Sta mislite o verskim slobodama?

Da li treba dozvoliti u Srbiji verske slobode?


  • Ukupno glasova
    18
  • Anketa je zatvorena .

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.720
U svim demokratskim zemljama postoje verske slobode.

Svako moze da neometano izrazava svoje verovanje, a da pri tome ne bude ugrozen i omalovazavan od pripadnika drugih vera.

Sta mislite da li u Srbiji treba dozvoliti delovanje svih religija i sekti?
 
Световност државе
Члан 11.
Република Србија је световна држава.
Цркве и верске заједнице су одвојене од државе.
Ниједна религија не може се успоставити као државна или обавезна.

Цркве и верске заједнице
Члан 44.
Цркве и верске заједнице су равноправне и одвојене од државе.
Цркве и верске заједнице су равноправне и слободне да самостално уређују своју унутрашњу организацију, верске послове, да јавно врше верске обреде, да оснивају верске школе, социјалне и добротворне установе и да њима управљају, у складу са законом.
Уставни суд може забранити верску заједницу само ако њено деловање угрожава право на живот, право на психичко и физичко здравље, права деце, право на лични и породични интегритет, право на имовину, јавну безбедност и јавни ред или ако изазива и подстиче верску, националну или расну нетрпељивост.

Ето, све лепо пише...и да ли православље може бити једина религија и ко може а ко не може да буде регуларан...само треба читати.
И у чему је сада поента ове анкете?
 
U svim demokratskim zemljama postoje verske slobode.

Svako moze da neometano izrazava svoje verovanje, a da pri tome ne bude ugrozen i omalovazavan od pripadnika drugih vera.

Sta mislite da li u Srbiji treba dozvoliti delovanje svih religija i sekti?

:) Ne znam što je upitno u tome i zašto iziskuje raspravu. Vjerske slobode su, ili nisu. O sektama, bude li potrebno, odlučuje sud
 
Световност државе
Члан 11.
Република Србија је световна држава.
Цркве и верске заједнице су одвојене од државе.
Ниједна религија не може се успоставити као државна или обавезна.

Цркве и верске заједнице
Члан 44.
Цркве и верске заједнице су равноправне и одвојене од државе.
Цркве и верске заједнице су равноправне и слободне да самостално уређују своју унутрашњу организацију, верске послове, да јавно врше верске обреде, да оснивају верске школе, социјалне и добротворне установе и да њима управљају, у складу са законом.
Уставни суд може забранити верску заједницу само ако њено деловање угрожава право на живот, право на психичко и физичко здравље, права деце, право на лични и породични интегритет, право на имовину, јавну безбедност и јавни ред или ако изазива и подстиче верску, националну или расну нетрпељивост.

Ето, све лепо пише...и да ли православље може бити једина религија и ко може а ко не може да буде регуларан...само треба читати.
И у чему је сада поента ове анкете?

Lepo je sto si to stavio.

Jesi li primetio da NIKO ovde nije u svojim odgovorima u SAGLASNOSTI sa tim sto kaze Zakon?

Zato sam postavio anketu.
 
Lepo je sto si to stavio.

Jesi li primetio da NIKO ovde nije u svojim odgovorima u SAGLASNOSTI sa tim sto kaze Zakon?

Zato sam postavio anketu.
Знаш како, овде људи исказују лично мишљење и то је слобода говора. Међутим, када се ради о конкретним стварима, нико не може да се вади на причу "нисам знао закон" или "мени се тај закон не свиђа".
Добро, да видимо шта ко мисли...
 
U svim demokratskim zemljama postoje verske slobode.

Svako moze da neometano izrazava svoje verovanje, a da pri tome ne bude ugrozen i omalovazavan od pripadnika drugih vera.

Sta mislite da li u Srbiji treba dozvoliti delovanje svih religija i sekti?

Treba dozvoliti punu slobodu izrazavanja o svojoj vjeri, po mogucnosti bez sekti. Ali svaka sekta smatra da je njihova vjera ispravnija od "obicne". Nevazno... Nego jedno pitanje? Ko treba to da dozvoli? Drzavu vode ljudi koje pripadaju jednoj sekti? (Bar su tako pokazala neka moja istrazivanja :) ). Bolje receno tajnom drustvu, tako da ovo nema smisla.
 
Световност државе
Члан 11.
Република Србија је световна држава.
Цркве и верске заједнице су одвојене од државе.
Ниједна религија не може се успоставити као државна или обавезна.

Цркве и верске заједнице
Члан 44.
Цркве и верске заједнице су равноправне и одвојене од државе.
Цркве и верске заједнице су равноправне и слободне да самостално уређују своју унутрашњу организацију, верске послове, да јавно врше верске обреде, да оснивају верске школе, социјалне и добротворне установе и да њима управљају, у складу са законом.
Уставни суд може забранити верску заједницу само ако њено деловање угрожава право на живот, право на психичко и физичко здравље, права деце, право на лични и породични интегритет, право на имовину, јавну безбедност и јавни ред или ако изазива и подстиче верску, националну или расну нетрпељивост.

Ето, све лепо пише...и да ли православље може бити једина религија и ко може а ко не може да буде регуларан...само треба читати.
И у чему је сада поента ове анкете?

U svemu se slažem, osim što bih naglasio da je novi Zakon o verskim zajednicama prilično loš, u smislu favorizovana pojedinih denominacija avramskih religija (i pre nego neko pomene, jeste bolji nego u Iranu ili Saudijskoj Arabiji, ali to ne znači da ne može biti i bolji... mnogo bolji).

