Mesecno izdrzavanje mace

Poruka
69
Pozdrav svima.Imam priliku da dobijem na poklon jednu macu ali problem je u tome sto sam ja student, sto znaci da imam nizak budzet.Pa me zanima koliko ce me mesecno kostati para da omogucim maci sve sto joj je potrebno,hrana,nega,zdravstvena zastita, obavezne vakcinacije i slicno?
Koliko vi trosite mesecno za jednu macu?
Hvala!
 
Troškovi najviše zavise od toga da li će maca izlaziti ili ne, jer mace koje izlaze troše mnogo manje posipa a to je baš velika stavka. Cene veterinarskih usluga variraju ali to su vakcinacija protiv zaraznih bolesti i, ono što bih svakako preporučila ako će maca da izlazi a što bi trebalo da košta oko 500 dinara, vakcina protiv besnila, i kasnije, okvirno oko 8-10 meseci starosti sterilizacija/kastracija, čija cena opet varira od veta do veta. Ostaju još krevetić, noša (tj. wc, bolje zatvoreni, zbog rasipanja posipa, to je možda i najskuplja stavka u startu) i lopatica za čišćenje (jeftino i ima svuda), činije za hranu i vodu (moj Bili je imao plastičnu duplu iz $-šopa) i hrana. Sad, mace klopaju prilično, da se ne lažemo. :)

Pozdravljam odluku i nemoj da misliš da te u startu obeshrabrujem, samo treba da se pripremiš na sve.
 
hm, sve zavisi, hrana za mace, ona najkavlitetnija je oko 1500 dinara 2 kg, tu mislim na premijum hranu, ali postoje i dosta jeftinije a dovoljno kvalitetne hrane(bento kornene je npr 400 dinara kilo, brit je 900 dinara 2kg i mnoge druge) , maca u proseku jede 60 grana granula dnevno, što znači da ti je 1,5 do 2 kg dovoljno za ceo mesec
posip je oko 500 dinara za mesec dana,možda malo jače, ako maca ne ide napolje, posude za pesak nisu skupe, otvrena je oko 500 dinara, zatvoren wc 1500, ali nije neophodan, mada je svakako bolji, grebalice, koje traju takodje su oko 1500 dinara, ali sve to su trajne inevstice, ne ulaze u mesečnu računicu, da te ne uplašim : )
tabletice protiv glista su jeftine, veterinraske usluge variraju, ali je osnovna vakcinacija, koja ide jednom godišnje, 1200 dinara plus besnilo, ali to je samo jednom godišnje
sve u svemu ja sam kao student uvek imala mace i nisu preskupe za držanje, a hranu sam im uvek prilagodjavala u zavisnosti od primanja, ako se dobro raspitaš možeš da prodješ sasvim solidno a možeš da potrošiš i ućasno mnog, sve u zavisnosti od mogućnosti
a maci je mnogo bitnije da ima ljubav i dobro druptvo nego fensi igračke, posude i grebalice: )
 
Ja imam dve macke,muzjak i zenka.
Zenkica je kod mene 5 god.muzjak u Oktobru 27 godinu dana.
Elem,nista nije skupo.Kit Ket na pijaci je 200 dinara 2kg.
Cinija za hranu i vodu to imas kod kuce uvek nesto da nadjes,moje macke idu u wc
bez posipa tako su naucene.Mozes da je naucis i na obicnu hranu povremeno da jede,malo mleka....KOd nas je kastracija 2000hilj.din.Macke su mi u stanu,ne znaju za spoljasni svet,znaju preko prozora.Sve u svemu imaces uvek nekog kad dodjes kuci da te saceka,a to je nesto najbolje od svega.
 
Huh, nikad nisam pokušala da stavim na papir i izračunam sve troškove ali hajde da pokušamo...

Prvo, vakcinacije - 500 din protiv besnila, 1200 din + 1200 din vakcina i revakcina protiv infektivnih bolesti (posle ide jednom godišnje protiv besnila i protiv infektivnih, a moje lično mišljenje je da su najvažnije vakcine ove protiv infektivnih bolesti, jer besnila danas u gradovima retko ima...)

Zatim, posip - mesečno oko 600 din. Zavisi koji kupuješ, ima jeftinijih ali se oni i brže potroše, i onih skupljih pa ti dođe na isto.
- što se tiče posude za posip, tj. wc-a, ja mojoj maci nisam kupila, već joj posip sipam u plastični lavor, obični, malo veći... Tako da ti i to može biti ušteda.

