Lektira za srednju

Ovde imaš sve lektire od 1. do 4. razreda gimnazije. :kafa:

Lektire za gimnaziju
Hmm,ne znam gde si nasla ovaj dokument,ali neke lektire vise ne vaze. ;)
Mislim da su ovo stranice koje bi ti mogle pomoci:
http://www.karlgimnazija.edu.rs/frameset.htm
http://sr.wikipedia.org/sr-el/Википедија:Лектира
http://forum.krstarica.com/threads/375992
;)
PRVI RAZRED
А. КЊИЖЕВНОСТ (88 часова)
Дела за обраду
Сунце се девојком жени - лирска народна песма
Бановић Страхиња - епска народна песма
Хасанагиница - народна балада
Девојка бржа од коња - народна приповетка
Златна јабука и девет пауница - народна приповетка
Лаза Лазаревић: Први пут с оцем на јутрење - умет. припов.
Антон П. Чехов: Туга - новела
Данило Киш: Рани јади - роман
Софокле: Антигона - трагедија
Иво Андрић: Беседа приликом примања Нобелове награде
О причи и причању
II КЊИЖЕВНОСТ СТАРОГ ВЕКА (10 часова)
Основне информације о развоју, врстама, тематици и особеностима књижевности старог века.
Еп о Гилгамешу
Хомер - Илијада (одломак - VI певање)
Библија - из Старог завета - Легенда о потопу; из Новог завета - Беседа на Гори; Страдање и васкрсење Христово (Јеванђеље по Матеју)
III СРЕДЊОВЕКОВНА КЊИЖЕВНОСТ (12 часова)
Почеци словенске писмености; значај рада Ћирила и Методија и њихових ученика. Најстарија словенска писма (глагољица, ћирилица); старословенски језик и рецензије старословенског језика; најстарији споменици јужнословенске културе (Башћанска плоча, Самуилов натпис, Брижински споменици, Мирослављево јеванђеље). Главне врсте средњовековне књижевности (црквена поезија, апокрифи, житија и похвале). Међусобне везе и утицаји писане и усмене књижевности.
Св. Сава: Житије св. Симеона (одломак) - Болест и смрт св. Симеона
Теодосије: Житије св. Саве (одломак)
Јефимија: Похвала кнезу Лазару
Деспот Стефан Лазаревић: (Слово љубве)
Константин Филозоф: из Житија деспота Стефана Лазаревића (о смрти Краљевића Марка, о косовској бици); усмено предање о св. Сави (народне песме, приче, легенде).
IV НАРОДНА (УСМЕНА) КЊИЖЕВНОСТ (12 часова)
Поетика народне (усмене) књижевности. Синкретизам, анимизам, аниматизам, магијски начин мишљења, магична моћ речи; стварање као подржавање природи; интензивност колективних осећања, нивелираност мишљења. Процес обликовања усмених творевина. Усмени стваралац као представник своје средине. Однос: стваралац - дело - слушаоци; идентификовање слушаоца за казивачем; рецензија усмене средине; општење и васпитање усменим путем; опстајање дела која представљају јавно мнење; индивидуалност усменог ствараоца и наслеђивање образаца; певач као чувар друштвеног, моралног и националног кодекса. Историјско предање.
Типологија једноставнијих усмених облика. Трајност врста усмене књижевности. Њихова основна обележја и разлике у функцији. Тематски кругови епске поезије. Јунаци као васпитни узори своје средине. Народна поезија као усмена историја вишег реда у формирању и трајању историјске свести - са ширим избором усмене поезије и прозе.
Српска дјевојка - народна песма
Кнежева вечера - народна песма
Марко пије уз рамазан вино - народна песма
Диоба Јакшића - народна песма
Ропство Јанковић Стојана - народна песма
Бој на Мишару - народна песма
V ХУМАНИЗАМ И РЕНЕСАНСА (12 часова)
Хуманизам и ренесанса у Европи и код нас - (појмови, особености, значај).
Ф. Петрарка: Канцонијер (избор сонета)
В. Шекспир: Ромео и Јулија
Сервантес: Дон Кихот (одломак)
Ш. Менчетић: Први поглед
Џ. Држић: Горчије жалости јесу ли гди кому
М. Држић: Новела од Станца, Дундо Мароје (одломци)
VI БАРОК И КЛАСИЦИЗАМ (7 часова)
Барок и класицизам и њихови главни представници у Европи и код нас.
И. Гундулић: Осман (одломци из I и VIII певања); Сузе сина разметнога (II плач, Спознаје)
Молијер: Тврдица
VII ЛЕКТИРА (5 часова)
Данте Алигијери: Божанствена комедија (одломак из Пакла, певање V - Паоло и Франческа)
Ђовани Бокачо: Декамерон (Федериго и дона Ђована, дан пети, прича девета)
Избор из поезије савремених песника према избору ученика и наставника (Д. Радовић, М. Антић, Љ. Симовић и др.)

