Kako obrisati neke programe (recimo viruse) bez ulaska u OS

Skiljk

Zainteresovan član
Poruka
435
Interesuje me, moze li neko da mi objasni kako mogu da obrisem neki program tj. virus a da ne ulazim u Windows... Mislim, pre svega, na boot-abilne CD-ove... Cuo sam da serviseri obicno viruse ciste uz pomoc boot-abilnog CD-a sa nod32-om, e sad ja ne znam koliko je to tacno jer se ne razumen najbolje... Znam da to moze da se uradi i uz pomoc Hiren's BootCD-a, njega imam ali ne znam koji "programcic" od tamo ponudjenih da koristim za to i kako se njime rukuje... Detaljo objasnjenje bi bilo od velike koristi... Nadam se da ste razumeli sta mi konkretno treba...

Drugi "problemcic" koji me muci je kako locirati viruse ili suvisne programe? Da li se to moze uraditi preko Task Manager-a?
Ovo je slika mog Task Manager-a tj. programa koji su mi automatski aktivni kad ukljucim racunar, sad ja nisam siguran da su mi svi potrebni i da li medju njima ima virusa...:think:
Ako mozete da bacite pogled pa ako uocite nesto vi mi javite...
taskmanager.png

Ovaj gore oznaceni mi je posebno sumljiv jer znam da ima jedan nezgodan virus pod imenom "lsass" ranije sam ga ocistio JEDVA, moguce je da sam ga opet pokupio... Ali neko mi rece da je lsass fajl koji postoji i u windowsu i da njega sistem koristi za rad, pa ne bi bilo zgodno da obrisem neku od bitnih stvarcica za sistem...

Mozda se pitate zasto jednostavno ne instaliram antivirus i ne skeniram racunar? Koristio sam razne antivirus sisteme ali mi nijedan nije pouzdan, a i ovaj nacin brisanja programa bi mi dobro dosao i za neke druge stvari...

Izvinjavam se ako sam malo dosadan ali sta cu kad ne znam a zeleo bih da saznam...:)
Hvala u napred na pomoci...:D
 
Poslednja izmena:
@Skiljk

Пошто се не разумеш много у те ствари, најбоље је да ништа не бришеш на своју руку, јер ћеш направити више штете него користи. А као прво, обавезно да инсталираш неки антивирус и пусти причу... "Koristio sam razne antivirus sisteme ali mi nijedan nije pouzdan"... јер ти програми су измишљени да би одрађивали оно зашта су намењени, а не да ти сам на своју руку то радиш осим ако ниси довољно стручан, а и сваки од њих се из године у годину унапређује и бива ефкаснији. Поред тих програма постоје и други такође намењени заштити и чишћењу од разноразног малвера.

Уосталом, имаш ову тему > http://forum.krstarica.com/threads/167305 ту су ти наведена и нека корисна упутства шта и како одрадити кад сумњамо или је већ дошло до инфекције, са примерима и препорукама програма које треба употребити.
 
Imam ja anti virus, nod... Ali imam osecaj da mi ne "lovi" sve viruse, vec neke ne prepoznaje... Koristio sam i neke freeware antiviruse ali sam se zadrzao na nodu....
Netreba meni ovo samo da bih cisrio viruse nego i za neke druge stvari i programe...
Hvala u svakom slucaju...

Instaliraj Malwareboytes AntiMalware 1.46 i sa njim ćeš provjeriti imaš li virusa i druge gamadi u Windows sistemu...
 
Imam ja anti virus, nod... Ali imam osecaj da mi ne "lovi" sve viruse, vec neke ne prepoznaje... Koristio sam i neke freeware antiviruse ali sam se zadrzao na nodu....
Netreba meni ovo samo da bih cisrio viruse nego i za neke druge stvari i programe...
Hvala u svakom slucaju...
Искрено, ја не видим у оним процесима да ти је NOD покренут. :think:

@dujkenujkeme ти је дао један предлог, имаш рецимо и програм Dr.Web LiveCD још један ок програм који покрећеш са цд-а, али мислим да ти је најбоља варијанта да скинеш и нарежеш Hiren's BootCD, он садржи најкомплетнију колекцију разноразних програма, што се и сам можеш уверити. ЦД који свако једноставно МОРА имати у својој колекцији. ;)
 
Искрено, ја не видим у оним процесима да ти је NOD покренут. :think:

Pokrenut je to su procesi egui.exe i ekrn.exe .
Poslusaj hardal-a,DeMikelis i dujkenujkeme momci znaju posao. Cudi me da ti hardal nije preporucio avast on ima opciju skeniranja virusa u dos-u tj. pri boot-ovanju (brze je i temeljnije) ako ti je OS 32bitan. A ovo za Malwareboytes AntiMalware obavezno,imam oba pomenuta i nista ne prolazi,na viruse i ne mislim