Čišćenje od parazita - paste koštaju od 500 do 700 din, zavisi kako gde i koje vrste, ali kad je kupiš imaćeš je neko vreme i nećeš morati da kupuješ svaki put kad dođe vreme za čišćenje.

Sredstva protiv buva - ja mojoj svaki mesec nanosim ampulu Advantage (može i Frontline), i to je oko 600 din mesečno

Hrana - ne kupujem joj na veliko. Royal cannin granule za mace do 12 meseci od 400 grana su 330 din (bogami nekoliko tih kesa joj kupim u toku meseca, ali ne mogu tačno da ti kažem koliko, nisam nikad pratila!), a toliko su i za veće mačke, pa joj njih kombinujem sa nekim jeftinijim granulama, sosićima, možeš joj skuvati piletinu, džigericu, dati jogurt, mleko.... Evo sad nešto razmišljam, verovatno ne prođem bez 1500 mesečno za njenu hranu...

Igračke i ostala oprema :D - nije luda za nekim skupim igračkama iz pet shopova. Kupila sam joj miša, lopticu, ogrlicu... To je sve nešto jeftino... Kupila sam joj lepe činije za hranu i vodu, ali kao što reče Slavka, uvek kući imaš nekih kojih bi mogao da se odrekneš u macinu korist! ;) Treba kupiti i transporter (koji ja još nisam uzela :roll: ) a on košta od 1000 din pa naviše, al kad ga jednom kušiš, imaš ga dugo,dugo....

Veterinari - skupi su, da se ne lažemo, i nadam se da ti neće zatrebati njihova pomoć i da će ti maca biti uvek zdrava!

Kastracija/sterilizacija - od 3000 do 6000, zavisi gde i zavisi od pola mačke!

Eto, nadam se da sam pomogla. U svakom slučaju, ni ne razmišljaj o novcu, jer kad primiš jedno takvo stvorenjce u svoj dom, pare uopšte nisu važne! Uvek se nađe koji dinar za njih. A i ja ću pre kupiti njoj nego sebi! :D A vraćaju, kao i psi i sve ostale životinje, neograničenom ljubavlju i to zadovoljstvo je neprocenjivo! :heart:
 
Pozdrav svima.Imam priliku da dobijem na poklon jednu macu ali problem je u tome sto sam ja student, sto znaci da imam nizak budzet.Pa me zanima koliko ce me mesecno kostati para da omogucim maci sve sto joj je potrebno,hrana,nega,zdravstvena zastita, obavezne vakcinacije i slicno?
Koliko vi trosite mesecno za jednu macu?
Hvala!
Mene je zaintigiralo to što si student, i koliko sam shvatila živiš sama.
Nije sav problem sa ljubimcima u ceni njihovog izdržavanja. Ako si podstanar - pitanje je šta o ljubimcu kaže vlasnik stana. Drugo pitanje je šta će maca raditi dok si ti na predavanjima, dok učiš, izlaziš, kad odeš na odmor. Ko će je čuvati kada bude bolesna ili sterilisana? Ako se budeš selila, znaj da mace teško podnose promenu sredine.
Briga oko mace je skoro ista kao oko deteta. Možeš li to da izvedeš sama a da i sebi i mački ne napraviš više briga nego radosti?
 
Okej prvo, hvala vam puno na odgovorima, ja sam malo vise proracunljiv u ovom slucaju nego inace, pa hocu da lepo izbegnem neprijatnosti i unapred isplaniram sve.
Koliko sam shvatio mesecni troskovi(tu ne racunam igracke, posude,krevetic i ostalo), sto se tice hrane me mogu izaci oko 2000 dinara a posip mesecno eto recimo da izadje mesecno jos 1200 din, sto i nije puno.Tih 3200 dinara bih svaki mesec morao da izdvajam.Da li je potrebno jos neku dodatnu hranu kupovati, pored ove sto se kupuje u sopovima, neke vitamine i slicno?
Ciscenje od parazita i sredstva protiv buva jel to neophodno ako maca nece cesto izlaziti napolje?
E sad, jos mi nije jasno oko ovih vakcinacija.Imamo dakle, vakcinaciju protiv bolesti, pa protiv besnila koje moraju da se odarade jednom godisnje.Dobro, 500 dinara je odmah posle besnila ali sta je to na pocetku 1200+1200din?
I da interesuje me da li je potrebno kupovati posebne sampone i balzame za kupanje macaka?

