Uticaj klimatskih uslova na psihičko stanje

tgdanijela

Poznat
Poruka
7.092
Americka nacionalna uprava za atmosferske i morske prilike (NOAA) i Centri za kontrolu
bolesti (CDC) u svojim izveštajima beleže velike poraste smrtnosti tokom talasa
toplog ili hladnog vremena. Medutim, pored uticaja na smrtnost (mortalitet) jasno je
opisan i uticaj vremenskih prilika na ucestalost obolevanja (morbiditet), na promene u raspoloženju, na emocionalne reakcije i na razlicita odstupanja od normalnog ponašanja.

Jednostavno pitanje,a može i opis - na koji način utiču na vas visoke temperature i ova ljetna sparina; možete opisati i uticaj drugih metereoloških uslova na vaše psihičko stanje, ukoliko želite ili ste primjetili promjene.
 
Pa klima mislim da najvise ima uticaje na bioloske faktore koji onda vrse uticaj na emocionalne i psihicke.

Kod mene se najvise oseca kada se menja vreme. Bukvalno me svaki misic u telu zaboli, samo to je nesto nasta covek navikne. Mozda sam malo nego inace neraspolozen ali ne dam da to ima uticaja toliko.
 
Svaki čovjek je ipak dio prirode i u toj međusobnoj stopljenosti i preplitanju,nemoguće je ne osjetiti varijacije raspoloženja.Sa tom tezom sam dugo živjela i uvijek pronalazila opravdanja u klimatskim promjenama..
vremenom sam se nekako izdvojila od tolike "ovisnosti" i tražila u sebi i isključivo u sebi razlog stvarne promjene raspoloženja( a klimatske promjene pretvarala samo u dodatak koji pospješuje stanje).
Mislim da one utiču,ali ni izbliza onoliko koliko im se pripisuje.Evo,recimo:
-kiša pada,magla je gusta,vrućina nepodnošljiva,snijeg blokirao ceste,vjetrovi luduju..sve to može itekako da dodatno oneraspoloži čovjeka ako je iznutra već načet..a ako je sam sa sobom dobro,ako ne osjeća veće tegobe životne ili ljubavne,onda te neprilike znatno manje utiču na njegovo stanje.
KAd sam tužna ili nesretna,opterećena ili u brigama..meni je sasvim svejedno kakvo je napolju vrijeme..istina je da će mi biti malo lakše ako je vedro i cvrkutavo proljetnje jutro..
jeste,biće mi malo lakše,ali neće me to rasteretiti..
U tom veličanstvenom spoju sa prirodom,primarno je ono stanje našeg bića koje mi izgradimo,koje je naše i koje moramo da osluškujemo.Isto kao i kapi kiše..
 
Svi vole lepo toplo vreme :). Poslednjih godina leti se srećemo ne samo sa toplim, nego i sa pretoplim letima :eek: . 40 stepeni, što bi rekli, u hladu. Reakcije? Imam utisak da velike vrućine povećavaju nervozu kod ljudi :besna:. Padne mrak, izadjete napolje, a asfalt i dalje gori. Pitam se, kada bi mi lopov oteo na ulici torbu u takvim uslovima da li bih uopšte odreagovala :think: ili bih ga mirno, obamrla i fizički iscrpljena od vrućine, posmatrala kako beži :neutral::bye:.
 
Smetaju mi vrućine, odnosno mojoj koži ne prija duže izlaganje suncu a mom grlu ne prija visoka vlažnost vazduha (pri letnjim temperaturama). Ali, nisam primetila da zbog vrućine i jakog sunca postajem razdražljiva, neraspoložena itd. itd.

Moje godišnje doba je zima. Tada sam, čini mi se, mentalno najaktivnija.
I proleće. Njemu se radujem nakon što mi zima dosadi.
I leto - ako sam u hladu ili klimatizivanoj prostoriji. :lol:
I jesen ... Jesen na mene deluje vrlo inspirativno.
 
Čula sam danas kaže jedan čovjek Ko se na ovim vrućinama ne ponaša čudno taj nije normalan :lol:

Vala baš, jer više nemamo prelazne periode, nema onih dugih toplih jeseni, nema ni proleća, već bukvalno iz zime i dugih gaća uskačemo u kupaće kostime, to je valjda i najstrašnije i organizam se teško navikava na takve promene.
Ja sam baš nikakva na plus 40, nemam volju ni da dišem, a opet ne volim ni zimu i baš mi fale ona izgubljena proleća i jeseni, tada sam baš u pravom elementu i raspoloženju.
 
Smetaju mi vrućine, odnosno mojoj koži ne prija duže izlaganje suncu a mom grlu ne prija visoka vlažnost vazduha (pri letnjim temperaturama). Ali, nisam primetila da zbog vrućine i jakog sunca postajem razdražljiva, neraspoložena itd. itd.

Moje godišnje doba je zima. Tada sam, čini mi se, mentalno najaktivnija.
I proleće. Njemu se radujem nakon što mi zima dosadi.
I leto - ako sam u hladu ili klimatizivanoj prostoriji. :lol:
I jesen ... Jesen na mene deluje vrlo inspirativno.

Prevelika vrućina deluje razdražujuće, prosto zato što je neugodna. Ona na mene deluje kao urasli nokat na nozi, može da se trpi ali iritira, ako tome dodamo još i stvarno urasli nokat, pa to što spavam u kuhinji gde se kuva, pa to što moja majka sedi po čitavu noć i puši u kuhinji gde ja pokušavam da spavam, pa k tome još otvori vrata i pusti ogroman broj komaraca, da joj se dokaže nešto i da je zemoliš da to ne radi je nemoguće pošto žena godinama boluje od šizofrenije paranoje pa se i ona još gore uzludi od vrućine....kad sve saberem, nije čudno što sam neki dan u 3 sata ujutro otišao u hitnu pomoć i tražio da me nadrogiraju nečim, pošto postoji velika šansa da ću da uzmem sekiru i cepim svoju rođenu majku u glavu te tako rešim i moje i njene muke. Doktor mi lepo udario jednu konjsku inekciju i ja se lepo naspavao i pored vrućine, mame i komaraca....i drugi dan mi je odmah bio u lepšim bojama.

p.s. rado bih se odselio u Sibir ili Aljasku, ako imaš neku vezu...JAVI MI :bye:
 
Poslednja izmena:

Back
Top