Koksaki/srce
Prikazujem rezultate 1 do 12 od 12

Tema: Koksaki/srce

Iskusan fantom piroman (avatar)
    Učlanjen
    03.01.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    99

Podrazumevano Koksaki/srce

Izvesna osoba koju poznajem je pre 3 i po godine imala koksaki virus, koji nisam siguran da li je prelezala. Danas, blagovremeno ima "napade" koje ukljucuju sledece simptome: Vrtoglavicu, gubitak svesti, mucnina. Sta je to? Da li je zbog koksakija? Ta osoba tvrdi da je koksaki izazvan stresom, sto ja govorim da nije, ali moguce da su ovi simptomi izazvani stresom, posto se cesto poklapaju. Diferencijalna dijagnoza molim vas.
    Treba mi svet, otvoren za poglede....

Zainteresovan član
    Učlanjen
    16.05.2010.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    31

Podrazumevano Re: Koksaki/srce

Pozdrav za tebe,
    sto se tice coxaci virusa,evo ti mog slucaja.
    2002 god kad je bila epidemija u bg,ja ga zakacim kako su mi rekli dr kasnije,verovatno u prevozu ili na nekom javnom mestu.
    Elem,kod mene je titar virusa toliko porastao da sam skoro pala na kolena,u bukvalnom smislu.Nisam ni znala da ga imam,postajala sam jako umorna,nervozna,iscrpljena.Sve sam se teze kretala(posto sam tada spremala ispite,to sam tome prepisivala)Onda su krenule jake aritmije,blaga nesvestica itd.Dok jednog dana nije doslo do uzasne aritmije i skoka pritiska preko 220!Odmah sam otisla sa bratom u hitnu,dali su mi lekove za smirenje i uput za kardiologa.
    Dr je odmah posumnjao na cocaxi,uzeta krv ,pozlato na torlak,meni ordinirana th za povisen pritisak.Prepisano strogo mirovanje i puno vitamina.
    Ja sam se osecala jako lose,malaksala,iscrpljena.
    Uradjen detaljan pregled srca,ekg,eho...
    Dr je bi sokiran,sta je virus uspeo meni da uradi za samo 2 meseca-priraslice na srcu,zadebljali zalisci,uvecanje jedne od komora-ma svasta je nasao.Ja sam u soku bila,a nisam ni znala da ga imam,simptomi su podmukli i tihi-dok ne padnete u postelju.
    Lezala sam kuci,jedva imala snage da se pokrenem,dosao je brat,bukvalno me uzeo u narucje,upalio auto i odveo na planinu.Dva meseca sam disala svez zrak,jela voce i setala.
    Tako sam spasena...
    Kad sam se vratila u bg,stigli su nalazi,ponela sam dr-pogledao me je covek i rekao''Vi ste zivi?!!'' ovim recima,i dan danas se secam.
    Ne znam tacne vrednosti koje su bile,ali znam da je pisalo nesto tip b2 .a titar je bio preko 250...
    Tada sam cula,da je za ta dva meseca dok nisam bila u bg-preminuo jedan kolega,sportista,sjajan student i covek.Od cocaxi virusa..
    Cocaxi virus je jako opasan-svrsrava se u grupu smrtonosnih i treba ga ozbiljno shvatiti.
    Svi ga mi imamo u telu,u nekom beznacajnoim titru.Problem nastaje kad usled pada imuniteta dodje do povecanja titra-tada izaziva niz kardiovaskularnih problema.
    Ja sam kasnije isla na kontrole-ostale su trajne posledice-zadebljanje zalistaka,cvorici i zadebljanje zidova komora,suzenje ulaza u aortu itd
    Cuvati sebe,ne dozvoliti pad imuniteta.Moja preporuka...

Zainteresovan član
    Učlanjen
    16.05.2010.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    31

Citat Original postavio fantom piroman Pogledaj poruku
    Izvesna osoba koju poznajem je pre 3 i po godine imala koksaki virus, koji nisam siguran da li je prelezala. Danas, blagovremeno ima "napade" koje ukljucuju sledece simptome: Vrtoglavicu, gubitak svesti, mucnina. Sta je to? Da li je zbog koksakija? Ta osoba tvrdi da je koksaki izazvan stresom, sto ja govorim da nije, ali moguce da su ovi simptomi izazvani stresom, posto se cesto poklapaju. Diferencijalna dijagnoza molim vas.
    Ako je prelezala cocaxi-moguce da se opet aktivirao,nije iskljuceno...