Joj Kajo postavljas nezgodna pitanja, na koja tesko iz ove pozicije mogu da odgovorim.
Ja sam musko( znam cudno je) , nisam podstanar i zivim sa sestrom.Dok sam povremeno odsutan(predavanja izlasci i sl) postoji velika vjerovatnoca da ce sestra biti u stanu a ako ne bude pa ne znam sta ce da radi, nisam jos imao macku ali mislim da za tih osam sati ili manje, ne bi trebalo da se dogodi nista lose sve dok ima hranu,mleko,vodu....Ali otom potom, do taga jos nisam dosao.A, ako sam duze odsutan, tu su komsije( ima osam stanova u zgradi i zacudo imamo odlicne odnose) prijatelji, rodbina...
Kada bude bolesna ili sterilisana, pa valjda cu je ja cuvati, valjda cu joj ja biti kao majka:)
Eh da, te brige su najsladje;)
 
Izvini što sam te prekrstila u devojčicu :rumenko:, nisam pažljivo pogledala tvoj profil.
Ako si sa sestrom to je super, bitno je da u kritičnim trenutcima ima ko da te zameni ako si ti zauzet.
Ako to finansijski možeš da ispratiš, videćeš da se zaista isplati, maca će vam biti prava drugarica i sustanarka. I nikada više nećete biti ni tužni ni smoreni jer za to nema boljeg leka od mačijih ludorija. Moraćete da se igrate sa njom i kada niste raspoloženi, a posle ćete se smejati do suza njenim biserima.
A tek kada dođu neke vaše drugarice i ugledaju mačence - odmah će i tebi da skoči rejting :zper:.
Neke troškove možeš i da izbegneš. Recimo šampone, mace se ližu i doteruju same, nema potrebe za kupanjem. A i onaj krevetac za mace možeš slobodno da precrtaš - ona će spavati gde je njoj volja a to je sigurno u tvom krevetu :whistling:. I hrana ne mora biti striktno kupovna, vole one i svašta što mi jedemo a za jednu macu se uvek nađe (i to najlepše parče). Tretmani protiv parazita se i ne preporučuju na sasvim malim macama, ali to zavisi odakle je mače došlo. Ako je iz neke kuće gde mace baš i nemaju kraljevski status, onda je treba očistiti i zbog njenog zdravlja a i zbog vašeg.
A kad se očekuje mala princeza? :D
 
Ne znam za cene...ali pročitaj ovo... saveti za mačke

Nemoj da se uzdaš u komšije...mače sve dok ne poraste malo mora biti u kući....
Navedene cene su za vrhunski tretman životinje....nemoj da ga hraniš granulama samo već i hranom koji ti jedeš....mače je verovatno malo....i za njega je mleko....nemoj da uzimaš mače ako samostalno nemože da jede....nisi naveo koliko je staro....
 
ako si uračunao 2000 dinara za hranu(to je neki maksimum, znači najskuplja varijanta), konatm da si izabrao neki premijum, tako da ti uz tu hranu ne trebaju nikakvi dodaci, vitamini i slično, ta hrana je kompletna
vakcinacija protiv boklesti se samo prve godine radi dva puta, pa je zato 1200 + 1200, dakle samo prve godine ide revkacinacja mesec dana od prve vakcine, svake sledeče godine ide samo jednom vakcinacija dakle samo 1200 + 500
što se tiče preparata proiv biva, moje mačke ne idu napolje,pa ti ja savetujem npr arpalit penu, ona košta 500 dinara ali traje pola godine... postoje i jača sredstva, ali pošto tvoja maca neće ići napolje mislim da nema potrebe za njima
što se šampona tiče mislim da ti oni ni ne btrebaju, ako maca ne ide napolje, kao što znaš one su vrloo čiste, same se peru, tako da je svako kupanje za nju bespotrebno mučenje, osim ako se ne desi neka vanredna situacija
i ja bih ti preporučila za početak grebalicu, kako bi je od početka naučio da ne grebe stvari : )
Nadam se da ćemo uskro moći da vidimo macu : ))
 
ako si uračunao 2000 dinara za hranu(to je neki maksimum, znači najskuplja varijanta), konatm da si izabrao neki premijum, tako da ti uz tu hranu ne trebaju nikakvi dodaci, vitamini i slično, ta hrana je kompletna
vakcinacija protiv boklesti se samo prve godine radi dva puta, pa je zato 1200 + 1200, dakle samo prve godine ide revkacinacja mesec dana od prve vakcine, svake sledeče godine ide samo jednom vakcinacija dakle samo 1200 + 500
što se tiče preparata proiv biva, moje mačke ne idu napolje,pa ti ja savetujem npr arpalit penu, ona košta 500 dinara ali traje pola godine... postoje i jača sredstva, ali pošto tvoja maca neće ići napolje mislim da nema potrebe za njima
što se šampona tiče mislim da ti oni ni ne btrebaju, ako maca ne ide napolje, kao što znaš one su vrloo čiste, same se peru, tako da je svako kupanje za nju bespotrebno mučenje, osim ako se ne desi neka vanredna situacija
i ja bih ti preporučila za početak grebalicu, kako bi je od početka naučio da ne grebe stvari : )
Nadam se da ćemo uskro moći da vidimo macu : ))
Мало је 2.000 мес за храну, премало :) али ово је пост од јула месеца, тако да је тада било можда приближно било довољно за минималне потребе..
Кад набавите мачку рачунајте и на инфлацију, СЕКУ итд :lol:
 
