Re-dizajn nacionale valute

tihi.d.grejt

Primećen član
Banovan
Poruka
612
Palo mi je na pamet da ne bi bilo lose da se nasa nacionalna valuta re-dizajnira.
Malo je glupo gledati Vajferta na hiljadarci, a Teslu na stotki, pa sam sam smislio ko bi na koju valutu dosao:
10-Mokranjac
20-Njegos
50-Nadezda
100-Vuk Karadzic
200-Karadjordje
500-Mihajlo Pupin
1000-Ivo Andric
5000-Tesla

Mislim da je ovo dobra, ali suluda zamisao, jer je tesko ostvarljiva, sta vi mislite?
 
Palo mi je na pamet da ne bi bilo lose da se nasa nacionalna valuta re-dizajnira.
Malo je glupo gledati Vajferta na hiljadarci, a Teslu na stotki, pa sam sam smislio ko bi na koju valutu dosao:
10-Mokranjac
20-Njegos
50-Nadezda
100-Vuk Karadzic
200-Karadjordje
500-Mihajlo Pupin
1000-Ivo Andric
5000-Tesla

Mislim da je ovo dobra, ali suluda zamisao, jer je tesko ostvarljiva, sta vi mislite?

Vajfert zasluzuje da bude na hiljdarci,uvek se smatrao za Srbina iako je imao nemacko poreklo.A i mora da stoji barem jedan koji je doprineo srpskoj ekonomiji i bankarstvu u proslosti...
 
Ја бих на новац ставио ликове најзначајнијих српских владара, то ми се чини најлогичније. Рецимо, овако, хронолошки од највеће новчанице до најмање.

1000 - Стефан Немања
500 - Краљ Милутин
200 - Кнез Лазар
100 - Стефан Лазаревић
50 - Карађорђе Петровић
20 - Милош Обреновић
10 - Петар II Петровић Његош

Новчаница од 5000 дин је превелика, мислим да је треба повући из оптицаја, поготово кад динар постане јак и стабилан. Што је Краљ Милутин ковао лажни новац, мислим да му треба опростити, ипак је као владар значајно ојачао српску државу.
 
Jednom davno kad je dinar takodje bio na klimavim nogama nasi vrli strucnjaci su potrcali po belom svetu da potraze savet sta ciniti da se nacionalnoj valuti digne rejting i vrednost naravno.

Prvi savet su dobili od Amerikanaca, oni rekose da je najpametnije da nas dinar probusimo i da u tu rupu nalijemo srebra i time ce valuta dobiti vecu vrednost.

Avaj busenje rupe i nalivanje srebra nije dalo rezultate, inflacija opet grize nas dinar.
Nasi strucnajci onda podjose u pohod Britancima, oni saslusase nase zalopojke saznase za ideju Amerikanaca i oni njihov predlog dopunise sa idejom da pored te jedne rupe u kovanici probusimo jos jednu i da u njih nalijemo umesto srebra zlato jer je zlato vrednije a u dve rupe ce ga biti vise pa ce nas dinar automatski vredeti mnogo vise.
Nasi strucnjaci i taj savet isporbase ali avaj dinar opet pada, sta sad ciniti.

E onda nam mudar savet dade jedan Jevrejin krojac koji predlozi nasoj delegaciji da vec izbusene valute naravno bez zlata iskoristimo za dugmice jer dugmad vrede vise od naseg dinara....:)
 
Ја бих на новац ставио ликове најзначајнијих српских владара, то ми се чини најлогичније. Рецимо, овако, хронолошки од највеће новчанице до најмање.

1000 - Стефан Немања
500 - Краљ Милутин
200 - Кнез Лазар
100 - Стефан Лазаревић
50 - Карађорђе Петровић
20 - Милош Обреновић
10 - Петар II Петровић Његош

Новчаница од 5000 дин је превелика, мислим да је треба повући из оптицаја, поготово кад динар постане јак и стабилан. Што је Краљ Милутин ковао лажни новац, мислим да му треба опростити, ипак је као владар значајно ојачао српску државу.

5000din je manje od 50eura sada. Kako to moze biti preveliko? Dinar nikada nece imati stabilnu vrednost niti ce ikada biti jak. Barem ne u narednih 20+ godina. Vrednost dinara je i sada vestacka, jer treba daleko manje da vredi. Stancovanjem manjih apoena i izbacivanjem velikih samo se dodatno oslabljuje domaca valuta.
 
Palo mi je na pamet da ne bi bilo lose da se nasa nacionalna valuta re-dizajnira.
Malo je glupo gledati Vajferta na hiljadarci, a Teslu na stotki, pa sam sam smislio ko bi na koju valutu dosao:
10-Mokranjac
20-Njegos
50-Nadezda
100-Vuk Karadzic
200-Karadjordje
500-Mihajlo Pupin
1000-Ivo Andric
5000-Tesla

Mislim da je ovo dobra, ali suluda zamisao, jer je tesko ostvarljiva, sta vi mislite?

A gde je ovde Milutin Milankovic?
 
Ja bih to ovako.... Mislim da nisi smeo da Diras Cvijica.

1 Gracanica
2 Decani
5 Studenica
10 Sopocani
20 Svetosavski hram

Artija

10 Ivo Andric - Narandzasto beli - Drina
20 Milutin Milankovic - Bez beli - Pozadina sunce
50 Ljotic - Teget Beli - Pozadina - SDK odredi
100 Njegos Sivo beli - Pozadina - Lovcen
200 Milos Obrenovic Crno beli - pozadinia Takovski Hrast
500 Car Lazar - Crveno Beli - Pozadina Gazimestan
1000 Jovan Cvijic - Svetlo plavo zeleni - Pozadina mapa srbije
5000 Stevan Nemanja - Braon beli - pozadina Stari ras
10000 Tesla - Crno svetlo plavi - pozadina elektricni uredjaji
 
Poslednja izmena:
Ja bih to ovako.... Mislim da nisi smeo da Diras Cvijica.

1 Gracanica
2 Decani
5 Studenica
10 Sopocani
20 Svetosavski hram

Artija

10 Ivo Andric - Narandzasto beli - Drina
20 Milutin Milankovic - Bez beli - Pozadina sunce
50 Ljotic - Teget Beli - Pozadina - SDK odredi
100 Njegos Sivo beli - Pozadina - Lovcen
200 Milos Obrenovic Crno beli - pozadinia Takovski Hrast
500 Car Lazar - Crveno Beli - Pozadina Gazimestan
1000 Jovan Cvijic - Svetlo plavo zeleni - Pozadina mapa srbije
5000 Stevan Nemanja - Braon beli - pozadina Stari ras
10000 Tesla - Crno svetlo plavi - pozadina elektricni uredjaji

Nije losa kombinacija, ali ne vidim logiku za novcanice od 5000 i 10000 dinara.
Te dve novcanice nisu potrebne nasem opticaju zbog toga sto je dinar izuzetno slab.
Zamisli sliku da babe dolaze po penziju i umesto da dobiju deset komada vajferta, dobiju jednu novcanicu sa teslom, duzine 30cm. hehe. Ne bi bio bas lep prizor...
Primetio sam jednu stvar (iz psiholoskog ugla): Covek ima osecaj da poseduje vise novca, kada ga ima u manjim apoenima, nego kada dobije novcanicu velike vrednosti, koju odmah potom ,,razbija,, na vise manjih. Ja barem imam takav osecaj...
I, da... Izvrsio bih permutaciju kada su u pitanju Njegos i Andric.
 

Back
Top