Rekli su o Crnoj Gori i njenoj ponudi

zike

Elita
Poruka
21.673
Ivan Picenić, Split

PLUS
1. Baština - temelj i početak svega na što bi se crnogorski turizam trebao oslanjati.
2. Priroda - Boka, planine, rijeke; previše vrijedno da bi se koristilo samo za kupanje i sunčanje.
3. Ljubaznost - najžešće srušena predrasuda, neki mi se još smiju kad im kažem da nisam često sretao tako ljubazne konobare.
4. Kotor - ne toliko doslovno, koliko kao simbol; učinite gradove ugodnim za sebe, pa će u njima uživati i turisti.
5. Avantura - ponekad i nedostaci, poput onih cestovnih, mogu biti pretvoreni u prednost.
6. More - kao i u svakoj primorskoj zemlji, uvijek plus
7. Plaže - jest, neke su doista prvoklasne. Dok nisu same sebi svrha.
8. Putokazi - stvarno, nikad toliko putokaza za svaku potencijalnu znamenitost, na koju se može naići, a i oni obični su sasvim solidni.
9. Njeguški pršut i vranac - delicije koje mogu biti više od hrane, nažalost slabo iskorišteni
10. Potencijal - Drevni gradovi, selo, divljina, more, plaže, klima... Dakle, od svega navedenog pomalo, a samo vrijeme i pamet mogu odlučiti hoće li na ovoj listi ostati, ili s nje nestati.

MINUS
Nedostatak jasnog brenda - Zašto se nigdje ne vidi da netko zna kakvu Crnu Goru želite predstaviti turistima?
Budva - ne doslovno, nego kao simbol: zar doista želite da vam jedini turisti budu vlasnici nekretnina?
"Mi želimo bogate goste" - Netko je nedavno rekao "tko odluči da želi samo bogate goste, neće imati nikakve"
Urbanistički kaos - pogledajte pažljivije, ne čini li vam se da je svaka kuća na rivi u Perastu ljepša od svih onih nebodera na budvanskoj rivijeri zajedno?
Ceste - Koliko god bili lijepi krajolici kroz koje prolaze ceste, nitko ne želi da mu je pritom glava u torbi.
Suveniri - Što će turist ponijeti sa sobom za uspomenu iz Crne Gore? Kineski magnet za frižider?
Buka - Ako je u nekim mjestima dozvoljena muzika u kafićima, mora li ona biti snage avionskog motora? Uz piće neki i razgovaraju.
Smještajna ponuda - Turizam su i mladi s rancima, i hosteli, i hoteli srednje klase. Ne moraju svi hoteli imati 4 ili 5 zvjezdica, niti oni drugi moraju biti zapušteni
Gastronomska ponuda - Neki turisti stvarno vole pizzu. Ali ne vole je svi, i ne mogu je jesti cijelo vrijeme. A lokalna kuhinja nisu samo smrznuta riba i roštilj.
Vinjeta - Turisti su skloni trpjeti pljačku, ali toliko besmislenu? Teško.
 
Poslednja izmena:
Nikola Jablanov, Beograd

PLUS
More - sigurno jedna od najljepših obala na Mediteranu
Plaže - puno predivnih plaža. Plaže su sređene i čiste. Prvi put sam video kako momci idu sa grabuljama i lopatama i čiste plažu od đubreta posle nevremena
Ljubaznost - tako ljubazne i nasmejane konobare dugo nisam sretao
Prirodne lepote - More, reke, planine, puno zelenila, ali čini se da nisu iskorišćeni do maksimuma
Noćni život - osim Beograda ne znam nijedno mesto koje ima tako bogat noćni život kao Budva
Ima struje i vode - sada turisti iz Srbije ne mogu više da se šale kako su struja i voda u Crnoj Gori "all inclusive"

MINUS
Urbanistički haos - šetajući kroz Budvu ponekad mi je ličilo da je zgrada podignuta preko druge zgrade
Putevi - čini se da crnogorski, kao i srpski putari, čekaju letnju sezonu da počnu sa obnavljanjem puteva
Buka - ovo se posebno odnosi na Budvu gde se pušta toliko glasna muzika da ponekad nisam mogao da čujem svoje misli. To je plus za mlade željne izlaska, ali ljudi koji žele da se odmore moraće to da urade na nekom drugom mestu.
Skup taksi - Za prevoz sa podgoričkog aerodroma do Budve treba ugovarati cenu, a taksisti retko kad hoće da vas voze ispod 80 evra.
Ponuda smeštaja - Hoteli su, na žalost turista, ili dobro sređeni sa 4 ili 5 zvezdica, ili su zapušteni i od njihovog otvaranja je malo šta menjano. Najbolji primer Slovenska plaža koja je manje-više ista kao i pre 20 godina.
Sve podređeno Rusima - reklame za ekskurzije, resotrane, iznajmljivanje soba najčešće su napisani na ruskom jeziku. Izgleda da su neki zaboravili da je najviše turista ipak iz Srbije.
 