Meni za 4 nedelje izadje 7,5 litara posipa po macki i 1,75 kg granula. To je sve zajedno oko 1800 ako koristite superpremijum granule od 800 dinara po kilogramu i jeftin posip od 50 dinara po litru. Naravno poslastice, meso i sl. to je tesko izracunati. Cena granula je prilagodjena inflaciji :mrgreen:

Posto je kod mene uzrast mesovit, recimo da kad bi sve bile odrasle macke onda bi mozda posip i granule zajedno kostali oko 2000 dinara mesecno po macki, + poslastice. Ostale stvari su jednokratna investicija.

Ako biste da ih hranite kvalitetnije, znaci ne granulama nego samo konzervama ili da spremate hranu za njih, onda je cena svakako veca.
 
Хмм, мој је јео само од јутрос клопао Sheba телетину и нешто Хилс гранула. То му је до негде 8 увече кад ћемо се поново видети, а онде ћемо пиле филе или нешто слично. Значи то му дође 100 -120 дин одокативно.. :)
 
Sve to zavisi, meni je na primer macak imao 2 operacije, i velikih problema za bubrezima i besikom, pa sme da jede samo zivo meso.
A druga macka, ona jede sve zivo, dajemo joj granulice, iz kesica, pastetice, kupujem joj jetru i pluca, srca, to nista nije skupo.
nadje se u bilo kojoj mesari, za 500 din tih jeftinih stvarcica mozes da kupis i po 2,3 kila. Ja njoj to iseckam, prokuvam, stavim malo skuvanog pirinca i graska i ona to obozava da jede.
 
Pa on je sijamac, i jeo je granulice, i od njih je dobio kamence u besici i zapaljenje bubrega i mokracnih puteva. Imao je i epilepticne napade od toga. Nosio je 2 puta kateter, i na kraju nam je veterinar preporucio da ga kastriramo i od tada se nista nije javilo.
Jede svinjetinu, mleveno meso, junetu, belo. Ne jede iznutrice jer su nam rekli da to ne valja da mu dajemo.
A moja druga maca, ona je mlada i sa njom je sve ok, ona jede i pluca i jetru i bubrege, sve voli.
 
A dodajete li mu neke suplemente u hranu, posto u mesu nema svega sto mu je potrebno? Vitamin A recimo, on im je jako bitan a posto ne jede dzigericu nema odakle da ga dobije. Kalcijum isto tako (znate li koji je kamen imao, pretpostavljam struvite?)
Veterinar vam je rekao da mu dajete meso zato sto su granule suva hrana od koje dehidrira, a kada macka dehidrira onda se desavaju problemi sa bubrezima. Mozete da mu dajete konzerviranu hranu slobodno, u njoj ima dovoljno vlage da ne dehidrira a kompletna je hrana za razliku od mesa pa nisu potrebni suplementi. Animonda Carny konzerve su kvalitetne a relativno jeftine, samo uzmite one sa mesom, ne sa ribom.
Sirovu hranu mozete da mu dajete ali da je pravite po receptu, tako sto cete koristiti i kosti i dodati jos neke suplemente. Postoji i opcija da nabavite prasak koji se pomesa sa mlevenim mesom i dzigericom u odredjenoj kolicini, i tako se dobije kompletna hrana, ali toga naravno nema kod nas, a skupo je narucivati iz inostranstva.
 
ja uzimam kod veterinara vitamine za macke, on je star ima 13 godina jos malo, i u tim vitaminima ima svega i dam mu jednu dnevno. Na bazi kvasca su vitamincici. A dam mu i tu i tamo kesicu, jer flesira na njih.
Ja kada sam ga dobila, to je bilo 90ih nije bilo nigde nista,a kamoli dobrih granulica za mace, a i nisam znala da su sijamci po rasi podlozniji bolestima bubrega i besike.
 

Back
Top