Zainteresovan član Dr Sidious (avatar)
    Učlanjen
    13.07.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    31

Koksaki virusi obicno ostavljaju solidan imunitet prema serotipu koji je izazvao infekciju.Tip B,koji najcesce izaziva miokarditis,ima ako se dobro secam,5-6 serotipova.Tip A takodje,retko,moze izazvati miokarditis.Imunitet koji virus ostavlja u niskom titru stiti od bolesti a ne od infekcije,tako da se reinfekcija posle odredjenog vremena moze desiti i moze doci do povecanja titra ali je asimptomatska i bolest se ne razvija jer organizam vec ima antitela i vrlo brzo stvara dodatna.
    Uprkos popularnom misljenju,koksaki miokarditis kod odraslih uglavnom prolazi bez problema,veliki broj,kazu oko 50% ,svih koksaki infekcija su asimptomatske.Novorodjencad i deca su vise ugrozena kod njih je smrtnost od miokarditisa oko 50% (kod onih koji razviju miokarditis kao komplikaciju).
    Obrazlozenje zasto nije razvijana vakcina je i to sto je koksaki infekcija uglavnom blaga i asimptomatska bolest.
    Treba imati u vidu da je ostecenje srca posle infekcije uglavnom autoimuno.Organizam napada i inficirane i zdrave celije dugo posto se infekcija izlecila jer se senzibilisao na tkivo miokarda tj srcanog misica.
    Simptomi koje tvoja poznanica ima su nespecificni,mozda bi bilo lakse nabrojati bolesti koje ih ne mogu imati.Bitnije je ,za koksaki,je li ta nesvestica izazvana poremecajem ritma,postoje li velike varijacije pritiska,ima li otoka potkolenica,gusenja,dugotrajnog kaslja,malaksalosti i hronicnog umora - koji mogu biti izazvani i povracanjem....Dalje da li je to ucestalo ili je trajalo 2-3 dana i vise se nikada nije ponovilo.
    Najbolje da se obrati svom lekaru.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    16.05.2010.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    31

Treba imati u vidu da je ostecenje srca posle infekcije uglavnom autoimuno.Organizam napada i inficirane i zdrave celije dugo posto se infekcija izlecila jer se senzibilisao na tkivo miokarda tj srcanog misica.

Molim te da mi pojasnis ovaj deo...Da li to znaci,da je moj srcani misic jos uvek ugrozen,iako su prosle tolike godine,evo skoro 7 punih...
    Bas sam se sad uspanicila....ionako mi je srce''polovno''tj osteceno....

Tuzni_patak nije na forumu
    Trazi forum gde moze procitati svoje postove i posle 2 nedelje
    Elita Tuzni_patak (avatar)
    Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Real Beograd,Virtuelno u preseljenju,bice naknadno objavljeno
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

Moj brat ima kasljucanje, koje nije zrelo, vec 3 meseca, i od pocetka tog "virusnog zapaljenja pluca" koje nije potvrdjeno , vec dodeljeno, kasalj je ostao i posle prelezanog zapaljenja....
    Posle 15 dana zapaljenja, poceo je pritisak da raste....trenutno je na 160/100 i ne pomazu mu nijedni lekovi za pritisak, a doktori kazu da treba organizmu da se to stabilise...valjda tri meseca treba da ti lekovi spuste pritisak...
    Bio je jak kao konj, pa se opis malaksao, odnosi samo na mesec dana , kad ga je drmao i pluca i pritisak...
    Ali opet nije u fullu....mada kaze da sve lakse i lakse dise, ali za srce se brine...

I otac je poceo da kasljuca, a inace on je prvi i dobio to virusno zapaljenje pluca, (bez temp 37.5 mozda , ali je kod njega na snimku potvrdjeno upala...)
    Kasljucanje koje ima moguce da potice i iz zdrela, jer tu cesto ima crvenilo,ali nije sinusi...i curenje sinusa...

Sto meni stariji srcani bolesnici kazu da srcani bolesnici cesto kaslju ne zrelo...?

