Može li se zapaliti nafta uz pomoć opuška?

Poruka
5.205
Kongo: Opušak izazvao eksploziu i ubio 235 ljudi

http://www.vesti-online.com/Vesti/Svet/65262/Kongo-Opusak-izazvao-eksploziu-i-ubio-235-ljudi


Veliki požar i eksploziju cisterne sa naftom u Kongu u kojoj je stradalo 235 seljana izazvao je opušak cigarete

"Predsednik je proglasio dvodnevnu žalost. Zastave će biti na pola koplja u celoj zemlji", izjavio je danas portparol Vlade Lamber Mand.

Najmanje 235 osoba poginulo je u petak, a više desetina je povređeno na istoku Konga od eksplozije kamiona-cisterne.

Kamion cisterna se prevrnuo u mestu Sange, oko 70 kilometara od glavnog grada provincije Sud-Kivu, Bukave.

Meštani su odmah istrčali da skupljaju rasutu naftu i neko od njih je bacio zapaljenu cigaretu što je izazvalo stravičnu eksploziju i požar.

Policija je navela da je izgorelo nekoliko desetina kuća, sagrađenih uglavnom od zemlje i slame.

Od 235 poginulih, 63 su deca.

Šta mislite, da li se može zapaliti nafta uz pomoć opuška cigarete?
 
Šta mislite, da li se može zapaliti nafta uz pomoć opuška cigarete?

Hmm... Kongo, 50 °C u hladu, zasićena smeša nafte i vazduha. Možda ipak nije bila cigareta, nego iskra nekog kanistra o metal cisterne i slično?....Možda je neki genijalac dok je stajao u redu išao pripaliti cigaretu?....

Hoću reći, opušak možeš baciti u naftu, ugasiće se, ali pare su zahebane...
 
Poslednja izmena:
Hmm... Kongo, 50 °C u hladu, zasićena smeša nafte i vazduha. Možda ipak nije bila cigareta, nego iskra nekog kanistra o metal cisterne i slično?....Možda je neki genijalac dok je stajao u redu išao pripaliti cigaretu?....

Hoću reći, opušak možeš baciti u naftu, ugasiće se, ali pare su zahebane...
U DR Kongu je sada kišni period (zima), pa i nisu tolike temperature od pedesetak stepeni C. I ovaj novinar,...Ostavlja nas u dilemama slilnim.
 
Ko zna, novinari znaju lupetati! Možda se nafta razlila do nekog objekta gde je bio otvoreni plamen....Kaže se da je stradalo dosta njih u zatvorenom prostoru, pri gledanju tekme...
Možda je tako bilo, a ja bih napomenuo da tamo siromašni seljaci nisu pušači. Tamo NIKO, AMA BAŠ NIKO NE PUŠI! Pušenje duhana je privilegija bogatijih.

South Kivu provincija je bogata coltanom - mineralom iz kojeg se dobijaju metali pogodni za izradu mikroelektronike. Ne bi bilo mobitela, laptopa, kamera,...i svih čudesa mikroelektronike bez tog zelenkastog minerala.
 
Poslednja izmena:
izgleda da nije
Malo sam izmjenio prethodnu diskusiju, pa pogledaj. Sve je politika, i kada neko kaže da se NE BAVI POLITIKOM, i to je neka politika.
Dakle, pričajmo o UN. Oni imaju veze sa našim prostorima, našim ''Regionom''.
Tamo u DR Kongu UN imaju Peace keeping misiju sa oko 25 000 vojnika, najveća mirovna misija na planeti.
 
Poslednja izmena:
Šta mislite, da li se može zapaliti nafta uz pomoć opuška cigarete?
Iz iskustva - Može
Ali jako teško i još nešto ne gori nafta sama kao nafta već njeno isparenje u vazduhu gori , teorijski je moguće čak i u benzinu ugasiti cigaretu jer benzin sam po sebi ne gori već njeno isparenje gori, naravno benzinovo isparavanje je veće nego kod nafte i eksplozivnost je velika tako da će u 100 slučaja možda jednom ugasiti cigaretu a 99 puta eksplodirati će isparenje.
E sada slučaj u kongu , sve zavisi kakva je cisterna sa naftom , ako je novijeg tipa nema šanse da eksplodira bilo šta , ako je običan lim od cisterne svašta je moguće sve zavisi kakvo je oštećenje doživela sama cisterna, koliko se rasulo nafte po okolini citerne , kako su ga pretakali seljani i slično , ali čisto sumnjam da bi bilo neke ekplozije da se radi o nafti .
Čak i broj tragično nastradalih ukazuje na to kao i sama eksplozija cisterne da se ne radi o nafti već najverovatnije o benzinu jer morala je biti ogromna eksplozija , nafta inače gori samo površinski i to samo isparavanje nafte gori i to bez eksplozije.
 
