Apatija

gost 43599

Veoma poznat
Poruka
10.211
Po wikipediji:

Apatija (grč. apatheia, neosjetljivost) psihičko je stanje bezvoljnosti, potištenosti, ravnodušnosti, gubitka čuvstvenosti i afekta. To je bolesno stanje kod kojega vanjski događaji ne pobuđuju nikakvo subjektivno doživljavanje, javlja se kod duševne zaostalosti, melankolije, depresije, shizofrenije.

Da li je apatija nuzno posledica depresije i gore spomenutih bolesti ili moze da se pojavi samostalno? Da li je moguce njeno pojavljivanje zbog raznih spoljnih negativnih faktora koji uticu na pojedinca i koji osobu promene iz optimiste u pesimistu?
Da li osoba koja dozivljava apatiju mora nuzno da je sklona depresiji ili nekoj drugoj bolesti te vrste?

Kako razumete apatiju, da li ste nekada bili u takvom stanju, kako ste se resili iste?

:hvala:
 
Po wikipediji:

Apatija (grč. apatheia, neosjetljivost) psihičko je stanje bezvoljnosti, potištenosti, ravnodušnosti, gubitka čuvstvenosti i afekta. To je bolesno stanje kod kojega vanjski događaji ne pobuđuju nikakvo subjektivno doživljavanje, javlja se kod duševne zaostalosti, melankolije, depresije, shizofrenije.

Da li je apatija nuzno posledica depresije i gore spomenutih bolesti ili moze da se pojavi samostalno? Da li je moguce njeno pojavljivanje zbog raznih spoljnih negativnih faktora koji uticu na pojedinca i koji osobu promene iz optimiste u pesimistu?
Da li osoba koja dozivljava apatiju mora nuzno da je sklona depresiji ili nekoj drugoj bolesti te vrste?

Kako razumete apatiju, da li ste nekada bili u takvom stanju, kako ste se resili iste?

:hvala:

Moje je mišljenje što ne mora da znači da je i tačno da apatija i nastaje usled spoljnjih faktora...evo većina je možda primetila da je stanje u državi takvo da većinu stanovnika bukvalno tera u apatiju...nema posla a priča nam se priča kako treba tražiti posao kao da ga ima na svakom ćošku a mi kao eto nećemo da radimo:mrgreen:...nameću nam potrošačko društvo kao u zapanim zemljama a niko nema siguran posao čak ti poslovi su i malo plaćeni...na TV-u se pokazuje sjaj i glamur...i kako to sad čovek da doživi?!...hoće da živi ko čovek ali kad se okrene i realno pogleda on živi gore od stoke...i sve to stvara stres iz stresa u apatiju jer ne vidi ništa ispred sebe usled toga javlja se bezvoljnost i obamrlost za dalju borbu...nekad mislim da je sve to namerno smišljeno jer kad imaš apatičan narod koji ne reaguje ni na šta, onda se može raditi šta se hoće.
 
Apatiju razumem kao uvod u depresiju ili jednu od njenih manifestacija.
Pad raspolozenja i lose dane imamo svi, ali to traje dan dva ili nekoliko dana, pa se povratimo.
Ako smo danima apaticni, siguran sam da ce se uskoro pojaviti i depresija u svom svom sivilu
 
Moje je mišljenje što ne mora da znači da je i tačno da apatija i nastaje usled spoljnjih faktora...evo većina je možda primetila da je stanje u državi takvo da većinu stanovnika bukvalno tera u apatiju...nema posla a priča nam se priča kako treba tražiti posao kao da ga ima na svakom ćošku a mi kao eto nećemo da radimo:mrgreen:...nameću nam potrošačko društvo kao u zapanim zemljama a niko nema siguran posao čak ti poslovi su i malo plaćeni...na TV-u se pokazuje sjaj i glamur...i kako to sad čovek da doživi?!...hoće da živi ko čovek ali kad se okrene i realno pogleda on živi gore od stoke...i sve to stvara stres iz stresa u apatiju jer ne vidi ništa ispred sebe usled toga javlja se bezvoljnost i obamrlost za dalju borbu...nekad mislim da je sve to namerno smišljeno jer kad imaš apatičan narod koji ne reaguje ni na šta, onda se može raditi šta se hoće.