Kad svi lude , dobro je NE-NORMALAN biti

Poznat tgdanijela (avatar)
    Učlanjen
    15.07.2009.
    Pol
    ženski
    Previše je kasno živeti sutra, živi još danas.
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    186

Citat Original postavio Tuzni_patak Pogledaj poruku
    Moj brat ima kasljucanje, koje nije zrelo, vec 3 meseca, i od pocetka tog "virusnog zapaljenja pluca" koje nije potvrdjeno , vec dodeljeno, kasalj je ostao i posle prelezanog zapaljenja....
    Posle 15 dana zapaljenja, poceo je pritisak da raste....trenutno je na 160/100 i ne pomazu mu nijedni lekovi za pritisak, a doktori kazu da treba organizmu da se to stabilise...valjda tri meseca treba da ti lekovi spuste pritisak...
    Bio je jak kao konj, pa se opis malaksao, odnosi samo na mesec dana , kad ga je drmao i pluca i pritisak...
    Ali opet nije u fullu....mada kaze da sve lakse i lakse dise, ali za srce se brine...

I otac je poceo da kasljuca, a inace on je prvi i dobio to virusno zapaljenje pluca, (bez temp 37.5 mozda , ali je kod njega na snimku potvrdjeno upala...)
    Kasljucanje koje ima moguce da potice i iz zdrela, jer tu cesto ima crvenilo,ali nije sinusi...i curenje sinusa...

Sto meni stariji srcani bolesnici kazu da srcani bolesnici cesto kaslju ne zrelo...?
    Kod miokardiopatije starijih osoba (u najvećem broju slučajeva) javlja se suhi kašalj veoma često jer oni često imaju i zastojne promjene u plućima,a pluća na tečnost reaguju kao i na strano tijelo, kao na nešto što treba odstraniti iz pluća,a način na koji pluća odstranjuju strana tijela jeste kašalj.
    Virusno zapaljenje pluća može da se potvrdi i Rtg snimkom pluća i srca, lab nalazima,a u tako dugotrajnim slučajevima i CT dolazi u obzir.
    Porast pritiska može biti rezultat mikokarditisa kao i navedeni kašalj jer svaka upala rezultuje poremećajem funkcije, pa tako i srčane, slične onoj kod miokardiopatije, posebno pri naporu.
    Zbog ovog pritiska mislim da bi mu trebao pregled interniste kardiologa.

Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

A caletu pritisak normalan, a isto kaslje....

Poznat tgdanijela (avatar)
    Učlanjen
    15.07.2009.
    Pol
    ženski
    Previše je kasno živeti sutra, živi još danas.
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    186

Citat Original postavio Tuzni_patak Pogledaj poruku
    A caletu pritisak normalan, a isto kaslje....
    Rekao si da je kod njega potvrđeno da ima Virusnu upalu pluća ...ukoliko ona još nije izlječena kašalj potiče odatle ...
    Za detaljniju dijagnozu potrebno je više informacija; da li se kašalj pogoršao ili poboljšao od vremena kada je počeo, da li je udružen sa drugim simptomima i kojim, da li je pušač, koje lijekove koristi, podaci o eventualnim alergijama.
    Kod srčanih oboljenja (srčane slabosti) pritisak ne mora biti povišen, ali postoje simptomi poput zamaranja pri naporu i nedostatka vazduha (tu postoji klasifikacija NIHA I-IV), otoka potkoljenica u vidu tjestastih edema, moguć otok abdomena zbog ascitesa ili uvećane jetre. Svi otoci nastaju usljed djelovanja sile zemljine teže i nemogućnosti srca da ispumpa svu krv koja dospije u nju (zastojne promjene); moguće su promjene i u mokrenju i sastavu mokraće. Dijagnoza srčane slabosti (miokardiopatije) se postavlja na osnovu anamneze, kliničkog pregleda, rtg srca i pluća, UZ (ultrazvuka).