Iz iskustva - Može
Ali jako teško i još nešto ne gori nafta sama kao nafta već njeno isparenje u vazduhu gori , teorijski je moguće čak i u benzinu ugasiti cigaretu jer benzin sam po sebi ne gori već njeno isparenje gori, naravno benzinovo isparavanje je veće nego kod nafte i eksplozivnost je velika tako da će u 100 slučaja možda jednom ugasiti cigaretu a 99 puta eksplodirati će isparenje.
E sada slučaj u kongu , sve zavisi kakva je cisterna sa naftom , ako je novijeg tipa nema šanse da eksplodira bilo šta , ako je običan lim od cisterne svašta je moguće sve zavisi kakvo je oštećenje doživela sama cisterna, koliko se rasulo nafte po okolini citerne , kako su ga pretakali seljani i slično , ali čisto sumnjam da bi bilo neke ekplozije da se radi o nafti .
Čak i broj tragično nastradalih ukazuje na to kao i sama eksplozija cisterne da se ne radi o nafti već najverovatnije o benzinu jer morala je biti ogromna eksplozija , nafta inače gori samo površinski i to samo isparavanje nafte gori i to bez eksplozije.

Ako je plamen došao tragorm izlivenen nafte u unutrašnjost cisterne, eksplozija je itekako jaka.

A ljudi su vjerojatno pogibali od krhotina.
 
Kongo ima 80 000 000 stanovnika, otprilike, a zemlja je ogromna, veličine Zapadne Evrope, otprilike. Nemaju autoputeva koji bi povezivali sve te provincije. Nemaju ni velikih željezničkih pruga prema prijestolnici Kinshasi. Osnovni način prevoza su avioni i brodovi na moćnoj rijeci Kongo i na jezerima.
HIV pozitiva je oko 35 % što znači, da ako ideš ulicom i u susret ti idu tri čovjeka, 100% je sigurno da je jedan od njih trojice HIV pozitivan.

DR Kongo je zemlja veoma bogata tim prirodnim resursima. Od urana kojeg ima najviše u provinciji Katanga, pa preko raznih minerala, dijamanata, nafte, do mahagoni-drveta.

DR Kongo je bivša belgijska kolonija i zvanični jezici kojim se govori su lingala jezik i francuski.
Interesantno, predsjednik Joseph Kabila govori samo svahili jezik.
 
Poslednja izmena:
Ako je plamen došao tragorm izlivenen nafte u unutrašnjost cisterne, eksplozija je itekako jaka.
A ljudi su vjerojatno pogibali od krhotina.

Крхотине од цистерне (ако их је уопште било) немогу да угрозе велики број људи.
Убија талас ваздушног удара (надпритисак) који разара унутрашње органе.
 
Ako je plamen došao tragorm izlivenen nafte u unutrašnjost cisterne, eksplozija je itekako jaka.

A ljudi su vjerojatno pogibali od krhotina.
Da a ljudi su gledali kako se plamen širi prema rezervoaru i svi su okružili rezervoar da bi što više istočili , njih preko 200 :)
Inače usled nedostatka vazduha unutar cisterne ne može da gori vatra pre bi se ugasila , lepo sam ti napisao nafta kao tečnost sama ne gori i nije eksplozivna isparavanje nafte gori.
 
Da a ljudi su gledali kako se plamen širi prema rezervoaru i svi su okružili rezervoar da bi što više istočili , njih preko 200 :)
Inače usled nedostatka vazduha unutar cisterne ne može da gori vatra pre bi se ugasila , lepo sam ti napisao nafta kao tečnost sama ne gori i nije eksplozivna isparavanje nafte gori.

Vjerojatno su i oni tako razmišljali, pa eto sad šta se desilo.

Kad se jednom nafta zapali i prisutan je otvoreni plamen, bolje da nisi blizu. :mrgreen:
 
Meni kažeš ?
Ja sam bio bavo se 20 godina dobrovoljnim vatrogastvom i imam barem 30-ak intervencija po požarima

Волео бих да чујем мишљење човека који има искуства са пожарима: теоретско (умали сте предавања о пожарима) и практично. Питање је следеће:
Шта је убило толики број људи: крхотине или ваздушни удар.
 
Meni kažeš ?
Ja sam bio bavo se 20 godina dobrovoljnim vatrogastvom i imam barem 30-ak intervencija po požarima

Onda znaš i to da se jednom zapaljena nafta ne može ugasiti dok potpuno ne izgori.

Isto znaš i da je lož ulje isto što i nafta + boja koja služi samo u komercijalne svrhe.

Dakle, kad nafta ne bi gorjela, nego samo isparenja, kako bi se ljudi grijali na ložu?
 
Волео бих да чујем мишљење човека који има искуства са пожарима: теоретско (умали сте предавања о пожарима) и практично. Питање је следеће:
Шта је убило толики број људи: крхотине или ваздушни удар.

Bitna je i konfiguracija terena, smer vetra....Jeste čuli za Kornatsku tragediju? 11 ljudi izgorelo na kamenitom kršu!
 

Back
Top