To sto si navela poseban je problem.
Stanje opste apatije ovde je nastupilo usled istrosene energije i izneverenih ocekivanja
Pa tako ljude vise nista ne pogadja i na sve su nekako ravnodusni.
Dodajmo na to dvadeset godina zivota u vanrednim okolnostima i eto buktanja depresije koju vecina leci bensedinima i time samo pogorsava stanje jer to nije lek za depresiju nego za nesto drugo
 
To sto si navela poseban je problem.
Stanje opste apatije ovde je nastupilo usled istrosene energije i izneverenih ocekivanja
Pa tako ljude vise nista ne pogadja i na sve su nekako ravnodusni.
Dodajmo na to dvadeset godina zivota u vanrednim okolnostima i eto buktanja depresije koju vecina leci bensedinima i time samo pogorsava stanje jer to nije lek za depresiju nego za nesto drugo

ali...poboljšanje materijalne sutiacije bi mnogo pomoglo u liječenju il sprečavanju iste...
 
Moje je mišljenje što ne mora da znači da je i tačno da apatija i nastaje usled spoljnjih faktora...evo većina je možda primetila da je stanje u državi takvo da većinu stanovnika bukvalno tera u apatiju...nema posla a priča nam se priča kako treba tražiti posao kao da ga ima na svakom ćošku a mi kao eto nećemo da radimo:mrgreen:...nameću nam potrošačko društvo kao u zapanim zemljama a niko nema siguran posao čak ti poslovi su i malo plaćeni...na TV-u se pokazuje sjaj i glamur...i kako to sad čovek da doživi?!...hoće da živi ko čovek ali kad se okrene i realno pogleda on živi gore od stoke...i sve to stvara stres iz stresa u apatiju jer ne vidi ništa ispred sebe usled toga javlja se bezvoljnost i obamrlost za dalju borbu...nekad mislim da je sve to namerno smišljeno jer kad imaš apatičan narod koji ne reaguje ni na šta, onda se može raditi šta se hoće.

Slazem se sa ovim komentarom..tako nekako i ja vidim apatiju....a kako se izvuci it takve apatije? Sta ljudi generalno rade da je se rese..primetih da mnogi shvataju da su u apaticnom stanju ali nista ne rade ne bi li promenili situaciju....:think:
 
Zato covek treba biti srecan samo s cinjenicom da se probudi ujutru i da je ziv.

Sve je to samo posledica zelja i njihovih frustracija i ono kako mi "sebe smatramo". Cigani zive jos gore nego sto ce mo mi ikada ziveti pa ih ne vidis da padaju u depresiju.

Imao sam puno prilika da zatonem u neko razocarenje u zivot ili ti sta, ali nikada nisam dao da me to pokopa. Dokle god sam ziv i zdrav, srecan sam.
 
Zato covek treba biti srecan samo s cinjenicom da se probudi ujutru i da je ziv.

Sve je to samo posledica zelja i njihovih frustracija i ono kako mi "sebe smatramo". Cigani zive jos gore nego sto ce mo mi ikada ziveti pa ih ne vidis da padaju u depresiju.

Imao sam puno prilika da zatonem u neko razocarenje u zivot ili ti sta, ali nikada nisam dao da me to pokopa. Dokle god sam ziv i zdrav, srecan sam.

Da ali te zelje nisu nuzno nerealne....vec one osnovne za zivot...i ako ni to sto je osnovno nemas, tu nastaje problem....Romi su druga prica, jer oni od pamtiveka zive takvim zivotom...
 