Ovo je plan i program za gimnazije....Mada je ponesto i izbaceno iz gradiva. ;)
 
Poslednja izmena:
Stariji forumasi, mozete li da mi preporucite neku lektiru za prvi razred koju bih citao tokom raspusta? Nemam nikakvu ideju.. :)
Ja bih ti preporucio da ne citas lektire tokom raspusta,vec uporedo u toku skolske godine.Uvek se dosta pozaboravlja. ;)
Medjutim,ako bas hoces:
1. Sofokle - "Antigona" , kratka i interesantna knjizica.Idealna za razumevanje knjizevnosti starog veka,kojom ces se baviti na pocetku prve godine gimnazije.
;)
 
Jedan koncept bio bio da uzmeš i iščitaš sve - a) prva godina je dosta zahtevna po više nivoa i vreme je skuplje, b) pojedinačno ništa od navedenog ne zahteva više od dva sata, pa s jedne strane nema kapacitet da te okupira bogzna koliko, a s druge strane ako nemaš sve u kući treba uračunati nabavljanje itd. Tako bi tokom godine imao više slobode da se zanimaš kako tebi odgovara. To bih nazvala utilitarnim konceptom.

Širokopotezno-dubinski koncept bi bio da probereš par segmenata i da im posvetiš nešto više vremena. Mogao bi se posvetiti jednom piscu, pročitati sve što je napisao, upoznati se iz drugih izvora sa vremenom i kontekstom, pa onda ući i u druge umetnike koji su radili u to vreme. Dalje, Stari zavet je vecim delom vrlo zanimljivo štivo, utoliko pre ako se podrži atlasima i komentarima kojih ima na internetu. Ili Žitija, njima se bavio Dragić - Kijuk pa su iz toga proizašle i druge zanimljive stvari.
 
Mi smo je ove godine (I raz gimnazije) radili kao redovnu lektiru. :neutral:
Ako si pogledala onaj dokument(to je nastavni plan i program Ministarstva prosvete),tamo pise da je za drugu.Meni ''Tikve'' takodje stoje u Interpretacijama za drugu godinu. :confused:
Nznm za koju li su,al' nije ni bitno.Mi ih u skoli nismo ni radili,posto imamo kretena od profesorke.Sjajan roman,ali svirep i tuzan. ;)
 
Poslednja izmena:
Ako si pogledala onaj dokumet(to je nastavni plan i program Ministarstva prosvete),tamo pise da je za drugu.Meni ''Tikve'' takodje stoje u Interpretacijama za drugu godinu. :confused:
Nznm za koju li su,al' nije ni bitno.Mi ih u skoli nismo ni radili,posto imamo kretena od profesorke.Sjajan roman,ali svirep i tuzan. ;)

Stvarno ne znam šta da kažem. :confused: Verovatno postoji više šk programa koji profesori srpskog jezika biraju, pa naše dve profesorke predaju po različitim programima. ;)
 
Nisam bas sigurna kojim redosledom se obradjuju ali evo nekih lektira za drugu godinu:

Gorski vjenac - P.P.Njegos, Ana Karenjina - L.N.Tolstoj, Tvrdica - J.S.Popovic, Zona Zamfirova - S.Sremac, Narodni poslanik - B.Nusic, Most na Žepi - I.Andric, Revizor - Gogolj, Cica Gorio - O.Balzak
 

Back
Top