U vezi teme, tj. ankete... treba dozvoliti delovanje svih verskih zajednica osim onih koje narušavaju ustavni i pravni poredak Republike Srbije, njen integritet i suverenitet, kao i onih verskih zajednica koje sprovode psihološku ili fizičku torturu nad svojim vernicima, bez obzira da li imaju pristanak tih vernika ili ne i zagovaraju rasnu, versku i nacionalnu netrpeljivost.
 
Poslednja izmena:
U vezi teme, tj. ankete... treba dozvoliti delovanje svih verskih zajednica osim onih koje narušavaju ustavni i pravni poredak Republike Srbije, njen integritet i suverenitet, kao i onih verskih zajednica koje sprovode psihološku ili fizičku torturu nad svojim vernicima, bez obzira da li imaju pristanak tih vernika ili ne i zagovaraju rasnu, versku i nacionalnu netrpeljivost.

онда треба оставити само православље:D
 
U vezi teme, tj. ankete... treba dozvoliti delovanje svih verskih zajednica osim onih koje narušavaju ustavni i pravni poredak Republike Srbije, njen integritet i suverenitet, kao i onih verskih zajednica koje sprovode psihološku ili fizičku torturu nad svojim vernicima, bez obzira da li imaju pristanak tih vernika ili ne i zagovaraju rasnu, versku i nacionalnu netrpeljivost.

Slazem se:ok:
 
da bi neka zemlja bila "demokratska" tj da postoji glas naroda, taj narod bi najpre trebao da bude pismen, obavešten.

A kakva to demoktatija može da postoji u Srbiji, gde je po svim istraživanjima pismenost na frapantno niskom nivou? (oko 70% stanovništva je aktivno nepismeno. Aktivno nepismen čovek je onaj koji nije u mogućnosti da sam popuni obična formular bez nečije pomoći.)

I takav "građanin" će da odlučuje o verskim slobodama?
 

Боље да се не слажеш са њим. Погледај: :rtfm:

http://www.svetosavlje.org/biblioteka/DuhovnoUzdizanje/Vizija1910.htm

...

Ходајући мало даље ми уђосмо у велику цркву, ја хтедох да се прекрстим али ми Старац рече: ''Не мораш да се крстиш овде јер је ово место 'ГНУСОБА ПУСТОСНА' (Данило 12;11).'' У Цркви беше непријатно, на олтару се налазило Еванђеље са Звездом, свеће изгледаше као од катрана и гореше као дрва за потпалу, из Чаше се ширио јак смрад, тамо се још налазише Просфора са Звездом, Свештеник стојаше испред олтара са лицем црним као угаљ а испод олтара се налазила жена обучена у црвено са звездом на уснама и вришташе кроз Цркву смејући се и вичући ''ЈА САМ СЛОБОДНА.'' Ја помислих: Господе како је ово одвратно, људи као полудели почеше да трче око олтара, звижде и тапшу рукама па запеваше хулне песме. Одједном муња севну, јак гром удари земља се затресе и црква се сруши шаљући жену, свештеника, људе и све остало у провалију. Ја помислих: о Господе каква страхота спаси нас, и упитах Старца какво је значење ове страшне цркве, он одговори: ''То су људи на земљи, јеретици који одбацише Свету Саборну И Апостолску Цркву и прихватише нову модернизовану Цркву коју Господ није благословио, у тој Цркви они не посте, не присуствују свештенослужењима, не примају Свето Причешће. Ја уплашено рекох: ''Господња је милост на нама а ове је проклео смрћу...'' Старац ме прекину и рече: ''Не тугуј само само се моли.''

+++
 
Боље да се не слажеш са њим. Погледај: :rtfm:

http://www.svetosavlje.org/biblioteka/DuhovnoUzdizanje/Vizija1910.htm

...

Ходајући мало даље ми уђосмо у велику цркву, ја хтедох да се прекрстим али ми Старац рече: ''Не мораш да се крстиш овде јер је ово место 'ГНУСОБА ПУСТОСНА' (Данило 12;11).'' У Цркви беше непријатно, на олтару се налазило Еванђеље са Звездом, свеће изгледаше као од катрана и гореше као дрва за потпалу, из Чаше се ширио јак смрад, тамо се још налазише Просфора са Звездом, Свештеник стојаше испред олтара са лицем црним као угаљ а испод олтара се налазила жена обучена у црвено са звездом на уснама и вришташе кроз Цркву смејући се и вичући ''ЈА САМ СЛОБОДНА.'' Ја помислих: Господе како је ово одвратно, људи као полудели почеше да трче око олтара, звижде и тапшу рукама па запеваше хулне песме. Одједном муња севну, јак гром удари земља се затресе и црква се сруши шаљући жену, свештеника, људе и све остало у провалију. Ја помислих: о Господе каква страхота спаси нас, и упитах Старца какво је значење ове страшне цркве, он одговори: ''То су људи на земљи, јеретици који одбацише Свету Саборну И Апостолску Цркву и прихватише нову модернизовану Цркву коју Господ није благословио, у тој Цркви они не посте, не присуствују свештенослужењима, не примају Свето Причешће. Ја уплашено рекох: ''Господња је милост на нама а ове је проклео смрћу...'' Старац ме прекину и рече: ''Не тугуј само само се моли.''

+++

a imala sam predosecaj da ne treba da se slazem s Caliburnom:mrgreen:
 

Back
Top