Ako je Isass.exe sa malim slovom L (I) onda je to windowsov proces,a ako je sa velikim slovom i (I) onda je virus,kako ih razlikovati ,pa to treba prepustiti antivirusu,procitaj link i videces da ga ne treba brisati (mislim na windowsov proces)
http://www.computerhope.com/issues/ch000913.htm
 
Poslednja izmena:
Ljudi, hvala vam sto ste podelili vase znanje i uskustva samnom. Ubacio sam Malwareboytes i nasao mi je par virusa, tako da nod ide u penziju...:)

@DeMikelis, imam ja vec Hiren's BootCD i znam koliko je to mocna i prakticna star ali ga izbegavam jer ne znam da rukujem njime... nigde ne mogu da nadjem neki turtorijal, ako imas slucajno nesto ili znas gde mogu da nadjem ti pusti na PP ili ovde...
 
@Skiljk

Не постоји нигде туторијал за коришћење Hiren's BootCD-а, јер као што знаш, на њему има "мали милион" разноразних програма и алата разврстаних по области намене, тако да је напросто немогуће направити један свеобухватни туторијал где би се сваки од њих посебно обрадио. Једино да пробаш преко Google-a да пронађеш туториале за оне програме/алате који те интересују, јер све њих нећеш ни користити, него само неке. То је једино што могу да ти препоручим.

И још нешто, ако већ шаљеш NOD "у пензију" мораш га заменити неким другим антивирусом. Malwarebytes није антивирус, већ само додатни алат већ постојећем антивирусу.
 
Poslednja izmena:
@Skiljk

Не постоји нигде туторијал за коришћење Hiren's BootCD-а, јер као што знаш, на њему има "мали милион" разноразних програма и алата разврстаних по области намене, тако да је напросто немогуће направити један свеобухватни туторијал где би се сваки од њих посебно обрадио. Једино да пробаш преко Google-a да пронађеш туториале за оне програме/алате који те интересују, јер све њих нећеш ни користити, него само неке. То је једино што могу да ти препоручим.

И још нешто, ако већ шаљеш NOD "у пензију" мораш га заменити неким другим антивирусом. Malwarebytes није антивирус, већ само додатни алат већ постојећем антивирусу.

Tako je, i mislio sam da sa njim samo provjeri Windows....
 
Ljudi, hvala vam sto ste podelili vase znanje i uskustva samnom. Ubacio sam Malwareboytes i nasao mi je par virusa, tako da nod ide u penziju...:)

@DeMikelis, imam ja vec Hiren's BootCD i znam koliko je to mocna i prakticna star ali ga izbegavam jer ne znam da rukujem njime... nigde ne mogu da nadjem neki turtorijal, ako imas slucajno nesto ili znas gde mogu da nadjem ti pusti na PP ili ovde...

Čistiti viruse sa Hirensom i nije baš preporučljivo jer 90% Antispyware i Antivirusnih programa se nemogu pokrenuti u bootabilnom režimu rada....odnosno ne da nije preporučljivo, jednostavno te programe nemožeš pokrenuti u tom režimu.Koliko se sjećam može Dr.Web i SuperAntispyware....
 
Čistiti viruse sa Hirensom i nije baš preporučljivo jer 90% Antispyware i Antivirusnih programa se nemogu pokrenuti u bootabilnom režimu rada.....
Одакле сад ово? Што би те програме онда стављали уопште на овај диск, уколико не могу да се покрену са њега?
 
Одакле сад ово? Што би те програме онда стављали уопште на овај диск, уколико не могу да се покрену са њега?

Vjeruj, prije par dana sam skinuo Hirens 10.6. Sve što skinem prije nego što isporučim ja to isprobam.Pokušao sam pokrenuti sve antispyware programe ali sam uspio samo Dr.Web i Superantispyware jer su oni i postavljeni tu kao portable verzija.Svi ostali samo izbace Dos prozor i inda iskoči prozor da nije moguće pokrenuti.Onda sam pokrenuo Hirens 10.4 jer sam mislio da je do verzije Hirensa, međutim isto se desilo. Ali ponavljam, samo antispyware programi se ne pokreću.Svi ostali programi za testiranje diska,memorije i td rade savršeno. Antispyware programi u normalnom režimu rade ali u bootabilnom ne...
Ali pošto njega zanima konkretno kako očistiti sistem bez pokretanja istog mislim da je za njega najbolje rješenje bootabilni Kaspersky, prije par dana je izašla nova verzija.Ne znam kojom brzinom će on to odraditi ali znam da sam jedne prilike pokrenuo bootabilni dr.web i radio je puni 14 sati...
 
Poslednja izmena:

Back
Top