Alexander Böhm, Austrija

PLUS
Nevjerovatna priroda - Mnogi misle da je njihova zemlja najljepša u svijetu. Malo ko ima razloga za to. Crnogorci imaju mnogo.
Veličina - Crna Gora je mala i to je njena velika prednost. Ne znam zemlju u kojoj možete za pola sata stići sa prohladnog vrha planine direktno na plažu.
Evropa i divljina - nema u Evropi toliko zemalja koje su toliko blizu, a tako divlje i posebne.
Nedostupnost i nepoznatost - divljina i nedostupnost prirode prednost je. Inače bi cijela Crna Gora ličila na novi dio Budve. Prednost je što mnogi ne poznaju Crnu Goru. Kada napravite dobre puteve, potrudite se da informišete strance o sebi, zaradićete sigurno mnogo od turizma.
More - mi kontinentalci znamo da ovu prednost ne treba opisivati jer to nije moguće učiniti.
Cetinje - divan gradić, stara prijestonica u kontinentalnom dijelu zemlje.
Skadarsko jezero - močvara između mora i planina. Ne znam ima li to drugdje.
Gastronomija - i Mediteran odnosno morska hrana, i kontinentalni specijaliteti. Sve balkanski jako i egzotično. Posebno ističem ribu i maslinovo ulje i odlično jako crno vino.
Ljubaznost osoblja - svi službenici koje sam srijetao i sa kojima sam razgovarao su predivni, uslužni i predusretljivi. Svako se trudi da pomogne strancu.
Korišćenje eura - zgodno je što se ne mora mijenjati novac.

MINUS
Nedostatak informacija za one koji nijesu bili u Crnoj Gori - Tek kada sam otišao iz Crne Gore vidio sam šta sam sve propustio: planinu Lovćen (nijesam imao pojma da to postoji), ronjenje u Boki Kotorskoj, najuži kanjon u Evropi... Skadarsko jezero (tek kada sam prošao pored njega shvatio sam koliko je interesantno).
Nedostatak podataka za one koji su u Crnoj Gori - i kada su turisti već u Crnoj Gori nema dobrih načina da im prikažete svoja bogatstva. Posebno su loši putokazi za moguće prirodne ljepote i kulturne spomenike (osim u okolini Kotora).
Nedostatak specijalizovanih brošura - poslije posjete Cetinju i Kotoru nijesam našao u Crnoj Gori specijalizovane brošure i priručnike na engleskom ili njemačkom (npr. o istoriji, ratovima, Skadarskom jezeru, gradnji pruge preko vrhova planina do Srbije). Ponudu čine samo opšti turistički vodiči. Nešto od toga sam našao na internetu kada sam napustio Crnu Goru.
Nepostojanje na nekim proizvodima etiketa na drugom jeziku osim crnogorskog - svidjelo mi se crnogorsko vino, ali nijesam mogao da pročitam detalje. Slično je na još nekim proizvodima.
Putevi - Autoput koji projektujete vraški vam je potreban. Želim vam da ga što prije napravite.
Saobraćajna kultura - policija bi trebalo da uvede drakonske kazne za ludake koji prestižu u tunelima. Čak bi trebalo trajno oduzimati vozačke dozvole.
Previše lošeg stila stambene izgradnje - npr. u mjestima Budva i Bar.
Nedostatak crnogorskih suvenira - nijesam kupio ništa supruzi i djeci osim u Free shopu na aerodromu.
 
Kada ja vodim svoje turiste po Sarajevu objasnim im da su LJUDI u Sarajevu posebna turistička atrakcija, zatim objasnim kult ispijanja kafe:

Dočekuša, krmeljuša, razgovoruša, pomiruša, sikteruša....

Zatim, objasnim gdje se nalaze javni toaleti, upozorim na džeparoše po tramvajima i u ostalom javnom prevozu. Da ne kupuju markirane parfeme od pola litre jer su to falsifikati sa istoka Balkana (Bugarska, Rumunija, Turska, etc.).

Preporučim im da ako nema oznaka kuda turisti treba da idu i šta da vide, neka pitaju, uglavnom mladje Sarajlije koji obožavaju da prakticiraju engleski jezik što ga uče u školama.

Dakle, šta kažu Alexander, Nikola i Ivan o ljudima-Crnogorcima, da li su spremni pomoći turistima, da li su lokalni stanovnici ljubazni prema njima?
 
Crna Gora kao turisticka destinacija mora da poradi dosta na tome da bude zaista elitna destinacija, kad joj je to vec cilj. Ako su Crnu Goru posjetili Angelina Jolie i Brad Pitt, to nas samo po sebi ne cini elitnom destinacijom, ali ako oni dodju opet ovamo, i preporuce prijateljima pa i oni dodju, i tako sve dalje, onda mozda to i budemo.

