šđčćž u Corel Draw-u

Da bi mogao da koristis Љ, Њ, Ш, Ђ, Џ, Ч, Ћ, i š, đ, ž, č, ć u Corel-u moras imati instalirane srpske fontove.
Drugacije ne moze.
E sad Corel 12 nisam koristio, a ako on podrzava Unicode onda mozes da podesis jezike u 'Control Panel'-u pa sa ALT+SHIFT da menjas ili klikom na taskbaru.
 
Stanite, pa zar Corel ne podrzava nasa slova??? Shta tj. Šta sam ja to kucao do sad ??? Imam Corel 11 i cini mi se da je i sa 10-kom to sve lepo radilo, samo sam u regional setings & language>language>details ubacio serbian(latin) i/ili Serbian(cyrilic), stisnuo ALT+SHIFT i izabrao koje cu pismo....
Ako je to to, ok, ako nije, onda sam ziveo u neznanju i zabludi, jer sam u Corelu cini mi se, Diplomski pisao nashim slovima....

E, sad, i font treba da podrzava nasha slova, zato se drzi nekih default fontova.
 
Кулиража:
Podrzava AKO imas instalirana NASA slova, ALI ako nemas onda NE MOZE, to je bar sa 10-kom, verzije 11i 12 nisam koristio.

Pretpostavljam da misliš na YUASSCI fontove, odnosno fontove koji 'naša' slova imaju kada je Keyboard Layout podesen na English (kodna strana 1252), jer koliko je meni poznato Corel ne podžava (bar do verzije 11) korišćenje kodnih strana 1250 i 1251 tj Unicode fontove sa Keyboard Layout podešenim na Serbian.
 
kvazimodo:
Pretpostavljam da misliš na YUASSCI fontove, odnosno fontove koji 'naša' slova imaju kada je Keyboard Layout podesen na English (kodna strana 1252), jer koliko je meni poznato Corel ne podžava (bar do verzije 11) korišćenje kodnih strana 1250 i 1251 tj Unicode fontove sa Keyboard Layout podešenim na Serbian.
Da na to sam mislio, keyboard Layout 'mora' biti podesen na English i instaliran neki od tih ukletih nasih, odnosno YU fontova da bi dobio zeljena slova.
 
Dakle, da ne bi citirao samog sebe, pročitajte šta sam napisao gore - potpuna Unicode podrška (koja uključuje korišćenje naših slova i ćirilice i latinice sa standardnim fontovima) postoji SAMO u Corel 12. Eventualno dobijanje naših slova u starijim verzijama moguće je jedino sa YU fontovima, koji su totalno ružni i neupotrebljivi.

Ako ovo nije dovoljno jasno, onda ne umem da objasnim.

Pozdrav
 
Za Corel 10..

Zaintresovao sam se jos juce i istrazivao i evo rezultata:

Prolaze svi fontovi tipa YU..

Pa redom ko voli nek izvoli..

YU C Times
YU C Arial

i latinicna isto tako pa samo malo strpljenja na Google i naci ce se lako..

Instalacija fontova potpuno istao kao i kod ostalih i pisi cirilicu u Corelu do mile volje..

Srecno...
 

Back
Top