SHS 10/40 dinara/kruna

dilce

Zainteresovan član
Poruka
212
Vreme je godišnjih odmora, kupanja, sunčanja, ali svejedno objaviću slike novčanice, koju sam nabavio pre nekoliko dana, a tražio sam je više godina u ovakvom kvalitetu. :D:D
Novčanica je zaista veoma očuvana, do potpunog UNC kvaliteta joj fali samo nedovoljno ostri uglovi.
Radi se o 10 dinara, pretisak 40 kruna, kraljevina SHS, god, 1919.
 

Prilozi

  • shs 10,40.jpg
    shs 10,40.jpg
    74,7 KB · Pregleda: 43
  • shs rv 10,40.jpg
    shs rv 10,40.jpg
    70,1 KB · Pregleda: 38
Poslednja izmena:
Hvala na odzivu. Ja UNC nisam nikada video ali verujem, da postoji. Samo nisu u ponudi zbog velike retkosti. Pročitao sam prošle godine na jednom forumu, da je ta novčanica u unc stanju prodana na nekoj aukciji u Londonu . Ja takve podatke nemam jer se ne krećem u takvim krugovima. Ovu sam novčanicu kupio u Ljubljani:D, ko čeka-taj dočeka!
 
Mene veoma interesuje da li ima falsifikata ovih pretisaka, pogotovo 10/40 jer ipak je to vrijedna novcanica a pretisak i nije toliko zahtjevan za lazirati!? Inace sam vemo nepovjerljiv kada su u ptianju razne varijante pretisaka i pecata bilo na novcu bilo na markama.
 
Mene veoma interesuje da li ima falsifikata ovih pretisaka, pogotovo 10/40 jer ipak je to vrijedna novcanica a pretisak i nije toliko zahtjevan za lazirati!? Inace sam vemo nepovjerljiv kada su u ptianju razne varijante pretisaka i pecata bilo na novcu bilo na markama.

Oko falsifikata novčanica su obavezne debate na svim forumima, isto kao teme kako očistiti, koliko je vredno itd. Verovatno postoje ljudi koji su sposobni napraviti dobre falsifikate, jer posvećuju pažnju na papir, na tehniku štampanja, na boje. Nekima je to kao hobi, kao neki izazov, i nije potrebno da bi to radili zbog zarade. Razni pretisci su verovatno relativno nezahtevni za falsificiranje. Ja sam do sada "uspeo" nabaviti samo jednu novčanicu sa falsificiranim specimenom i mislim, da to nije tako raširena pojava.
Kad se kupuju novčano vredniji primerci treba kupovati kod poznatih i proverenih ljudi, a i to opet ne mora da bude stoprocentna sigurnost. Uvek postoji neki rizik.
 
Mene veoma interesuje da li ima falsifikata ovih pretisaka, pogotovo 10/40 jer ipak je to vrijedna novcanica a pretisak i nije toliko zahtjevan za lazirati!? Inace sam vemo nepovjerljiv kada su u ptianju razne varijante pretisaka i pecata bilo na novcu bilo na markama.
Pošto ova novčanica nije bila puštena u opticaj bez pretiska, falsifikat tog pretiska nije u pitanju. Pa ako se pronađe novčanica bez pretiska, bilo bi glupo falsificirati taj pretisak, pošto bi bila mnogo interesantnija bez njega.

Ali s druge strane, postoje falsifikati same novčanice. Pa je na taj način falsificiran pretisak na falsificiranoj novčanici. A to su "originalni" falsifikati, iz vremena kad je novčanica bila u opticaju, a ne neki sadašnji hobi radovi.
 
Evo fotki moje novčanice. Moguće da nisu najbolje uspele. Inače, papir je deblji a pod lupom su vidljive mestimično, nasumično raspoređene crne izuvijane niti na aversu. Pretisak je skoro crno-crvene boje. Postoji više nijansi pretiska, bilo mašinskog ili ručnog, te više tipova cifara, što je najuočljivije kod brojeva 4, 5 i 7.
Inače, po navodima čuvenog notafiliste Zmage pl. Jelinčiča, falsifikatima je u tekstu nedostajalo:
- obe kvačice u slovu Д (gore levo)
- horiz. crtica u clovu Б (еоград)
- kvačica na slovu Č, u reči FINANČNO , slovenački tekst
 

Prilozi

  • 10 d - 40 k   AVERS.jpg
    10 d - 40 k AVERS.jpg
    71,2 KB · Pregleda: 29
  • 10d - 40 k  REVERS.jpg
    10d - 40 k REVERS.jpg
    76,6 KB · Pregleda: 24
Ma iskreno nisam ni razmisljao o tome da se ove novcanice ni ne pojavljuju bez pretiska ali znam da puno pretisaka ima laznih :-( Ovo se osobito odnosi na pecate. Npr. nedavno sam imao u ruci komada 100 dinara Verificato koji je ocigledan laznjak jer se vidi da je radjen gumenim a ne celicnim pecatom tako da ima deformirane detalje a dosta detalja fali. Takodjer sam nedavno mislio uzeti novcanicu jugoslavije sa tuzlanskim pecatom ali sam odustao je je otisak previse svjez, mada je moguce da je i orginal. Inace sam frustriran tim pecatima pogotovo sto sam se bavio izradom pecata i znam da je to lako za napraviti a ako se dobro uradi vrlo tesko za provaliti.
 