Mišljenja sam da sve ovisi o našoj projekciji,odnosno koliko mi sami od sebe i onog što je oko nas očekujemo i da taj raspon između onog što želimo i onog što imamo-određuje nivo zadovoljstva.
Vremenom ljudi prerastu neke potrebe za koje su do juče mislili da su im neophodne.
Život učini da prioritete shvatimo na drugi način.
Evo jedan moj primjer.. ratu smo imali struju 4 sata dnevno-svaki treći dan i ona je bila prioritet.Nije bilo vremena za apatiju,za depresiju.Postojala je nada u preživljavanje i ona je bila nosač.
Kad je sve prošlo,poželjela sam da napokon odem na more,na zimovanje..kupim novi auto..i šta je sad mjera stvari..ono ljudsko i prirodno nije u materijalnom(a ono je neophodno,znamo-pitanje je samo količine odnosno koliko je kome zaista Nephodno)
I tu počinju apatije,nezadovoljstva,tuge,očaj,depresije..sedativi..
Život je nešto najdragocjenije ..i jedino svako od nas može da ocijeni koliko mu on znači i ima li vremena da padne u depresiju ..
 
Da ali te zelje nisu nuzno nerealne....vec one osnovne za zivot...i ako ni to sto je osnovno nemas, tu nastaje problem....Romi su druga prica, jer oni od pamtiveka zive takvim zivotom...

To samo znaci da oni nisu spremni da se pomire sa cinjenicom da moze i tako da se zivi. Sve je to samo nasa limitacija. Limitacija nase subjektivne realnosti.

A sto se mene tice, bolje je da zivim kao cigan, nego da padnem u apatiju. A kome je draza apatija nego zivot onda su oni sami svoju smrtnu presudu prepisali. U mojim ocima ljudi koji se predaju apatiji su samo slabici. Njima treba vojnicka obuka.
 
Poslednja izmena:
Izgleda da nije parafraza, već velika životna mudrost SITNICE ŽIVOT ZNAČE. Kako protiv apatije :dash: ? Sitnicama, za početak :) . Priuštiti sebi neko naizgled malo, a u suštini veliko zadovoljstvo :ok:. Lek se daje na kašičicu. Dobar film. Dobra knjiga. Šetnja. Kafa sa prijateljem. Izbor je zaista veliki. Još jedna stvar je važna - podrška i pomoć bliskih ljudi.
Vidim da se kod apatije spominje i ravnodušnost. Imam utisak da se kod nas ipak, ravnodušnost povezuje sa jakim živcima, kuliranjem, nikako sa apatijom :think:.
 
Patim od apatije vec neko vreme, ali sam previse pasivna da bih nesto povodom toga preuzela.
Tako i znam da je apatija.

E ovo mi je fenomen....to sam primetila kod nekih osoba...znaju da su apaticne ali ne preduzimaju nikakve korake da to stanje promene...Mozda im je lakse da se mire sa tim stanjem jer na taj nacin se predaju sudbini i skinu odgovornost sa sebe? Valjda je lakse ici linijom manjeg otpora? Ili postoji mozda i strah od neuspeha? :think:
Kako nekoga trgnnuti iz tog stanja..pod uslovom da je svestan stanja i da zeli promenu...
 
da li ste nekada bili u takvom stanju, kako ste se resili iste?

:hvala:
Мислим да је најбоље да човек што мање размишља :lol: (знам да смешно звучи), и да се што мање нервира око свакодневних проблема...
Једноставно, заокупирати себе нечим корисним, што ће држати пажњу даље од суморних мисли...
 
To sto si navela poseban je problem.
Stanje opste apatije ovde je nastupilo usled istrosene energije i izneverenih ocekivanja
Pa tako ljude vise nista ne pogadja i na sve su nekako ravnodusni.
Dodajmo na to dvadeset godina zivota u vanrednim okolnostima i eto buktanja depresije koju vecina leci bensedinima i time samo pogorsava stanje jer to nije lek za depresiju nego za nesto drugo

Sve tačno.
ali...poboljšanje materijalne sutiacije bi mnogo pomoglo u liječenju il sprečavanju iste...

Naravno. S tim što bih dodala da bi ova država trebala svakom od nas da uplati po mesec dana odmora na nekom od egzotičnih ostrva, sve bore,pore,pege, fleke..... da nam o svom trošku ispegla.......jer smo u zadnjih 20 godina svi prevremeno ostareli i psi'ički pukli.
 

Back
Top