Napadnuti srpski turisti u Hrvatskoj: Bež'te kući, četnici

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

JA SUMADINAC

Domaćin
Poruka
3.793
Napadnuti srpski turisti u Hrvatskoj: Bež'te kući, četnici

Porodica Milke L. iz Beograda doživela je tešku traumu u Vodicama kraj Šibenika, kada je njenog bratanca bez povoda pretukao jedan Hrvat. Na Jadran je prvi put došla posle 20 godina verujući da se štošta promenilo
s1
Napadnuti srpski turisti u Hrvatskoj: Bež

Odmor na Hrvatskom primorju, prvi posle 20 godina, po svemu sudeći biće i poslednji za porodicu Milke L. (61) iz Beograda, čiji je bratanac bez ikakvog razloga brutalno pretučen u centru Vodica, nadomak Šibenika. Posle niza neprijatnosti koje su doživeli za svega nekoliko dana, saglasni su samo u jednom - nikad više!
a

Svuda se dešava

Bez obzira na to što se dogodilo porodici naše sugrađanke, turistički radnici Srbije smatraju da se takvi izolovani incidenti dešavaju širom sveta i da ih ne treba precenjivati.

- Ovaj napad nije jedinstven, jer se takvi slučajevi dešavaju svuda. Postoji rizik da vam se tako nešto desi u koju god zemlju da odete, a pojačana je mogućnost kad se ide u Hrvatsku. Na svakom od nas je da proceni da li je bezbedno ići u neku zemlju na odmor - kaže za Press Ljiljana Čerović iz naše turističke organizacije.

Slično misli i Radmilo Bumber, vlasnik agencije „Pan Evropa Adrijatik", koji veruje da su bez obzira na ovaj slučaj u Vodicama, srpski turisti u Hrvatskoj bezbedni.

Naša čitateljka je samo jedna od onih koji su naivno poverovali u poruke sa hiljadu bilborda kojim Hrvatska poziva turiste iz Srbije da dođu, uživaju i ostave novce u „lijepoj njihovoj", garantujući im odmor iz snova.

- Otišli smo puni vedrine i optimizma, verujući da se za dve decenije mnogo toga promenilo i da su pozivi sa bilborda zaista dobronamerni, ali smo se posle pet dana spakovali i glavom bez obzira pobegli nazad, jer mi je jedan od bratanaca brutalno pretučen, a nama poručeno: „Marš vanka iz Vodica. Bež'te kući četnici, ovde niste dobrodošli" - prepričava preplašena žena, insistirajući da joj ne objavljujemo prezime i ne fotografišemo s lica, zbog brata koji je ostao u Hrvatskoj.

Mislio je da mu treba pomoć

- Želeli smo, između ostalog, i to da rešimo, da kuću koja je opljačkana i do temelja spaljena koliko toliko dovedemo u red, i posle toliko godina ponovo letujemo kao svoji na svom, apsolutno ubeđeni da će sve proći u najboljem redu. Koliko smo bili sigurni da smo „dobrodošli" govori i podatak da smo nameravali da ostanemo mesec dana, ali... - zastaje, dok pokušava da skupi snage za nastavak priče koji ju je naterao da zauvek kaže zbogom Hrvatskoj.
s2
Centar Vodica gde je napadnut srpski turista

Lepo samo na slici... Centar Vodica gde je napadnut srpski turista

- Trećeg dana našeg boravka dole, u kući rođake koja je obnovljena, pošli smo kolima kroz glavnu ulicu u Vodicama, oivičenu kafićima i firmiranim radnjama, nešto nalik našoj Strahinjića Bana. U jednom trenutku put nam je preprečio mladić na skuteru, videvši beogradske tablice. Bratanac koji je sedeo na mestu suvozača čuo je kako preti i psuje, ali ne i njegov brat. Izašao je iz kola verujući da da se momku pokvario motor i da mu treba nekakva pomoć. Kako je zakoračio iz automobila i krajnje dobronamerno ga upitao: „Da li ti treba neka pomoć?" Hrvat ga je svom silinom udario laktom u vilicu, a on je kao sveća poleteo unazad, udario glavom u krilo automobila i bez svesti se stropoštao se na zemlju. Mislila sam da ću umreti, da će mi srce pući, videvši ga kako nepomično leži. Srećom, moram i to da pomenem, odmah su skočili momci iz obližnjih kafića, digli dreku na tog monstruma koji je već seo na motor i počeo da beži, ali su uspeli da mu zapišu tablice i kasnije ga prijave policiji koja se pojavila tek po našem odlasku s lica mesta... - još jedared zastaje u priči, kao da ne želi iznova da vrti sliku nepomičnog bratanca na kaldrmi.

Pretnje da će ih zaklati

- Posle nekoliko minuta se osvestio, stavili smo ga u kola i pobegli odatle, strahujući šta bi još moglo da nam se dogodi. Verujte, toliko smo bili prestravljeni da nismo smeli da ga odvedemo u dom zdravlja, ne znajući šta bi tamo moglo da nas snađe i kako bi nas dočekali, već smo bratanca odvezli privatnom lekaru koji je utvrdio da ima potres mozga i povredu od udarca laktom u vilicu. Sačekali smo nekoliko sati da ga prođe mučnina i povraćanje, spakovali se, seli u automobile i, nazad za Beograd. Ja koja sam sve ove godine sanjala Vodice, moju kuću, povratak, kažem - nikad više, isto kao i moji bratanci koji su i veče pre ovog nesrećnog događaja doživeli neprijatnost kojoj, eto, nismo želeli da pridajemo veći značaj. Naime, dok su se kolima vraćali magistralnim putem, neki momak je svojim automobilom pokušao da ih izgura s puta i baci na stene, da bi, kada ih je obilazio, prešao rukom preko grla, pokazujući kako nas sve treba poklati... - završava svoju traumatičnu ispovest o povratku u zemlju sa „1.244 otočića" i „najplavljim morem na svetu", napominjući da je od svega najgori taj sveprisutni osećaj straha.

Mihailo Medenica


Dakle na odmor u Hrvatsku.
 
Želeli smo, između ostalog, i to da rešimo, da kuću koja je opljačkana i do temelja spaljena koliko toliko dovedemo u red, i posle toliko godina ponovo letujemo kao svoji na svom, apsolutno ubeđeni da će sve proći u najboljem redu. Koliko smo bili sigurni da smo „dobrodošli" govori i podatak da smo nameravali da ostanemo mesec dana, ali... - zastaje, dok pokušava da skupi snage za nastavak priče koji ju je naterao da zauvek kaže zbogom Hrvatskoj.

Неке људе стварно никако не могу да разумем. Након свега шта им се десило, пљачке и уништавања имовине,
поново иду тамо, још са намером да обнове кућу.... :eek: :roll:

Пилећи мозгови, добро су и прошли.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top