potrebama

ZA LGBT POPULACIJU

- u mojoj porodici niko, hvala bogu, nije takav
- neka rade šta god hoće ali neka ne kvare decu
- nisam jedan od njih
- šta bi bilo kada bi svi bili takvi
- sve je to uvoz sa Zapada
- u moje vreme se znalo ko je muško a ko žensko
- lezbijka
- *****
- sekapersa
- ženski petko
- lezbača
- topli brat
- muškarača
- bolesni
- ja nemam ništa protiv „njih" ali


************************************************************


Dobrodosli u Srbiju 2010:dash::dash::dash:

Ko je bre ovaj majmun i kako ce on meni da zabrani da neku devojku nazivam "gospodjicom" :hahaha:

Sad nam i jezik kroje.
 
Zaštitnik građana Saša Janković zahteva od svih učesnika u javnom životu da iz govora izbace reči koje vređaju žene, homoseksualce i osobe s invaliditetom

Види овог заштитника содомита и полних изопаченика, како им је као покриће прикопчао и жене и инвалиде... Све зајдно разједнињене их обједињава под своја заштитничка крила (или пазух)...

Гадни су и провидни лукави педери.

Боже заштити нас од ових квазизаштитника и ђавољих адвоката.
 
Uvredljivo je da te oslovljavaju sa "gospođica" jer onda narod vidi da nisi u braku? I? U čemu je problem? :dontunderstand:
Zar nije degradirajuće da se svi zovu gospođe, kao da je sramota reći da si gospođica, nemaš muža itd. Meni ovo deluje više diskriminatorski i po njima deluje kao da je blam da nisi u braku ili da si *****. Ja da sam lezbejka ne bih imala apsolutno nikakav problem da neko upotrebljava tu reč kada priča o meni. Šta je tu uvredljivo, pobogu!

Jadan onaj ko mi se obrati sa gospođo :lol:
 
Uvredljivo je da te oslovljavaju sa "gospođica" jer onda narod vidi da nisi u braku? I? U čemu je problem? :dontunderstand:
Zar nije degradirajuće da se svi zovu gospođe, kao da je sramota reći da si gospođica, nemaš muža itd. Meni ovo deluje više diskriminatorski i po njima deluje kao da je blam da nisi u braku ili da si *****. Ja da sam lezbejka ne bih imala apsolutno nikakav problem da neko upotrebljava tu reč kada priča o meni. Šta je tu uvredljivo, pobogu!

Jadan onaj ko mi se obrati sa gospođo :lol:

Gospodjice/gospodjo :mrgreen:
 

Back
Top