Ne moze Ministarstvo turizma sve samo da radi, ovi hotelijeri i ostali sto samo kukaju kako nema gostiju moraju i oni da porade dosta, prvenstveno misleci na one sto drze privatni smjestaj, posto i od njih zavisi koliko ce da zarade a ne od drzave.

Ali mi je najzesce kad pocnu pojedini da pricaju svoja losa iskustva sa ljetovanja u Crnoj Gori, a sklope ga tako da bi ih dijete od 5 godina provalilo da lazu. Ajde sto oni lazu, no sto im ovi ostali krajnje ironicno daju podrsku. Bilo je i na ovom forumu tako mizernih prica, da je to smijesno.

Svaka cast onima koji izdvajaju svoj novac za ljetovanje u Grcku i druge strane destinacije, jer da se ne lazemo, puno su bolji od Crne Gore, ali mi zaista nije jasno sta ovi hoce da postignu sa tim sto izmisljaju nebuloze? Ako vam je cilj da nas jednostavno naljutite, odmah da vam kazem da nemam ama bas nikakve koristi od toga gdje cete vi na ljetovanje, tako da necete naljutiti nikoga, samo ispadate jadni i smijesni, misleci na ove koji izmisljaju bajke. A ovim ostalima koji zaista ljetuju tamo svaka cast.
 
Crna Gora kao turisticka destinacija mora da poradi dosta na tome da bude zaista elitna destinacija, kad joj je to vec cilj. Ako su Crnu Goru posjetili Angelina Jolie i Brad Pitt, to nas samo po sebi ne cini elitnom destinacijom, ali ako oni dodju opet ovamo, i preporuce prijateljima pa i oni dodju, i tako sve dalje, onda mozda to i budemo.

Ne moze Ministarstvo turizma sve samo da radi, ovi hotelijeri i ostali sto samo kukaju kako nema gostiju moraju i oni da porade dosta, prvenstveno misleci na one sto drze privatni smjestaj, posto i od njih zavisi koliko ce da zarade a ne od drzave.

Ali mi je najzesce kad pocnu pojedini da pricaju svoja losa iskustva sa ljetovanja u Crnoj Gori, a sklope ga tako da bi ih dijete od 5 godina provalilo da lazu. Ajde sto oni lazu, no sto im ovi ostali krajnje ironicno daju podrsku. Bilo je i na ovom forumu tako mizernih prica, da je to smijesno.

Svaka cast onima koji izdvajaju svoj novac za ljetovanje u Grcku i druge strane destinacije, jer da se ne lazemo, puno su bolji od Crne Gore, ali mi zaista nije jasno sta ovi hoce da postignu sa tim sto izmisljaju nebuloze? Ako vam je cilj da nas jednostavno naljutite, odmah da vam kazem da nemam ama bas nikakve koristi od toga gdje cete vi na ljetovanje, tako da necete naljutiti nikoga, samo ispadate jadni i smijesni, misleci na ove koji izmisljaju bajke. A ovim ostalima koji zaista ljetuju tamo svaka cast.

Ja sam jednom pisao svoje iskustvo, i nemam sta da izmisljam te godine je bilo tako,naredne drugacije.

Pre tri godine sam bio u privatnom smestaju,preko agencije, i 9 dana nisam imao vodu. Covek je pustao iz rezervoara po pola sata dnevno,i donosio mi po 2-3 flase od dva litra,cemu?

Naredne godine mi je smestaj bio ok,tu i tamo.

Recimo sta sam jos zapazio, naruci drug turu pica, kosta 9 evra, narucim ja posle 10 minuta, kosta 12 evra.. :super:

I napadali me nocu, sta si, ko si,lokalci.. :dontunderstand:

Svako ima razlicita iskustva, i nema sta da izmislja valjda.

Ali da ne bude da samo kudim, imam i lepih iskustava, kako sam se recimo zgotivio sa prodavcem u fast foodu,mladji decko,ili sam se zahebavao svaku noc.. Imao gazdu upucenog u politiku vise neko cela Krstarica, pa sa njim razglabao.. Blejao po ceo dan u kaficu preko dana, tamo se upoznao sa x ljudi.. I tako,ima i dobrih i losih strana..
 
Poslednja izmena:
Crna Gora kao turisticka destinacija mora da poradi dosta na tome da bude zaista elitna destinacija, kad joj je to vec cilj. Ako su Crnu Goru posjetili Angelina Jolie i Brad Pitt, to nas samo po sebi ne cini elitnom destinacijom, ali ako oni dodju opet ovamo, i preporuce prijateljima pa i oni dodju, i tako sve dalje, onda mozda to i budemo.

Mislim da je Bred Pit i ranije bio u Crnoj Gori, na pocetku karijere dok je valjda snimao sa Makavejevim.
A i Stalone je bio negde 97`! :mrgreen:
 

Back
Top