Zainteresovan član Dr Sidious (avatar)
    Učlanjen
    13.07.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    31

Citat Original postavio malenaaaa Pogledaj poruku

Molim te da mi pojasnis ovaj deo...Da li to znaci,da je moj srcani misic jos uvek ugrozen,iako su prosle tolike godine,evo skoro 7 punih...
    Bas sam se sad uspanicila....ionako mi je srce''polovno''tj osteceno....
    Sto se ostecenja srca izazvanog virusom tice,postoje podaci doduse dobijeni na zivotinjama da je maksimalna kolicina stete nastajala u toku nekih nedelju dana i upala se zavrsavala,a kod malog broja je trajala i do dva meseca.Virus se uglavnom eliminise iz organizma do druge nedelje od infekcije.
    Podatke za ljude nemam.Dosta price o koksaki miokarditisu je u domenu teorije,kao sto je npr pretpostavka o hronicnoj infekciji srcanog misica.
    Srcana slabost ( i njen razvoj),koja je verovatno najozbiljnija posledica infekcije,bez obzira iz kog razloga je nastala (infarkt,miokarditis,toksicna ostecenja,urodjene anomalije) je proces - nesto sto traje i razvija se,i predstavlja svojevrsni zacarani krug koji se tu i tamo u medicini pokusava prekinuti razlicitim intervencijama - lekovi,hirurgija.Najbitnije je pracenje,tj da li se srcana funkcija pogorsava,ako godinama ostaje ista nema velikog razloga za zabrinutost.Bitne su redovne kontrole - ucestalost i potrebu za daljim kontrolama odredjuje internista ili kardiolog.

Aktivan član
    Učlanjen
    17.02.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    41

Evo vam moja prica o koksakiju...
    Dobio sam ga 2000. Neko je pominjao stres...Stres moze da oslabi organizam do te mere da je moguce dobiti koksaki...mislim da je to kod mene bio slucaj.
    Elem, poceo sam da se osecam jako lose, nesto slicnu gripu...samo bez visoke temperature. Javio se i neki ostar bol u grudima, saseklo me kao sabljom. I ostalo tako da boli danima. Ja kod lekara, oni izvade krv, nadju virus i kazu - pij cajeve, vitamin C i to ti je to. to sam znao i sam, ali nije bila u pitanju prehlada, jer nije prolazilo nedeljama. Vrtoglavice, aritmije, pospanost, brzo zamarenje, neki fantomski bolovi po celom telu...danas sa desne strane, sutra sa leve, onda grudi, posle stomak...ja opet kod lekara, oni opet izvade krv, opet nadju virus, opet vitamine i cajeve...a i ja blesav, ne volim lekare, pa cutim i trpim...jos kakav sam nenormalan, nisam bas ni mirovao nego se setao, blejao, izlazio...kako ne znam ni sam. Mrtav bolestan, celog me oblio znoj a ja picim po snegu, po gradu...Posle 3 meseca mi dosadi i nabavim uput za torlak, da uradim analizu na koksaki. Posto te analize traju oko 2-3 meseca, tako nesto...negde u maju mi kazu da sam imao koksaki b, ne nesto previse (zaboravio sam one jedinice), ali da je to sda verovatno proslo...a i meni je bilo bolje, pa sam batalio lekare. Tek posle godinu - dve na pregledu za vojsku, na regrutaciji kada sam im rekao sve to - ljudi se slogirali i poslali me kod kardiologa, na VMA na raznorazna snimanja i pregled srca i pluca...Lekar se snuzdio i rekao mi - Pa dobro nemoj da se sekiras, verovatno nije nista ozbiljno, ali cemo mozda da te oslobodimo vojske....Kada je zavrsio sve pregledei pisao izvestaj, nije mogao da veruje...ni jednog jedinog traga na srcu nisam imao...nista. Cak me je pitao onako u poverenju da nisam ja mozda od nekud falsifikovao onaj nalaz sa torlaka ne bi li me oslobodili vojske. Imao sam mnogo mnogo srece, pa je proslo bez posledica...kad se samo setim sta sam radio dok sam imao to cudo.

Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

Negde sam naleteo na tekst o metodama za regeneraciju srca.(ojacanje oslabljenog misica)
    E sad, koliko tu ima necega, a koliko je to prepustanje organizmu kao kod regeneracije jetre posle zutice, mada koliko znam ako se ne odradi odmah posle zutice, posle ne pali, ali ne stojim cvrsto iza ovoga...

Slične teme

1. Koksaki virus
    Autor harizmaticnaaa u forumu Zdravlje
    Odgovora: 13
    Poslednja poruka: 24.08.2011., 18:34
  2. Koksaki virus
    Autor giravaru u forumu Zdravlje
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 22.06.2009., 19:54
  3. koksaki
    Autor rozeta u forumu Zdravlje