Evo fotki moje novčanice. Moguće da nisu najbolje uspele. Inače, papir je deblji a pod lupom su vidljive mestimično, nasumično raspoređene crne izuvijane niti na aversu. Pretisak je skoro crno-crvene boje. Postoji više nijansi pretiska, bilo mašinskog ili ručnog, te više tipova cifara, što je najuočljivije kod brojeva 4, 5 i 7.
Inače, po navodima čuvenog notafiliste Zmage pl. Jelinčiča, falsifikatima je u tekstu nedostajalo:
- obe kvačice u slovu Д (gore levo)
- horiz. crtica u clovu Б (еоград)
- kvačica na slovu Č, u reči FINANČNO , slovenački tekst

Mama vera hvala na ovom tekstu. Odmah sam pogledao svoju novčanicu i skoro da me kap.:dash:
Pre nekoliko godina čitao sam knigu Jelinčiča Dinarsko kronska serija, ili neki sličan naziv, ali sam zaboravio na navedbe oko falsificiranja.
Slikao sam mesta na novčanici, koje navodite: slovo C bez strešice jer bi trebalo biti Č u reči FINANČNO,
slovo B u čirilici bez gornje vodoravne crtice u reči Beograd/čiriica/
sam pretisak je izgleda pravljen ne samo iz gume, nego iz krompira.
Novčanica je deblja, papir kao da je malo mastan, na Av strani vidne su niiti iste boje kao na novčanici/tamnija plavosiva boja. Na Rv strani tih niti nema.
Izgleda, da sam kupio falsifikat iz onih vremena, barem to.
Stupio sam već u kontakt sa prodavcem, zanima me njegov odgovor.
 

Prilozi

  • dddddd 1919 av.jpg
    dddddd 1919 av.jpg
    16,6 KB · Pregleda: 20
  • dddddd 1919 av črka b.jpg
    dddddd 1919 av črka b.jpg
    9,8 KB · Pregleda: 25
  • dddddd 1919 av črka c.jpg
    dddddd 1919 av črka c.jpg
    10,9 KB · Pregleda: 23
  • dddddd 1919 av.pretisk.jpg
    dddddd 1919 av.pretisk.jpg
    62,2 KB · Pregleda: 18
Dilče,
Žao mi je ako su moja objašnjenja izazvala tvoje razočarenje. Rukovodio sam se samo mišlju da mnogima navedena knjiga nije (bila) dostupna. Nadam se da će ishod biti povoljan.
Puno pozdrava!

Tebi nema šta da bude žao. Zbog moje višegodišnje želje po tom novčanicom u boljem kvalitetu/ ionako skupljam samo unc/, zaboravio sam na opreznost/ gledao sam ko tele u nova vrata/. Zavelo me i to, da kupujem od poznatog i iskusnog čoveka, samo ne razumem, šta je on mislio. Ili je totalna neznalica, ili i sam nije opazio, ili je znano, pa se nadao, da če neopaženo proći. Sa njim sam več dogovorio, vratiće novac.
Pa neka bude ovaj moj primer u opomenu i drugima, da budu pažljiviji. U prilog tome sam i postavio slike, da se vidi, gde su greške u falsifikatu.
 
Evo još jednog detalja s druge strane novčanice, koji je značajan za falsifikat. Levo original, desno falsifikat:

Razlika između prave i falsifikovane novčanice je u ornamentu grozda s desne strane reči DINARS. Na originalnoj novčanici ornamenti na jagodama levog i desnog grozda su okrenuti u istom pravcu, dok su na falsifikatu simetrični.
 
Dilce,
Nemoj biti tako isključiv. Imam pravo da žalim kad ...

Vito13,
Hvala na dopuni. Tako svakoga dana sve više napredujem ...

Pozdrav obojici!

Mama vera, ako žališ zbog moje nesreće-hvala ti puno. Tvoj mi je tekst pomogao, da se otreznim i bistrom glavom pogledam tek dobijenu novčanicu. Ali opazio bi i ja to jednom, samo tada,kasnije, žalost bi bila još veća. E pa kao što vidiš, ja opet tražim 10 din. 1919 u boljem kvalitetu, pa ako imaš koji višak, godovorimo se, onako prijateljski;)

Vito13, vi sigurno znate, da li postoje falsifikati iz onog vremena novčanice 20 dinara/80 kruna, SHS 1919 god, i koje su njihove značilnosti?./ možda bi trebalo otvoriti novu temu?/
 
Dilče,
U pravu si! Nažalost, nemam rezervnu novčanicu u kvalitetu one koju sam prikazao. Što se tiče nove teme, 20 din./ 80 KRUNA, lično bih mogao samo da prepišem ono što je već pl. Zmago već napisao.
Od Vito13 očekujem neke pikanterije na tu temu.
Puno pozdrava!
 

Back
Top